کانادا اخبار سراسری کانادا

15000 نفر در ماه سپتامبر اقامت دائم کانادا را بدست آوردند

مهاجرت به کانادا

در نتیجه‌ی شیوع ویروس کرونا، جذب مهاجران جدید در کانادا مختل شده است. اطلاعات جدید سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) نشان می‌دهد که در سپتامبر 2020، کانادا پذیرای 15،025 مهاجر جدید بوده است. در مقایسه با 35000 مهاجر کانادایی که در سپتامبر 2019 وارد کانادا شدند، میزان مهاجرت به این کشور در سال جاری کم شده است.

در کل، کانادا بین ماه‌های ژانویه تا سپتامبر امسال، پذیرای حدود 143،500 مهاجر بوده است، یعنی تا پایان سال، 200،000 مهاجر کمتر جذب خواهد کرد. در نه ماه نخست سال 2019، کانادا میزبان 264،000 مهاجر و در کل سال گذشته، میزبان بیش از 341،000 مهاجر بوده است. چند روز قبل از اعلام دولت كانادا مبنی بر بستن مرزهای خود به روی مسافران بین‌المللی در ماه مارس سال جاری، ماركو مندیچینو وزیر مهاجرت کانادا اظهار داشت كه این كشور در سال 2020، تعداد 341،000 مهاجر جدید دیگر را جذب خواهد کرد.

کانادا به سه دلیل عمده، قادر به دستیابی به این هدف نخواهد بود. اول اینکه، همه‌گیری ویروس کرونا سیستم مهاجرتی این کشور را مختل کرده است. اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی بر روی خیلی چیزها از جمله برگزاری آزمون‌های رسمی زبان مانند IELTS یا CELPIP، فرستادن مدارک هویتی، گرفتن ویزا از مقامات دولت کانادا و… تاثیر گذاشته است.

ثانیاً، هزاران دارنده‌ی تائید اقامت دائم (Confirmation Of Permanent Residence – COPR) در کانادا که از محدودیت‌های سفر در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا در کانادا معاف هستند، همچنان در خارج از کانادا گیر کرده‌اند، زیرا تائید اقامت دائم آن‌ها در طی همه‌گیری ویروس کرونا منقضی شده است. سوماً، محدودیت‌های سفر تحت شرایط ویروس کرونا به کانادا برای افرادی که پس از 18 مارس تائید اقامت دائم خود را دریافت کرده‌اند، اجازه‌ی ورود به این کشور را نمی‌دهد، مگر اینکه مشمول معافیت شوند.

در عین حال، این شرایط موقتی است و کانادا دو هفته پیش تائید کرد که به‌جذب میزان بالای مهاجران متعهد است. در اواخر اکتبر امسال، مندیچینو اعلام کرد که کانادا برای جبران کاهش مهاجرت در سال جاری، اهداف مهاجرتی خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد داد. طبق برنامه‌ی جدید سطوح مهاجرت 2023-2021، کانادا قصد دارد سالانه بیش از 400،000 مهاجر را جذب کند که بالاترین سطح در تاریخ کاناداست.

برای دستیابی به این هدف، IRCC میزبان قرعه‌کشی‌های برنامه‌ اکسپرس اینتری بوده که بیشتر به‌صورت هر دو هفته یکبار، در طول شیوع این بیماری برگزار می‌شود. در دو دراو اخیر اکسپرس اینتری 4500 دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم در هر قرعه‌کشی صادر شده که بالاترین سطح در قرعه‌کشی‌ها از زمان شروع به کار طرح اکسپرس اینتری در ژانویه‌ی 2015 بوده است.

Express Entry، سیستم اجرایی دولت کانادا برای مدیریت برنامه‌های نیروی کار ماهر است. دومین سیستم اجرایی دولت کانادا برای جذب نیروی کار ماهر، از طریق برنامه‌ی متقاضیان مهاجرت استانی (PNP) است. قرعه‌کشی‌های PNP نیز به طور منظم در طول همه‌گیری ویروس کرونا برگزار شده و اوایل این هفته، در بزرگترین استان کانادا، آنتاریو، یک دراو/قرعه ‌کشی برگزار شد.

در کل، استان‌های کانادا در ماه اکتبر تقریباً 3000 دعوت‌نامه‌ی متقاضیان مهاجرت استانی صادر کردند. برای نخستین بار از سال 1999، کانادا امسال 200،000 مهاجر جدید کمتر جذب خواهد کرد. با این وجود، سیستم مهاجرتی کانادا همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و متقاضیان جدید قادر به ورود به بانک مهاجرتی Express Entry و ارسال درخواست خود از طریق PNP و سایر برنامه‌های کلاس اقتصادی هستند.

این بدلیل برگزاری مجدد آزمون‌های زبانی همچون IELTS و CELPIP و همچنین فعالیت دوباره‌ی سازمان‌های ارزیابی نمرات آموزشی (ECA) همچون سازمان خدمات آموزش جهانی (WES) است. در صورت توزیع گسترده‌ی واکسن ویروس کرونا، افرادی که تائید مهاجرت دائم خود را دریافت کنند، در صورتی ‌که محدودیت‌های سفر به کانادا تغییر کند یا به‌کل برداشته شود، می‌توانند انتظار ورود به کانادا را داشته باشند.


بیشتر بخوانید:

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023