تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری


سرمایه گذاری آمریکا

برای مهاجرت ، دریافت اقامت دائم و تابعیت آمریکا، یکی از بهترین روش‌ها سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌ گذاری به روش‌های مختلفی انجام می‌شود اما همه آن‌ها به اقامت دائم و تابعیت منجر نمی‌شوند بنابراین به عنوان یک متقاضی باید تمامی این روش‌ها را بررسی کرده و سپس برای دریافت ویزا اقدام کنید. 


بررسی شرایط و جوانب سرمایه گذاری در آمریکا

برای دریافت اقامت دائم کشورهای خارجی روش‌های متفاوتی از ویزای کاری گرفته تا ازدواج و سرمایه‌ گذاری وجود دارد. همانطور که می‌دانید برای دریافت ویزای سرمایه گذاری باید بودجه اولیه‌ داشته باشید تا بتوانید در صنعت مورد نظرتان سرمایه‌ گذاری کنید. این مقاله به سرمایه گذاری در آمریکا اختصاص پیدا کرده و تنها به روش‌هایی می‌پردازیم که می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.


شاخص‌های اقتصادی برای سرمایه گذاری در آمریکا

از مهمترین شاخص‌های اقتصادی برای سرمایه گذاری در آمریکا می‌توان به نرخ بیکاری، تولید ناخالص داخلی، ثبات سیاسی و رشد اقتصادی اشاره کرد. همه این عوامل تأثیر مستقیمی بر سرمایه گذاری در یک کشور دارند. همانطور که می‌دانید ایالات متحده آمریکا اولین و بزرگترین قطب اقتصادی جهان بوده و تولید ناخالص داخلی آن سالانه حدود ۱۳ هزار میلیارد دلار آمریکا است. ۱۳ هزار میلیارد دلار یعنی حدود ۲۰ درصد از کل تولید ناخالص جهان و همین امر گواهی بر اقتصاد قوی و با ثبات این کشور خواهد بود. نرخ بیکاری نیز در طی ۸ سال گذشته کمتر از ۴ درصد بوده است. با این رشد اقتصادی بالا و نرخ بیکاری پایین، آمریکا بستر بسیار مناسب و امنی برای سرمایه گذاران خارجی است.


استانداردهای سرمایه گذاری در آمریکا

یکی از مهمترین استاندارهایی که در زمان سرمایه گذاری در آمریکا باید در نظر بگیرید، نرخ مصادره اموال است. همانطور که می‌دانید نرخ مصادره اموال توسط بانک مرکزی تعیین شده و عددی بین ۱ تا ۷ است. نرخ مصادره اموال با عدد کمتر یعنی ۱، به معنای ریسک پایین سرمایه گذاری در یک کشور و امنیت سرمایه گذاران است. اما نرخ مصادره اموال ۷ نشان دهنده ریسک بالای سرمایه گذاری در یک کشور بوده و در نتیجه سرمایه گذار نیز امنیت مالی نخواهد داشت چون ممکن است بنا به دلایلی تمام اموال او مصادره شود. نرخ مصادره اموال ایالات متحده آمریکا برای سال‌های طولانی ۱ است.

از دیگر استانداردهای سرمایه گذاری در آمریکا می‌توان به فساد دستگاه‌های دولتی و قضایی و همچنین دادگاه‌ها اشاره کرده که از سال ۲۰۰۵ کمتر از ۱٫۶ درصد بوده است و در طی این مدت حداقل ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.


