مشترک کشورها تحصیلات

نحوه پیدا کردن دانشگاه مورد نظر و اساتید

تجربیات اپلای: چگونه دانشگاه های هدف و اساتید را پیدا کنیم؟

اگر درحال اپلای هستید این مطالب و تجربیات برای شما مفید خواهد بود.

تذکر: عدد پنج دانشگاه برای اپلای صرفاً یک مثال است و شما میتوانید تعداد کمتر یا بیشتری اپلای کنید. دانشجویانی بوده اند که برای دو تا دانشگاه اپلای کردند برخی هم دیدم که برای 20 تا دانشگاه اپلای کردند.

یک سوال که زیاد پرسیده می شود این است که چطور دانشگاههای هدف را پیدا کنیم. این خیلی به فاکتورهای زیادی ربط دارد. اکنون ما درمورد آمریکا توضیح میدهیم شما درمورد اروپا و کانادا میتوانید تعمیم بدهید و همین روش را استفاده کنید.

قدم اول
استخراج لیست همه دانشگاهها در رشته مورد نظرتان از سایتهای رده بندی معتبر مانند US News هست. کافی ست وارد لینک زیر بشوید و دنبال رشته مورد علاقه تان بگردید:

usnews

اگر به هردلیلی رشته مورد نظرتان را مستقیم پیدا نکردید، راه دیگری استفاده از گوگل و جستجوی عبارت زیر است:
List of graduate programs+اسم رشته+اسم کشور

مثال: Graduate programs in biotechnology in the U.Sرا که سرچ کنید  

لینک زیر یکی از لیستهای خوب برای مقطع ارشد است:

stoodnt

و لینک زیر برای دکترا:

phdportal

قدم دوم
اولویت بندی دانشگاهها بر اساس رنکینگ: فرض کنید شما فقط برای 5 دانشگاه می خواهید اپلای کنید. توصیه این است اگر:  

1. رزومه شما خیلی عالی است (معدل 18 به بالا، تافل عالی، ریسرچ قوی و ریکام خوب) دو دانشگاه زیر رنک بیست، دو دانشگاه رنک بیست تا 50 و یک دانشگاه حدود رنک صد انتخاب کنید. دانشگاه پنجم باید تقریباً پذیرش گرفتن شما حتمی باشد برای احتیاط.

2. اگر معدلتان حدود 15-16 تا 18 است، زبانتان بین 90 تا 100 تافل و ریسرچ متوسط دارید یا ندارید یک دانشگاه زیر بیست، یکی بین بیست و پنجاه، دو تا پنجاه تا صد، و نهایتا یک دانشگاه حدود رنک 150 برای احتیاط انتخاب کنید.

3. اگر معدلتان حدود 13-15 هست سه دانشگاه بین 20 تا صد، یک دانشگاه حدود 150، و یک دانشگاه حدود رنک 200 یا دانشگاهی که خیلی کوچیک هست و شانستان بالاست.

توجه کنید این ترکیبها نسبی هست و شما براساس ریسک پذیری، علایق شما و مقدار هزینه می توانید انتخابهای کمتر یا بیشتری کنید. افرادی بوده اند که با معدل 16 و تافل 90 فقط دو تا دانشگاه حدود رنک 110 اپلای کرد و هردو پذیرش گرفتند. پس حکم کلی نیست. هدف این است که ایده ای از نحوه انتخاب داشته باشید.

قدم سوم
جستجوی دقیق سایت دانشکده (های)  مربوط به رشته خود در دانشگاههای انتخاب شده. برای اینکار بهترین راه جستجوی گوگل است برای پیدا کردن شرایط پذیرش دانشگاه مربوطه:
Graduate admission requirements+اسم دانشگاه+اسم دانشکده

 اگر شرایط ادمیشن دانشگاه را دارید به قدم چهارم بروید و گرنه قدم دوم و برای این دانشگاه یک جایگزین با رنک تقریبی مشابه پیدا کنید.

قدم چهارم
در حال حاضر لیست دانشگاههای متنوع که شرایط ادمیشن آنها را دارید تهیه کردید. نوبت یافتن اساتید مرتبط است. مجددا داخل گوگل سرچ کنید: Faculty+اسم دانشگاه+اسم دانشکده

 با کمی جستجو لیست همه اساتید دانشکده را پیدا خواهید کرد. بعضی دانشکده ها براساس موضوع ریسرچ اساتید را لیست میکنند. به هر حال اسم و ایمیل اساتید مرتبط با لینک صفحه شخصی یا آزمایشگاه آنها را در یک فایل وُرد یا اکسل ذخیره کنید. اگر هیچ استادی در دانشگاه مربوطه کارش به شما مربوط نبود برای پیدا کردن جایگزین به  قدم دوم بروید. 

قدم پنجم
با استفاده از دستور العملهای 1 و 2 رزومه و متن ایمیل به اساتید را تهیه و شروع به ایمیل زدن کنید. هر استادی که ایمیل می زنید داخل جودل اکسل ثبت کنید. ترجیحا اگربه بیش از یک استاد از یک دانشگاه ایمیل می زنید دو روز مختلف باشد تا ایمیلتان اسپم شناخته نشود.

بعد از ده روز تا دوهفته از هر ایمیل مجدداً ایمیل یاداوری بزنید با موضوع Follow up: PhD application


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023