اطلاعات کاربردی آزمون و یادگیری زبان

معرفی بهترین منابع آزمون آیلتس (IELTS) برای مهاجرت

منابع آزمون آیلتس

آیلتس نوعی سرمایه‌ گذاری است به این معنی که شما وقت، انرژی و پول خود را صرف تهیه منابع و آمادگی برای آن می‌کنید تا بتوانید به نمره‌ای که نیاز دارید، دست پیدا کنید. با این حال نکته مهمی که باید به آن دقت شود این است که هر منبعی ارزش این سرمایه گذاری را ندارد و بایستی منابع با دقت انتخاب شوند تا بهترین نتیجه از این سرمایه گذاری بعضا طولانی مدت حاصل شود. در این مطلب قصد داریم تا بهترین منابع مورد استفاده توسط داوطلبان آزمون آیلتس را مطابق با آخرین تغییرات تا سال ۲۰۱۹، به شما معرفی نماییم. 

رنکینگ اهمیت  عنوانناشر  محتوای منبع
1Official IELTS Practice Materials (1 and 2)بریتیش کانسیل کمبریجنمونه سوال تمرینی
2The Official Cambridge Guide to IELTSانتشارات دانشگاه کمبریجنمونه سوال تمرینی
3Sample Test Questions on the IELTS websiteIELTSنمونه سوال تمرینی
1Kaplan IELTS Premier with 8 Practice Tests, 3rd editionکاپلاننمونه سوال استراتژی
2The Official Cambridge Guide to IELTSانتشارات دانشگاه کمبریجنمونه سوال استراتژی
3www.ieltsliz.comieltslizنمونه سوال استراتژی
1Understanding and Using English Grammar: 4th editionپیرسون لانگمنگرامر

Official IELTS Practice Materials

یکی از نکات بسیار مهم قبل شرکت در آزمون آیلتس این است که حتما تمرینهای مشابهی با آزمون را به مقدار کافی خوانده و اشکالات خود را برطرف کرده باشید. کتاب دو جلدی آفیشال آیلتس یکی از بهترین منابع برای این مهم است. این منبع علاوه با داشتن جوابهای نمونه برای باندهای مختلف در بخش نوشتار عملا بسیار مفید است. جلد دوم با ویدیوهای آموزشی شامل نکات مفید مورد استفاده در بخش اسپیکینگ عملا بسیار کمک کننده می‌باشد. حتما مطمئن شوید که تمامی منبعی که رسما توسط خود برگزار کنندگان آزمون آیلتس ارایه می‌شوند را تهیه و مطالعه کنید و که این کتاب یکی از آنها است.

The Official Cambridge Guide to IELTS

یکی دیگر از منابع ارایه شده توسط موسسه کمبریج، راهنمای آفیشال کمبریج برای آیلتس است. این منبع شامل ۶ نمونه سوال کامل آزمون آکادمیک آیلتس و ۲ نمونه سوال کامل آزمون آیلتس جنرال یا عمومی است. این کتاب شامل فصلها و تمارین مفیدی است که عملا با معرفی نکات مفید و مهم شما را برای آزمون آماده می‌نماید.

Sample Test Questions on the IELTS Website

تستهای موجود بر روی وب سایت رسمی آیلتس از دیگر منابع برای پیدا کردن نمونه سوالات مناسب برای آزمون آیلتس محسوب می‌شود. اگر چند سایت به صورت رسمی مشغول نشر این سوالات هستند با این حال بهترین آنها از لحاظ راحتی کاربر و آسان بودن کار کردن با آن همان سایتهای رسمی آیلتس و بریتیش کانسیل هستند. وب سایت آیلتس عملا هر نوع سوالی که تصورش را کنید و ممکن است در آزمون بیاید، به شما آموزش می‌دهد. وب‌سایت بریتیش کانسیل با ارایه نمونه سوالات کامل از آزمون آیلتس (هر ۴ بخش‌) به مقدار کافی برای شما سوال جهت تمرین فراهم می‌کند.

IELTS Liz

کسب یک نمره بالا در آزمون آیلتس نیاز به تسلط خوب به زبان انگلیسی دارد. با این حال مسلط شدن به استراتژی‌های مورد نیاز در آزمون هم عملا به شما در گرفتن نمره خوب کمک خواهد کرد. به عنوان مثال یکی از این مهارتهای ضروری مدیریت زمان است. مدت زمان آزمون در بخشهای مختلف به خصوص بخشهای نوشتار (Writing) و خواندن (Reading) بسیار محدود است. در نتیجه اگر شما ندانید چطور زمانتان را مدیریت کنید عملا نمرات ارزشمندی را از دست خواهید داد. مهارت پاسخ دادن به سوالات چند گزینه‌ای، مهارتهای خواندن مانند دو تکنیک بسیار کلیدی skimming و scanning و موارد دیگر بخشی از استراتژی‌های مورد نیاز در آزمون آیلتس هستند. برای آموختن هر کدام از این تکنیک‌ها یا اصطلاحا استراتژی‌ها، می‌توانید به وب سایت آیلتس لیز مراجعه کنید. در این وب‌سایت منابع زیادی مثل ویدیو و سوالات مختلف قرار داده شده است که می‌تواند بسیار برایتان مفید باشد. نکته مهم این سایت این است که گرداننده آن یک مدرس با تجربه آزمون آیلتس می‌باشد.

