dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

نحوه مهاجرت از آمریکا به کانادا

آمریکا کانادا ویزا و مهاجرت نحوه مهاجرت از آمریکا به کانادا

مردم ایالات متحده همیشه به خاطر روابط اقتصادی و اجتماعی قوی میان این دو کشور علاقمند بوده‌اند که کانادا مهاجرت کنند. بدین ترتیب، هرساله ایالات متحده همیشه یکی از کشورهای پیشرو منبع مهاجر، نیروی کار و دانشجویان بوده است که به کانادا می‌آمدند.

مهاجرت به کانادا از آمریکا

قبل از پرداختن به این مقاله بهتر است بدانید کانادا بیش از 100 روش مهاجرتی دارد ، اما ما برای شما روش های اصلی مهاجرت به کانادا را آورده ایم که در ادامه به این روش ها خواهیم پرداخت ، پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مهاجرت به کانادا عنوان نیرو متخصص

کانادا مانند آمریکا یک کشور فدرال است. برعکس ایالات متحده، دولت‌های کانادا قانون اساسی مشترکی با دولت فدرال دارند تا بتوانند مهاجران را پذیرش کنند.

این منجر به ۱۰۰ روش مهاجرتی مختلف برای نیروی کار متخصص در کانادا می شود.

این روش ها بر اساس فاکتورهای سرمایه انسانی مانند سن، تحصیلات، نمره مدرک زبان، تجربه کاری، ارتباطات خانوادگی در کانادا و شرایط دیگر متقاضیان مورد ارزیابی قرار می دهند. یک معیار مهم این است که آیا نامزدها در کانادا پیشنهاد شغلی دارند یا خیر، با این وجود اغلب اوقات نامزدها برای اینکه بتوانند به عنوان نیروی کار متخصص اقامت دائم را به دست آورند به پیشنهاد شغلی احتیاج ندارند.

روش اصلی برای شهروندان ایالات متحده و تابعان دائمی برای اقامت دائم به عنوان نیروی کار از طریق اکسپرس انتری است.

اکسپرس انتری سیستم مدیریت درخواست های افراد دارای استعداد برای نیروهای کار متخصص است. این سیستم توسط دپارتمان فدرال به نام اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) اداره می شود.

هر دو هفته یکبار IRCC دراو ها را بررسی می‌کند و از نامزدها با بالاترین امتیازات دعوت می کند تا برای  اقامت دائم درخواست دهند. سپس نامزدها درخواست اقامت دائم خود را نزد اداره مهاجرت ثبت کرده و IRCC طی شش ماه یا کمتر به آنها رسیدگی می‌کند.

بهترین روش بعدی، به دست آوردن اقامت دائم به عنوان نیروی کار از طریق برنامه استانی (PNP) است. تقریباً هر استان و منطقه ای برنامه کاندیدای استانی خودش را دارد که از طریق آن نامزد هایی را شناسایی و گزینش می کند که به بهترین نحو نیازهای بازار کار آن منطقه را برآورده می کنند. می توانید مستقیماً برای به دست آوردن مدرک گزینش از طریق برنامه کاندیدای استانی اقدام کنید. با  مدرک گزینش می توانید درخواست اقامت دائم خود را نزد IRCC ثبت کنید .

می توانید با ثبت پروفایل اکسپرس انتری بهترین راه خود را پیدا کنید. در حالی که در پول اکسپرس انتری قرار دارید، استان‌ها و مناطق می‌توانند پروفایل شما را بررسی کنند و از شما برای درخواست برنامه کاندیدای استانی دعوت کنند. اگر یکی از افراد خوش شانس باشید ضرورتاً تضمین می شود که می توانید تحت اکسپرس انتری به اقامت دائم برسید، همچنین می توانید از مدت زمان ۶ ماهه یا کمتر برای رسیدگی به پرونده های خود بهره مند شوید.

زمان های رسیدگی به پرونده‌ها به شدت به خاطر ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته اند اما دراوها یا کسپرس انتری و برنامه کاندیدای استانی همچنان در طول دوران شیوع ادامه داشته اند و اندازه دراوها در چندین مورد افزایش یافته است.

علاوه بر این، دو روش بسیار پرطرفدار روش های تخصصی دیگری برای نیروی کار در کانادا وجود دارد مانند روش اقدام از طریق سیستم مهاجرتی استان کبک و همینطور گزینه های استانی و فدرال دیگر برای مهاجران تجارتی مانند اشخاص که خودشان صاحب بیزینس هستند.

چطور میتوان مجوز کار کانادایی گرفت؟

برای شهروندان و تابعان ایالات متحده که میخواهند در کانادا مجوز کار بگیرند گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

مجوزهای کاری تحت دو دسته قرار می‌گیرند.

اولین دسته مجوزهای کاری هستند که به ارزیابی تاثیر بازار کار(LMIA) تیاز دارند. LMIA توسط دولت کانادا استفاده می‌شود و استخدام افراد خارجی چطور می‌تواند نیروی کار کانادایی را تحت تاثیر قرار دهد. کارفرمایانی که می‌خواهند تحت روند کاری بر اساس LMIA یک نیروی کار خارجی استخدام کنندt درخواستی به دولت ارائه دهند مبنی بر اینکه استخدام نیروی کار خارجی صدمه‌ای به استخدام نیروی کار کانادا نمی‌زند.

دومین دسته نیازی به LMIA ندارد. راه های مختلف برای مجوز کاری وجود دارد که به خاطر گرایشات اقتصادی و اجتماعی کانادا معاف از LMIA هستند. روند های متعدد و مختلفی وجود دارد که شهروندان ایالات متحده به خاطر مشارکت کانادا در توافق نامه مکزیک-کانادا-ایالات متحده (USMCA) نسبت به آن واجد شرایط شناخته می‌شود. این توافق نامه به عنوان « CUSMA» نیز شناخته می شود قبلاً به عنوان توافقنامه (NAFTA) مطرح بود. این توافق نامه به شهروندان ایالات متحده این امکان را می دهد تا به روشی بی نقص در کانادا کار کنند، این شرایط تادامی برقرار خواهد بود که داشته باشند که راهکار کارفرمای جدید یا کارفرمای حال حاضرشان هم راستا باشد و یا به دنبال مشارکت در سرمایه گذار های اساسی یا تجارت در کانادا باشند.

یک گزینه محبوب برای نیروهای کار در ایالات متحده در سال های اخیر روند استعداد جهانی کانادا است که رسیدگی به پرونده های استعدادهای فنی را در اولویت قرار میدهد.

چطور می‌توانم با اسپانسرشیپ خانواده به کانادا مهاجرت کنم؟

هر ساله بیش از ۲۵ درصد از تمام تابعان دائمی به واسطه اسپانسر شیپ خانواده به کانادا می آیند. رایج ترین گروه دسته خانواده کانادا همسران و شریکان زندگی تابعان دائمی و شهروندان کانادایی هستند. علی‌رغم تاخیر هایی که اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است دولت کانادا همواره در طی ۱۲ ماه به پرونده‌های اسپانسرشیپ خانواده رسیدگی می کرده است.

کانادا نیز به هم پیوستن خانواده برای والدین، کودکان وابسته و پدربزرگ و مادربزرگ را آسان می‌کند.

چطور می‌توانم یک شهروند کانادایی شوم؟

شهروندان و تابعان متولد ایالات متحده با والد کانادایی به طور خودکار می تواند شهروندی کانادا را به دست آورند.

چنین افرادی باید درخواست اثبات شهروندی را نزد اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ثبت کنند.

اگر یک والد کانادایی دارید، می توانید پس از زندگی در کانادا با اقامت دائم، برای شهروندی کانادا درخواست خود را ارائه دهید.

مقیمان دائمی حداقل پس از سه سال زندگی در ۵ سال اخیر در کانادا می توانند برای شهروندی کانادا درخواست دهند. ۸۵ درصد از تابعان دائمی کانادا در نهایت شهروند این کشور می‌شوند.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت