تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

قانون HR1044 /S386 برای مهاجرت و گرین کارت آمریکا

وی والت اخبار اخبار آمریکا اخبار ایالات متحده قانون HR1044 /S386 برای مهاجرت و گرین کارت آمریکا

وضعیت فعلی:

خطر قانون شدن طرح رفع شده شد. در دوره جاری کنگره، پس از این که سناتور گرسلی پس از سال‌ها دست از بلوکه کردن طرح برداشت، سناتورها رند پال، دیوید پردو، دیک دربین و ریک اسکات به ترتیب آن را بلوکه کردند و باعث تغییراتی در آن شدند. این تغییرات تنها دلیل بازدارنده از قانون شدن طرح است. چه بسا اعتراضات پرستاران فیلیپینی، کوبای‌تباران جنوب فلوریدا، پزشکان، و قطعا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی در آگاه کردن و جلب توجه دفاتر سنا مؤثر بوده باشد.

باید به تلاش بی‌شائبه کسانی که بدون هیچ پشتیبانی در برابر لابی‌گری شدید ابرشرکت‌های فناوری و یک کشور یک میلیاردی که وزیر و سفیرش شخصاً برای پیشبرد طرح رایزنی کردند احسنت گفت. اغراق نیست اگر این موفق‌ترین تلاش جمعی ایرانیان مهاجر خوانده شود.

اما نباید فراموش کرد این طرح هیچ‌گاه به تصویب هر دو مجلس کنگره نرسیده بود و تا به این حد به قانون شدن نزدیک نبوده است. یک میلیون هندی منتظر کارت سبز همچنان در آمریکا هستند و یقیناً تلاش خود را برای گرفتن کارت سبز با شروع کنگره جدید از سر خواهند گرفت.

با شروع به کار دولت جدید، در صورتی که:

📌کنترل کامل بر سنا و مجلس در دست حزب رییس‌جمهور باشد، احتمال اصلاحات مهاجرتی بالاست. این طرح به احتمال قوی در هر اصلاح مهاجرتی گنجانده خواهد شد. لازم است تلاش‌ها برای رساندن صدای آنانی که برداشتن سقف کشوری بر آنان اثر منفی می‌گذارد ادامه یابد و وعده‌های رییس‌جمهور به او یادآوری و مطالبه شود.

📌در صورت پیروزی سناتورها پردو یا لفلر و عدم تغییر در کنترل سنا، باید همچنان دفاتر سناتورهای مخالف مثل سناتور اسکات در مورد مضرات طرح توجیه شوند.

بررسی اجمالی:

اعلام قانون جدید گرین کارت آمریکا برای ایرانیان

در تاریخ 10 جولای 2019 ، طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان آمریکا با نام HR1044 با ۳۸۵ ⁣رأی‌ موافق در برابر ۶۵ ⁣رأی‌ مخالف تصویب شد و اکنون از سنا عبور کرد و سپس امضای ⁣رئیس جمهوری. هدف این طرح این است که طی چند سال محدودیت 7 درصدی گرین کارت برای هر کشور به طور کامل برداشته شود. در نتیجه زمان انتظار گرین کارت برای متقاضیان بسیاری کشورها از جمله ایران به شدت افزایش و برای کشورهایی مانند هند کاهش می یابد.

بر اساس قانون جدید S386-HR1044 که به تصویب کنگره آمریکا رسیده است، مهاجران ایرانی ( از طریق دانشجویی و شغلی) به آمریکا از این پس در اولویت دریافت گرین کارت نخواهند بود، و ممکن است فرایند اخذ اقامت کامل برای این دسته از مهاجران به 10 تا 17 سال زمان نیاز داشته باشد.

براساس قانون جدید که به تصویب کنگره و سنا نیز رسیده است اولویت اول برای دریافت اقامت کامل پس از فارغ التحصیل شدن، هندی تبار ها و بعد چینی تبارها (کشورهای با جمعیت بسیار بالا) خواهد بود.

در چنین شرایطی یک دانشجوی ایرای اگر از دانشگاه پذیرش دریافت کند برای از دست ندادن امکان حضورش در امریکا پس از پایان ویزای تحصیلی مجبور است دستکم 10 تا 17 سال از دیدن خانواده چشم پوشی کند. همچنیت دانشجویان ایرانی بر اساس قانون S386 پس از پایان تحصیل، و با پایان یافتن مهلت ویزا برای دریافت شغل و کار محدودیت های بسیاری خواهند داشت.

تنها در صورت وتوی این قانون از سوی پرزیدنت ترامپ یا جو بایدن، دانشجویان ایرانی میتوانند از طریق پذیرش دانشگاهی موفق به دریافت گرین کارت در زمان کوتاهی شوند. با این وجود کاملا هریس معاون هندی تبار بایدن خود از نخستین رای دهندگان به این قانون است. این قانون توسط دمکرات ها و جمهوری خواهان به اتفاق آرا و با کمترین رای مخالف تصویب شد.

همچنین توجه بفرمایید که این قانون تاثیری بر گرین کارتهای خانودگی و لاتاری و موارد بشردوستانه ندارد.

اما با این حال طرح اس۳۸۶ سقف کشوری کارت سبز خانوادگی را هم از ۷ به ۱۵٪ افزایش می‌دهد. یعنی اگر کشورهای دارای انباشتگی متقاضیان-چین، هند، مکزیک و فیلیپین-تا الان ۲۸٪ از کل ویزاها را می‌گرفتند، این میزان به ۶۰٪ افزایش خواهد یافت.

قانون HR.1044 /S386 آمریکا

HR.1044 /S386 با اصلاحاتی از سنا عبور می کند (نیاز به مصوبه مجلس ، سنا مجدداً تصویب می شود)

بررسی اجمالی:

03/12/2020پیام مربوط به اقدام سنا به مجلس ارسال شد.
12/02/2020تصویب / موافقت در سنا: تصویب سنا با اصلاحیه Voice Vote.
12/02/2020کمیته قضایی سنا با موافقت یکپارچه منصرف شد.
12/02/2020سنابا اصلاحیه رأی صوتی سنا را تصویب کرد.
12/02/2020سناS.Amdt.2690 اصلاحیه SA 2690 با موافقت موافق در سنا موافقت کرد.
12/02/2020سناS.Amdt.2690 اصلاحیه SA 2690 پیشنهاد شده توسط سناتور لی. در ماهیت یک جانشین.
12/02/2020سنااقدامی که با موافقت وحدت رویه در مجلس سنا قرار گرفت.
12/02/2020سناکمیته قضایی سنا با موافقت یکپارچه منصرف شد.

تلاش های اخیر برای تغییر در قوانین مهاجرتی آمریکا بر گروه های مختلف مهاجران، بخش های مختلف اقتصادی کشور آمریکا و حتی کشورهای مهاجر فرست اثرات زیادی خواهد داشت. از جمله مباحث مهاجرتی مطرح این روزها در آمریکا حذف سقف کشوری دریافت کارت اقامت دائم آمریکا (green card) آمریکا است این تغییر این قانون به تصویب نهایی برسد ، (امروز 2 دسامبر 2020 ، این قانون در حال تصویب است ) بر گروه های مختلفی در امریکا تاثیرات مثبت و منفی خواهد داشت این گروه ها تلاش های مختلفی را برای تصویب یا جلوگیری از تصویب آن به عنوان قانون انجام می دهند، همچنان که رصد تحولات در قوانین و تاثیرات آن بر گروه های مختلف قابل توجه است، رصد فعالیت ­ها و کنش ­های ذی نفعان مختلف برای تاثیرگذاری بر روند قانونگذاری از کانال­های مختلف قابل توجه و درس ­آموز است.

هم­ اکنون طبق قوانین آمریکا درخواست­ کنندگان از هر کشور سالانه تنها میتواند 7 درصد از ویزاهای مبتنی بر استخدام را دریافت کنند. لایحه موسوم به ” عدالت برای نیروی کار مهاجر با مهارت بالا[1]” سقف 7 درصدی ویزاهای مهاجرتی مبتنی بر استخدام را برای هر کشور حذف می­کند. همچنین محدودیتی را که تعداد ویزاهای دریافتی چینی ­ها را کم می­کند برمی­دارد. همچنین سقف کشوری ویزاهای خانوادگی را از 7درصد کل ویزاهای از آن نوع در هرسال به 15 درصد افزایش میدهد.

البته برای دوران گذار از سال مالی 2020 تا 2022 مقرراتی برای ویزاهای مبتنی بر استخدام ایجاد می­کند که همه­ ی ویزاها به متقاضیان کشورهای اول تعلق نگیرد؛ درصدی از ویزاهای  EB2 (نیروی کار با مدارک پیشرفته یا توانمندی ویژه)، EB3 (افراد با مهارت و سایر نیروی کار)، و EB5 (سرمایه­ گذاران) برای متقاضیان از کشورهایی به جز دو کشور اول بیشترین دریافت کننده آن نوع ویزا اختصاص می­دهد. و بیش از 85 درصد از بقیه ویزاها به مهاجران از یک کشور به تنهایی تعلق نمی­گیرد.

لایحه عدالت برای نیروی کار مهاجر با مهارت بالا (HR 1044 ) در مجلس نمایندگان و لایحه مشابه (S 386  در سنا) چندی است در سنا و کنگره معرفی شده­ اند، لایحه HR 1044 توسط نمایندگان زودتر مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و هم اکنون از سنا عبور کرد.

موافقان

موافقان این لایحه معتقدند این لایحه ناعدالتی طولانی مدتی را که در اثر به تعویق افتادن بررسی پرونده های درخواست اقامت  بخشی از نیروی کار خارجی بسیار با مهارت ایجاد شده است حذف می­کند، آنها معتقدند قانون موجود اثر منفی بر رشد اقتصادی آمریکا و باعث از دست رفتن برخی متخصصین برجسته مانند پزشکان، مهندسان و دانشمندانی که در دانشگاه­های آمریکا تحصیل کرده­ اند می­شود.

وجود سقف کشوری حال حاضر برای دریافت اقامت(کارت سبز / گرین کارت) باعث میشود بسیاری از درخواست کنندگان کارت سبز  که افراد با مهارت بالایی هستند که هم ­اکنون در امریکا با ویزاهای موقت کارمیکنند دهه ها در صف اقامت دائم بمانند افرادی­ که مالیات می پردازند، به رشد اقتصادی و بازسازی کشور از طریق نوآروی و ایجاد شغل کمک می­کنند و فرزندان خود را پرورش می­دهند. این انتظار طولانی مدت برای برخی از افراد نه به دلیل تفاوت در مهارت آنها بلکه مستقیماً نتیجه ی قانون سقف کشوری است که تعداد کل کارت سبزهای صادر شده برای افراد را تنها به دلیل کشوری که در آن متولد شده اند محدود می­کند.

موافقان این طرح بیشتر موسسات علمی و نیز کارفرمایانی از شرکت های خصوصی به ویژه شرکت های بزرگ تکنولوژیک و برونسپاری همانند آمازون، اپل هستند که از نیروی کار خارجی با مهارت بالا استفاده می کنند. با توجه به اینکه بخش بسیاری از کارکنان این شرکت ها نیروی کار خارجی به ویژه هندی و چینی هستند که با قانون جاری، اقامت دایم آنها مدتها به تعویق می افتد، به شدت حامی این تغییر هستند.

در واقع موافقان معتقدند در حالی که 40 درصد از جمعیت جهان در دو کشور زندگی می­کنند که تامین کننده ­ی بیشترین سهم مهاجران بسیار ماهر به آمریکا هستند، محدودیت  7 درصدی در دریافت کارت اقامت برای هر کشور بسیار اشتباه است. اگر محدودیت 7 درصدی باقی بماند برخی مهاجران با مهارت بالا کل عمر خود را در انتظار کارت سبز خواهند ماند و  با ویزاهای موقتی که توانایی آنها برای خرید  خانه یا راه­ اندازی کسب­ وکار در آمریکا را محدود می­کند باید زندگی کنند.

برای همین،  افرادی که با این باور به آمریکا آمده اند که مهارت­های آنها ارج نهاده می­شود، دچار سرخوردگی شده و نا امید خواهند شد. آنها معتقدند این اولین گام در جهت منطقی کردن و وجاهت دادن به جایگاه کارفرما در سیستم فعلی مهاجرتی آمریکا است. همچنین آنها سقف کشوری ویزاهای مبتنی بر استخدام قانونی را ناعادلانه  می دانند و عدالت را در این میدانند که” کسی که زود تر آمده زودتر بررسی شود[2]“، به این امید که این قانون گذاری به مدلی حمایتی در آینده برای ارتقای سیستم ویزاهای مبتنی بر استخدام منجر شود.

مخالفان

در طرف مقابل، مخالفان آن مهاجران با مهارت بالای سایر کشورها  (به جز هند و چین) و طرفداران بکارگیری نیروی کار داخلی و همچنین بکارگیرندگان مهاجران در بخش های دیگر اقتصادی به جز IT  و تکنولوژی  هستند. آنها معتقدند سیستم کارت سبز آمریکا هم اکنون از ایجاد انحصار در دریافت اقامت آمریکا برای یک یا دو کشور جلوگیری می کند و تنوع که از ارزشهای اصلی آمریکا است را حفظ میکند.

به اعتقاد آنها سقف کشوری باعث میشود ویزاهای مبتنی بر استخدام برای بخش های مختلف اقتصادی و استعدادهای سراسر جهان در دسترس باشد، و حذف آن تنها برای یک صنعت مفید خواهد بود (Big Tech)  و برای متقاضیان دو کشور  (کارگران تکنولوژی هندی و سرمایه گذاران چینی) از آن بهره خواهند بود و بقیه برای مدت ها حذف خواهند شد یا سهم بسیار اندکی خواهند داشت. از طرفی معتقدند استماع و اصلاح کافی برای تصویب در مجلس نمایندگان روی طرح انجام نشده است.

مخالفان معتقدند این لایحه تنها برای کارفرمایانی که نیروی کار امریکایی را با صدها هزار نیروی کار ارزان قیمت و با مهارت کمتر  قراردادی خارجی جایگزین کرده اند مفید است؛ نیروی کاری که عمدتاً بر اساس ویزاهای H-1B وارد شده اند و اغلب در بخش تکنولوژی کار میکنند و کارفرمایان اغلب در شرکت های Big Tech  و شرکت­های برون­سپاری خارجی هستند. در حالیکه باید همه بخش های اقتصادی و همه کشورها از قوانین مهاجرت بهره ببرند.

گرین کارت آمریکا:

بر اساس قوانین جاری افراد هندی سالانه درحدود 25 درصد از کارت اقامت های مبتنی بر شغل را دریافت می­کنند. اگر این لایحه جدید  قانون شود هندیان بیش از 90 درصد از کارت اقامت های مبتنی بر شغل را دریافت می­کنند، اداره شهروندی و اقامت امریکا[3] معتقد است با قانون جدید حداقل برای 10سال آینده کارت اقامت برای متقاضیان سایر کشورها (و بسیاری مشاغل دیگر به جز کارکنان تکنولوژی) در دسترس نخواهد بود.

مخالفان معتقدند کارکنان قراردادی IT عمدتاً کارکنان معمولی هستند که سالانه در تعداد بالا توسط شرکت های big tech  مانند آمازون وشرکت­های برون سپاری خارجی، به علت هزینه پایین­تر نه به دلیل مهارت بالا استخدام می­شوند و در مقابل آن متقاضیان کارت سبز از سایر نقاط جهان هستند که اغلب به صورت فردی توسط انواع مختلفی از کارفرمایان حمایت و بکارگیری می­شوند، ولی بخشی از مدل کسب وکار طراحی شده برای بهره­ کشی از  سیستم ویزای موقت نیستند.

این گروه معتقدند سیستم انتخابی­ ای برای کارت سبز باید اتخاذ شود که افراد بسیار ماهر و آموزش دیده را انتخاب کند و نیاز به سقف کشوری هم نباشد ولی نه بگونه ای که به کارفرمایان بهره­ کش که از سیستم کنونی استفاده می­کنند، جایزه دهد.

لایحه ی HR 1044  همچنین سقف کشوری برای ویزاهای EB5 را که سرمایه ­گذاران خارجی را قادر به دریافت کارت سبز می­کند برمی­دارد، به این ترتیب اگر این لایحه تصویب شود در ابتدا سرمایه­ گذاران چینی کارت سبز دریافت خواهند کرد و افراد از سایر کشورها عمدتاً بیرون خواهند ماند.

به این ترتیب با تصویب نهایی این لایحه نرخ دریافت کارت اقامت مهاجران سایر کشورها  هم از طریق سرمایه گذاری و هم از طریق کاری پس از برداشته شدن سقف کشوری به شدت کاهش خواهد یافت. به همین جهت گروه های مهاجران سایر کشورها به جز هند و چین به ویژه ایرانیان به شدت با آن مخالفت می­کنند.

قرار گرفتن ایران در فهرست کشورهای مشمول فرمان اجرایی ممنوعیت سفر (بر اساس دستور دونالد ترامپ)، فشارهایی را بر مهاجران ایرانی در آمریکا در سفر به­ ایران یا سفرخانواده­ هایشان به آمریکا ایجاد کرده که این قانون جدید با محدودیت در دریافت اقامت به سختی­های آنها می­ افزاید. از این رو از گروه­های فعال در مخالفت با این قانون ایرانیان مهاجر در آمریکا هستند.

گرین کارت مقطع دکتری:

طبق متن اعلام شده وبسایت رسمی جوبایدن بخش مهاجرت:

بر اساس شرایط اقتصادی کل ، تعداد ویزاهای ارائه شده برای مهاجرت دائم و مبتنی بر کار را افزایش می دهد

در حال حاضر ، تعداد ویزاهای مبتنی بر اشتغال سالانه 140000 ، بدون توانایی پاسخگویی به وضعیت بازار کار یا مطالبات کارفرمایان داخلی ، محدود می شود. 

بعنوان رئیس جمهور ، بایدن با کنگره همکاری خواهد کرد تا تعداد ویزاهای اعطا شده برای مهاجرت دائم و مبتنی بر اشتغال را افزایش دهد – و مکانیزم هایی را برای کاهش موقت تعداد ویزا در زمان بیکاری بالای ایالات متحده ارتقا دهد. 

همچنین فارغ التحصیلان دوره های دکترا در رشته های STEM در ایالات متحده که آمادگی انجام برخی از مهمترین مشارکت ها را در اقتصاد دارند ، از هرگونه محدودیت معاف خواهد شد.

بایدن معتقد است كه باید به فارغ التحصیلان خارجی دوره دكترای ایالات متحده گرین كارد با مدرک خود داده شود و از دست دادن این نیرو بسیار آموزش دیده در برابر اقتصاد خارجی ضرر و زیان رقابت اقتصادی ماست. 

تاثیرات HR1044 /S386:

این قانون S386 (قانونی که برای چند سال آینده تمام گرین‌کارت‌های کاری و NIW به هندی‌هایی که داخل بک‌لاگ بودند برسد)، تصویب نهایی بشود، با این قانون همه دانشجوها و شاغل‌های همه کشورها به جز هند و چین تا چندین سال نمیتوانند گرین‌کارت آمریکا بگیرند (البته باید منتظر گزارشات نهایی بود ممکن است تغییرات و استثنائاتی داشته باشد).

تاثیر تصویب اس۳۸۶ بنا بر تخمین سرویس پژوهش کنگره: افزایش زمان انتظار برای کارت سبز به ۷ سال برای EB1 تا سال مالی ۲۰۳۰

تاثیر تصویب اس۳۸۶ بنا بر تخمین سرویس پژوهش کنگره: افزایش زمان انتظار برای کارت سبز به ۱۷ سال برای EB2 تا سال مالی ۲۰۳۰ NIW را هم شامل می‌شود

نکات مهم برای نسخه فعلی HR.1044 /S386:

  • اگر این قانون بخواد اجرایی بشود از اول اکتبر 2022 اجرا میشود
  • اگر تا قبل از تصویب 140 را فایل کرده باشین جای نگرانی نیست

برای دانشجویی این اتفاق خوب و جالب نیست یعنی تا خوش بینانه ترین حالت تا 6 الی 10 ماه دیگه اپلای کنید (بدون در نظر گرفتن اینکه داخل این شرایط قطعا تعداد اپلیکنت ها بطور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند و processing تایم ها طولانی تر میشود) ، یعنی کسانی که فایل کردند و یا در حال فایل کردند هستند ممکن است شامل نشود .

توجه داشته باشید : که این طرح در حال تصویب نهایی برای قانون شدن است متن هنوز نهایی نشده است و ممکن است دوباره اصلاحیه داشته باشد پس باید کماکان منتظر جزییات و گزارشات نهایی بود ( در صورت هر تغییری این صفحه به روز رسانی خواهد شد) .

جمع بندی قانون HR.1044 /S386 آمریکا:

  1. احتمال میرود این قانون به زودی نهایی و جزییات آن منتشر شود.
  2. از اکتبر 2022 اجرایی شود.
  3. افرادی که در رشته های زیر شاخه Stem در مقطع دکترا فارغ التحصیل شده باشند و برای اقتصاد آمریکا مفید باشند از هرگونه محدودیتی معاف شوند.
  4. برای ایرانیان مانند اکنون هندی ها با دریافت نامه اول امکان سفر در مدت انتظار برای گرین کارت باشد (که به دلیل شرایط موجود مشخص نیست چقدر ریسک پذیر خواهد بود).

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی