زندگی دانستنی ها

مقایسه کانادا با استرالیا ، کدام کشور بهتر است ؟

هر دو کشور کانادا و استرالیا بسیار پهناور هستند و بنابراین امکان مقایسه تمام شهرهای آنها با یکدیگر در یک نوشته وجود ندارد. بهمین دلیل تصمیم گرفتیم تا به مقایسه دو کلان شهر اصلی استرالیا و کانادا بپردازیم:

مقایسه کانادا با استرالیا

سیدنی و تورنتو وسایل حمل ونقل

سیستم حمل و نقل تورنتو شامل مترو، قطار، اتوبوس و ترم (وسیله حمل و نقل خیابانی که برقی است و روی ریل حرکت میکند) است که دارای سامانه بلیط مشترک هستند. مهم نیست از چه وسیله نقلیه ای استفاده میکنید و یا به کجا میروید. میتوانید با خرید یک بلیط یکطرفه به ارزش حدود ۳ دلار، به هر نقطه ای در شهر سفر کنید. به نظر ما بهترین شیوه حمل و نقل در تورنتو استفاده از خط مترو است چرا که ایستگاههای زیرزمینی قطار سرپناه خوبی برای فرار از سرمای این شهر هستند!

در مقابل، سیدنی از مترو برای حمل و نقل استفاده نمیکند و وسایل حمل و نقل عمومی صرفا شامل قطار، اتوبوس و کشتی میشوند. هزینه سفر در سیدنی بستگی به طول مسیر مسافرت دارد و بین حدود ۳ تا ۱۵ دلار است.

اجاره خانه در استرالیا و کانادا

بدون شک هزینه اجاره خانه یکی از مهمترین فاکتورها برای یک خانواده مهاجر است و متاسفانه هر دو شهر تورنتو و سیدنی، جزو شهرهای گران در این زمینه به شمار می آیند. به طور کلی مبلغ اجاره خانه بستگی به عوامل متعدد مانند نزدیکی خانه به مرکز شهر (CBD) دارد و به همین دلیل، افرادی که به دنبال هزینه کمتر اجاره هستند به محله های دورتر از مرکز شهر نقل مکان میکنند. البته راه حل معمولتر هم داشتن هم خانه و تقسیم هزینه اجاره بین چند نفر است.

اقتصاد کانادا و استرالیا

فرصتهای شغلی درحال حاضر: نرخ بیکاری کانادا در ماه اوت 10.9 درصد و استرالیا 7.5 درصد بوده است.

همچنین طبق اعلام صندوق بین المللی پول نرخ بیکاری کانادا در دسامبر سال 2020 میلادی پیش بینی میشود 7.474 درصد باشد. این رقم در دسمامبر 2019 میلادی 5.667٪ بوده است. پیش بینی می شود نرخ بیکاری کانادا در دسامبر 2021 میلادی 7.214٪ باشد. ( انتشار شده در 22 آوریل 2020 )

طبق اعلام صندوق بین المللی پول نرخ بیکاری استرالیا در دسامبر سال 2020 6.621 درصد پیش بینی شده است. 5.183٪ در دسامبر 2019 بوده است. پیش بینی می شود نرخ بیکاری استرالیا در دسامبر 2021 میلادی 8.924٪ باشد. داده ها سالانه به روز می شوند و در CEIC طبقه بندی می شوند ” براساس پیش بینی World Trend Plus – جدول IMF.WEO: نرخ بیکاری” ( انتشار شده در 28 آوریل 2020 ).

هر دو کشور کانادا و استرالیا نرخ بیکاری نسبتا پایین و اقتصادی قوی دارند و معمولا افرادی که در رشته کاری خود مهارت دارند و همچنین تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارند، بعد از مدتی جست و جو کار مورد نظر خود را پیدا میکنند. در ضمن در هر دو کشور استرالیا و کانادا شغلهای فنی مانند لوله کش، نجار، برقکار و … بسیار مطلوب و پردرآمد هستند و معمولا افرادی که در این زمینه تخصص دارند، زمان زیادی بیکار نمی مانند. بسیار از افرادی هم که موفق به پیدا کردن کار تخصصی نمیشوند با توجه به مخارج بالای زندگی به کارهای متفرقه مانند فروشندگی و کار در رستوران رو می آورند.

از لحاظ سطح درآمد، حداقل دستمزد در استرالیا به میزان قابل توجهی بیشتر از کاناداست.

مقایسه تحصیل در کانادا و استرالیا

در این مقاله شرایط تحصیل در کشور کانادا با استرالیا را باهم مقایسه می کنیم.

از رشته های پرطرفدار در کشور کانادا می توان به مدیریت بازرگانی، مدیا، مهندسی، پرستاری، علوم کامپیوتر و مهمان داری نام برد و درکشور استرالیا در گروه رشته های پرطرفدار رشته های حسابداری، MBA، health care، فناوری اطلاعات، تحصیل و مدیریت هتلداری قرار دارد.

هر دو کشور رشته های خود را درگروه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهند.

واجد شرایط بودن/مدارک لازم 

 • کانادا

برای دوره های کارشناسی، شما باید دوره ی دوازده سال تحصیل مدرسه را کامل کنید. برنامه ی کارشناسی، چهار سال است.

در دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا، گرفتن پذیرش در دوره های کارورزی آسان تر از دوره های دیگر است. برای گرفتن پذیرش برای دوره ی مدیریت شما باید مدرک GMAT داشته باشید و برای بعضی از دوره های مهندسی لازم است مدرک GRE داشته باشید.

هر یک از کالج های کانادا میانگین نمرات مشخصی را برای اخذ پذیرش در وب سایتشان اعلام می کنند و این مورد به شما کمک می کند تا بدانید نمره ی خوب چه نمره ایی است، همچنین لازم است در آزمون زبانی همانند آیلتس یا تافل شرکت کنید.

 • استرالیا

برای دوره های کارشناسی در استرالیا، تقریبا برای ثبت نام در تمام دانشگاه ها باید تحصیلات دوازده ساله ی مدرسه را گذرانده باشید و در دوره کارشناسی ارشد، شما بعد از گذراندن دوره ی سه ساله ی کارشناسی میتوانید برای پذیرش اقدام کنید واگر در گروه مهندسی دوره ی کارشناسی شما چهار ساله است. و برای پذیرش در دوره های مدیریت شما باید GMAT و برای دوره های علوم پایه داشتن مدرک GRE لازم است.

به احتمال زیاد برای دوره ی مدیریت از شما سابقه ی کار نمی خواهند و در صورتی که سابقه ی کار ندارید، شاید لازم باشد در دوره ایی برای گرفتن مدرک دیپلم ثبت نام کنید. داشتن مدرک آیلتس یا تافل را شاید بتواند برای گرفتن پذیرش از دانشگاه نادیده گرفت ولی داشتن مدرک زبانی برای اخذ ویزا حائز اهمیت است.

مقایسه ی هزینه های زندگی در کشور کانادا و استرالیا

هزینه زندگی در کانادا و استرالیا به عوامل مختلفی از جمله دانشگاه، دوره و شهر محل تدریس ارتباط دارد.

هزینه ی دوره های کارشناسی

ویژگیدوره کارشناسی در کانادا( دلار کانادا در سال)دوره کارشناسی در استرالیا(دلار استرالیا)
شهریه10,000 تا 40,00015,000 تا 33,000
هزینه ی زندگی10,000 تا 12,00019,000 تا 24,000
طول دوره تحصیل4 سال3 سال
مجموع20,000 تا 52,00034,000 تا 57,000

هزینه ی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا

ویژگیدوره کارشناسی ارشد در کانادا( دلار کانادا در سال)دوره کارشناسی ارشد در استرالیا(دلار استرالیا در سال)
شهریه35,000 تا 85,00020,000 تا 45,000
هزینه ی زندگی10,000 تا 12,00019,000 تا 24,000
طول دوره تحصیل1-2 سال1-2 سال
مجموع45,000 تا 97,00039,000 تا 69,000

فرآیند ویزا

 • کانادا

گرفتن ویزای تحصیلی کانادا قوانین زیر را دارد:

 • شما باید تا 90 روز بعد از فارغ التحصیلی برای PGWP-اجازه ی کار بعد از فارغ التحصیلی- درخواست دهید.
 • همراه و همسر فردی که ویزای تحصیلی کانادا دارد، اگر یکسال یا بیش از یکسال در کانادا بمانند در این دوره اجازه ی کار با ساعت نامحدود دارند.
 • هزینه ی اپلای ویزای کانادا 150 دلار و 85 دلار هزینه ی بیومتریک است.
 • شما اجازه ی بیست ساعت کار در هفته را دارید و در دوران تعطیلات(بین ترم ها و تابستان)، دانشجویان می توانند 40 ساعت در هفته کار کنند.
 • استرالیا

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی استرالیا به صورت زیر است:

 • هزینه ی اپلای ویزای استرالیا  535 دلار است.
 • همراه/ همسر فرد دانشجو در صورتی اجازه ی کار با ساعت نامحدود دارد که دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا قصد تحصیل داشته باشد.
 • فردی که ویزای دانشجویی دارد می تواند دو هفته ایی 40 ساعت کار کند. اجازه ی کار حین تحصیل در استرالیا
 • اجازه ی کار بعد از پایان دوران تحصیل
 • کانادا

ویزای اجازه ی کار بعد از تحصیل (PGWP) این اجازه را به دانشجو می دهد که بعد از اتمام دوره ی تحصیل در کانادا، مشغول به کار شود، (مدت زمان این ویزا به دوره ی تحصیل فرد بستگی دارد.) و ماکسیسم سه سال است. با داشتن این ویزا فرد می تواند در هر زمینه ی کاری فعالیت داشته باشد.

 • استرالیا

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند برای دریافت ویزای دو ساله اقدام کنند و فارغ التحصیلان که جز این گروه نیستند می توانند از طریق ویزای 485 درخواست اجازه ی کار 18 ماهه داشته باشند.

شانس استخدام

 • کانادا

مشاغلی مانند پرستاری، تحلیل گر برنامه، معلمی، داروساز، مدیر مالی، مدیر ساخت و ساز و … از جمله مشاغل پرطرفدار در کانادا هستند.

 • استرالیا

از مشاغل برتر استرالیا می توان به مشاغل مربوط به آموزش و پرورش، خدمات پزشکی، صنایع مهمان داری، طراحی سیستم های کامپیوتری و حسابداری اشاره کرد.

دریافت اقامت دائم

 • کانادا

در طی دوره ی PGWP شما می توانید برای Permanent Residency  با در نظر گرفتن برنامه ی Canadian Experience Class درخواست دهید. از انجا که کانادا کشوری کم جمعیت است، کشور با کمبود نیروهای متخصص روبه رو است بنابراین در مقایسه با سایرکشورها گرفتن PR در کانادا بسیار آسان است.

 • استرالیا

گرفتن اقامت دائم در استرالیا امکان پذیر است اما فرآیندی زمان بر است، اداره ی مهاجرت استرالیا برای اینکه مطمئن شود درخواست دهنده مدارک جعلی ارائه نداده است، گذشته ی فرد را بررسی می کند، از این رو فرایند گرفتن اقامت استرالیا طولانی است، با اینکه دریافت PR استرالیا زمان بر است اما امکان گرفتن شهروندی استرالیا وجود دارد.

بورسیه های تحصیلی

اکثر دانشگاه هایی که به دانشجویان بین المللی برای تحصیل پذیرش می دهند، کمک های مالی در نظر می گیرند. شما می توانید از دپارتمانی که م یخواهید در ان تحصیل کنید درباره ی کمک هزینه و بورسیه ها ی تحصیلی اطلاعات بگیرید. غیر از دانشگاه در بعضی از استان ها و ایالت ها دولت برای دانشجویان کمک هزینه ی تحصیلی در نظر می گیرد.

شرایط آب و هوایی

 • کانادا

آب و هوای کشور کانادا با توجه به منطقه ایی که در آن زندگی می کنید متفاوت است. کشور کانادا از اقیانوس ارام تا اطلس است، که پنج منطقه ی زمانی را در خود جای داده است. در تورنتو، زمستان های این شهر ملایم تر از سایر شهرهای کانادا است، ولی شهری سرد و برفی است. زمستان ها در مونترال بسیار سرد و برفی است و به طور معول کشور تابستان هایی با هوای خوب را تجربه می کند.

 • استرالیا

این کشور در نیم کره ی جنوبی قرار گرفته است، به این معنی کهتابستان های استرالیا از دسامبر شروع می شود و زمستان ها از جون آغاز می شود. حدود یک سوم این کشور در مناطق استرالیاییی قرار دارد که میانگین دمای هوا در این مناطق 20 درجه ی سلسیوس است


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023