Kaplan’s IELTS Premier with 8 Practice Tests (Third Edition)

کاپلان یک منبع بسیار عالی برای تمرین و آمادگی برای آزمون آیلتس محسوب می‌شود. اما نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید که مطالب این کتاب رسمی نیستند یعنی توسط خود آیلتستس منتشر نشده‌اند و بهتر است چنین منبعی در کنار حداقل یکی از منابع رسمی مطالعه شود تا درک بهتری از آزمون در شما شکل بگیرد.

علاوه بر منابعی که در بالا ذکر شد می‌توان منابع بی‌شمار دیگری را هم نام برد چرا که آزمون آیلتس نیاز به تمرین دارد و نمی‌توان در عرض یک یا دو هفته از هیچ به جایگاهی مانند نمره ۷ رسید! برای تقویت دانش زبانی به عنوان مثال مواردی همچون گرامر یا دامنه لغات می‌توان منابعی را نام برد که در ادامه در مورد سایر منابع صحبت خواهیم نمود.منابع مناسب برای افزایش دامنه لغات

یکی از بهترین راههای افزایش دامنه لغات برای آزمون آیلتس، خواندن و شنیدن مطالبی است که مشابه آزمون آیلتس هستند. در طول گوش کردن و یا خواندن این مطالب، نوت برداری از لغات جدید بهترین کار است. از بهترین منابعی که برای این کار می‌توان نام برد عبارت‌اند از:

BBC.com
CBC News
The Australian
New York Times
The Washington Post

علاوه بر این کتاب لغات ضروری بارونز برای آیلتس (Barron’s Essential Words for the IELTS) یکی دیگر از منابع بسیار خوب برای افزایش دامنه لغات به منظور شرکت در آزمون آیلتس است.منابع مناسب برای بهبود گرامر

Fundamentals of English Grammar

اگر از لحاظ گرامری در سطوح پایین هستید بهتر از این کتاب استفاده کنید. این کتاب عملا در سطح متوسط (Intermediate) محسوب می‌شود.منابع مناسب برای بهبود نوشتار (Writing)

این بخش از آزمون را عملا از سخت‌ترین بخشهای آزمون نام برد چرا که نمره گرفتن مخصوصا نمرات بالا دشوار است. شما ۱ ساعت زمان دارید تا دو متن یا اصطلاحا دو تسک بنویسید. فکر نکنید این بخش برای دانشجویان غیرانگلیسی زبان دشوار است، حتی دانشجویان انگلیسی زبان هم با این بخش مشکل دارند! نوشتن، نوشتن، نوشتن و بعد تصحیح شدن نوشته‌ها بهترین و مهم‌ترین روش غلبه بر این بخش می‌باشند. اگر معلم یا فردی که بتواند نوشته‌های شما را تصحیح کند ندارید، می‌توانید پاسخهای نمونه نوشته شده در منابع معتبر را بخوانید تا با اصول و تکنیک به کار رفته آشنا شوید و سعی کنید آنها را تقلید کنید. این منابع در وب‌سایت‌های آیلتس و بریتیش کانسیل در دسترس هستند. با جستجو می‌توانید منابع نوشتاری نمونه بیش‌تری هم بیابید به عنوان مثال ۵۰۰ نمونه نوشتار آیلتس در موضوعات مختلف یک منبع بسیار خوب از پاسخهای نمونه به موضوعات متنوع آزمون آیلتس می‌باشد.منابع مناسب برای بخش شنیدار (Listening)

بخش لیسنینگ یا همان شنیدار آزمون آیلتس شامل لهجه‌های مختلفی است از استرالیایی و اسکاتلندی گرفته انگلیسی و آمریکایی و آفریقای جنوبی و سایر لهجه‌های متداول. بهترین راه تقویت و تسلط بر این بخش شنیدن مداوم به خصوص لهجه‌های مختلف انگلیسی است. در ادامه برخی وب‌سایت‌های مفید که اقدام به نشر منابع مفید در این زمینه می‌کنند، نام برده شده است:

Ted Talks
BBC Radio
ABC News (Australia)
This I Believe from NPR
Listen and Watch from the British Council
Additional Australian listening resources from David Recine on Magoosh’s TOEFL blogمنابع مناسب برای بخش خواندن (Reading)

خواندن بر خلاف بقیه مهارت محدودیت خاصی ندارد و شما هر چی بیش‌تر بخوانید موفق‌تر خواهید بود. بهترین انتخابها برای خواندن وب‌سایت‌های خبری، کتابها، مجلات و سایر منابع مرتبط هستند. نکته مهم اما این است که فرایند تمرین را ترک نکنید، دلسرد نشوید و استمرار خود را حفظ کنید. 


منابع مناسب برای بخش صحبت کردن (Speaking)

صحبت کردن با فردی که زبان مادریش انگلیسی است بهترین راه برای بهبود زبان انگلیسی شما است. می‌توانید این موضوع را به صورت آنلاین در سایتهای مانند Meetup جستجو کنید با این حال اگر چنین امکانی برایتان مقدور نیست یادتان باشد که مهم تمرین کردن است و شما می‌توانید این کار را با افرادی که زبان اول آنها انگلیسی نیست هم انجام دهید.دیگر منابع مفید آزمون آیلتسمنابع Liz ایلتس

Rachel Mitchell ده جلد در همه زمینه و اسکیلز ها دارد که منابع خوبی به اسم Liz هستند.کتابهای بند 9 – IELTS Band 9 Vocab Secrets

این سری کتابها در چهار مهارت موجود است.


بیشتر بخوانید:

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023