dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

گرفتن وقت سفارت آمریکا چه مراحلی دارد

آمریکا ایالات متحده اطلاعات کاربردی وقت سفارت آمریکا گرفتن وقت سفارت آمریکا چه مراحلی دارد

وقت سفارت آمریکا

به طور کلی اولین مرحله به منظور صدور ویزای آمریکا، گرفتن وقت سفارت آمریکا برای مصاحبه در کشور مورد نظر می باشد. به منظور اخذ وقت از سفارت مورد نظر بایستی هزینه مربوطه پرداخت شود. این مبلغ به هزینه MRV مشهور است. به منظور اخذ وقت ابتدا بایستی به این لینک مراجعه نمایید.

در این صفحه ابتدا باید کشوری که می خواهید برای مصاحبه به آنجا بروید، انتخاب نمایید. از آنجاییکه سفارت امریکا در ایران نمی باشد، لازم است جهت مصاحبه به یکی از کشورهای همسایه مراجعه نمایید. این کشورها به شرح ذیل می باشد:

کشورشهرزبان روز مصاحبهسایت سفارت
ترکیهآنکارافارسی و انگلیسیسایت سفارت ترکیه 
اماراتدوبیفارسی و انگلیسیسایت سفارت امارات 
اماراتسایت سفارت
در صورت نیاز به کمک می‌توانید با مرکز خدمات مشتریان تماس بگیرید:
information/contact_us
یا درخواست یک قرار ملاقات سریع در سیستم کنید.
ارمنستانایروانفارسی و انگلیسیسایت سفارت ارمنستان 
سایر کشورهاکلیک کنید

نکته: به جز سه مورد اصلی بالا در مواردی از پاکستان و لبنان و عمان هم میتوانید وقت بگیرید. برای مشاهده وقت خالی سفارت لطفا از این لینک استفاده کنید و برای اقدام پس از تکمیل فرم DS-160 (برای ویزای غیر مهاجرتی) به این لینک مراجعه کنید.

کشور مورد نظر جهت اخذ وقت را انتخاب نموده (در اینجا به عنوان مثال امارات) و در صفحه جدید گزینه ایجاد حساب کاربری را کلیک نمایید. در صفحه ایجاد حساب کاربری برای مصاحبه در امارات گزینه مورد نظر را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایید و گزینه Continue را کلیک نمایید. در صفحه جدید نام و نام خانوادگی، ایمیل و کلمه عبور را وارد نموده و گزینه Continue کلیک شود. سپس در صفحه جدید اطلاعات شماره پاسپورت، شماره DS160، تاریخ تولد، ملیت، نوع ویزای درخواستی و … انتخاب شود. سپس به منظور ایجاد حساب کاربری گرینه Create Account را کلیک نمایید.

توجه: در صورتیکه فرم DS160 را تکمیل ننموده اید، از طریق این لینک فرم DS160 را تکمیل نمایید.

تا این مرحله شما حساب کاربری خود را ایجاد نمودید. مراحل بخش اول در راهنمای تصویری زیر نشان داده شده است.

توجه نمایید که اگر به صورت خانوادگی اقدام می نمایید، حتما نفر اول خانواده (F1,J1,B1…)  فرم را تکمیل نموده و اطلاعات سایر اعضا خانواده  (F2,J2,B2…) در حساب کاربری نفر اصلی اضافه گردد.

پس از ایجاد حساب کاربری بایستی هزینه MRV را پرداخت نمایید. هزینه MRV با توجه به نوع ویزا درخواستی مطابق جدول زیر متفاوت می باشد.

شماره ویزاهزینهنوع ویزا
F$160ویزای دانشجویی
M$160ویزای دانشجویی فنی حرفه ای
D$160ویزای کارکنان کشتی و خطوط هوایی
B$160ویزاهای توریستی، کاری، درمانی
I$160ویزای مطبوعاتی
J$160ویزای فرصت مطالعاتی
C-1$160ویزای ترانزیت
TN/TD$160NAFTA ویزای
T$160قربانیان قاچاق انسان
U$160قربانیان اقدامات جنایی
H$190کارگران و کارمندان موقت
L$190تبادلات بین کشوری
O$190اشخاص با توانایی های فوق العاده
P$190ورزشکاران و هنرمندان
Q$190تبادلات فرهنگی بین المللی
K$240نامزد یا همسر سیتیزن امریکا
E$270ویزای سرمایه گذاری
R$190مبلغان مذهبی

پس از پرداخت هزینه مطابق ویزای درخواستی، تقویم مورد نظر جهت انتخاب وقت مصاحبه باز خواهد شد. پس از باز شدن تقویم به مدت 365 روز برای تعیین وقت سفارت برای مصاحبه فرصت خواهید داشت. همچنین پس از تعیین وقت می توانید به تعداد نامحدود زمان مصاحبه خود را تغییر دهید. البته توجه شود که تا 24 ساعت قبل از زمان مصاحبه قادر به تغییر وقت خواهید بود. این وقت مصاحبه فقط و فقط در همان کنسولگری قابل انجام خواهد بود. اگر می خواهید وقت خود را در کنسولگری دیگر اخذ نمایید، مجددا باید مبلغ MRV را پرداخت نمایید.

توجه: در هر سفارت بایستی به منظور تحویل پاسپورت پس از اخذ ویزا، یک پست را انتخاب نمایید تا بتوانید Pick Up ویزا را از طریق آن پست انجام دهید.

روز مصاحبه وقت سفارت آمریکا

در روز مصاحبه تمامی مدارک مورد نیاز از جمله پاسپورت، پرینت فرم DS160، ترجمه مدارک مربوطه را به همراه داشته باشید. در این روز پس از کنترل افراد و ورود به کنسولگری، ابتدا انگشت نگاری صورت خواهد پذیرفت. سپس با توجه به نوبت داده شده به پشت باجه ها مراجعه خواهید نمود. در این حالت آفیسر مربوطه از شما سوالاتی را خواهد پرسید. سپس یک Case Number در اختیار شما قرار می دهد که از طریق این شماره می توانید وضعیت ویزای خود را پیگیری نمایید.

♦♦♦در این قسمت فهرست مدارک مورد نیاز برای مصاحبه ارائه شده است.♦♦♦

1- رسید تکمیل فرم DS-160: تائیده ای که در صفحه آخر و پس از ارسال فرم DS-160 به شما نشان داده می شود.


2- رسید پراخت هزینه SEVIS FEE: این هزینه فقط برای F1 و J1 پرداخته می شود و F2 و J2 نیازی به پرداخت این هزینه ندارند.

توجه: در صورت انتقال سویس (SEVIS Fee) از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر، حتما نامه SEVIS Fee Transfer Confirmation به همراه پرینت رسید SEVIS Fee جدید را به همراه داشته باشید.


3- نامه پذیرش دانشگاه یا Admission Letter: این نامه به همراه برگه I20 …. برای شما ارسال خواهد شد.

4- نامه فاند یا بورسیه (Fund): به طور معمول هزینه های دانشگاه، فاند تخصیص یافته و موارد مرتبط در فرم I20 که دانشگاه برای شما ارسال می کند،وجود دارد. در برخی مواقع ممکن است دانشجویان نامه جداگانه ای برای فاند خود از یک شرکت یا … داشته باشند. در صورت موجود بودن این نامه را نیز به همراه داشته باشید. در غیر اینصورت ضرورتی ندارد.

5- فرم I-20 : این فرم برای دانشجویانی است که به صورت F1 و F2 به سفارت مراجعه می نمایند. جهت آشنایی با فرم I20 به بخش راهنمای جامع I20  مراجعه نمائید.

6- فرم DS-2019 : این فرم برای دانشجویانی است که به صورت J1 و J2 به سفارت مراجعه می نمایند. جهت آشنایی با فرم DS-2019 به بخش راهنمای جامع DS-2019 مراجعه نمائید.

7- پرینت پرداخت هزینه MRV Fee: در حساب کاربری سفارت شما بخشی به عنوان مشاهده رسید پرداخت هزینه 160 دلار یا 320 دلار یا … وجود دارد. بهتر است این رسید را برای مواقع ضروری پرینت و به همراه داشته باشید.


8- پاسپورت

9- ریز نمرات مقاطع لیسانس، ارشد و دکتری: اصل و ترجمه ریز نمرات، در برخی موارد فقط به همراه داشتن ترجمه ریز نمرات کفایت می کند. اما برخی از آفیسرها ممکن است از شما اصل ریز نمره را بخواهند. بنابراین توصیه می شود که اصل ریز نمره را نیز همراه خود داشته باشید.

توجه: اگر پذیرش برای مقطع لیسانس دارید، اصل و ترجمه ریزنمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی را نیز به همراه داشته باشید.

10- پرینت CV خود را به همراه داشته باشید.

11- کارت خدمت سربازی: اصل و ترجمه کارت پایان خدمت (معافیت، …) سربازی

12- وثیقه: اصل و ترجمه برگه وثیقه در صورتیکه به جای خدمت سربازی، مبلغ وثیقه گذاشته اید. توجه: همچنین در صورت استفاده از معافیت تحصیلی، اصل و ترجمه نامه نظام وظیفه که به وزارت علوم ارسال شده است را به عنوان مدرک و جایگزین کارت پایان خدمت به همراه داشته باشید.

13- نامه Research Plan: در حقیقت این برگه به درخواست شما، توسط دانشگاه یا استاد برای شما ارسال می گردد. در این نامه هدف فعالیت شما در پروژه پیش رو در دانشگاه مقصد توضیح داده شده است. برخی آفیسر ها هنگام مصاحبه این نامه را دخواست نمی کنند. اما شدیدا توصیه می شود در صورتیکه می توانید از دانشگاه و یا استاد گرفته و به همراه داشته باشید.


14- نامه انگیزشی یا SOP (Statement of Purpose): در برخی مواقع، به خصوص برای دانشجویانی که Fund و Research Plan نداشته اند، این نامه از دانشجو خواسته شده است. علاوه بر CV و Research Plan، این نامه نیز مورد بررسی آفیسر قرار می گیرد. لطفا در متن آن دقت کنید!!!!


15- نامه تمکن مالی یا BS (Bank Statement): در صورتیکه فاند ندارید یا پارشال فاند هستید، نامه تمکن مالی اجباری است. برای کسانی که فاند دارند این نامه اختیاری است و ممکن است با توجه به شرایط خاص برایشان مورد نیاز باشد. مثلا ممکن است حتی با فاند کامل، هزینه های F2 پوشش داده نشود و در این صورت از شما نامه تمکن مالی درخواست شود. به طور کلی برای افراد فول فاند نیاز نمی باشد. برخی از دانشجویان فول فاند این برگه را به همراه دارند تا در صورت نیاز سریعا به آفیسر نشان دهند. توصیه می شود برگه تمکن مالی به نام پدر یا مادر باشد.

16- عکس 5*5 : بهتر است دو قطعه عکس 5 در 5 با مشخصات ذکر شده در فرم DS-160 به همراه داشته باشید تا در صورتیکه به هر دلیل از جمله کیفیت پایین یا عکس آپلود شده، یا استاندارد نبودن … از شما درخواست عکس نمودند، با مشکل مواجه نشوید.

17- اصل و ترجمه شناسنامه : در برخی مصاحبه ها آفیسر به دلایلی درخواست مشاهده شناسنامه و ترجمه داده است. به خصوص برای افراد متاهل که به عنوان مدرک ازدواج ضروری می باشد. توصیه می شود اصل و ترجمه شناسنامه را به همراه داشته باشید.

18- اصل و ترجمه سند ازدواج: برای افراد متاهل سند ازدواج و ترجمه آن ضروری است. اگر فزرند شما نیز به همراه شما برای مصاحبه می آید، حتما اصل و ترجمه شناسنامه فرزندتان را به همراه داشته باشید.

توجه 1: برای کسانی که تاریخ ازواج آنها نزدیک بوده است، حتی در برخی مواقع تا دو سال، توصیه می شود علاوه براصل و ترجمه شناسنامه و سند ازدواج، عکس های مراسم عقد، دفترخانه، عروسی و … را به همراه داشته باشید تا در صورتیکه آفیسر به هر دلیلی به شما شک کرد، بتوانید ازدواج خود را اثبات نمائید.

توجه 2: تاریخ ازدواج روی شناسنامه با سند ازدواج را کنترل نمائید که یکسان باشد. تاریخ عقد و ازدواج خود را به خاطر داشته باشید!!! و در صورتیکه مورد سوال واقع شدید دو تاریخ را به تفکیک بتوانید ذکر کنید.


19- اصل و ترجمه کارت ملی (اختیاری): در برخی مصاحبه ها (به ندرت) آفیسر به دلایلی درخواست مشاهده کارت ملی (National Identification Card ) و ترجمه آن را داده است. این مورد بسیار کم دیده شده است و به نظر خوتان بستگی دارد. اصل کارت ملی را همراه داشته باشید. اگر ترجمه کارت ملی را همراه نداشتید و به هر دلیلی 5 درصد آفیسر کارت ملی از شما خواست، برای آفیسر توضیح دهید که شماره ملی شما در پاسپورت و … وجود دارد.

20- پرینت دستورالعمل سفارت: پس از تعیین وقت در سایت سفارت مورد نظر، برای شما ایمیلی حاوی اطلاعات شما به همراه زمان مصاحبه و بارکد امنیتی ارسال می شود. بهتر است این پرینت را به همراه داشته باشید.

21- پرینت نمرات آزمون زبان (TOEFL, IELTS, GRE,…): پرینت نمرات آزمون زبان خود را از صفحه سایت مربوطه گرفته و به همراه داشته باشید. این پرینت برای افرادی که در برگه I20 آنها و در بخش زبان، عبارت Conditional آورده شده است، ضروری می باشد.

22- نامه وزارت علوم (متقاضیان ویزای نوع J) : برای متقاضیان ویزای نوع J در صورتیکه این نامه را دارند، به همراه داشته باشند.

23- پرینت ایمیل ها و مکاتبات با سفارت (موارد خاص): پرینت مکاتبات با سفارت برای کسانی که هنگام گرفتن وقت مشکل داشته اند و روندی غیرعادی برای وقت گرفتن را طی کرده اند، توصیه می شود.

24- نامه کار (با توجه به شرایط شما): ممکن است از شما برگه ای که نشان دهد در صورت اشتغال به کار در ایران، در چه شرکتی کار می کردید، درخواست شود.

♦به همراه داشتن مدارک زیر کاملا اختیاری بوده و با توجه به شرایط ممکن است برای شما مفید باشد.♦

25- مدارک دانشگاهی (اختیاری): این مدارک می تواند شامل دانشنامه لیسانس، ارشد و دکتری (اصل و ترجمه) باشد که در موارد بسیار بسیار کمی از دانشجو خواسته شده است. اگر به هر دلیل این مورد از شما خواسته شد و همره نداشتید به آفیسر توضیح دهید همه اطلاعات مربوطه در ریزنمرات شما وجود دارد.

26- مدارک ماقبل دانشگاهی (اختیاری): این مدارک می تواند شامل دبیرستان و پیش دانشگاهی (اصل و ترجمه) باشد که برای دانشجویانی است که برای مقطع لیسانس اقدام به پذیرش نموده اند. اگر به هر دلیل این مورد از شما خواسته شد و همره نداشتید به آفیسر توضیح دهید همه اطلاعات مربوطه در ریزنمرات شما وجود دارد.

27- نامه های پذیرش دانشگاه های دیگر (اختیاری): اگر از دانشگاه های دیگر در آمریکا پذیرش گرفته اید و بین آنها این دانشگاه را انتخاب کرده اید، پرینت نامه ها را همراه داشته باشید. ممکن است در جایی از مصاحبه نشان دادن این نامه ها به نفع شما باشد. این مورد مخصوصا برای کسانی که بدون فاند و یا پارشال فاند هستند، می تواند مفید باشد و آفیسر را قانع کند که بعد از یک ترم توانایی اخذ فاند را خواهید داشت.


28-اصل یا کپی پاسپورت والدین (اختیاری): در موارد بسیار بسیار کم ممکن است از شما اصل یا کپی پاسپورت والدین درخواست شود. این مورد خیلی خیلی خیلی کم اتفاق افتاده است. حتی اگر موقع مصاحبه درخواست شد و همراه نداشتید به آفیسر بگویید که از طریق ایمیل به سفارت ارسال خواهید کرد.


29- نامه مکاتبه با استاد دانشگاه مقصد در آمریکا (اختیاری): اگر فاند ندارید و رشته غیر حساس هست می توانید این مکاتبات را همراه داشته باشید تا اگر در مصاحبه به این مکاتبات نیاز شد، همراه داشته باشید. مثلا ممکن است استاد در ایمیل های خود به شما گفته باشد از ترم بعد چند پوزیشن برای فاند شما وجود خواهد داست. نشان دادن این نامه برای شما که بدون فاند هستید می تواند مسیر مصاحبه را تغییر دهد.


30- برگه Job Offer (اختیاری): برای کسانی که فاند ندارند این مورد بسته به شرایط می تواند راهگشا باشد.

توجه شود که این لیست یک لیست کلی و با توجه به تجربیات دوستانی است که به سفارت رفته اند و به منظور تسریع در تهیه مدارک می باشد. بهتر است قبل از رفتن به هر سفارتی با کسانی که به آن سفارت رفته اند نیز مشورت کنید. 

بخش ایجاد حساب کاربری به منظور تعیین وقت سفارت

به منظور اخذ وقت سفارت امریکا در کشورهای همسایه، ابتدا بایستی در سایت US-Visa حساب کاربری ایجاد نمایید. به منظور ایجاد حساب کاربری به این لینک مراجعه نمایید. در این صفحه به منظور اخذ وقت برای ویزای غیرمهاجرتی روی گزینه Nonimmigrant VISA کلیک کنید.