مزایای سرمایه گذاری در آمریکا

سرمایه گذاری در آمریکا به دلیل رشد اقتصادی خوب و نرخ مصادره اموال پایین، مزایایی برای سرمایه گذاران خارجی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • کشور آمریکا با حداقل ۲۰ کشور پیشرفته دنیا قرارداد و موافقت نامه تجارت بین المللی دارد و همین امر بستر بسیار مناسبی را برای داد و ستد سرمایه گذاران و تجار این کشور فراهم کرده است.
 • دولت آمریکا شرایطی را فراهم کرده است تا شرکت‌ها و مراکز تولیدی این کشور بتوانند به راحتی محصولات خود را صادر کنند.
 • ایالات متحده آمریکا یکی از بزرگترین بازارهای مصرف کننده با بیش از ۲۰ تریلیون دلار تولید ناخالص را در بین تمام کشورهای جهان دارد.
 • ایالات متحده آمریکا به دلیل روند ساده انجام امور و همچنین رقابت سالم، جایگاه خوبی در بین کشورهای جهان دارد.
 • با دریافت ویزای این کشور می‌توانید به بسیاری از ایالات آمریکا سفر داشته باشید.
 • به عنوان یک شهروند آمریکایی از کلیه امکانات بهداشتی، درمانی، تحصیلی و غیره برخوردار خواهید شد.
 • در کشوری پیشرفته با حداکثر امکانات مالی و تولید زندگی خواهید کرد.


معایب سرمایه گذاری در آمریکا برای ایرانیان

هر چند که سرمایه گذاری در ایالات متحده آمریکا مزایای بسیاری را برای متقاضیان خارجی به همراه دارد، اما به دلایل سیاسی و البته به دلایل انواع تحریم‌ها، آمریکا سرمایه‌ای که از طریق ایرانیان وارد این کشور شده را پُر ریسک قلمداد کرده و در نتیجه اجازه ورود سرمایه گذار ایرانی را به بازارهای سودده این کشور نمی‌دهد. بنابراین به عنوان یک تبعه ایرانی برای سوددهی و بازگرداندن سرمایه خود با مشکلات و چالش‌های بسیاری روبرو خواهید بود.


معرفی انواع ویزای سرمایه گذاری آمریکا

سرمایه گذاری در آمریکا از طریق کارآفرینی با دریافت ویزاهای مختلفی صورت می‌پذیرد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • ویزای سرمایه گذاری E2:این ویزا یکی از اصلی‌ترین ویزاهای سرمایه گذاری در ایالات متحده آمریکا است. اما متأسفانه به تعداد بسیار محدودی و برای مدت ۲ تا ۵ سال صادر می‌شود. دارنده این ویزا می‌تواند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را همراه ببرد. با دریافت ویزای سرمایه گذاری E2 نمی‌توانید مستقیماً برای دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کنید اما اگر با افزایش سرمایه خود به رونق اقتصادی این کشور کمک کنید می‌توانید برای دریافت گرین کارت اقدام کنید. حداقل سرمایه مورد نیاز برای این روش، باید حداقل ۵۰ درصد سهام آن را خریداری کنید. لازم به ذکر است که این ویزا تنها برای کشورهایی صادر می‌شود که روابطی دوستانه با آمریکا داشته باشند و متأسفانه سرمایه گذاران کشور ما اجازه دریافت این نوع ویزا را ندارند.
  • سرمایه گذار بلند مدت کسب و کار که یک گواهی طولانی مدت توسط CNMI بر اساس حداقل سرمایه گذاری 50.000 دلار کسب کرده است.
  • براساس سرمایه گذاری حداقل 100.000 دلار در مجموع سرمایه گذاری تایید شده با بیش از 2 میلیون دلار یا حداقل سرمایه گذاری 250.000 دلار در یک سرمایه گذاری مجاز تایید شده.
 • ویزای سرمایه‌ گذاری EB5:این ویزا به دارنده آن اجازه می‌دهد تا در مدت زمانی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه برای دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کند. حداقل سرمایه اولیه مورد نیاز شما در این نوع ویزا، 800 هزار دلار آمریکا است اما در نظر داشته باشید که این مبلغ برای مناطق محروم در نظر گرفته شده است. اگر سرمایه‌ای 2 میلیون دلاری دارید می‌توانید آن را در یکی از کسب و کارهای آمریکایی سرمایه گذاری کرده و باید برای ۱۰ نفر نیز کار تمام وقت ایجاد کنید. یکی از مهمترین مزایای این روش، عدم نیاز به ارائه مدارکی چون تحصیلات تکمیلی، مدرک زبان و سابقه مدیریتی است و پس از حداکثر ۵ سال نیز سرمایه شما بازمی‌گردد. متأسفانه به دلیل مشکلاتی که بین کشور ایران و آمریکا وجود دارد، ایالات متحده اجازه صدور این نوع ویزا را به سرمایه گذاران ایرانی نمی‌دهد.


انواع روش‌ های سرمایه گذاری در آمریکا

روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در کشورهای خارجی وجود دارد اما همه آن‌ها به اخذ اقامت دائم و تابعیت منجر نمی‌شوند. بنابراین پیش از هرگونه اقدامی باید به دنبال روشی باشید که بتوانید بعد از ۳ الی ۵ سال اقامت دائم و سپس تابعیت کشور مورد نظرتان را دریافت کنید. در مورد کشوری مانند آمریکا که به دلیل شرایط اقتصادی عالی و نرخ تولید ناخالص داخلی بالا متقاضیان بسیاری برای سرمایه گذاری دارد، تمامی روش‌ها باعث دریافت تابعیت نمی‌شوند. در ادامه به تمامی روش‌های سرمایه‌گذاری پرداخته تا بتوانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.


سرمایه گذاری در آمریکا از طریق ثبت شرکت

با ثبت شرکت در آمریکا می‌توانید به راحتی اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. اما تنها مشکل، طولانی، سخت و پیچیده بودن پروسه ثبت شرکت برای متقاضیان و سرمایه گذاران ایرانی است. بهترین روش برای سرمایه گذاران ایرانی، عضویت در نوع خاصی از شرکت‌های ثبت شده آمریکایی است که تحت عنوان شرکت با مسئولیت محدود یا Off Shore LLC شناخته می‌شوند. برای سرمایه اولیه ثبت شرکت عدد خاصی در نظر گرفته نشده است و با هر مبلغی می‌توانید این کار را انجام دهید. انواع شرکت‌های قابل ثبت در ایالات متحده آمریکا به شرح زیر است:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت مشارکتی
 • شرکت انحصاری
 • شرکت سهامی


سرمایه گذاری در آمریکا از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

در بسیاری از کشورهای خارجی خرید اوراق قرضه دولتی می‌تواند منجر به اخذ اقامت دائم آن کشور شود، اما در مورد آمریکا و خصوصا برای سرمایه گذاران خارجی این کار بدون ریسک و بدون خطر نیست. کشور آمریکا رشد اقتصادی و نرخ تولید ناخالص داخلی بالایی دارد و خرید اوراق قرضه دولتی می‌تواند به غیر از اخذ اقامت دائم و تابعیت، مزایای بسیار دیگری را نیز به دنبال داشته باشد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید اوراق قرضه دولتی آمریکا، ۱ میلیون دلار است. مبلغی که شما سرمایه گذاری می‌کنید در امور بازسازی و عمرانی این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.


سرمایه گذاری در آمریکا از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی از روش‌های سرمایه گذاری در آمریکا است اما متقاضی از این طریق نمی‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. اگر تنها قصد سرمایه گذاری در یک کشور خارجی را دارید، ایالات متحده می‌تواند انتخاب خوبی باشد اما اگر هدف شما از سرمایه گذاری اخذ اقامت دائم این کشور است باید از روش دیگری اقدام کنید. خرید ملک در آمریکا شرایطی دارد که یکی از آن‌ها دریافت اقامت برای انجام این کار است. پس به عنوان خریدار باید ابتدا اقامت اولیه را دریافت کنید تا اجازه خرید ملک داشته باشید. مانند همه کشورهای خارجی دیگر، قیمت ملک در آمریکا نیز تابعی از ایالت مورد نظر و موقعیت مکانی خانه در هر ایالت است. در نتیجه قیمت خرید ملک در این کشور می‌تواند برای هر متر مربع عددی بین ۱۵۰۰ دلار تا ۱۰ هزار دلار باشد.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی