تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

PEQ کبک – سوالات متداول


پاسخ به سوالات متداول راجب برنامه PEQ کبک کانادا

برنامه د l ‘تجربه québécoise  (کبک تجربه برنامه، و یا PEQ) برنامه مهاجرت به کانادا اولویت متقاضیانی که مطالعه کرده اند و یا در کبک کار است.

خیر. این دو برنامه مهاجرت جداگانه برای متقاضیان دریافت گواهینامه انتخابیه du Québec  (گواهی انتخاب برای کبک – CSQ) است. هنگامی که یک متقاضی CSQ را بدست آورد ، می تواند درخواست اقامت دائم کانادا را به دولت فدرال ارائه دهد.

خیر ، لازم نیست حداقل یک امتیاز را کسب کند تا فرد واجد شرایط PEQ باشد.

متقاضیان می توانند براساس تجربه خود در کبک ، به عنوان فارغ التحصیل دارای مدرک تحصیلی واجد شرایط یا به عنوان یک کارگر خارجی ، به PEQ مراجعه کنند. کلیه متقاضیان باید توانایی واسطه پیشرفته را در زبان فرانسه (صحبت کردن و گوش دادن) اثبات کنند.

دسته Diplomé du Québec (فارغ التحصیل کبک) برای متقاضیانی است که یک مدرک تحصیلی واجد شرایط را از یک موسسه آموزشی معتبر در کبک اخذ کرده اند. اگر قبلاً در 1 نوامبر 2019 در کبک تحصیل نکرده اید ، مدرک دانشگاهی شما باید در یک منطقه واجد شرایط آموزش باشد.

گروه Travailleur étranger Tematger  (موقت کارگر خارجی) برای متقاضیانی است که در کبک کار می کنند و حداقل 24 ماه سابقه کار ماهر در کبک در 24 ماه گذشته دارند.

متقاضیان مقطع تحصیلات تکمیلی فقط می توانند پس از اخذ مدرک تحصیلی ، درخواست خود را ارائه دهند. درخواست ها باید ظرف 36 ماه از فارغ التحصیلی ارسال شوند. متقاضیان طبقه کارگر خارجی می توانند به محض رعایت تمام معیارهای صلاحیت و تا زمانی که متقاضی در حال حاضر در یک کار ماهر تمام وقت در کبک شاغل باشد ، می توانند درخواست ارائه دهند.

از آنجا که PEQ هنوز هم برنامه ای مبتنی بر کاغذ است ، برنامه ها باید به دفاتر وزارت مهاجرت ، فرانسوی سازی و ادغام (MIFI) در مونترال ، کبک ارسال شوند. ارائه برنامه به صورت آنلاین ، همانطور که برای برنامه کارگر ماهر کبک لازم است ، امکان پذیر نیست  .

وزارت مهاجرت کبک اظهار داشته است که برنامه های PEQ طی 20 روز کاری ، به استثنای تاخیر در پستی ، پردازش می شوند. این تخمین در مورد برنامه های کامل هنگامی اعمال می شود که متقاضی برای پشتیبانی از برنامه یا مصاحبه حسابرسی به مدارکی دیگر نیاز نداشته باشد. درخواستهایی که ناقص تلقی می شوند به متقاضی بازگردانده می شوند.

MIFI می گوید متقاضیان PEQ ممکن است در یک مصاحبه حسابرسی شرکت کنند.

MIFI بله ، یک همسر همراه یا شریک عادی می تواند در این برنامه درج شود.

MIFIاثبات مهارت زبان فقط برای متقاضی اصلی لازم است.

MIFIبله ، همه فرزندان باید در فرم درخواست اعلام شوند ، خواه با متقاضی اصلی در برنامه همراه باشند یا خیر. کودکان در سن 19 سال و زیر می توانند در برنامه گنجانده شوند. با این حال ، فقط کودکانی که در خارج از کانادا متولد شده اند ، در درخواست CSQ قرار دارند ، زیرا کودکانی که در کانادا متولد می شوند ، قبلاً شهروند هستند.

MIFIتمام کودکان باید در فرم درخواست اعلام شوند. اما اگر متقاضی فرزندی متولد کانادا داشته باشد ، کودک قبلاً شهروند کانادایی است. در این حالت کودک به عنوان همراه با متقاضی درخواست CSQ اعلام نمی شود ، زیرا کودک نیازی به CSQ ندارد. هزینه های پردازش دولت برای کودکان متولد کانادایی لازم نیست.

آره. هزینه های پردازش دولت برای سال 2019 را می توان در جدول زیر بررسی کرد. پرداخت کامل باید با برنامه ارائه شود یا برنامه ناقص تلقی خواهد شد.

درخواست کنندههزینه
متقاضی اصلی798 دلار کانادا
همسر 171 دلار کانادا
هر کودک وابسته171 دلار کانادا

MIFIچک لیست مدارک مورد نیاز در فرم درخواست لازم درج شده است. این فرم فقط به زبان فرانسه موجود است ، اما مدارک می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارسال شوند. برای هر سندی که به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد باید ترجمه رسمی ارائه شود. کلیه اسناد و فرم های مورد نیاز باید در قالب یک فرم واحد ، همراه با پرداخت ، به یک شکل صحیح به MIFI ارسال شوند. برنامه های ناقص به متقاضی بازگردانده می شوند.

متقاضی اصلی برنامه باید اثبات توانایی واسطه پیشرفته در زبان فرانسه را ارائه دهد . این مساوی است با یک سطح B2 در یک تست معتبر و شناخته شده فرانسوی (در طی دو سال قبل از درخواست). متقاضی در مقطع تحصیلات تکمیلی که مدرک خود را به زبان فرانسه به اتمام رسانده است ، می تواند نسخه نهایی آن مدرک را به عنوان اثبات زبان فرانسه ارائه دهد. متقاضی در طبقه کارگر خارجی می تواند اثبات کند که وی الزامات مربوط به زبان فرانسه را از دستور حرفه ای حاکم بر شغل خود در کبک راضی کرده است. مدارک زیر نیز برای متقاضیان در هر دو دسته پذیرفته می شود:

  • نتایج یک تست شناخته شده فرانسوی که حداقل سطح B2 زبان فرانسه را نشان می دهد.
  • رونوشت های نهایی که حداقل به مدت سه سال آموزش متوسطه یا پس از دوره متوسطه را به طور کامل به زبان فرانسه به پایان رسانده باشد. اگر دوره تحصیل در کشوری به اتمام رسیده باشد که در آن فرانسه زبان رسمی نباشد ، نامه ای از موسسه ای که تصدیق می کند متقاضی تحصیلات خود را به طور کامل به زبان فرانسوی به اتمام رسانده است ، مکلف به تکمیل متن ها نیز باشد.
  • رونوشت های نهایی از یک دوره واجد شرایط فرانسه در کبک ، در یک موسسه شناخته شده. 

چک لیست مدارک مورد نیاز در فرم درخواست لازم درج شده است. این فرم فقط به زبان فرانسه موجود است ، اما مدارک می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارسال شوند. برای هر سندی که به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد باید ترجمه رسمی ارائه شود. کلیه اسناد و فرم های مورد نیاز باید در قالب یک فرم واحد ، همراه با پرداخت ، به یک شکل صحیح به MIFI ارسال شوند. برنامه های ناقص به متقاضی بازگردانده می شوند.

آزمون های فرانسه باید در یک مرکز آزمون شناخته شده انجام شود.

شماره. هیچ زبانی برای همسر یا شریک عرفی که متقاضی را همراهی کند وجود ندارد.

دیپلم های کبک واجد شرایط زیر PEQ:

  • مدرک لیسانس (کارشناسی دانشگاه)
  • مدرک کارشناسی ارشد (و MBA)؛
  • دکتری؛
  • Diplôme D مطالعات تکنیک collégiales (دسامبر – دیپلم مطالعات کالج)؛
  • Diplôme D مطالعات professionnelles (DEP – دیپلم مطالعات فنی و حرفه ای) از حداقل 1800 ساعت مطالعه یا بیشتر؛
  • Diplôme D مطالعات professionnelles (DEP – دیپلم مطالعات فنی و حرفه ای) و پس از گواهی د spécialisation PROFESSIONNELLE (ASP – گواهی تخصص های حرفه ای) جمعا حداقل 1800 ساعت آموزش مداوم و منجر به تجارت خاص؛
  • دو DEP جداگانه 1800 ساعت با هم واجد شرایط نیستند.

متقاضی کارگر خارجی قبل از ارائه درخواست باید حداقل 12 ماه تجربه کار تمام وقت داشته باشد. کار تمام وقت حداقل 30 ساعت در هفته تعریف می شود. بر خلاف برنامه کارگر ماهر کبک ، تجربه کار پاره وقت نمی تواند به صورت تجمعی به سمت تجربه کار تمام وقت در نظر گرفته شود. تجربه کار نیمه وقت در برنامه PEQ شناخته نمی شود.

تجربه کار به طور تمام وقت تحت برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی ،  تجربه بین المللی کانادا (IEC)  ( تعطیلات کار ، جوانان حرفه ای یا کارآموزی بین المللی) یا  محل کار که به برنامه تحصیل در کبک مربوط نمی شود ، ممکن است باشد. اگر متقاضیان تمام الزامات PEQ را رعایت کنند ، در نظر گرفته می شود. 

متقاضیان تحصیلات تکمیلی می توانند درخواست خود را از خارج از کشور ارائه دهند. متقاضیان کارگر خارجی برای ارائه درخواست باید در کبک باشند و در حال حاضر شاغل هستند.

بله. متقاضی می تواند هنگام پردازش درخواست فدرال خود ، کانادا را ترک کند ، اما در صورت تمایل به بازگشت به کانادا ، باید شرایط لازم را برای ورود مجدد داشته باشد.

بله. برای هر دو گروه فارغ التحصیلان و کارگران خارجی ، یک مدرک دیپلم یا پس از دوره متوسطه حداقل به مدت سه سال که به طور کامل به زبان فرانسه تکمیل شده باشد ، الزامات زبان فرانسه را برآورده می کند.

اگر متقاضی نتواند مجوز کار خود را قبل از انقضا تمدید کند ، و او هنوز ساکن دائمی نباشد ، باید خود را به مهاجرت و تابعیت کانادا (IRCC) معرفی کند تا در صورت تمایل به وضعیت بازدید کننده تغییر کند. برای ماندن در کبک به عنوان بازدید کننده در غیر این صورت ، متقاضی می تواند کانادا را ترک کند تا اینکه اقامت دائم را بدست آورد.

اگر یک درخواست به دلیل عدم کامل بودن به متقاضی برگردانده شود ، متقاضی می تواند مجدداً مدارک اضافی موردنیاز را به درخواست متقاضی ارسال کند. در صورت عدم پذیرش درخواست ، زیرا متقاضی معیارهای صلاحیت را رعایت نمی کند ، متقاضی می تواند در صورت رعایت معیارهای آن برنامه ، برنامه را به برنامه ماهر کبک ارائه دهد. از طرف دیگر ، اگر متقاضی امتناع ورزد زیرا او معیارهای صلاحیت را رعایت نمی کند و متقاضی بعداً واجد شرایط می شود ، متقاضی می تواند دوباره به PEQ تسلیم شود.

بله. متقاضیان بالقوه که معیارهای صلاحیت PEQ را برآورده نمی کنند ، اما تجربه کار و تحصیل در کبک را دارند ، همچنین ممکن است واجد شرایط درخواست یک CSQ از طریق برنامه ماهر کارگر کبک باشند . در مورد تفاوت های بین برنامه های PEQ و QSW بیشتر بخوانید .


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی