اطلاعات کاربردی گواهینامه رانندگی کانادا

گواهينامه رانندگي در كانادا و محدودیت سن گواهینامه در کانادا

گواهينامه رانندگی در كانادا

هرآنچه در مورد گواهينامه رانندگي در كانادا و برنامه های آموزش رانندگی در کانادا پس از ورود به کانادا باید بدانید در این مطلب آورده شده است

در لینک زیر ، در مورد گواهينامه رانندگي در كانادا در استان های مختلف توضیح داده شده کلمه ی visitor را سرچ کنید برای هر استان شرایط را نوشته است در انتاریو با گواهینامه ایران سه ماه میتوانید رانندگی کنید

سایت بررسی

الزامی نیست اما بهتر است مدارک زیر را همراه داشته باشید

 • اصل گواهینامه ( در کانادا ترجمه کنید )
 • سوابق بیمه ( تا جایی که امکان دارد کامل بگیرید )
 • سوابق گواهینامه
 • نامه اصالت گواهینامه

مثال با ارائه گواهینامه ایران بعد از دریافت G1 الزامی به یکسال انتظار برای G2 نیست

ارائه سوابق بیمه مستمر به مدت 6 سال و نداشتن تصادف در این مدت
اگر تصادف داشتن تاثیر منفی دارد اما سابقه 6 سال تاثیر مثبت خیلی بیشتری دارد

برای سابقه گواهینامه:

 1. یکی ارجاییات میدهند
 2. یکی سابقه خود گواهینامه

ارجاییات اگر جریمه رانندگی تخلف دارید یک بازده زمانی خاصی حفظ میشود بیشتر از 2-3 ماه در رکورد نمیماند (کانادا اکنون ارجاییات را برایش ارزش گذاری نمیکنند فقط خود سابقه گواهینامه چند سال گواهینامه گذفتید و رانندگی میکنید مهم است)

این هم میشود مثال شخصی 6 سال سابقه گواهینامه دارد اما 8 سال رانندگی کرده است میتواند شخص اعلام کند ممکن است قبول کنند و 2 سال لحاظ کنند

با گواهینامه ایران برای مدت محدود میتوانید در کانادا رانندگی کنید استان انتاریو سه ماه است باید گواهینامه کانادا را اخذ نمایید
برای گواهینامه باید دوباره آزمون بدهید و گواهینامه اخذ نمایید
در لینک زیر به شما کمک میکنید برای آزمون تست است اما چند بار تکرار کنید بسیار مفید است و کمک میکنید
استان را مورد نظر انتخاب کنید

سایت تست گوهینامه


گواهینامه در کانادا

گواهینامه رانندگی کانادا    Driver’s license

اگر در کانادا  زندگی میکنید و میخواهید با وسایل نقلیه موتوری رانندگی کنید ، شما باید دارای یک گواهینامه رانندگی معتبر  کانادا بوده و آن را  هنگام رانندگی بهمراه خود داشته باشید. گواهینامه رانندگی بمدت سه سال اعتبار دارد و معمولا بعد از این مدت ، در تاریخ روز تولدتان منقضی میشود. شما باید قبل از تاریخ انقضا برای دریافت گواهینامه جدید اقدام نمایید.


چگونه میتوان گواهینامه رانندگی کانادا را دریافت کرد

این امر بستگی به این دارد که آیا:
شما دارای  گواهینامه رانندگی معتبر از سایر استانها و یا مناطق دیگر و یا سایر کشورها هستید.
شما تا به حال گواهینامه رانندگی نداشته یا در حال حاضر گواهینامه معتبر ندارید.


اگر دارای گواهینامه رانندگی معتبر هستید  : Drivers License Renewal

در صورت داشتن گواهینامه رانندگی خارجی معتبر ، میتوانید برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادا اقدام نموده و با گذراندن امتحان کتبی آیین نامه و تست بینایی و سپس امتحان رانندگی در شهر  ، گواهینامه رانندگی را دریافت نمایید . لذا باید گواهینامه خود را ترجمه و به تایید دادگستری و امورخارجه برسانید و اصل و ترجمه آنرا همراه داشته باشید. بهتر است که نامه سوابق تخلفات گواهینامه (در بخش اجرائیات شهرک آزمایش) را بگیرید و ترجمه کنید زیرا در بعضی استانها می توانید به عنوان تخفیف بیمه خودرو مورد استفاده قرار دهید.
 
همچنین میتوانید گواهینامه ایرانی خود را به گواهینامه بین المللی تبدیل کنید. برای این کار باید مدارک مورد نیاز گواهینامه را به “کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهموری اسلامی ایران” ببرید و با پرداخت هزینه ای کمتر از یکصد هزار تومان دفترچه گواهینامه بین المللی که به 7 زبان ترجمه شده را دریافت کنید.
هنگام دریافت گواهینامه رانندگی کانادا شما ملزم به تحویل اصل گواهینامه قبلی خود که خارج از کانادا گرفته اید ، میباشید
شما میتوانید با گواهینامه  رانندگی معتبر خارجی ،  بمدت تعیین شده توسط هر استان در کانادا رانندگی کنید.

به عنوان مثال:


انتاریو

بازدید کنندگان 
ممکن است تا سه ما بتوانید رانندگی کنید.

ممکن است حداکثر 60 روز به عنوان دانشجو بتوانید رانندگی کنید. در بعد باید مجوز رانندگی خود را با گواهینامه انتاریو مبادله کنید .


استان کبک

بازدید کنندگان 
اگر شما از کبک دیدن می کنید و از خارج از کانادا هستید ، باید مجوز رانندگی معتبر کشور خود را در اختیار داشته باشید و می توانید تا 6 ماه به عنوان بازدید کننده رانندگی کنید. 

دانشجویان
اگر در کبک تحصیل می کنید و اهل خارج از کانادا هستید ، باید مجوز رانندگی معتبر کشور خود را در اختیار داشته باشید.
شما می توانید با استفاده از مجوز خارجی خود برای مدت تحصیل یا کارآموزی خود رانندگی کنید. هنگام تبدیل شدن به ساکن کبک ، باید مجوز رانندگی خود را با مجوز کبک عوض کنید (به تصویر زیر مراجعه کنید).


جزیره پرنس ادوارد

شما ممکن است تا 120 روز بتوانید رانندگی کنید. 


ساسکاچوان

شما ممکن است تا 90 روز به عنوان بازدید کننده رانندگی کنید.
اگر ویزای سوپر ویزا ، ویزای بازدید کننده چند ساله دارید ، واجد شرایط دریافت گواهینامه رانندگی ساسکاچوان هستید.


یوکان

شما ممکن است تا 120 روز به عنوان بازدید کننده رانندگی کنید.

نوا اسکوشیا

 شما ممکن است تا 90 روز به عنوان بازدید کننده رانندگی کنید. 

نیوبرانزویک

شما ممکن است به عنوان یک بازدید کننده تا سه ماه رانندگی کنید.

بریتیش کلمبیا

شما ممکن است به عنوان بازدید کننده تا شش ماه رانندگی کنید.

آلبرتا

ممکن است حداکثر یک سال رانندگی کنید


البته در صورت داشتن گواهینامه معتبر از سایر استانها و مناطق کانادا و یاکشورهای زیر میتوانید بدون نیاز به امتحانات فوق ، گواهینامه رانندگی خود را تعویض نمایید.
Australia, Austria, Belgium, France, Germany, Great Britain, the Isle of Man, Japan, Northern Ireland, Korea, Switzerland, United States
جهت ثبت نام برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادا به نزدیکترین اداره راهنمایی و رانندگی که در اینجا Access  نامیده میشود ، مراجعه نمایید تا نوبت امتحان شما تعیین گردد. اطمینان حاصل کنید که موقع ثبت نام ، تمام مدارک مورد نیاز را همراه داشته باشید.
 
افرادیکه تا به حال گواهینامه رانندگی نداشته اند و یا گواهینامه خارجی آنها معتبر نیست:
اگر شما تا به حال گواهینامه رانندگی نداشته اید  و یا  گواهینامه خارجی شما معتبر نیست ، شما باید یک مجوز آموزش درخواست نمایید . این مجوز غالبا با عنوان ” مجوز مبتدی ” یا ” Beginner’s Permit ” نامیده میشود و با داشتن آن، شما مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه بصورت تحت تعلیم   خواهید بود.
 
اگر  کمتر از 18 سال سن داشته باشید ، اولیاء شما ( مادر ، پدر و یا کسی که حضانت قانونی شما را بعهده دارد ) باید ضمن مطالعه جزوه راهنمای اولیای فرد مبتدی ، رضایتنامه مربوطه را امضاء نمایند.


برای دریافت مجوز آموزش باید :

سن شما 16 سال و یا بالاتر باشد،
کتابچه آیین نامه رانندگی را مطالعه و یاد گرفته باشید . این کتابچه  را میتوانید از طریق اینترنت دریافت نموده و یا از اداره Access  خریداری نمایید
 برای تعیین وقت امتحان کتبی آیین نامه رانندگی و تست بینایی  به یکی از ادارات Access مراجعه نموده و هزینه امتحان را پرداخت نمایید.
 در موعد تعیین شده برای امتحان ، بهمراه کلیه مدارک مورد نیاز ، در محل آزمون حاضر شوید.
در آزمون علائم راهنمایی و رانندگی و امتحان کتبی آیین نامه رانندگی ، نمره لازم را کسب کرده و در تست بینایی نیز قبول شوید،
هزینه  مجوز آموزش  را پرداخت نمایید.
پس از دریافت مجوز آموزش یا  Instruction Permit ، شما میتوانید در صورت داشتن هرکدام از شرایط زیر ، برای امتحان عملی رانندگی و دریافت گواهینامه رانندگی اقدام نمایید:
275 روز  بعد از دریافت مجوز آموزش  ، در صورتیکه  برنامه آموزش رانندگی Drivers Education Program را با موفقیت باتمام رسانده باشید .
365 روز  بعد از دریافت مجوز آموزش ، در صورتیکه در  دوره مقدمات رانندگی Novice Driver Course شرکت کرده باشید.

 
به صورت خلاصه کلاس های مختلف و رده بندی گواهینامه به شرح زیر است:


امتحان اول G1 

شما پس از قیولی در امتحان آیین نامه گواهینامه G1 دریافت کرده و میتوانید رانندگی کنید به شرطی که در کنار کسی رانندگی کنید که گواهینامه G داشته باشد . ولی تاکیدا پیشنهاد میشود بدون تمرین ٬ آموزش و گواهینامه G2 در کانادا اقدام به رانندگی نکنید .

امتحان  G2 یا موقت پنجساله 

پس از قبولی و کسب G1 شما میتوانید درخواست امتحان G2 را بدهید که آزمون شهر است .در کانادا فرد متقاضی می بایستی اتومبیل امتحان را فراهم کند.

 امتحان  G یا اتوبان یا دائم 

حال شما چهار سال فرصت دارید که برای گرفتن گواهینامه دائم G اقدام کنید وگرنه گواهینامه G2 شما باطل میشود  . امتحان رانندگی G هم کاملا مانند G2 می ماند با تفاوت اینکه در این امتحان شما را به اتوبان هم خواهند برد ولی در G2 نمی برند .


برنامه های آموزش رانندگی

این برنامه ها ، دوره هایی هستند که معمولا توسط آموزشگاههای خصوصی تعلیم رانندگی برگزار میشود. این برنامه ها شامل دو بخش تئوری و عملی است و آموزش رانندگی  بطور عملی در جاده بهمراه مربی انجام میگیرد


دوره مقدمات رانندگی

برای رانندگان مبتدی که برنامه آموزش رانندگی را کامل نکنند ، دوره مقدمات رانندگی  Novice Driver Course بعنوان  یک دوره اجباری در نظر گرفته شده است .مدت این دوره آموزشی حدود پنج ساعت است و طی دو جلسه برگزار میگردد . برای شرکت در این دوره باید به اداره Access مراجعه و ثبت نام نمایید.


برنامه فارغ التحصیلان آموزش رانندگی   GDL Program

این برنامه برای افرادی ارائه میشود که تازه موفق به دریافت گواهینامه رانندگی کانادا شده اند . در این برنامه در یک سیستم سه مرحله ای ، به رانندگان نوپا تجربیات رانندگی در موقعیتهای کم ریسک منتقل میشود  قبل از اینکه آنها در موقعیتهای پرخطر قرار گیرند. 


مدارک مورد نیاز برای درخواست گواهینامه رانندگی کانادا 

اگر آدرس شما قبل از آمدن به کانادا ، خارج از کانادا بوده است ، جهت درخواست گواهینامه رانندگی کانادا ، شما ملزم به ارائه مدارک زیر میباشید:
گذرنامه و یا مدرک مسافرتی که عکس شما روی آن الصاق شده باشد.
مدرک معتبر صادر شده توسط اداره مهاجرت و تابعیت کانادا CIC [بشرح زیر]که اقامت قانونی شما را در کانادا ثابت میکند .
دو عدد نامه پستی پرینت شده با نام و آدرس فعلی شما مانند قبض برق یا صورتحساب بانک و یا در صورت امکان، نامه ای از  دوایر دولتی .
گواهینامه رانندگی معتبر از کشور محل اقامت  قبلی شما همراه با ترجمه رسمی و تایید شده آن . اداره نیو کامرز کانادا میتواند به  شما برای  تهیه ترجمه  گواهینامه کمک کند که  این سرویس احتمالا هزینه هایی در برخواهد داشت .

مدارک معتبر  CIC  عبارتند از

تاییدیه اقامت دائم (IMM 5292)
کارت اقامت دائم (PR Card)
اجازه کار (ویزای کار)
ویزای تحصیلی
ویزای اقامت موقت (TRV)
در مورد ویزای کار ، ویزای تحصیلی یا ویزای اقامت موقت (TRV)، تاریخ اعتبار گواهینامه  کانادا شما  همزمان با  تاریخ اعتبار  ثبت شده در ویزای  شما خواهد بود.


بیمه رانندگی

علاوه بر گواهینامه رانندگی باید بیمه ماشین نیز داشه باشیدو شما نسبت به نوع بیمه ای که انتخاب می کنید و موارد زیر باید هزینه بیمه خود را بپردازید:
– سن
– تجربه رانندگی
– تخلفات راهنمایی رانندگی قبلی
– استانی که زندگی می کنید
همچنین هر شرکت بیمه ای نرخ مخصوص به خود را دارا است، لذا از چندین شرکت قیمت بیمه خودور خود را جویا شوید.

 
وب سایت گواهینامه در کانادا 

هر استان در کانادا دارای قوانین خاص خود برای صدور گواهینامه و رانندگی است، لذا بهتر است که شما نسبت به محلی که بیش از شش ماه در آن زندگی می کنید گواهینامه خود را دریافت کنید. در زیر لیست وب سایت ها آمده است:
نسبت به محل زندگی خود در کانادا روی هر استان کلیک کنید
 

 1. Alberta
 2. Manitoba
 3. New Brunswick
 4. Newfoundland and Labrador
 5. Nova Scotia
 6. Nunavut
 7. Ontario
 8. Prince Edward Island
 9. Quebec
 10. Saskatchewan
 11. Yukon

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023