مشترک آمریکا تحصیلات

ارزشیابی مدرک تحصیلی از طریق WES برای مهاجرت آمریکا و کانادا

WES چیست؟ و نحوه ارسال مدارک برای موسسه WES چگونه است؟


فهرست مطالب

 • WES چیست؟ و نحوه ارسال مدارک برای موسسه WES چگونه است؟
  • تعریف موسسه WES
  • انواع ارزیابی اعتباری توسط WES و هزینه آن
  • نحوه ارسال مدارک برای موسسه WES
  • چگونه می‌توان به‌صورت آنلاین اقدام کرد؟
  • مدارک موردنیاز برای ارزیابی WES
  • چرا باید ارزیابی نهایی مدارک خود را از طریق WES انجام داد؟
 • سخن آخر

هر که طاووس خواهد باید جور هندوستان کشد! این دقیقاً مصداق زمانی است که شما قصد تحصیلی و یا مهاجرت به دو مرکز بزرگ علمی دنیا یعنی کانادا یا ایالات‌متحده آمریکا را داشته باشید. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های این دو کشور علاوه بر ارسال مدارک پذیرش باید درخواست تأییدیه ارزیابی مدارک تحصیلی خود را نیز ارسال کنند. در اینجا شما با سازمانی ویژه برخورد خواهید کرد که صحه بر مدارک شما می‌گذارد.

برخی از دانشگاه‌های کشورهای کانادا و آمریکا ممکن است از متقاضی علاوه بر سایر مدارک موردنیاز برای پذیرش تحصیلی، درخواست تأییدیه ارزیابی مدارک تحصیلی را نیز داشته باشند. در این میان موسسه معتبر WES (مخفف World Education Services) از اعتبار بالایی در نزد دانشگاه‌های آمریکایی شمالی و سازمان‌های مهاجرتی برخوردار است و اغلب ارزیابی مدارک تحصیلی را به این نهاد می‌سپارند.

با ادامه این مطلب همراه شوید تا در مورد WES، نحوه ارسال مدارک و همچنین هزینه‌های آن مطلع شوید.

تعریف موسسه WES

WES به معنای خدمات آموزش جهانی و فرآیندی برای ارزیابی مدارک تحصیلی است. WES برای تکمیل ارزیابی اعتبار آموزشی و برای دریافت PR یا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا به کار می‌آید. لازم به ذکر است، بدون ارائه گزارش این موسسه، مهاجرت به کانادا عملاً امکان‌پذیر نیست.

دانشجویانی که قصد تحصیلی در دانشگاه‌های مذکور را دارند، باید اسناد خود را به WES ارسال نمایند تا این نهاد مدارک متقاضیان را تأیید کرده و به آن GPA دهد. مدارک شما برای ارسال به این موسسه شامل متن مدرک دانشگاهی که توسط خود دانشگاه مهر شده باشد و نسخه کپی شده خوانا از آن‌ها می‌شود.

نکته: دانشگاه‌هایی که حداقل به 3 درصد از نمره معدل تحصیلی نیازمند هستند، پس از اتمام ارزیابی مدارک WES شما آن‌ها را به دانشگاه موردنظر ارجاع می‌دهند. دانشگاه مذکور نیز کارت GPA شما را دریافت کرده و نامه پذیرش را ارسال می‌کند.

انواع ارزیابی اعتباری توسط WES و هزینه آن

بسیاری از دانشکده‌ها ارزیابی WES را یک گام اجباری در روند پذیرش می‌دانند. زیرا وقت لازم را برای سنجش تک‌تک مدارک ارسالی متقاضیان ندارندو به همین خاطر، از دانشجو درخواست تأییدیه ارزیابی مدارک تحصیلی را دارند.

موسسه WES به مدارک دانشگاهی ارسالی شما در مقیاس ۰ – ۴ نمره می‌دهد. همچنین اگر تمایل به ارزیابی مدارک خود به دانشگاه‌های گوناگون را داشته باشید باید هزینه آن را پرداخت نموده که هزینه هریک بستگی به نوع ارزشیابی موردنظر شما دارد. به‌عنوان مثال، دانشگاه سانتا کلارا به ارزیابی دوره‌ای نیاز دارد که بالغ‌ بر 20 دلار است، درحالی‌ که دانشگاه سن خوزه تنها ارزیابی موضوعی را قبول دارد و هزینه آن 105 دلار می‌شود. لذا هزینه‌ها بر اساس درخواست کالج‌ها برای ارزیابی متفاوت است.

اگر بخواهیم نگاه کلی‌تر داشته باشیم موسسه WES ارزشیابی مدارک را به‌صورت موارد زیر انجام می‌دهد:

 • ارزشیابی مهاجرتی: در این روش که به آن به‌صورت مخفف ECA گفته می‌شود، مخصوص آن دسته از افرادی است که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند.
 • ارزشیابی مدارک: متقاضیان کار و مهاجرت از این نوع ارزشیابی استفاده می‌کنند.
 • ارزشیابی واحد به واحد: اشخاصی که قصد ارائه مدارک خود به دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی دارند، باید درخواست این ارزشیابی را دهند.

نحوه ارسال مدارک برای موسسه WES

روند ارزیابی این موسسه از سال 2018 تغییراتی یافته است و متقاضی باید تمامی مدارک موردنیاز WES را ارسال نموده و هزینه آن را پرداخت نماید. بعد از پرداخت هزینه، شما یک شناسه دریافت خواهید کرد. سپس با استناد به این شماره شناسه می‌توانید اقدام به ثبت‌نام در دانشگاه موردنظر کنید و دانشگاه متن را مستقیماً به آدرس WES ارسال می‌کند.

این نکته را فراموش نکنید که برای ارسال باید تمام مدارک باید در پاکت مهر و موم شده از دانشگاه دریافت شده باشد و کد شناسه WES بر روی پاکت یادداشت شود.

اگر بخواهیم به‌صورت مختصر شیوه کاری این موسسه را مرور کنیم:

شما باید رونوشت‌های رسمی و گواهی مدرک نهایی یا موقت خود را برای آن‌ها ارسال کنید که این مدارک باید توسط دانشگاه شما پلمپ (مهر و موم شده) شده باشد. این مدارک را می‌توانید از طریق پست هوایی، فدرال اکسپرس، پست، تحویل الکترونیک، سیستم‌های تحویل بین‌المللی بفرستید که البته توصیه می‌شود از طریق فدرال اکسپرس و یا سازمان‌های خصوصی بین‌المللی این کار را انجام دهید.

این موسسه مدارک شما را ارزیابی و آماده می‌کند و گزارش نهایی را از طریق پست معمولی یا پیشتاز که حدود دو ماه طول می‌کشد، ارسال می‌نمایند.

همچنین هنگامی‌که درخواست پذیرش برای دانشگاهی داشته باشید، می‌توانید با پرداخت 20 الی 30 دلار از WES درخواست کنید که گزارش خود را برای دانشگاه مورد نظر مستقیما ارسال کند.

چگونه می‌توان به‌صورت آنلاین اقدام کرد؟

 • یک حساب کاربری در سایت applications.wes.org/createaccount ایجاد کنید.
 • وارد حساب خود شوید. اکنون زبانه‌های اطلاعات شخصی، تحصیلات شما، ارزیابی شما و … را مشاهده می‌کنید.
 • در قسمت آموزش، اطلاعات مربوط به دانشگاه را وارد کنید. بر روی “من مدارک لازم را برای این اعتبار بررسی کرده‌ام و موافقت خود را با ارسال مدارک خود، مطابق آنچه WESمی‌خواهد اعلام می‌کنم” کلیک کنید.
 • در صفحه بعدی، نوع ارزیابی خود را مشخص کنید. ممکن است لازم باشد نوع ارزیابی دوره‌ای را انتخاب کنید.
 • در همان صفحه، زمان تحویل حدودی توسط سیستم به‌صورت خودکار تعیین می‌شود. گاهی سه روز کاری و گاهی همان روز خدمات در دسترس خواهد بود.
 • سپس نام موسسه را اضافه کنید. هنگام جستجوی نام موسسه، “موسسه آموزشی” را انتخاب کنید.
 • شما می‌توانید هر تعداد موسسه که مدنظر شما است را اضافه کنید.

مدارک موردنیاز برای ارزیابی WES

پس از پرداخت هزینه، می‌توانید مدارک زیر را برای خدمات آموزش جهانی ارسال کنید:

 • مدرک مهر و موم شده دانشگاهی برای هر ترم. متن رسمی شما باید در یک پاکت مهروموم شده باشد و توسط دانشگاه مهر و امضا شود. خدمات آموزش جهانی تنها مدارک را از دانشگاه‌ها و کالج‌های خودمختار قبول می‌کند و از پذیرش مدارک از دانشکده‌های فردی امتناع می‌کند.
 • فتوکپی گواهی پایان‌نامه و نمرات آن (در صورت در دسترس بودن)
 • مدارک اصلی را ارسال نکنید. فقط کپی گواهینامه و نمرات آن را ارسال فرمایید.

همچنین می‌توانید با جستجوی نام کشور خود، مدارک موردنیاز را به‌صورت آنلاین بررسی کنید.

چرا باید ارزیابی نهایی مدارک خود را از طریق WES انجام داد؟

ارزیابی اعتبار WES گامی کلیدی در درک پیش‌زمینه تحصیلی افراد متقاضی برای تحصیل در خارج از کشور است. WES با ارزیابی مدارک و نمرات، به موسسه‌های آکادمی و نهادهای دارای مجوز و کارفرمایان کمک می‌کند تا افراد را از طریق معیارهای معادل کانادایی و بعضا آمریکایی ارزیابی نمایند.

کار با WES ساده و آسان است و نیاز به تعهد خاصی ندارد. داوطلبان می‌توانند مستقیماً به وب‌سایت WES مراجعه نمایند تا اعتبار دانشگاهی خود را تأیید و ارزشیابی کنند.

سخن آخر

اگر چنانچه شما هم متقاضی تحصیلی دریکی از دانشگاه‌های کانادا یا آمریکا هستید، نیازمندید که تأییدیه مدارک تحصیلی خود را آماده و برای نهاد مذکور ارسال کنید. فرایندی که در بالاتر ذکر شد گامی است که شما باید در این راه آن را طی کنید و لذا راهنمایی مشاوران کارآزموده در این مسیر شما را بهتر یاری خواهد کرد.


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023