تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

کارت اقامت کانادا Permanent resident card


کارت اقامت کانادا PR

PR یا کارت اقامت کانادا  (Canada PR Card) یک کارت رسمی و سند شناسایی است که اثبات کننده وضعیت شما  ، بعنوان یک مقیم دائم کانادا می باشد  و مدت زمان اقامت در کانادا برای 5 سال روی آن درج شده است، در صورت خارج شدن  از کانادا  ، برای  ورود مجدد به این کارت نیازخواهید داشت .

از ژوئن سال 2002 به بعد ، همه افرادیکه شرایط اقامت دائم در کانادا را کسب میکنند ، بطور اتوماتیک در طی پروسه مهاجرت ، اولین  کارت PR خود را دریافت میکنند.

این افراد تازه وارد “مهاجر تازه وارد” یا “Landed Immigrant” طی ماه اول ورود به کانادا این کارت را در آدرسی که به هنگام ورود به فرودگاه کانادا اعلام کرده اند، دریافت خواهند نمود مگر اینکه مشکلی در آدرس یا عکس خود یا یکی از افراد خانواده وجود داشته باشد.

درخواست کارت اقامت دائم (PR Card Canada)

درخواست PR کارت زمانی الزامی است که  شما مقیم دائم کانادا باشید و همچنین :
شما این عنوان را قبل از 28 ژوئن سال 2002 کسب کرده باشید و یا ؛
این عنوان را بعد از 28 ژوئن 2002 دریافت کرده ولی در آن زمان کارت را دریافت نکرده باشید و یا اینکه:
شما نیاز به جایگزین کردن PR کارتی را دارید که تاریخ اعتبار آن منقضی شده و یا گم شده و یا به سرقت رفته باشد.

 اعتبار کارت PR هر پنج سال منقضی می شود ، لذا باید ضمن کنترل تاریخ اعتبار آن ، حداقل 90 روز قبل از مسافرت به خارج از کانادا ، برای صدور کارت جدید درخواست نمایید.

اگر کارت PR شما گم شود و یا بسرقت رفته و یا معدوم شود، اگر در داخل کانادا هستید بلافاصله با اداره تابعیت و  مهاجرت کانادا (CIC) با شماره تلفن 2100-242-888-1 تماس بگیرید و در صورتیکه در خارج از کانادا هستید، مراتب را به نزدیکترین دفتر صدور ویزای کانادا اطلاع دهید.

برای گرفتن کارت PR برای اولین بار و یا برای تجدید کارتی که تاریخ اعتبار آن منقضی شده باشد و یا گرفتن کارت المثنی برای کارت PR گمشده و یا سرقت شده ، شما باید مراحل زیر را طی نمایید:

  • فرم های تقاضای کارت اقامت دائم (PR Card) را تهیه نمایید
  • عکس مناسب برای کارت پی آر تهیه کنید. (برای مشاهده فرمت قابل قبول عکس کلیک کنیدphoto_specification_for Permanent_resident_card)
  • راهنمای مربوطه را مطالعه و فرم درخواست را کامل نمایید.
  • مدارک لازم را به فرم درخواست ضمیمه نمایید.
  • هزینه تعیین شده را پرداخت نموده و رسید اصلی را نگهداری کنید
  • فرم درخواست و مدارک را بوسیله پست ارسال نمایید.

توجه داشته باشید که بعد از صدور کارت، اداره مهاجرت این کارت را به خارج از کانادا پست نخواهد کرد. لذا اگر شما خارج از کانادا هستید باید درخواست Travel Document بدهید.
تمدید کارت PR کانادا فقط در صورتیکه کمتر از 9 ماه به پایان اعتبار آن مانده امکانپذیر است.

اشتباه در چاپ کارت پی آر کانادا

اگر اداره مهاجرت کانادا به اشتباه مشخصات شما را چاپ نموده باشد، میتوانید با پرکردن فرم های لازم نسبت به تصحیح آن اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که تعداد کارکتر مجاز برای   نام:15کاراکتر    نام خانوادگی:20کاراکتر   می باشد، در نتیجه اگر اسم شما بیش از این مقدار باشد، خلاصه روی کارت چاپ خواهد شد.

نکته امنیتی

کارت PR خود را همیشه با خود حمل نکنید و ضمن نگهداری آن در محلی امن ، فقط در صورت نیاز به اثبات وضعیت خود از آن استفاده نمایید .توصیه میشود در هنگام مسافرت یک فتوکپی از کارت تهیه نموده و آنرا در محلی امن نگهداری نمایید.

اطلاعات لازم در مورد کارت اقامت دائم کانادا

به چه کسی “مقیم دائم کانادا” گفته می شود؟

مقیم دائم کانادا به فردی گفته می شود که در پاسپورت خود دارای ویزای ورود به کانادا به عنوان مقیم دائم است و به خاک کانادا وارد شده است(اصطلاحا “لند Land” شده است) ولی هنوز سیتی زن نشده است.

همچنین این فرد ممکن است مقیم دائم کشوری دیگر مانند کشور محل تولد خود باشد. افرادی که به صورت موقت در کانادا هستند، مانند افراد دارای ویزای دانشجویی، ویزای کار، ویزای توریستی و . . .  مقیم دائم کانادا نمی باشند.

افراد دارای “کارت اقامت دائم کانادا” از چه مزایایی برخوردارند؟

فرد دارای کارت اقامت دائم کانادا دارای حقوق زیر، طبق قوانین دولت کانادا است

– از مزایای قانونی و رایگان دولت کانادا که به شهروندان خود ارائه می دهد برخوردار است، مانند دریافت کارت خدمات بیمه درمانی رایگان Health/Santé
-هزینه تحصیل فرد یک دهم دانشجوی بین المللی است
– به راحتی در هر کجای کانادا می توانند به تحصیل، اقامت و کار بپردازند
– می تواند به راحتی بعد از گذراندن مدت زمان مشخص(در حال حاضر 3سال از 5 سال) برای دریافت پاسپورت و سیتی زن شیپی کانادا اقدام کند.
-تحت حمایت قانونی دولت کانادا طبق قانون مصوب دولت فدرال است.(قانون Canadian Charter of Rights and Freedoms)

فرد مقیم کانادا چه مسولیت هایی دارد؟

فرد مقیم کانادا باید تابع تمام قوانین فدرال، استانی و شهرداری ها  باشد. توجه داشته باشد که ارتکاب جرم ممکن است وضعیت اقامت دائم او را از بین ببرد.

آیا اقامت دائم کانادا باید تمدید شود، چگونه و کی؟

وقتی شما با ویزای اقامت دائم وارد کانادا شدید و کارت اقامت دائم PR برای شما صادر شد، تا 5 سال این کارت اعتبار دارد و طی این مدت نیاز به تمدید ندارد و شما بارها می توانید به کانادا وارد یا خارج شوید. تا زمانیکه برای سیتی زن شیپی اقدام نکرده اید اعتبار دارد.

فرد مقیم کانادا Permanent Resident ممکن است به دلیل رعایت نکردن شرایط ، اقامت خود را از دست بدهد.

یکی از شرایط : حضور در کانادا به مدت 730 روز در هر 5 سال می باشد. این مدت می تواند در داخل یا خارج کانادا محاسبه شود.برای محاسبه این مدت در خارج از کانادا فرد باید :
-همراه یک سیتی زن کانادا(فرد دارای پاسپورت) به عنوان همسر قانونی باشد . همچنین فرزند همراه پدر سیتی زن کانادا نیز قابل قبول است.
– در استخدام یک سازمان دولتی به صورت تمام وقت باشد، مانند سربازان ارتش کانادا در دیگر کشورها.

کارت اقامت دائم چیست؟

قبلا نیز در این مورد اطلاعات کاملی را توضیح دادیم توجه داشته باشید که دو اصطلاح کارت اقامت دائم و وضعیت اقامت دائم با هم متفاوت است.

کارت اقامت دائم: این کارت اولین بار در سال 2002 صادر شد و کارتی از جنس پلاستیک می باشد که اطلاعات بایومتریک فرد روی آن درج شده است.

داشتن این کارت الزامی نیست. این کارت در مواقعی که شما پاسپورت کانادایی ندارید یا مدارک سفر Travel Document ندارید و قصد ورود به کانادا از طریق یکی از مرزهای هوایی، آبی یا زمینی دارید الزامی است.

توصیه می شود در مواقعی که به آن احتیاج ندارید آن را با خود حمل نکنید و در جایی مطمئن نگهداری کنید.

آیا کارت اقامت دائم کانادا مانند کارت آمریکا است؟

با توجه به همسایگی آمریکا و کانادا، و بسیاری از قوانین مشترک، می توان نتیجه گرفت که این دو کارت شبیه به هم هستند و تفاوت هایی را نیز با هم دارند.

شما با گرین کارت آمریکا مجوز ورود و زندگی در آمریکا دارید ولی با کارت اقامت کانادا حق دائمی ورود و زندگی در کانادا را دارید.

هر دوی این کارت ها حق و حقوقی را به شما اعطا می کنند که دارنده آن شامل آن خواهد بود ولی تفاوتی اینجا وجود دارد : کارت اقامت کانادا قویتر است؛ در آمریکا شما هر زمان که نیاز باشد بعد از ورود به خاک، باید به ماموران کارت خود را نشان دهید ولی در کانادا کسی از شما کارت اقامت را تقاضا نخواهد کرد.

کی و چگونه کارت اقامت دائم کانادا به فرد اعطاء می شود؟

کانادا کشوری وسیع با ملیت های مختلف می باشد، و راه های زیادی برای کسب اقامت توسط اداره مهاجرت و شهروندی ارائه شده است. در زیر مثال هایی از روشهای کسب اقامت کانادا بیان شده است:

        اسپانسرشیپ فامیلی Family sponsorship
در این برنامه شما می توانید اعضاء خانواده خود را مانند همسر، پدر و مادر را مقیم کانادا نمایید.

          تجربه کانادایی Canadian Experience Class
افرادی که سابقه کار یا تحصیل در کانادا به مدت یکسال به بالا دارند می توانند برای اقامت در این گروه اقدام کنند.

       نیروی متخصص فدرال Federal Skilled Worker
این برنامه مربوط به افرادی است که حداقل یکسال سابقه کار و آیلتس معتبر و رشته تحصیلی مورد تایید فدرال دارند.

         برنامه های استانی Provincial Nominee
تمام استان های کانادا دارای برنامه های جذب مهاجر و اقامت دائم می باشند.

       برنامه های سرمایه گذاری Business and Investor
افرادی که دارای حداقل سه تا پنج سال تجربه مدیریتی و دارای پروانه کسب، پروانه پزشکی، شرکت ثبت شده، سابقه مدیریت در رده بالا و حداقل 350هزار دلار سرمایه هستند می توانند در این روش به همراه خانواده مقیم کانادا شوند.

       نیروی متخصص کبک Quebec skilled worker / Quebec experience
استان کبک به افرادی که دارای مدرک زبان فرانسه با نمره B2 می باشند و سابقه کار و تحصیل دارند، اقامت دائم ارائه می دهد.

Refugees: افرادی که دارای شرایط (مانند در خطر بودن زندگی و جنگ در کشور) باشند بعد از قبولی در دادگاه عالی کانادا بعد از دو تا سه سال می توانند شرایط اقامت را داشته باشند.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی