ایالات متحده ویزا و مهاجرت

چطور به آمریکا مهاجرت کنیم؟

روش ‌های مهاجرت به آمریکا

کشور آمریکا، کشوری که قدرت برتر جهان شناخته می‌شود و در آن امکانات رفاهی و آزادی‌های زیادی برای شهروندان آمریکایی وجود دارد. اقتصاد بسیار خوب، درآمد بالا و خدمات رفاهی باعث شده تا تعداد زیادی از ایرانی‌ها جهت مهاجرت به این کشور وسوسه شوند. اما متاسفانه اوضاع سیاسی اخیر باعث شده تا تعداد زیادی از افراد، مهاجرت و تحصیل در آمریکا را امری غیر ممکن بدانند. با اینکه تا چند وقت پیش تمام روش‌های مهاجرت به آمریکا به روی ایرانی‌ها بسته شده بود، اما خوشبختانه مجددا روش‌های زیادی برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد. روش‌هایی که می‌تواند زندگی در یکی از قدرتمندترین و مرفه‌ترین کشورهای دنیا را ممکن سازد.  ما در ادامه شما را با این روش‌ها آشنا می‌سازیم.


مهاجرت به آمریکا از طریق کار

از روش‌های مهاجرت به آمریکا می‌توان به اخذ ویزای کاری و مهاجرت شغلی اشاره کرد. البته مهاجرت شغلی روش‌های مختلفی دارد و به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. به طور کلی، در صورتی که شما بتوانید از طریق یک  کارفرمای آمریکایی در آمریکا استخدام شوید، می‌توانید ویزای کار آمریکا را  اخذ نمایید. در ادامه انواع مختلف ویزای کاری آمریکا را  با ذکر نام، توضیح خواهیم داد.


ویزای کاری H1

در صورتی که بخواهید ویزای کاری H1 بگیرید، باید تخصص لازم را برای شروع کار مورد نظر در آمریکا داشته باشید. این ویزا حداکثر یک سال اعتبار دارد.

ویزای کاری H1B

این ویزا نیز شبیه ویزای H1 است. اما مدت اعتبار آن طولانی‌تر است و حداکثر تا سه سال اعتبار دارد. با این ویزا شما می‌توانید گرین کارت آمریکا را اخذ  نمایید. اما هر سال فقط تعداد محدودی از این ویزا برای مهاجران صادر می‌شود.

ویزای H1B1

این  ویزا مخصوص مهاجران سنگاپور و شیلی است و به سایر مهاجران تعلق نمی‌گیرد.

ویزای EB3

این ویزا مخصوص نیروهایی است که تخصص کافی ندارند و هنوز در حال جمع‌آوری تجربه هستند.

سری ویزاهای P

این ویزا از P1  تا P4‌ را شامل می‌شوند و در حقیقت مخصوص ورزشکارها و هنرمندان است. مدت اعتبار این ویزاها کوتاه است و حداکثر تا یک سال اعتبار دارند. علاوه بر این، با این ویزا امکان اخذ اقامت و مهاجرت دائم به آمریکا وجود ندارد.

 سری ویزاهای E

این ویزا مخصوص شهروندانی است که قصد راه‌ اندازی تجارت یا ایجاد شرکت خصوصی در آمریکا را دارند.

سری ویزاهای L

این ویزا مخصوص خبرنگاران و فیلم‌سازهای خبری است. اما برای اخذ این ویزا باید دعوتنامه‌ی شغلی را از طریق کارفرما اخذ نمایید.

البته شایان ذکر است که اخذ اقامت یا گرین کارت از طریق ویزای کاری ، کار راحتی نیست. خصوصا که وضعیت سیاسی ایران و آمریکا چندان جالب نیست و کار  پیدا کردن برای ایرانی‌ها در آمریکا به شدت سخت خواهد بود. معمولا اگر فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های آمریکایی باشید، به راحتی می‌توانید در آمریکا شغل خوبی پیدا کنید. اما در غیر این صورت شما باید رزومه‌ی شغلی درخشانی داشته باشید تا بتوانید در این کشور مشغول به کار شوید. با توجه به این شرایط، راه خیلی ساده‌تر و امن‌تری  برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد که از آن  به عنوان ویزای تحصیلی آمریکا یاد می‌کنند. در ادامه شرایط اخذ ویزای تحصیلی را بیان خواهیم کرد.


مهاجرت به آمریکا از راه تحصیل

از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به آمریکا می‌توان به مهاجرت تحصیلی اشاره کرد. آمریکا به خاطر سیستم آموزشی قدرتمند و مدرک علمی معتبر، یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. امروزه تعداد زیادی از افراد جهت تحصیل در آمریکا اقدام می‌کنند و خیلی ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از سایر روش‌ها می‌توانند در این کشور زندگی کنند. اگر تصور می‌کنید که اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا برای دانشجویان ایرانی غیر ممکن است،‌ بهتر است کمی بیشتر تحقیق کنید و آمار بالای پذیرفته شدگان  در دانشگاه‌های آمریکایی را بررسی کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید از دانشگاه‌های آمریکایی بورسیه‌های خیلی خوبی دریافت نمایید.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا،‌ باید شرایط تحصیلی خوبی داشته باشید. علاوه بر این، باید تمکن مالی خیلی خوبی داشته باشید تا دولت آمریکا را نسبت به وضعیت خود در کشور آمریکا مطمئن سازید. اگر وضعیت مالی شما متوسط و معمولی است،‌ پس حتما باید با تعداد زیادی از دانشجویان رقابت کنید تا بتوانید بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه‌های آمریکایی را اخذ نمایید. در ادامه پنج  دانشگاه آمریکایی که بیشترین وام دانشجویی را در اختیار دانشجو قرار می‌دهند، معرفی خواهیم کرد.

  1. دانشگاه پرینستون- سالانه ۴۸ هزار دلار

در صورتی که بتوانید از دانشگاه پرینستون پذیرش تحصیلی بگیرید، می‌توانید از کمک‌های مالی آن بهره ببرید. در این دانشگاه وام‌های خوبی نیز به دانشجویان تعلق می‌گیرد که از آن می‌توان به وام ۹ هزار دلاری دانشگاه اشاره کرد. اما در صورتی که قادر به پرداخت این وام نباشید، می‌توانید از طریق بورسیه‌های دانشگاه جهت پرداخت آن اقدام کنید. به طور کلی، این دانشگاه به دانشجو ۴۸۰۰۰ دلار کمک می‌کند که مطمئنا نسبت به هزینه‌های کلی دانشگاه یا دانشگاه‌های سراسری، مبلغ بیشتری است.

  1. دانشگاه صنعتی کالیفرنیا- سالانه ۴۲۰۰۰ دلار

این دانشگاه کنترل یکی از بزرگترین منابع مالی خیریه‌ی آمریکا را در دست دارد. از آنجا که بودجه‌ی این منبع بسیار بالا است، به دانشجویان کمک‌های مالی خیلی خوبی ارائه می‌شود. طبق گزارشات، هر دانشجو می‌تواند سالانه مبلغ ۴۲۰۰۰ دلار را از دانشگاه دریافت کند و به راحتی به ادامه‌ی تحصیل در آمریکا بپردازد.

  1. دانشگاه استنفورد- تحصیل رایگان برای افراد کم درامد

دانشجویانی که سالانه کمتر از ۱۲۵۰۰۰ دلار درآمد داشته  باشند، می‌توانند به طور کامل تحت پوشش این دانشگاه قرار بگیرند و به تحصیل رایگان بپردازند. البته در صورتی که وضعیت مالی شما توسط دانشگاه پذیرفته نشود، می‌توانید از وام‌های دانشگاه بهره ببرید.

  1. دانشگاه MIT  ۴۰۰۰۰ دلار

گرچه شهریه‌ی این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌ها کمتر است، اما به طور کلی با توجه به هزینه‌های کلی زندگی و تحصیل، دانشجو مجبور است سالی ۶۱۰۰۰ دلار بپردازد. به همین ترتیب، به دانشجویان مبلغ ۴۰۰۰۰ دلار کمک هزینه‌ی تحصیلی تعلق می‌گیرد.

علاوه بر موارد بالا، بورسیه‌ها و وام‌های تحصیلی مختلفی در آمریکا وجود دارد که شما نیز می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. اما قبل از هر چیز باید شرایط تحصیلی خود را بهبود ببخشید و نمرات خوبی داشته باشید. برای اینکه شانس پذیرش شما از دانشگاه‌های آمریکایی بیشتر شود، تا جایی که ممکن است مدارک بین‌المللی دریافت کنید و به تقویت زبان انگلیسی در تمام شاخه‌ها بپردازید. به یاد داشته باشید که هر چه  نمرات شما بیشتر باشد و مقاله‌های علمی بیشتری چاپ  کرده باشید، شانس شما در اخذ  پذیرش و بورسیه‌ی تحصیلی آمریکا بیشتر خواهد شد.


مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه‌گذاری

این ویزا نسبت به سایر ویزاها به تلاش کمتر و پول بیشتری نیاز دارد. برای اخذ این ویزا شما باید مبلغ 900 هزار دلار الی 2 میلیون دلار را در کشور آمریکا سرمایه گذاری کنید. البته سرمایه‌گذاری شما باید روی پروژه‌ای انجام شود که از کنار آن، ۱۰ شغل جدید و تمام وقت ایجاد گردد. در چنین حالتی می‌توانید از آمریکا اقامت بگیرید. پس مطمئنا می‌توانید تصور کنید که اگر ده شغل جدید ایجاد نشود و پروژه شکست بخورد، چه عواقبی شما را تهدید خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذار باید منبع مالی خود را به دولت آمریکا نشان دهد و برای عدم سوء پیشینه اقدام نمایند. چون این پول می‌تواند از راه‌های مختلفی به دست بیاید و دولت آمریکا باید نسبت به قانونی بودن منبع مالی شما مطمئن شود. علاوه بر این، به این نکته دقت کنید که ممکن است سرمایه‌ی شما  بسوزد و در  پروژه‌ی مورد نظر با شکست مواجه شوید. در این حالت هیچ تضمینی نیست که دولت آمریکا سرمایه‌ را به شما بازگرداند.

اما در صورتی که همه چیز به خوبی پیش برود، در همان مراحل اولیه برای سرمایه‌گذار گرین کارت دو ساله‌ای صادر می‌شود. بعد از اتمام دو سال، وکیل شما باید جهت اخذ گرین کارت و اقامت دائم شما اقدام کند. متاسفانه یکی از معایب بزرگ این روش این است که شما باید فقط روی زمینه‌هایی خطرناک و پر ریسک سرمایه‌گذاری کنید.


اخذ تابعیت دائم آمریکا از طریق تولد

خوشبختانه تابعیت در کشور آمریکا بر اساس خاک است. یعنی اگر نوزادی در این کشور به دنیا بیاید،‌ بدون در نظر گرفتن تابعیت  و ملیت پدر و مادر، آن نوزاد یک شهروند قانونی آمریکا محسوب می‌شود. اما تا پایان ۲۱ سالگی فرزند، هیچ تابعیتی برای پدر و مادر از طرف آمریکا رقم نخواهد خورد. اما حداقل فرزند شما زندگی و آینده‌ی خوب و بی‌دردسری تجربه خواهد کرد.


مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

اگر شما بتوانید با یک شهروند آمریکایی یا کسی که گرین کارت آمریکا را دارد، ازدواج کنید؛ می‌توانید تابعیت کشور آمریکا را دریافت نمایید. ویزایی که از این طریق به شخص داده می‌شود، ویزای K است. البته روند اخذ این ویزا یک تا یک و نیم سال طول می‌کشد. شما در این مرحله باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. این مدارک به طور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

  • تکمیل فرم مورد نیاز
  • اخذ نامه‌ی تاییدیه از همسر آینده‌ی خود
  • ارائه‌ی مدارکی که نشان دهد شما مجرد هستید
  • اخذ وقت سفارت
  • ارائه‌ی تمکن مالی مورد نیاز
  • ارائه‌ی گواهی سو‌ء پیشینه

با اینکه مهاجرت از طریق ازدواج راه ساده‌ای به نظر می‌‌رسد. اما ریسک زیادی دارد و روند اخذ ویزای آن نیز طولانی خواهد بود. پس به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان کار خلاف قانون و غیرقانونی انجام ندهید.

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023