تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

نحوه پیدا کردن پوزیشن های تحصیلی در وبسایت QS

وی والت مشترک کشورها تحصیلات نحوه پیدا کردن پوزیشن های تحصیلی در وبسایت QS

وبسایت QS ابزار جالبی را برای پیدا کردن دوره های تحصیلی طراحی کرده است. این ابزار در ابتدا چند سوال از شما خواهد پرسید و سپس با توجه به پاسخ شما، دانشگاه و پوزیشن های متناسب با شرایط شما را پیشنهاد خواهد داد.

پوزیشن های تحصیلی در وبسایت QS

 با استفاده از این قابلیت خواهید توانست با دوره های تحصیلی که با شرایط شما نزدیک است آشنا شوید. حتما بازدیدی از این ابزار مفید داشته باشید:

لینک سایت


تعریف بورس تحصیلی

همانطور که گفتیم بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به کمک های مالی ای گفته می شود که از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزشی به دانشجویان داده شده و دانشجو نیازی به بازپرداخت آن ندارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد .

انواع بورس های تحصیلی

  • بورس تحصیلی بدون انجام فعالیت های جانبی 

این نوع از بورس هم در انواع مختلفی ارائه می شود و همچنین می توان گفت هزینه های تحصیل متقاضیان و حتی تمامی هزینه های زندگی شخصی به طور کامل پوشش داده می شود ، از انواع این بورس می توان به موارد زیر اشاره کرد :


FULL FUND
رقابت شدیدی در بین دانشجویان برای دریافت آن وجود دارد زیرا این نوع از بورسیه تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و زندگی شخصی را پوشش می دهد .


Porital Fund
این نوع از بورسیه فقط بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان را به صورت درصدی یا نقدی به آن ها تعلق می گیرد .

  • بورس های تحصیلی همراه با انجام فعالیت 

این نوع بورسیه تحصیلی نوعی کمک هزینه تحصیلی است که در قبال فعالیت هایی که دانشجو انجام می دهد ارائه می گردد ، در ادامه به معرفی این نوع بورسیه ها می پردازیم .


Scholarship
برای اخذ این نوع بورسیه دانشجو باید شرایط تحصیلی قابل قبولی داشته باشد ، این شخص عمدتا وظایف خاصی بر عهده دارد مانند تصحیح برگه های امتحانی ، نمره دادن ، برطرف کردن مشکلات درسی دانشجویان و ….

دستیار تحقیق و یا RA
در واقع می توان گفت دست راست استاد مشاور در انجام نگارش مقالات ، تحقیقات و … است .

دستیار تدریس و یا TA
در اغلب کشورهای دنیا افرادی که به عنوان دستیار تدریس انتخاب می شوند از پرداخت هزینه های خوابگاه و شهریه معاف هستند .

کارآموزی
نوعی کار پاره وقت است که دانشجویان حین تحصیل در شرکت یا موسسه ای خارج از دانشگاه خود انجام می دهند .

  • بورسیه های تشویقی 

​همانطور که می دانید کمک هزینه ای که دانشگاه ها و موسسات خیریه به دانشجویان با استعداد می دهند تا به هزینه تحصیل این دانشجویان کمک کنند که بورسیه های تشویقی یکی از آن ها است که انواع آن را در ادامه خواهیم گفت .

حذف شهریه و تحصیل رایگان
در این مورد دانشجو به طور کامل یا نسبی از پرداخت شهریه معاف می شود البته این معافیت توسط دانشگاه تعیین می شود .


جایزه ( پاداش )
این نوع بورسیه که همان جایزه یا پاداش است که البته مقدار آن هم زیاد نیست و تنها بخشی از هزینه های دانشگاه شخص را تامین می کند .


وام تحصیلی
این نوع از بورسیه به دانشجویان خارجی تعلق نمی گیرد و مستقیما نیز به حساب دانشگاه پرداخت می شود که تنها دربرگیرنده هزینه های تحصیل و شهریه های دانشگاه است .

چطور می توان شانس خود را برای دریافت بورسیه افزایش داد

توجه داشته باشید تنها تعداد محدودی از افرادی که متقاضیان بورسیه هستند موفق به اخذ آن خواهند بود به این دلیل که فرآیند اخذ بورسیه تحصیلی کاملا جنبه رقابتی دارد .
از مهم ترین فاکتورهای موثر در این امر می توان به مقالات ، نمره زبان ، معدل و … اشاره کرد بنابرین برخورداری از رزومه تحصیلی چشم گیر و مقالات تاثیر بسزایی برای دریافت بورسیه خواهد داشت .

  • مقاله

مقاله ها و البته مهم تر از آن مقالات بین المللی مهم ترین عواملی هستند که در صورت برخورداری از آن می توانید شانس زیادی در راستای اخذ بورسیه تحصیلی به خود اختصاص دهید .

  • معدل کل

در هر دوره با مقطع دانشجو حد نصاب درخواستی برای دانشجویان حائز شرایط متفاوت است .

  • مدارک دال بر تسلط در رشته

رزومه کاری مرتبط با رشته به طور مثال تسلط بر نرم افزارهای تخصصی رشته ، شرکت در سمینار و همایش ، گواهی های فنی و … در راستای تشخیص صلاحیت افراد متقاضی بورس تحصیلی می باشند .


مدرک زبان
داشتن مدرک دال تسلط فرد به زبان انگلیسی از جمله ملزومات جهت پذیرش در دانشگاه است اما اخذ نمره های بالا می تواند عاملی در جهت پیشی گرفتن از رقبا باشد .


تعامل با استاد
اساتید دانشگاه های مقصد بر اساس بودجه های محدودی که سالانه به آن ها اختصاص می یابد دانشجویان مستعد را انتخاب و جذب می کنند .
به همین دلیل می توان گفت اگر در زمینه خاص تمایل دارید با استاد راهنما تعامل داشته و بورسیه دریافت کنید ، حتما یک پروپوزال تحقیقاتی مطلوب آماده و برای اساتید ارسال نمایید .

کشورهایی که بیشتر بورسیه تحصیلی ارائه می دهند 

بزرگترین و مهم ترین چالش دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند هزینه های بسیار زیاد اقامت ، شهریه و زندگی است .

که در اغلب موارد دلیل عمده ای که این دانشجویان منصرف می شوند همین هزینه های بالا است .البته اکثر کشورها با توجه به استعداد و رزومه دانشجویان شرایطی را فراهم می کنند تا به تحقق رویای آن ها کمک شایانی کند .

از جمله کشورهایی که به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می دهند آمریکا، کانادا ، استرالیا، انگلستان ، آلمان ، فرانسه و ایتالیا و غیره است .


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی