dark
قالب تیره سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت تیره راحت تر هستید آن را فعال کنید.

ناک‌های شغلی کانادا چیست؟

آمریکا کانادا ویزا و مهاجرت ناک‌های شغلی کانادا چیست؟

اگر پیگیر مسائل مربوط به مهاجرت به کانادا بوده باشید حتما با واژه ناک‌های شغلی کانادا آشنا هستید. دولت کانادا برای رسیدن به مفهوم و زبانی مشترک برای توضیح یک شغل، سیستم ناک (NOC=National Occupational Classification) را طراحی کرده است.

این سیستم تمامی مشاغل موجود و مورد نیاز کانادا را با کدهای 4 رقمی از یکدیگر متمایز کرده است. شاید در نگاه اول دلیل منطقی برای این کار وجود نداشته باشد، اما با نگاهی دقیق و تخصصی به مشاغل حتما متوجه ضرورت این دسته‌بندی خواهید شد.

برای مثال به نظر می‌رسد برای شغل نجاری (Carpenter) تعریف مشخصی وجود دارد و نیازی به دسته بندی دیگری نیست، اما سیستم NOC چهار ردیف شغلی تحت NOCهای 7204 , 7271 , 7532 , 7611 را با توجه به جزئیات حرفه‌ای مثل نجاری سازه‌های دریایی یا ساخت قایق چوبی و … از یکدیگر متمایز کرده است. بنابراین مبنای دسته‌بندی NOC فقط عنوان شغلی نیست بلکه شرح وظایف و توانمندی‌های مورد انتظار است.

ناک‌های شغلی کانادا به 4 دسته تقسیم می‌شوند که در زیر به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ناک‌های شغلی کانادا

سطح اول یا A ناک:

مشاغلی هستند که نیازمند مهارت بسیار بالا و همچنین مدارک دانشگاهی و آکادمیک هستند.

مثل مهندسی عمران با ناک (NOC) شغلی 2131، معلم ابتدائی یا مهد کودک با ناک NOC شغلی 4032، طراح وب‌سایت با ناک NOC شغلی 2175 و همچنین مشاغل مدیریتی که NOC شغلی آنها با عدد صفر شروع می‌شود و اصطلاحا به آنها ناک صفر گفته می‌شود مثل مدیر مالی با ناک (NOC) شغلی 0111 و یا مدیر منابع انسانی با ناک NOC شغلی 0112 و … .

دسته دوم یا B ناک:

مشاغلی هستند که نیازمند مهارت بالا یا مدارک فنی و یا گواهی مهارت معتبر می‌باشند.

 لازم به توضیح است برخی مشاغل که در عنوان شباهت بسیار زیادی با هم دارند ممکن است حتی در سطح دسته‌بندی نیز با یکدیگر متفاوت باشند که در ادامه نمونه این تفاوت را خواهید دید.

مهندس عمران (civil engineering technologist and technical) با ناک شغلی 2231، جوشکار با ناک 7237، آشپز با ناک 6322 شامل (آشپز غذاهای خانگی، آشپز بیمارستان‌ها، پیتزاپز، آشپز غذاهای رژیمی، کمک آشپز و …)

همانطور که مشاهده کردید ناک 2131 و ناک 2231 هر دو مربوط به مهندسین عمران هست اما با توجه به جزئیات تخصص در دو دسته متفاوت A و B قرار گرفته‌اند.

دسته سوم یا C ناک:

مشاغل نیازمند مهارت متوسط با دیپلم یا گواهی‌نامه معتبر هستند. مثل اپراتور بیل مکانیکی با ناک شغلی 7521، انباردار و انبارگردان با ناک شغلی 1522.

دسته چهارم یا D ناک:

مشاغلی که نیازمند مهارت پایین هستند بدون مدرک یا گواهی نامه. مثل کارگر مشاغل عمومی با ناک شغلی 7621، کارگر ساختمانی با ناک  شغلی 7611.

همانطور که می‌بینید ناک شغلی شما می‌تواند بر اساس شرح وظایف و جزئیات شغلی شما کاملا متفاوت باشد.

نکته مهم:

همواره درنظر داشته باشید صلاحیت شما برای قرار گرفتن در یک ناک شغلی باید با توجه به دسته‌بندی آن ناک با مدرک تحصیلی یا گواهی‌نامه، دیپلم و … قابل ترجمه و تایید به همراه سابقه کاری شامل شرح وظایف کاملا منطبق بر آن ناک شغلی، برای سیستم مهاجرتی کانادا و افسر بررسی کننده پرونده، قابل استنباط باشد.


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت

اینستاگرام وی والت

مطالعه مطالب مهم و اخبار بروز مهاجرتی

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است