dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

انتخابات آمریکا: تاثیر ریاست جمهوری بر مهاجرت

اخبار اخبار آمریکا اخبار ایالات متحده آمریکا انتخابات آمریکا: تاثیر ریاست جمهوری بر مهاجرت

یک سال پیش از به قدرت رسیدن آقای ترامپ، تعداد متولدان دیگر کشورها که در آمریکا زندگی می‌کردند ۷ /۴۳ میلیون نفر بود. این رقم سال گذشته با رشدی سه درصدی به ۴۵ میلیون نفر رسید.

مهاجرت آمریکا

اما این افزایش باعث پنهان شدن تغییرات عمده‌ای می‌شود که برای بزرگترین گروه تشکیل‌دهنده این نفرات رخ داده است – کسانی که از مکزیک به ایالات متحده آمده‌اند. تعداد متولدان مکزیک ساکن آمریکا برای سالیان متمادی تقریبا ثابت بود، اما از زمان پیروزی انتخاباتی آقای ترامپ طی روندی ثابت کاهش پیدا کرده است.

در حالی که این کاهش به طور کامل با افزایش تعداد افرادی که از دیگر نقاط آمریکای جنوبی و حوزه کارائیب به آمریکا آمده‌اند خنثی شد، جمعیت‌شناسان اداره آمار ایالات متحده تخمین زده‌اند که آمار مهاجرت خالص – تعداد کسانی که به آمریکا می‌روند منهای تعداد کسانی که این کشور را ترک می‌کنند – به پایین‌ترین حد خود در یک دهه گذشته رسیده است.

به گفته آنتونی کنپ، کارمند این اداره، بخشی از این روند ناشی از مهاجرت کمتر به این کشور است، اما ترک این کشور از طرف کسانی که خارج از آمریکا متولد شده‌اند نیز تاثیر دارد.

این روند ناشی از تغییرات مهمی در نظام صدور روادید است.

تعداد افرادی که برای کار موقت به آمریکا راه داده می‌شوند در زمان آقای ترامپ بیشتر شده است، اما دریافت اجازه اقامت دائم سخت‌تر شده است. کاهش روادیدهای اقامت دائم از حدود ۲ /۱ میلیون در سال ۲۰۱۶ به حدود یک میلیون در سال ۲۰۱۹ عمدتا بر اعضای خانواده شهروندان و مقیمان ایلات متحده که می‌خواهند به خانواده خود بپیوندند تاثیر گذاشته است، و تعداد روادیدهای دائمی که از طرف کارفرماها درخواست شده است تقریبا ثابت مانده است.

با این که افراد بیشتری تحت تاثیر این تغییر قرار گرفته‌اند، اگر درصدی به مساله نگاه کنیم مهمترین تغییر در زمان آقای ترامپ کاهش تعداد کسانی است که از این کشور بشر دوستانه می‌گیرند.

تعداد افرادی که هر سال به عنوان ملتجی به آمریکا راه داده می‌شوند طبق سهمیه‌ای مشخص می‌شود که تعیین اندازه‌اش در نهایت از اختیارات رئیس‌جمهوری است. کسانی که می‌خواهند به عنوان ملتجی به آمریکا بروند باید در خارج از این کشور درخواست خود را ثبت و مقامات آمریکایی را قانع کنند که خطر آزار و شکنجه تهدیدشان می‌کند.

همه می‌دانند که آقای ترامپ مخالف جدی مهاجرت به آمریکا از کشورهای اکثرا مسلمان است. او قبلا وعده داده بود که از “ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری کامل کند” و کاهش سهمیه حمایت درخواست حمایت بشر دوستانه در عمل آسان‌تر از تلاش برای ممنوعیت کاملی بود که اسیر دعواهای حقوقی شد.

در نتیجه، تعداد تقاضیای حمایت بشر دوستانه که از برخی کشورهای اکثرا مسلمان، از جمله عراق، سومالی، ایران و سوریه، به آمریکا راه داده می‌شدند از زمان حضور او در کاخ سفید تقریبا به صفر رسید.

البته کاهش صدور روادید و پذیرش ملتجی تنها راه کاهش افرادی که وارد کشور می‌شوند نیست، و آقای ترامپ هم سعی کرده است که ورود و اقامت در ایالات متحده را بدون داشتن مدارک لازم سخت‌تر کند.

اما این کار از آنچه به نظر می‌رسد مشکل‌تر است. برای درک اتفاقاتی که در دوره زمام‌داری آقای ترامپ افتاده است، ما باید ابتدا شناخت دقیقی از آمار رسمی اخراجی‌ها پیدا کنیم. این آمار شامل دو دسته می‌شود.

اگر شخصی به دستور دادگاه از کشور اخراج شود می‌گویند که وی از کشور بیرون شده یا اخراج شده است، و اگر کسی هنگام عبور از مرز اجازه ورود پیدا نکند، یا بدون رای دادگاه از وی بخواهند که کشور را ترک کند، می‌گویند که او بازگردانده شده است.

اخراج شدن پیامدهای طولانی‌مدت حقوقی دارد و باعث می‌شود ورود مجدد به این کشور خیلی سخت شود. اما خیلی از کسانی که از مرز مکزیک و آمریکا بازگردانده شده‌اند، در زمانی دیگر مجددا برای ورود به ایالات متحده اقدام می‌کنند. در زمان باراک اوباما، استفاده از قانونی که در زمان جورج دبلیو بوش تصویب شده بود شدت بیشتری گرفت و روند بیرون کردن افزایش پیدا کرد – مخصوصا کسانی که به تخلفات کیفری متهم یا محکوم شده بودند.

در دوره آقای ترامپ، تعداد افراد حاضر در هر یک از این دو دسته اخراجی‌ها فرق چندانی با دوره آقای اوباما نکرده است.

اداره اعمال مهاجرت و گمرک ایالات متحده، مسئول اصلی اخراج‌ها، می‌گوید که روند بیرون کردن “بسیار کند” است، چرا که منابع کافی وجود ندارد و “محدویت‌های قانونی و قضایی” نیز مانع کار می‌شود.

این اداره در عین حال در مرز مکزیک نیز تحت فشار است. تغییر سیاست اعطای بشردوستانه از طرف دولت باعث تلنبار شدن پرونده‌ها شده است و ما در مواردی شاهد جدایی فرزندان از والدین و فرستاده شدن آنها به مراکز نگهداری، و بازگرداندن ملتجیان به مکزیک تا زمان بررسی پرونده‌هایش بوده‌ایم.

با وجود پوشش خبری گسترده این بحران مرزی، داده‌های سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که این مساله هیچ تاثیر بازدارنده‌ای بر ملتجیان نداشته است. تعداد کسانی که در مرز بازداشت شده‌اند نسبت به سال پیش از آن بیش از دو برابر شده است که ریشه در افزایش قابل توجه خانواده‌هایی دارد که می‌خواهند از مرز عبور کنند.

این تغییر احتمالا به افزایش قابل توجه تعداد بازگردانده‌ها در سال ۲۰۱۹ منجر خواهد شد که آمارش قرار است در ماه‌های آتی منتشر شود.

یک سوال جالب این است که آیا موضع سرسختانه آقای ترامپ در قبال مهاجرت هنوز هم در بین هوادارانش مهم است یا نه. از زمان به قدرت رسیدن او، تعداد کسانی که در نظرسنجی‌ها می‌گویند مهاجرت بد است به مرور کاهش پیدا کرده است، و خیلی از مخالفان قبلی به نظر می‌رسد که حالا عقیده دارند که مهاجرت در کل برای آمریکا خوب است.

با این که تفاوت بین رای‌دهندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در این زمینه خیلی زیاد است، و احتمال این که جمهوری‌خواه‌ها نگاه مثبتی به مهاجرت داشته باشند کمتر است، جهت حرکت در هر دو گروه مشابه است.

امید آقای ترامپ به این است که برخوردش با این موضوع هنوز به اندازه کافی در بین جمهوری‌خواه‌ها طرفدار داشته باشد تا به او برای پیروزی مجدد در انتخابات کمک کند.

منبع: بی بی سی فارسی


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت