مشترک کشورها اطلاعات کاربردی

گواهی تمکن مالی برای مهاجرت

گواهی تمکن مالی

محتویات این مطلب:

 • گواهی تمکن چیست و چه مدارکی جهت گرفتن گواهی تمکن مورد نیاز است؟ میزان گواهی تمکن برای کشورهای مختلف چقدر است؟
 • مدارکی که برای دریافت گواهی تمکن مورد نیاز است:
 • مواردی که در هنگام صدور گواهی تمکن مالی باید مورد توجه قرار بگیرند:
 • مبلغ گواهی تمکن برای کشورهای مختلف چقدر است؟
 • ویزای شینگن اروپا
 • دریافت گواهی تمکن از بانک ملی
 • دریافت گواهی تمکن از بانک سامان
 • نکات مهم پیرامون گواهی تمکن مالی


گواهی تمکن چیست و چه مدارکی جهت گرفتن گواهی تمکن مورد نیاز است؟ میزان گواهی تمکن برای کشورهای مختلف چقدر است؟

برای سفر به بعضی از کشورها و اخذ پذیرش برخی از دانشگاه‌ها ارائه تاییدیه بانک مبنی بر اینکه فرد از شرایط مالی مناسب و قابل قبولی برای دریافت روادید آن کشور برخوردار است، ضروری می‌باشد.
این تاییدیه که گواهی تمکن مالی (به انگلیسی: Certificate of Financial Ability) خوانده می شود و توسط بانک (معمولا تمامی شعب آن) صادر می‌شود، سندی معتبر و رسمی است که موجودی انواع حساب‌های فرد و نرخ برابری آن به ارز مورد نظر فرد (معمولا دلار و یورو) در آن درج می‌شود. این گواهی معمولاً بنا به درخواست متقاضی به دو یا چند زبان ارائه می‌شود و در صورتی که بانک تنها به زبان فارسی آنها را صادر کند، باید به صورت رسمی ترجمه شوند.
به واقع این گواهی نشان می دهد که فرد در حال حاضر چه مقدار سرمایه در حساب خود داشته و میزان ورود و خروج ارز به آن حساب از 6 ماهه گذشته تا کنون، به چه اندازه بوده است.


مدارکی که برای دریافت گواهی تمکن مورد نیاز است:

 1. اصل کارت ملی متقاضی
 2.  اصل/کپی پاسپورت متقاضی
 3.  اصل وکالت‌نامه نماینده قانونی درصورت وکالت به غیر
 4.  فرم تکمیل شده درخواست صدور گواهی تمکن مالی


مواردی که در هنگام صدور گواهی تمکن مالی باید مورد توجه قرار بگیرند:

 • گواهی درسربرگ مخصوص بانکی صادر شده باشد.
 • گواهی بانک به نام شخص اقدام کننده باشد. اگر فرد متقاضی متاهل باشد، می‌توان گواهی را به نام همسرش نیز صادر نمود.
 • اطلاعات تماس بانک مانند آدرس پستی، شماره تماس و آدرس ایمیل در گواهی ذکر شده باشد.
 • شماره حساب در آن به صورت دقیق درج شده باشد.
 • تاریخ افتتاح حساب در آن ذکر شود که باید حداقل ۶ ماه از آن گذشته باشد.
 • موجودی حساب در روزی که گواهی صادر می شود، دقیقا درج شود.

نمونه ای از یک گواهی تمکن مالی صادر شده


مبلغ گواهی تمکن برای کشورهای مختلف چقدر است؟


کانادا

این کشور با توجه به وجود ملیت های مختلف و شرایط مناسب اقتصادی و دانشگاهی، هر ساله تعداد زیادی متقاضی دارد که برخی کاری و برخی تحصیلی می باشند. به طور میانگین هزینه تحصیل در این کشور 15 هزار دلار کانادا تخمین زده شده است، البته این مبلغ با توجه به شهریه  موسسات آموزشی مختلف و دانشگاه ها متفاوت است، علاوه بر این، هزینه ی مخارج زندگی  برای هر فرد هم به این مبلغ اضافه می شود که برای هر یک نفر 10000 دلار می باشد.

ویزای شینگن اروپا

داشتن ویزای شینگن باعث می شود شما بتوانید به کشور های عضو پیمان اروپا بروید که این کشور ها عبارتند از: فرانسه، ایسلند، آلمان، سوئد، اسپانیا، اتریش، نروژ، هلند، یونان، فنلاند، ایتالیا، پرتغال، بلژیک، لوگزامبورگ و دانمارک.

وجود دانشگاه های معتبر و قدیمی جهان نظیر: دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج و رشته های بسیار متنوع این دانشگاه ها، انگلیس را به یکی دیگر از مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی کرده اما باید توجه داشت هزینه زندگی در انگلیس در مقایسه با سایر کشور های اروپایی مانند اسپانیا و پرتغال بالا می باشد به گونه ای که لندن پایتخت این کشور، جزو گران ترین پایتخت ها در جهان است. برای دریافت ویزای انگلیس لازم است علاوه بر داشتن تمکن مالی، دعوت یکی از بستگان، گردش حساب و تاریخچه سفر به این کشور را داشته باشید  و حداقل میزان تمکن مالی برای این کشور 150 میلیون تومان می باشد.

استرالیا

طبیعت بکر این کشور و وجود و مخارج به نسبت معقول زندگی در استرالیا باعث جذب گردشگران و دانشجویان زیادی به این کشور شده است .هزینه زندگی در این کشور تقریبا برابر است با 18650 دلار استرالیا برای یک سال است که دانشجو می بایست این مبلغ را به همراه 2500 دلار هزینه در حساب خود داشته باشد.

چین

اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از کشور های آسیایی را داشته باشید چین جزو گزینه های مناسب برای شما خواهد بود چرا که وجود صنعت گردشگری قوی، تولیدات گسترده و اقتصاد مناسب این کشور و وجود سیستم آموزشی غنی چین را به یکی از مقاصد محبوب دانشجویی به خصوص برای ایرانیان کرده است. با وجود آن که هزینه های زندگی در چین به نسبت سایر کشور های آسیایی بالاتر می باشد  اما در قیاس با کشور های اروپایی هزینه ها بسیار کم تر و مقرون به صرفه تر است.

برای دریافت ویزای تحصیلی از این کشور علاوه بر داشتن سایر شرایط و مدارک لازم، نیاز است شما گواهی تمکن مالی و گردش حساب داشته باشید و حداقل میزان تمکن مالی شما باید 55 میلیون باشد، اگر هزینه ای معادل یک سال پرداخت شهریه دانشگاه خود را نیز علاوه بر حداقل هزینه ای که ذکر شد داشته باشید بهتر است.

ترکیه

یکی دیگر از کشور های آسیایی که مقصد دانشجویان ایرانی است ترکیه می باشد، هزینه زندگی در این کشور نیز به نسبت سایر کشور های آسیایی بالا است. اخذ ویزای این کشور برای دانشجویان و سایر اقشاری که توان اثبات مالی را داشته باشند راحت است و اگر فرد بتواند مبلغی حدود 6000 دلار برای خود در حساب بانکی داشته باشد که بیان گر استطاعت وی جهت تامین مخارج زندگی به مدت یک سال در ترکیه است، به راحتی می تواند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کند.

ژاپن

این کشور یکی از کشور های موفق به لحاظ صنعتی و اقتصادی در آسیا و در جهان است. سیستم آموزشی ژاپن یکی از قوی ترین سیستم های آموزش عالی در آسیا می باشد و استقبال این کشور از نیرو ها و متخصصین خارجی باعث شده جزو گزینه های دانشجویان سراسر جهان به ویژه دانشجویان ایرانی باشد. پس از آماده کردن سایر مدارک لازم، فرد متقاضی باید گواهی تمکن مالی به میزان حداقل 70 میلیون در حساب داشته باشد. بهتر است اگر تاریخچه ی سفر قبلی به این کشور وجود داشته است اثبات شود ولی برای دریافت ویزا الزامی نیست.

سنگاپور

سواحل بسیار زیبای سنگاپور و وجود دانشگاه های بسیار معتبر در این کشور که در لیست دانشگاه های خوب جهان قرار دارد این کشور را نیز به یکی دیگر از کشور های محبوب آسیایی برای تحصیل و اقامت تبدیل کرده است. زبان تدریس دوره های مختلف در این کشور انگلیسی می باشد و مانند سایر کشور های دیگر نیازی به یاد گرفتن زبان دیگر نیست. رشته های موفق در این کشور بسیار زیاد است که در رده بندی رشته های جهان هم درخشان اند. فرد برای آن که بتواند ویزای تحصیلی این کشو را دریافت کند می بایست مبلغی حدود 70 میلیون تومان در حساب خود به عنوان تمکن مالی داشته باشد و گردش حساب خود را نیز ارائه دهد.

در انتها باید اشاره کنیم مبالغ ذکر شده ممکن است تغییر کند و برخی از کشور ها هم برای ملل متفاوت میزان متفاوتی از تمکن مالی را تعیین می کنند.


دریافت گواهی تمکن از بانک ملی

مشتریان بانک ملی می‌توانند با مراجعه به سامانه بام، درخواست خود برای صدور گواهی تمکن مالی را ثبت کنند. این سامانه پس از ثبت درخواست، یک کد پیگیری در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه و ارائه‌ی کد پیگیری، گواهی خود را به‌صورت مهرشده تحویل بگیرید. البته بانک ملی برای صدور این گواهی‌نامه از شما کارمزد دریافت می‌کند. گواهی تمکن مالی بانک ملی به ارزهای دلار آمریکا، دلار کانادا، دلار استرالیا، پوند و یورو قابل صدور است.

دریافت گواهی تمکن از بانک سامان

بانک سامان نیز از اوایل سال ۱۳۹۸ گزینه صدور آنلاین گواهی تمکن مالی را به وب‌سایت خود اضافه کرده و مشتریان این بانک می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک سامان، مراحل دریافت گواهی خود را پشت‌سر بگذارند. مشتریان پس از تعیین شعبه‌ی موردنظر برای صدور گواهی، به‌طور حضوری به بانک مراجعه کرده و گواهی مهرشده را دریافت می‌کنند.


نکات مهم پیرامون گواهی تمکن مالی

 1.  نیازی نیست مقدار پول موجود در حسابتان، مقدار خیلی بیشتری از آنچه که توسط دانشگاه تعیین شده است، باشد. اما برای اطمینان بهتر است که اندکی بیشتر باشد.
 2. هرچند که اگر پول یک روز قبل از اخذ گواهی تمکن به حساب ریخته شود، مشکلی به وجود نمی آید، اما بهتر است که پول از 6 ماه قبل در حساب باشد تا نشانی از تمکن حقیقی مالی باشد. 
 3. می توان از فردای روزی که گواهی ررا دریافت کرد، پول را از حساب خارج کرد، اما توصیه می شود که تا زمان صدور ویزا، ب مبلغ دست زده نشود.
 4. معمولا بانک های خصوصی با بروکراسی اداری ساده تری اقدام به صدور گواهی تمکن می نمایند.
 5. بسیاری از دانشگاه ها و سفارتخانه ها ارائه پرینت مبالغ ورودی و خروجی به حساب را الزامی نمی دانند.
 6. گواهی تمکن مالی می تواند از حسابی کسی غیر از فرد متقاضی اخذ شود (مثلا پدر یا مادر)؛ در این صورت اما ارائه تعهدنامه محضری معمولا الزامی تلقی می شود. (همچنین سفارتخانه باید توجیه شود که چرا احیانا فردی غیر از پدر یا مادر شخص حاضر است که پشتوانه مالی متقاضی شود.)
 7. توصیه می شود که گواهی تمکن مالی حتما از بانکی شناخته شده اخذ شود.
 8. ارائه اسکن گواهی از طریق ایمیل به دانشگاه مورد نظر کفایت می کند.
 9. مبلغ گواهی تمکن به میزان خرج پیش بینی شده در طی یک سال تحصیلی فرد متقاضی است. بنابراین، بسته به هزینه هایی مثل شهریه تحصیلی، مسکن، رفت و آمد و … مبلغ گواهی متغیر می شود. به طور مثال به طور میانگین گواهی تمکن حدود 15 هزار دلاری برای متقاضیان تحصیل در کشور کانادا و 8.500 یورویی برای متقاضیان تحصیل در کشور ایتالیا در نظر گرفته می شود. (توجه داشته باشید که کلیه دانشگاه ها  فرمی به اسم Financial Affidavit دارند که در آن مبلغ دقیق گواهی ذکر می شود.)
 10. تاریخ اعتبار گواهی های تمکن بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت بوده و معمولا تا سقف شش ماه مورد قبول هستند.
 11. توجه داشته باشید که تنها پول نقد برای ارائه گواهی تمکن مالی قابل قبول تلقی شده و مدارکی مثل سند خانه، خودرو و … نمی توانند جایگزین آن شوند!
 12. خبر خوش اینکه افرادی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شده اند، به اندازه مبلغ همان بورسیه تحصیلی، از ارائه گواهی تمکن معاف می شوند. (فرضا اگر بورسیه تحصیلی 5 هزار یورویی به فرد تعلق گرفته و دانشگاه ارائه گواهی 9 هزار یورویی را الزامی ذکر کرده باشد، شخص ملزم به ارائه گواهی 4 هزار یورویی خواهد بود.) پس بدیهیه که اشخاص بهره مند از وضعیت ” فول فاند ” معاف از پرداخت هرگونه گواهی تمکن مالی ای می باشند!

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023