2در صفحه جدید در قسمت ایران مطابق سلیقه خود زبان انگلیسی یا فارسی را انتخاب نمایید.

3در مرحله بعد سفارت های فارسی زبان مخصوص ایرانیان به همراه اولی وقت موجود برای مصاحبه نمایش داده می شود. سفارت مورد نظر خود را انتخاب و روی آن کلیک کنید.

توجه: به منظور ایجاد حساب کاربری داشتن شماره DS-160 ضروری است. در صورتیکه این فرم را تکمیل نکرده و شماره DS-160 نگرفته اید، ابتدا فرم DS-160 را تکمیل و ارسال نمایید.

4در مرحله بعد به منظور ایجاد حساب کاربری روی گزینه Apply (در فارسی بخش اعمال) کلیک نمایید.


5در صورتیکه فرم درخواست ویزا را قبل از 14 سپتامبر 2015 تکمیل نکرده اید، گزینه NO را کلیک نمایید.

6با توجه به شرایط خود گزینه مورد نظر را انتخاب و Continue را کلیک نمایید.

7در صفحه جدید نام و نام خانوادگی، ایمیل و کلمه عبور خود را به زبان انگلیسی وارد نمایید و گزینه Create Account را کلیک کنید.

8در مرحله بعد سایر اطلاعات از جمله شماره فرم DS-160، شماره پاسپورت، نوع ویزا، تاریخ تولد، ملیت و … را وارد نموده و گزینه Create Account را کلیک کنید.


نکته: به منظور آشنایی با انواع ویزای آمریکا، تصویر زیر را مشاهده نمایید.

9در این مرحله حساب کاربری شما ایجاد شده است. به منظور اخذ وقت می توانید بقیه مراحل را که در ادامه توضیح داده شده است تکمیل نمایید.

10بخش پرداخت هزینه MRV و گرفتن وقت سفارت آمریکا:

11به منظور دسترسی به سفارت هایی که برای ایرانیان تعریف شده است، به بخش Iran رفته و گزینه فارسی/انگلیسی را به دلخواه انتخاب نمایید.

12در پنجره جدید کنسولگری های امریکا در کشورهای امارات، ترکیه و ارمنستان در درسترس هستند. از آنجاییکه اخذ وقت سفارت تمامی سفارت ها مشابه هم می باشد، در اینجا به توضیح گرفتن وقت از کنسولگری ترکیه می پردازیم. توجه نمایید که اولین وقت های باز در زیر عنوان هر کشور مشخص شده است.

13به منظور ورود به حساب کاربری وقت سفارت آمریکا گزینه “ادامه” را کلیک کنید.

14با استفاده از ایمیل و رمز عبوری که قبلا ساخته اید، به حساب کاربری خود وارد شوید.

15در پنجره جدید گزینه “ادامه کلیک” شود.

16در پنجره جدید پرداخت با کارت اعتباری را انتخاب کرده و گزینه “ادامه” را کلیک نمایید.

17در پنجره جدید اطلاعات کارت را وارد کرده و گزینه “انجام پرداخت” را کلیک نمایید.

18پنجره زیر صفحه تاییده پرداخت موفقیت آمیز شماست. به منظور اخذ وقت روی گزینه “ادامه” کلیک شود.

19محل کنسولگری، تاریخ مصاحبه و زمان مصاحبه را انتخاب و گزینه “زمان بندی مصاحبه” را کلیک نمایید.

20پس از اخذ وقت می توانید با مراجعه به حساب خود و از چاپ دستورالعمل ها رسید خود را پرینت نمایید. این رسید را حتما در روز مصاحبه به همراه داشته باشید.

21همچنین در صورتیکه پس از مصاحبه سفارت / آفیسر از شما مدارک بیشتری خواست می توانید از طریق قسمت “بخش کنسولگری از من مدارک بیشتری خواسته است” مدارک خود را ارسال نمایید. در صورت نیاز می توانید متقاضی دیگری را به حساب کاربری اضافه نمایید. همچنین رسید پرداخت نیز در پنل شما در دسترس خواهد بود.

22پس از اخذ وقت مصاحبه، شما مجاز خواهید بود حداکثر تا 5 بار زمان مصاحبه خود را تغییر دهید. به منظور تغییر زمان مصاحبه همانند تصویر زیر روی گزینه زمانبندی مجدد قرار کلیک و زمان جدید خود را تعیین نمائید. حتما به اخطار مرتبط با محدودیت 5 بار در تغییر زمان مصاحبه دقت فرمائید.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت