dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

کلیرنس برای ویزای آمریکا چیست؟


کلیرنس برای ویزای آمریکا

این پروسه توسط وزارت امور خارجه آمریکا صورت می گیرد و همه چیز به فرد مصاحبه کننده در سفارت این کشور بستگی دارد. این فرد اگر نسبت به موضوعی در درخواست شما تردید داشته باشد آن را برای بررسی بیشتر وارد پروسه کلیرنس می کند. البته برای همه ایرانی ها این اتفاق رخ می دهد

در این پروسه شرایط لازم برای رد یا قبول برخی از متقاضیان به مقر وزارت امور خارجه در واشنگتن جهت تحقیق در مورد احتمال اتهام به جاسوسی، تروریسم و صادرات غیرقانونی فناوری به خارج از ایالات متحده آمریکا است و…ارسال میشود

نمونه برگه‌ی سوالات کلیرنس ۷ سوالی سفارت آمریکا در کراچی

📌سازمان های مرتبط با بررسی سوابق:
علاوه بر وزارت امور خارجه آمریکا، سایر سازمان ها و آژانس های مرتبط مخصوصا نهادهای تحت نظارت وزارت امنیت خارجی آمریکا نیز به بررسی شرایط ورود می کنند. برخی از این نهادها عبارتند از: FBI، CIA، آژانس اجرای قانون مبارزه با مواد مخدر، وزارت بازرگانی، گروه دفتر خزانه داری کنترل دارایی های خارجی، اینترپل و وزارت دفتر امور امنیت بین المللی و منع گسترش سلاح های هسته ای.

📌دسته بندی ملیت ها:
کشور آمریکا ملیت های مختلف را در دسته بندی های متفاوتی قرار داده و پروسه بررسی مدارک آنها با توجه به این دسته بندی های صورت می گیرد. ایرانی ها در بالاترین رده خطر قرار دارند خودتان می توانید تصور کنیدکه قرار گرفتن ملیت ایرانی در این دسته چه معنایی دارد و به چه دلیل ایرادهای عجیب و غریب از متقاضیان گرفته می شود.

📌بررسی ها چگونه صورت می گیرد؟
افیسری که با متقاضیان مصاحبه می کند در واقع اولین و مهمترین مسئول پرونده است. این فرد با ارزیابی که از پرونده و مصاحبه انجام می دهدتصمیم می گیرد که فردی را در مصاحبه رد یا قبول کند.
آفیسر موظف است تا هر یک از چک های امنیتی را بسنجد و تعداد این لایه های امنیتی لازم را برای شما چک کند که کدام یک نیاز هست و کدام یک نیاز نیست.
در صورتی که آفیسر تشخیص دهد چک کردن برخی از لایه ها ضروری است به شما می گوید که مرحله AP یا کلیرنس در مورد پرونده شما الزامی است. این زمان ارتباط مستقیمی به تعداد لایه های امنیتی لازم در مورد پرونده شما دارد.
دلایل رد شدن صلاحیت ها و چکهای امنیتی بسیار متعدد هستند و هیچ گاه نیز به صورت دقیق اعلام نمی شود.

⛔️سربازی:
یکی از مواردی که موجب رد درخواست بسیاری از متقاضیان شده همین مورد است. با وجود آن که سربازان نقشی در تعیین یگان خدمتی خود ندارند اما آمریکایی ها بر روی نام برخی یگان ها حساس هستند و به همین دلیل با درخواست افرادی که در این محل ها خدمت کرده اند موافقت نمی کنند.حتی نوع معافیت ها نیز مهم است و برخی معافیت ها باعث رد شدن درخواست ها می شود.


⛔️ رشته تحصیلی و دانشگاه:
آمریکایی ها در این مورد بسیار حساس هستند و بسیاری از رشته های با ربط و بی ربط را زیر ذره بین خود قرار می دهند.


⛔️سوابق کاری:
گاهی اوقات اشتغال حتی چند ماهه در یک محل خاص موجب رد درخواست می شود. این موضوع نیز از قاعده و قانون خاصی پیروی نمی کند و برخی اوقات کار کردن در یک بیمارستان نیز موجب رد درخواست می شود! در این ماجرا حتی پیمانکارهای یک پروژه نیز مهم هستند و آنها نیز بررسی می شوند. در این موارد رتبه سازمانی نیز مهم نیست و یک کارآموزی که دو ماه در یک شرکت کار کرده نیز ممکن است رد درخواست شود!


⛔️شبکه های مجازی:
برخی افراد به این دلیل رد شده اند. افسرهای مصاحبه کننده نسبت به برخی فعالیتهای مجازی شک می کنند و پروسه آنها وارد مراحل امنیتی می شود!


⛔️وابستگی افراد خانواده به نهادهای قدرت:
در بسیاری از موارد افراد تصور میکنند که فرار کردن از شخصی از اعضای خانواده که وابستگی نظامی و یا سیاسی قوی دارد برگ برنده آنها است
ولی چیزی که در عمل نشان داده شده سختگیری و حساسیت زیاد درمورد این وابستگیها است

⛔️تناقض و تعارض در کلام:
فارغ از اینکه تعارض و یا تناقض در گفتار شخص آیا ارتباطی به اصل محتوا دارد یا خیر؟
آفیسرها به این مورد بسیار حساس هستند و کوچکترین تناقض در گفتار مثل تاریخها را به منزله فریبکاری و دروغگویی قلمداد میکنند

⛔️فعالیتهای مربوط به محتوا:
گاهی اوقات شخص قبولی سازمان را دارد ولی فعالیتهای عنوان شده در کیس با امنیت ملی و صلاحدید ایالات متحده منافات دارد
مثل شرکت در درگیریهای خیابانی،شورش،اقدام مسلحانه.
و یا برای بعضی از بانوان ارتباطات خارج از اخلاق که ترس از روسپی گری شخص در آمریکا باشد.
گاهی حتی تجاوز را آفیسر ایراد گرفته و صراحتا عنوان کرده من احساس میکنم خودتان در این مسئله دخیل بودید و از روی میل بوده است

❌پس ببینید شیوه بیان مطالب و درک حقوقی تا چه حد ضروری است

کلیرنس آمریکا

نظر امنیتی مشورتی یا کلیرنس ویژه واشینگتن

که معمولاً به آن کلیرنس امنیتیکلیرنس اداری, یافراوری اداری گفته می‌شود، فرایندی است که وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا و وابسته‌های دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا برای تصمیم‌گیری در خصوص اعطای ویزای ایالات متحده آمریکا به متقاضیان روادید یا رد آن به کار می‌گیرند.

این فرایند شامل ارسال درخواستی از یک ایستگاه صدور ویزا به مقر وزارت امور خارجه در واشینگتن، دی.سی.,به منظور تحقیق در خصوص پروندهٔ فرد در رابطه با جاسوسی، تروریسم، و صدور غیرقانونی فناوری به خارج از ایالات متحده است.

این فرایند جدا از وزارت امور خارجه، سازمان‌های دیگری در دولت فدرال ایالات متحده آمریکا، خصوصاً آنها که زیرمجموعهٔ وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا هستند را درگیر می‌کند.

برخی از سازمان‌های درگیر عبارتند از: اف‌بی‌آی، سیا، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا، وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا، دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه داری، و دفتر امنیت بین‌المللی و عدم اشاعه وزارت امور خارجه. این فرایند ممکن است شامل چک کردن با پلیس بین‌الملل باشد.

فرایند صدور ویزای آمریکا

کلیرنس منشأ تاخیرهای طولانی در تعیین صدور ویزا برای یک شهروند غیرآمریکایی است. نتیجتاً دیوان محاسبات آمریکا در گزارشی در سال ۲۰۰۴ دریافت که «دانشجویان زمینه‌های علمی ممکن است به این دلیل به آمریکا نیایند و پیشرفت فناورانه آمریکا ممکن است به خطر بیفتد.»


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت