تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

گمرک کانادا قوانین مشخص گمرکی کانادا را بدانید

وی والت آمریکا کانادا جابجایی گمرک کانادا گمرک کانادا قوانین مشخص گمرکی کانادا را بدانید

گمرک کانادا

گمرک کانادا ، کمترین قوانین با بیشترین نظارت

بعد از دریافت ویزای کانادا، عازم این کشور خواهید شد و باید نسبت به قوانین گمرک کانادا اطلاع داشته باشید.

مقدار ارز مجاز برای هر نفر بدون اعلام به گمرک کمتر از 10 هزار دلار کانادا است و بیش از آن باید اعلام شود.

همراه بردن محصولات کشاورزی و غلات به دلیل جابجایی بیمارهای گیاهی بین قاره ها ممنوع است. در ادامه کلیاتی را جع به این قوانین بدانید.

اداره گمرک کانادا به چند دلیل بسیار معروف است و بسیاری از کشورهای همسایه ایران مانند ارمنستان از این اداره الگوبرداری کرده‌اند.

اداره گمرک کانادا به تسهیل‌سازی امور تجاری پرداخته و کمترین تعداد قوانین گمرکی را وضع کرده است. این اداره همچنین پلیس گمرکی دارد که به عنوان نیروی واسطه میان گمرک و پلیس فعالیت کرده و به هر دو حوزه اشراف کامل دارد.

اداره گمرک کانادا سیستم نظارتی بسیار قوی داشته و از سیستم «گاما ری» استفاده می‌کند. کارشناسان معتقدند کانادا کمترین قاچاق کالا و واردات محصولات ممنوع و مضر را دارد.

قوانین وارداتی

پیش از واردات محصولات تجاری به کانادا به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی؛ نیاز دارید که کد کسب وکار (BN) داشته باشید که با استفاده از آن از سوی آژانس عملکرد کانادا (CRA) حسابی برای صادرات و واردات به‌وسیله شما ساخته می‌شود. این حساب تجاری هیچ هزینه‌ای ندارد و ظرف مدت یک دقیقه برای شما باز می‌شود.

همچنین به منظور شناسایی محصولاتی که قرار است وارد کانادا شوند؛ باید تمام اطلاعات مورد نیاز گردآوری شود.

در صورت امکان بهتر است نمونه محصول نیز به اداره گمرک کانادا تحویل داده شود.

همچنین معنی لغوی اسم محصول مورد نظر و کارکرد محصول نیز باید به این اداره ارائه شود. این اطلاعات در زمان تعیین تعرفه گمرکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کد تعرفه‌ای هنگامی استفاده می‌شود که نرخ عوارض گمرکی برای محصول مورد نظر وضع شود.

از دیگر مواردی که باید رعایت شود تعیین این است که از کدام سرویس مجوز گمرکی استفاده می‌کنید؛ ممکن است شما به راحتی خود را آماده کنید تا حساب گمرکی و سوابق مالی خود را وارد کرده و به تجارت محصولات خود بپردازید یا اینکه نیازمند مجوز گمرکی باشید.

از دیگر مواردی که باید در واردات محصولات در نظر گرفته شود، تعیین کشور مبدا که شما محصولات خود را از آن وارد کرده‌اید، است. مطمئن شوید محصولاتی که قصد وارد کردن آنها را دارید در کشور کانادا مجاز هستند.

 باید مشخص کنید محصولاتی که شما قصد دارید وارد کانادا کنید نیاز به اخذ مجوز دارد یا محدودیت و ممنوعیتی در حوزه واردات آن کالا وجود دارد. تعیین کد ۱۰ رقمی تعرفه گمرکی برای هر نوع محصولی که قصد وارد کردن آن را دارید. تعیین ترخیص محصولات وارداتی، پرداخت هرگونه عوارض گمرکی، تعیین، فراهم کردن و معرفی یا ارسال مدارک و اطلاعات ضروری، حفظ و نگهداری سوابق، پاسخگویی به هرگونه ملاحظات و توجهات «CBSA» پس از پرداخت عوارض، واردات محصولات به کشور کانادا نیازمند رعایت این موارد است:

-‌ اخذ کد تجاری برای صادرات و واردات از آژانس عملکرد/درآمد کانادا
-‌ تعیین اینکه چه نوعی از محصول را قصد دارید وارد کنید
-‌ تعیین کنید که از خدمات گمرکی کارگزاری استفاده خواهید کرد یا خیر
-‌ تعیین کشور اصلی محصولاتی که قصد وارد کردن آن را دارید
-‌ مشخص کردن این امر که محصولات کنترل، مرتب و تنظیم شده‌اند یا از سوی اداره گمرک کانادا ممنوع هستند
-‌ اطمینان حاصل کنید که محصولات وارداتی برچسب یا مارک مورد نیاز را دارا هستند
گفتنی است تعرفه گمرکی بر اساس سازمان بین‌المللی تعرفه‌های گمرکی (WCO) برای محصولات مختلف هماهنگ شده‌اند.

 قوانین صادرات محصولات

به منظور صادرات محصولات از کشور کانادا مواردی باید در نظر گرفته شوند. به عنوان نخستین اقدام باید کد تجاری از اداره امور گمرکی کانادا اخذ شود.

پیش از صادرات محصولات تجاری از کانادا به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی، باید اقدام به اخذ کد تجاری (BN) کنید. همچنین باید محصولاتی که قصد صادرات آنها را دارید در اداره امور گمرکی شناسایی کنید. باید تعریف مشخصی از محصولاتی که برنامه‌ریزی کرده‌اید تا صادر کنید، داشته باشید.

ارائه توضیحات و مشخصات مورد نیاز برای محصولات صادراتی مشخص می‌کند که محصولات شما مورد تایید اداره گمرک هستند، ممنوع هستند یا کنترل شده‌اند و یا اینکه برای صادرات این محصولات نیاز است که مجوزهای گمرکی مورد نیاز اخذ شوند.

مشخص کنید که شما نیاز به استفاده از خدمات مجوز گمرکی دارید یا خیر. کشور یا منطقه‌ای را، که قصد صادرات محصولات خود به آن کشور را دارید، تعیین کنید. از اینکه محصولاتی که قصد صادرات آنها را دارید اجازه صادر شدن از کشور کانادا را دارا هستند یا خیر، اطمینان حاصل کنید.

همچنین از اینکه محصولی که قصد صادر کردن آنها را دارید نیاز به هرگونه مجوزی دارد، یا هرگونه ممنوعیت و محدودیتی در حوزه صادرات محصول مورد نظر از سوی اداره گمرک کانادا وجود دارد یا خیر، اطمینان حاصل کنید.

مطمئن شوید محصولاتی که قصد دارید صادر کنید اجازه وارد شدن به کشور مقصد را دارند. اطمینان حاصل کنید که اظهارنامه صادراتی مورد نیاز است یا غیرضروری، اگر اظهارنامه صادراتی مورد نیاز است کد صادراتی دریافت کنید.

همچنین حمل‌ونقل دریایی و گزارش محصولات صادراتی شما باید به گمرک کانادا اعلام شود به این گونه که روش حمل‌ونقل دریایی کالای شما و شناسایی زمان مورد نیاز برای رسیدن محصولات به مقصد مورد نظر تعیین شود. از دیگر موارد ضروری، ارائه شواهدی مبنی بر صادرات محصول موردنظر است.

در برخی موارد «CBSA» یا اداره امور گمرکات کانادا درخواست شواهدی مبنی بر صادرات می‌کند تا دریابد محصول مورد نظر صادر شده یا از بین رفته است.

 نظارت مناسب و پلیس گمرکی

به عقیده کارشناسان نظارت دقیق و مناسب، استفاده از پلیس گمرکی و آموزش امور تجاری به مردم از مواردی است که منجر به موفقیت اداره گمرک کانادا شده است.

تحلیلگر حوزه گمرک و تجارت به صمت می‌گویند: گمرکات در دنیا بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی و زیر نظر سازمان جهانی گمرک (WCO) فعالیت می‌کنند. به این معنا که قوانین گمرکات به طور عمده قوانین مشابه است؛ قانون تجارت یک کشور، قوانین صادرات و واردات یک کشور و مهم‌ترین عملکرد اداره‌های گمرک که در تسهیل شیوه تجارت است.

او می‌افزاید: امروزه معتقدند که گمرک باید در بحث نظارت قوی‌تر باشد اما این نظارت به گونه‌ای باشد که تشریفات امور گمرکی را کندتر و بیشتر نکند بلکه به انجام تشریفات گمرکی سرعت ببخشد. دو اقدام سرعت و تسهیل تشریفات و افزایش کنترل‌ها و اجرای مقررات با دقت بیشتر از اموری هستند که باید اجرا شوند و مهم‌ترین عملکرد گمرک هستند.

رحام عنوان می‌کند: در برخی از کشورها مانند کشور ایران وظایف گمرکی سنگین است؛ به دلیل تعرفه‌های گمرکی که در کشور ما وجود دارد. تعداد پله‌های تعرفه‌های ما زیاد هستند و در حدود ۴۰ نوع معافیت داریم. این در حالی است که در کشور کانادا رویه مبادلات مرزی، تعاونی مرزنشینان و انواع مناطق آزاد وجود ندارد. به طور عمده در رتبه‌بندی گمرکات کشوری ۳ یا ۴ رویه وجود دارد.

رویه واردات قطعی، واردات موقت، صادرات قطعی، صادرات موقت و به طور عمده ترانزیت. او اضافه می‌کند: کانادا بیشترین مبادلات را با امریکا دارد اما به طور جدی کنترل می‌کند قاچاق مواد مخدر از امریکای جنوبی و امریکای مرکزی به این کشور انجام نشود و روش‌های کنترلی بسیار خوبی دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از گاما ری است که در کشور ما هنوز هیچ اجباری برای استفاده از تجهیزات گاما ری وجود ندارد.

تحلیلگر حوزه گمرک و تجارت اظهار می‌کند: این تجهیزات ماهیت محصولات را کنترل می‌کنند و می‌توانند آنالیزهایی انجام دهند و کانتینری که توسط ایکس ری کنترل می‌شود ۲۰ تا ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

این در حالی است که استفاده از سیستم «گاما ری» کمتر از ۲ دقیقه زمان نیاز دارد. می‌توان ماهیت کالا و مواد مخدر را از طریق گاما ری کشف کرد.

او می‌گوید: عمده فعالیت‌های گمرک کانادا در مرزهای هوایی است که در کشف واردات قاچاق ارز و طلا و جواهر و مواد مخدر بسیار موفق عمل کرده است.

اداره گمرک کانادا دارای نیرویی به نام پلیس گمرک است که همزمان هم آموزش‌های ویژه پلیسی دیده و هم به عنوان یک کارشناس امور گمرکی اطلاعات گمرکی دارد. در کشور ما نیز نیاز به حضور پلیس گمرکی داریم؛ یک واحد واسطه در کشف جرایم گمرکی که با نگاه اقتصادی‌تر به کالا بنگرد.

در پایان


از مسائلی که گمرک ایران می‌تواند الگو بگیرد آن است که نیروی متخصص و مسلط بر امور گمرکی و امور انتظامی مانند پلیس گمرک تربیت کند. همچنین کاهش قوانین گمرکی و تسهیل تجارت نیز از مواردی است که اداره گمرک کانادا را به عنوان یک الگوی موفق مطرح کرده است.ترجمه:رضایی 
منبع: Cbsa-asfc. gc. ca


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی