تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

نحوه پیدا کردن استاد راهنمای مناسب برای پذیرش

وی والت مشترک کشورها تحصیلات نحوه پیدا کردن استاد راهنمای مناسب برای پذیرش

یافتن استاد راهنمای مناسب نه تنها در فرایند گرفتن پذیزش بلکه در طول تحصیل چه در خارج و چه در داخل یکی از اساسی‌ترین بخشهای ادامه تحصیل در تحصیلات تکمیلی می‌باشد چرا که استاد راهنما عملا زمینه تحقیقاتی شما و در نتیجه آینده علمی شما را معین خواهد نمود.

یافتن و مشخص کردن استاد راهنما در فرایند گرفتن پذیرش بسیار اهمیت دارد چرا که نه تنها تعیین کننده زمینه علمی شما خواهد بود بلکه نوع حمایت علمی و البته مالی وی از شما عملا تعیین کننده دشواری و یا آسانی مسیر پیش روی شما خواهد بود.

در این نوشتار قصد داریم تا شما را با ۳ روش اصلی یافتن استاد راهنما به منظور گرفتن پذیرش بدون در نظر گرفتن این موضوع که آیا استاد مورد دارای بودجه مالی است یا خیر و صرفا از دیدگاه علمی آشنا کنیم.

چطور استاد راهنمای مناسب برای پذیرش را پیدا کنیم؟

۱- از طریق استاد راهنما و یا اساتید داخلی فعلی

یکی از روشهای ساده و در عین حال بسیار کاربردی و موثر یافتن استاد راهنما استفاده از پل ارتباطی و توصیه­ استاد راهنمای خود و یا اساتید داخلی دیگر می‌­باشد. در بین اساتید ایرانی افراد بسیاری هستند که یا تمام و یا بخش هایی از دوران تحصیل و یا پژوهش خود را در خارج از کشور سپری کرده‌­اند و در بسیاری موارد اساتید و یا همکاران بین المللی آن­ها صاحب کرسی آموزشی و یا تحقیقاتی می‌­باشند. درصد موفقیت این روش در گرفتن موافقت استاد راهنمای هدف بسیار بالا می‌­باشد.


۲- از طریق جستجو در وب سایتهای دانشگاه های مختلف

معمولا با ورود به وب سایت دانشگاه­ های مختلف بین المللی می‌­توان دانشکده­‌ها (Faculty) و دپارتمانهای گوناگون آن­ها و در نتیجه اعضای هیئت علمی مشغول در هر زمینه را مشاهده نمود. پس از یافتن استاد مربوطه، مشاهده زمینه کاری (Research fields) و مقالات وی از طریق وب سایت گروه تحقیقاتی او ممکن است. یافتن صفحه اینترنتی مربوط به گروه تحقیقاتی هر استاد به سه صورت امکان پذیر است که عبارت‌­اند از:

 الف) یافتن آن با کمک موتورهای جستجو با کمک جستجوی نام استاد مورد نظر (آسان ترین و بهترین روش)
 ب) پیدا کردن این صفحات از طریق جستجو در وب سایت دانشگاه مورد نظر
 ج) رفتن به آدرس اینترنتی وب سایت گروه تحقیقاتی استاد مورد نظر با استفاده از لینک مستقیم

بعد از یافتن صفحه گروه تحقیقاتی هر استاد با مطالعه زمینه تحقیقاتی وی و در صورت مناسب بودن می‌­توان با کمک آدرس ایمیل وی با او ارتباط برقرار کرد. لازم به ذکر است که اگر چه وب سایت تحقیقاتی استاد مورد به صورت شفاف زمینه پژوهشی استاد مورد را ارایه می‌کند با این حال نمی‌توان از آن به عنوان به روزترین منبع برای مشاهده مقالات مخصوصا جدید استفاده کرد چرا که خیلی از گروه‌های تحقیقاتی دیربه دیرصفحه گروه را آپدیت می‌نمایند.


۳- از طریق جستجو در موتورهای جستجو

بهترین روش یافتن استاد مناسب برای پذیرش جستجوی موضوع تحقیقاتی دلخواهتان در موتورهای جستجو می‌­باشد. این روش به علت امکان نمایش و جستجو در بین زمینه های مختلف تحقیقاتی مربوط به هر رشته و امکان مشاهده تمامی اطلاعات علم سنجی استاد مربوطه مانند شاخص اچ، تعداد مقالات، میزان ارجاعات، مجلات همکار و کیفیت مقالات، دانشگاهها و اساتید همکار و مطالبی از این دست بسیار مفید است. مورد مهم دیگر این روش به روز بودن نتایج است که صورتی که حتی در بسیاری مواقع نتایج از وب سایت خود گروه تحقیقاتی مورد نظر به روز تر است.
موتورهای جستجو را می­‌توان به دو دسته آکادمیک و عمومی دسته بندی کرد. موتورهای جستجوی عمومی مانند گوگل، یاهو و بینگ هستند و از موتورهای جستجوی آکادمیک می‌توان به اسکُپس، وب آو ساینس، مایکروسافت آکادمیک و موردی مانند گوگل اسکالر اشاره داشت.

 از هر دو دسته موتورهای جستجوی فوق می­‌توانید برای این منظور استفاده نمایید اما با کمک موتورهای جستجوی آکادمیکی همچون اسکُپس، وب آوساینس و مایکروسافت آکادمیک می‌­توان به جستجوی زمینه­ تحقیقاتی دلخواهتان بپردازید و به راحتی با اساتیدی که در هر زمینه فعالیت می‌نماید آشنا گردید، مقالات چاپ شده توسط وی را مطالعه کنید، آدرس ایمیل و صفحه تحقیقاتی وی را به دست آورید و به طور کلی اطلاعات کامل و مفصلی از هر استاد در بخش مربوط به هر نویسنده در این پایگاهها به دست آورید.

◾️ راهنمای ادغام و ویرایش پروفایل نویسنده در بانک اطلاعاتی اسکوپوس
◾️نشانی سایت ها جهت استفاده از مقالات و پایان نامه ها

دقت گردد که در نوشتار فوق بحث داشتن بودجه مالی و تحقیقاتی (Fund)  به منظور پوشش دانشجویان استاد مد نظر نبوده و صرفا متن فوق مروری بر روش یافتن اساتید بوده است. این بحث یک مقوله جدا می‌باشد که در صورت امکان بعدا به تفضیل در مورد آن و این موضوع که “کدام استاد دارای فاند تحقیقاتی است و چگونه باید این موضوع را مورد جستجو قرار دهیم“، به صحبت خواهیم پرداخت.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بهترین توصیه برای یافتن استاد راهنما این است که در ابتدا سعی کنید زمینه کاری مورد علاقه خودتان را پیدا کنید و پس از آن در زمینه کاری مورد نظر اقدام به یافتن استاد راهنمای مناسب نمایید. تجربه ثابت کرده است که اشتراک و هم سو بودن در زمینه تحقیقاتی یکی از مسایلی است که حتی می‌تواند برخی از ضعف‌های موجود در رزومه شما را نیز جبران کند.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی