کانادا اخبار سراسری کانادا

نگاهی به رویداد های مهم مهاجرت کانادا در سال 2020

شیوع ویروس کرونا ویرانی هایی را در سراسر جهان به وجود آورده است، اما دلایل زیادی برای امیدواری وجود دارد.

واکسن های ویروس کرونا در حال حاضر ساخته شده و کمپین های واکسیناسیون در سراسر جهان از جمله در کانادا شکل گرفته است.

آغاز سال ۲۰۲۰ برای سیستم مهاجرتی کانادا تا حد زیادی ناخوشایند بود. البته کانادا همچنان از سطح بالایی از مهاجران، دانشجویان بین المللی و نیروی کار خارجی برای حمایت از اقتصاد و جامعه استقبال می کند. شیوع ویروس کرونا، باعث به وجود آمدن اختلالاتی در سیستم مهاجرتی و روند پذیرش مهاجران به این کشور شده است.

در ادامه پنج خبر مهم درباره مهاجرت به کانادا که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد را مرور می‌کنیم.

5 خبر مهم در زمینه مهاجرت به کانادا در سال 2020

5- معافیت خانواده های شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا از لیست محدودیت های مسافرتی

در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۲۰ (۱۱ مهر ۹۹)، درست یک هفته قبل از تعطیلات شکرگذاری، دولت کانادا معافیت های جدیدی را برای محدودیت های سفر اعلام کرد. وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، در سخنان خود اذعان داشت که محدودیت های سفر برای خانواده ها در کانادا سختی ایجاد می کند و به همین دلیل دولت قوانین خود را برای اعطای معافیت از محدودیت های سفر به اعضای خانواده شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم در این کشور، تغییر داده است.

در این گروه، تا قبل از ۲ اکتبر و اعلام معافیت های جدید، تنها اعضای خانواده شامل همسر، شریک زندگی، فرزندان وابسته، نوه ها، والدین ناتنی و کسانی که در غیاب والدین از فرزندان زیر ۱۸ سال مراقبت کرده و حق تصمیم‌گیری برای آن‌ها دارند (tutors) از قوانین سفر معاف بودند.

وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، اظهار داشت که اعضای خانواده شهروندان کانادایی و مقیمان دائم این کشور می توانند از تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۱۷ مهر ۹۹) وارد کانادا شوند.

این افراد همچنین، شامل همسر و یا شریک زندگی که حداقل یک سال با هم در رابطه‌ای نزدیک و زندگی مشترک بوده‌اند، فرزندان بالای ۱۸ سال، فرزندان تحت تکفل و نوه‌ها، مادربزرگ و پدربزرگ‌ها می شود.

افرادی که نزدیکان و وابستگان آن ها در شرایط وخیم و دارای بیماری هستند در صورت عدم حضور عضو دیگری از فامیل برای مراقبت از آن ها می توانند وارد کانادا شوند. سفر به کانادا جهت شرکت در مراسم خاکسپاری نزدیکان و وابستگان نیز مشمول این قانون می شود.

4- افزایش پذیرش دانشجویان بین المللی کانادا

اطلاعیه ۲ اکتبر همچنین دانشجویان بین المللی بیشتری را از محدودیت های سفر معاف کرده است. کانادا به تدریج مجموعه ای از امکانات مهم را برای دانشجویان بین المللی طی شیوع ویروس کرونا فراهم کرده است.

تا قبل از این اعلامیه، فقط برخی از دانشجویان بین المللی واجد شرایط سفر به کانادا بودند. با این حال، در ماه اکتبر کانادا اجازه داد بیشتر دارندگان مجوز تحصیل در کالج ها و دانشگاه های کانادایی که برنامه آمادگی ویروس کرونا را دارند، به تحصیل مشغول شوند.

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) همچنین تسهیلاتی را برای اخذ PGWP اعلام کرد. قوانین PGWP دانشجویان بین المللی را به شدت ترغیب کرده است تا در دوره شیوع کرونا نیز، تحصیلات خود را به صورت آنلاین در مراکز کانادایی ادامه دهند.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)، یک مجوز کاری است که پس از اتمام برنامه تحصیل در کانادا به دانشجویان بین المللی داده می شود و علاوه بر این، فرصتی عالی برای دانشجویان است که پس از تحصیل در کشور بمانند و تمام وقت کار کنند تا بتوانند برنامه های مختلف مهاجرتی کانادا را به منظور اخذ اقامت دائم این کشور جستجو کنند.

امکان اخذ PGWP برای دانشجویانی که دوره تحصیلی خود را به صورت آنلاین گذرانده‌اند تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ تمدید شده است.

3- ثبت رکورد در پذیرش‌های اکسپرس انتری

بیشتر مهاجران کانادایی به عنوان نیروی کار ماهر مورد استقبال قرار می گیرند. اکسپرس انتری یک برنامه مهاجرتی است که متقاضیان سه دسته اصلی مهاجرت اقتصادی کانادا را مدیریت می کند: برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)، نیروی فنی فدرال (FSTC) و تجربه کانادایی (CEC).

قبل از شیوع ویروس کرونا، پذیرش های اکسپرس انتری تقریباً هر دو هفته یکبار در چهارشنبه انجام می شد و در هر پذیرش حدودا بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ متقاضی موفق به اخذ دعوت نامه می‌شدند.

اعلام محدودیت های سفر به کانادا در ۱۶ مارس ۲۰۲۰ (۲۶ اسفند ۹۸) بی اعتمادی در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری ایجاد کرد. مشخص نبود که آیا پذیرش ها ادامه خواهد داشت و آیا پرونده های متقاضیانی که در خارج از کشور حضور دارند مورد بررسی قرار می گیرد یا خیر.

در روز چهارشنبه ۱۸ مارس ۲۰۲۰ (۲۸ اسفند ۹۸)، پذیرش اکسپرس انتری که به طور منظم برنامه ریزی شده بود انجام شد اما فقط متقاضیان برنامه های استانی (PNP) دعوت‌نامه دریافت کردند. در اقدامی نادر، IRCC اقدام به برگزاری پذیرش دیگری تنها چند روز بعد، در روز دوشنبه ۲۳ مارس ۲۰۲۰ (۴ فروردین ۹۹) کرد که در آن فقط متقاضیان کلاس تجربه کانادایی (CEC) در نظر گرفته شدند.

سرانجام IRCC پس از ماه ها انتظار از متقاضیان برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) نیز در ۸ جولای ۲۰۲۰ (۱۸ تیر ۹۹)، دعوت به عمل آورد. از ۲ سپتامبر ۲۰۲۰ (۱۲ شهریور ۹۹) نیز IRCC به انجام پذیرش در تمامی برنامه ها پایبند بوده است.

در ۳ پذیرش اخیر اکسپرس انتری، برای جبران افت شدید میزان مهاجرت در سال جاری به علت شیوع ویروس کرونا، کانادا بیشترین میزان دعوتنامه در تاریخ سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری که از سال ۲۰۱۵ برگزار می‌شود را برای متقاضیان فرستاده است، در هر ۳ پذیرش ۵۰۰۰ دعوتنامه ارسال شده است.

این خبر خوبی برای افرادی است که می خواهند به عنوان نیروی کار ماهر در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

۲- برنامه مهاجرتی کانادا طی سال‌های 2021 تا 2023

برنامه میزان پذیرش مهاجران، مهمترین اطلاعیه مهاجرتی است که هرساله توسط دولت کانادا اعلام می‌شود. این اطلاعیه، تعداد مهاجرانی را که کانادا در سال‌های آینده از آن‌ها استقبال خواهد کرد و روش‌های پذیرش متقاضیان را شرح می دهد. کانادا از مهاجران تحت برنامه‌هایی با این عناوین استقبال می‌کند: برنامه‌های اقتصادی، خانوادگی، ملتجیان و بشردوستانه.

کانادا برنامه مهاجرتی سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۱ را اعلام کرد و در این برنامه، کانادا با ثبت رکوردی جدید، بالاترین میزان پذیرش از مهاجران را در دستور کار خود قرار داده است.

طی سه سال آینده، کانادا قصد دارد سالانه از بیش از ۴۰۰.۰۰۰ مهاجر جدید استقبال کند. برنامه کانادا برای ۳ سال آینده به شرح زیر است:

  • سال ۲۰۲۱ : پذیرش ۴۰۱.۰۰۰ مهاجر
  • سال ۲۰۲۲ : پذیرش ۴۱۱.۰۰۰ مهاجر
  • سال ۲۰۲۳ : پذیرش ۴۲۱.۰۰۰ مهاجر

تنها در سال ۱۹۱۳ میلادی، کانادا از بیش از ۴۰۰.۰۰۰ مهاجر جدید استقبال کرده که تعداد مهاجران پذیرفته شده در آن سال ۴۱۰.۰۰۰ نفر بوده است. این کشور پس از سال ۱۹۱۳ تا به امروز دیگر هرگز به این رقم نزدیک نشده است.

در برنامه مهاجرتی سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۱ کانادا قصد دارد تا ۶۰ درصد از کل مهاجران را از طریق برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی مانند اکسپرس انتری و برنامه‌های استانی جذب کند.

در اوایل سال جاری میلادی، در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۲۰ (۲۲ اسفند ۹۸)، دولت فدرال اعلام کرد که کانادا قصد دارد بین سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ پذیرای بیش از یک میلیون مهاجر باشد. چند روز بعد، این کشور مجبور شد تا در جهت حفظ سلامت شهروندان در مقابل ویروس کرونا، مرزهای خود را ببندد. در نتیجه، پیش بینی می‌شود کانادا، هدف پذیرش از ۳۴۱.۰۰۰ مهاجر که در سال جاری تعیین کرده بوده را محقق نخواهد کرد. با این حال این کشور در سال جاری پذیرش‌های متعدد اکسپرس انتری را انجام داده که رکورد جدیدی را در تعداد دعوتنامه‌های صادر شده از طریق این برنامه مهاجرتی به ثبت رسانده است. علاوه بر این، پذیرش‌های برنامه‌های مهاجرتی استانی (PNP) نیز همچنان ادامه دارد.

برای جبران افت پذیرش مهاجران در سال جاری، کانادا بلند پروازانه‌ترین برنامه مهاجرتی در تاریخ خود را تنظیم کرده است.

کانادا برای جبران تأثیرات منفی اقتصادی و مالی، همچنین سالخوردگی جمعیت و پایین بودن میزان‌زاد و ولد، سطح بالای مهاجرپذیری را حفظ خواهد کرد.

در نظر بگیرید که هدف مهاجرتی کانادا طی سالهای آینده می تواند کانادا را تبدیل به یک کشور ۱۰۰ میلیون نفری تا سال ۲۱۰۰ کند که این کشور را به یکی از پرجمعیت ترین و شاید با نفوذترین کشورهای جهان تبدیل خواهد کرد. کانادا در حال حاضر ۳۸ میلیون نفر جمعیت دارد و ۳۹امین رتبه در جهان از لحاظ جمعیت را دارا است. کانادای ۱۰۰ میلیون نفری در سال ۲۱۰۰ می تواند در بین ۲۰ کشور با بیشترین جمعیت قرار گیرد.

۱- بسته شدن مرز‌های کانادا

صبح روز دوشنبه ۱۶ مارس ۲۰۲۰ (۲۶ اسفند ۹۸)، نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، اعلام کرد که کانادا از ۱۸ مارس ۲۰۲۰ (۲۸ اسفند ۹۸)، مرزهای خود را می‌بندد. این یک اتفاق باور نکردنی بود.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت کانادا و بقیه دولت کانادا همواره با افتخار بر روی باز بودن مرزهای کانادا بر روی استعدادهای جهانی تأکید داشتند. از زمان روی کار آمدن دولت جدید در نوامبر ۲۰۱۵، ترودو و همکارانش ابتکارات عمده ای را برای استقبال از ملتجیان سوری و سایر نقاط جهان که نیازمند کمک بوده اند، در پیش گرفته اند.

به دنبال شیوع ویروس کرونا، کانادا در ابتدا مرزهای خود را در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۲۰ (۲۸ اسفند ۹۸) تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ (۱۰ تیر ۹۹) بست. از آن زمان محدودیت های سفر، چندین بار تمدید شده است.

براساس اطلاعیه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)، افراد زیر از محدودیت های مسافرتی معاف هستند که شرایط ورود هر دسته را در مطالب قبلی بررسی کرده‌ایم:

– شهروندان کانادایی
– دارندگان ویزای اقامت دائم در کانادا
– برخی از افرادی که برای اخذ اقامت دائم کانادا تأیید شده‌اند
– برخی از کارگران موقت خارجی
– برخی از دانشجویان بین المللی
– اعضای خانواده شهروندان و یا ساکنین دائم کانادا

محدودیت های سفر بر سیستم مهاجرتی کانادا برای سال های آینده تأثیر خواهد گذاشت، زیرا IRCC برای پردازش برنامه های متوقف شده ناشی از شیوع کرونا به زمان نیاز دارد و نیاز به مدرن سازی سیستم های خود دارد تا بتواند سریعتر برنامه ها را پردازش کند.

گرچه شیوع کرونا تأثیر دائمی در سیستم مهاجرت خواهد داشت، اما سیاست مهاجرتی کانادا را تغییر نداده است. کانادا همچنان به استقبال از استعدادهای جهانی و مهاجرین برای ایجاد یک اقتصاد و جامعه قوی متعهد است.


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023