تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

کشورهای 5 چشم


طبق توافق نامه ی انجام شده بین این پنج کشور انگلیسی زبان، اگر درخواست مهاجرت خود را به یکی از پنج کشور زیر ارائه دهید اطلاعات پرونده شما در چهار کشور دیگر نیز قابل دسترسی است
به این نکته بسیار دقت کنید
اطلاعات بیش از 400 میلیون نفر تاکنون در این سیستم ثبت شده است.

 1. ایالات متحده آمریکا 🇺🇸
 2. کانادا 🇨🇦
 3. استرالیا 🇦🇺
 4. نیوزیلند 🇳🇿
 5. انگلستان 🇬🇧

شورای نظارت و بازبینی اطلاعات پنج چشم (FIORC)


FIORC با روحیه مشارکت موجود در پنج چشم ، اتحاد اطلاعاتی شامل استرالیا ، کانادا ، نیوزلند ، انگلستان و ایالات متحده ایجاد شده است. FIORC از زیر مجموعه های نظارت ، بازرسی و امنیت اطلاعات غیر سیاسی کشورهای پنج چشم تشکیل شده است:

 • دفتر بازرس کل اطلاعات و امنیت استرالیا
 • آژانس بررسی امنیت ملی و اطلاعات کانادا
 • دفتر فرمانده اطلاعات کانادا
 • کمیسر ضمانت اطلاعات و دفتر بازرس کل اطلاعات و امنیت نیوزلند
 • دفتر كميسيون تحقيقات قدرت انگليس
 • دفتر بازرس کل جامعه اطلاعاتی ایالات متحده است

اعضای شورا درمورد موضوعات مورد علاقه و نگرانی متقابل نظر می دهند. مقایسه بهترین روشها در روش بررسی و نظارت. مناطقی را کشف کنید که همکاری در مورد بررسی ها و به اشتراک گذاری نتایج در هرجایی که مجاز باشد؛ تشویق شفافیت به بزرگترین حد ممکن برای تقویت اعتماد عمومی. و ارتباط با دفاتر سیاسی ، کمیته های نظارت و بازنگری و کشورهای غیر چشم را در صورت لزوم حفظ کنید.


پنج چشم ، به اختصار FVEY ، یک مجموعه پنج کشور شامل انگلیس ، ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا و نیوزلند است. این کنگلومرا به عنوان یک نیروی جاسوسی کار می کند که از نزدیک برای جمع آوری داده های نظارت جمعی و به اشتراک گذاری آن با طرف های ذیربط از نزدیک همکاری می کند. 

FVEY توسط هیچ دولتی کنترل نمی شود و بنابراین قدرت جاسوسی بر شهروندان کشورهای عضو را دارد. این عمل فقط حریم خصوصی اتحاد را به جای شهروندانش اعطا می کند.

این اتحاد درست پس از دوران جنگ سرد شکل گرفت و از پیمان اطلاعاتی موسوم به UKUSA برخاست. در ابتدا ، این توافقنامه تبادل اطلاعات بین ایالات متحده و انگلیس بود كه قصد رمزگشایی اطلاعات روسیه شوروی را داشتند. در اواخر دهه 50 ، استرالیا ، کانادا و نیوزلند به این کنگلومرا پیوستند. 

توافقنامه به اشتراک گذاری اطلاعات بین پنج کشور انگلیسی زبان فقط طی این سالها تقویت شده است. اخیراً ، اتحاد نظارت بر فعالیت های آنلاین را افزایش داده است.

پنج چشم باعث اتحادهای دیگر شد ، یعنی: نه چشم و چهارده چشم. کشورهای عضو نه چشم شامل کشورهای پنج چشم به علاوه دانمارک ، هلند ، فرانسه و نروژ هستند. از طرف دیگر ، اتحاد چهارده چشم شامل کشورهایی در اتحاد نه چشم به علاوه آلمان ، ایتالیا ، بلژیک ، اسپانیا و سوئد است. 

همه اتحادها به طور فعال در مورد امور بین الملل مشترک هستند حتی اگر روابط آنها ممکن است به اندازه کشورها از پنج چشم محکم نباشد.

از آنجا که اتحاد پنج چشمگیر همه چیز در مورد نظارت بر فعالیت های آنلاین کاربران اینترنت است ، نیاز به کاربران برای حفظ امنیت جلسات آنلاین خود هستند. به احتمال زیاد هر یک از این کشورها پس از دستیابی به آن ، داده های شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. 

بنابراین ، یک نیاز جدی برای کاربران آنلاین وجود دارد تا هر زمان که اینترنت را جستجو می کنند ، اقدامات امنیتی و امنیت مشترک را انجام دهند. تجهیز دستگاههای آنها به VPN قوی ، یک اقدام کاهش خوب در برابر جاسوسی آنلاین است. با VPN های مختلفی که می توانید استفاده کنید آشنا شوید.

مشاجرات پیرامون اتحاد پنج چشم

قبل از سال 2003 ، اتحاد پنج چشم بسیار کم در بین مردم شناخته شده بود. در سال 2013 وقتی پیمانکار سابق NSA ، ادوارد اسنودن ، برخی از اسناد متصل به اتحاد پنج چشم را فاش کرد ، اوضاع واضح تر شد. این اسناد نظارت گسترده ای از فعالیت های آنلاین مردم توسط این اتحاد را آشکار ساخت. همچنین مشخص شد که اتحاد اشتراک اطلاعات گسترده تر از حد انتظار است.

اتحاد پنج چشم خارج از صلاحیت و کنترل دولت عمل می کند و ردیابی فعالیت های آنها بسیار دشوار است. گوه ویتلام ، نخست وزیر استرالیا ، در همان زمان ، اعتراف كرد كه از وجود یا فعالیت های این اتحاد بی اطلاع است. 

جنجالها اخیراً پس از کانادا فاش شد و سایر اعضای اتحاد پنج چشم ، گزارشی را منتشر کردند که حاکی از آن بود که آنها در تلاش برای افزایش امنیت ، آماده فدا کردن حریم خصوصی آنلاین مردم هستند.

همچنین پیش بینی می شد که این اتحاد در حال ایجاد فشار بر شرکت های نرم افزاری و ارتباطات راه دور باشد تا راه های غلبه بر رمزگذاری را پیدا کند. در این بیانیه منتشر شده بیشتر مشخص شد که همه کشورهای عضو این اتحاد با لزوم تشکیل و اجرای قوانینی برای دستیابی به داده های خاص موافقت کرده اند. این قوانین در معرض محافظت های دقیق ، رایزنی های داخلی و محدودیت های قانونی قرار می گیرند.

چگونه مردم می توانند از خود به صورت آنلاین محافظت کنند؟

با افزایش فعالیت های جاسوسی توسط اشخاص ثالث برای به دست آوردن اطلاعات از مردم ، نیاز به کاربران برای محافظت از خود در هر زمان آنلاین بودن وجود دارد. در اینجا چند نکته برای ایمن ماندن کاربران هنگام آنلاین وجود دارد:

1. از یک VPN خوب استفاده کنید

جدای از دسترسی به محتوای محدود جغرافیایی ، VPN ها همچنین در رمزگذاری ترافیک انتقال یافته به دستگاههای ما بسیار مهم هستند. این برای امنیت هر کاربر مهم است ، زیرا حرکت اطلاعات شما توسط اشخاص ثالث قابل ردیابی نیست و امکان رهگیری آنها برای آنها غیرممکن است. 

VPN ها همچنین به صورت آنلاین به ناشناس ماندن و پنهان کردن مکانهایشان کمک می کنند. در این حالت ، اشخاص ثالثی که داده های کاربران را در یک مکان خاص هدف قرار می دهند ، قادر به دسترسی به داده های شما نیستند.

2. یک فایروال یا آنتی ویروس برنامه وب نصب کنید

داشتن یک نرم افزار مهم است که از دستگاه شما در برابر فایل های مخرب یا نرم افزار محافظت می کند. فایروال ها همچنین برای ممانعت از کاربران مخرب نیز مهم هستند ، به خصوص هنگامی که در یک شبکه با سایر کاربران متصل هستید. 

این راه هایی است که جاسوسان برای بدست آوردن داده ها به طور غیر اخلاقی از سایر کاربران سوء استفاده می کنند. همچنین نرم افزار ضد ویروس برای محافظت از دستگاه های شما در برابر عفونت توسط فایل ها و نرم افزارهای مخرب بسیار مهم است.

نتیجه

در دنیایی مملو از مهاجمان و کاربران مخرب ، زنده ماندن بدون انجام اقدامات حفاظتی تقریباً غیرممکن است. برخی از بهترین راه های عدم دسترسی شخص ثالث که داده های کاربران را به صورت غیر اخلاقی بدست می آورند شامل استفاده از نرم افزارهای محافظتی قوی مانند VPN است. عدم اتخاذ تدابیری در مورد امنیت داده ها ، ممکن است حریم خصوصی آنلاین شما در معرض خطر باشد.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی