تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

معرفی رشته ی ام بی ای و تحصیل mba در کانادا

وی والت آمریکا کانادا تحصیلات رشته های تحصیل در کانادا معرفی رشته ی ام بی ای و تحصیل mba در کانادا

تحصیل mba در کانادا

ام بی ای (MBA)، مخفف عبارت Master of Business Administration معادل با مدرک ارشد مدیریت کسب و کار / ارشد مدیریت بازرگانی یا ارشد مدیریت تجارت می باشد. تحصیل mba در کانادا که مدرک شناخته شده در سطح بین المللی می باشد و مناسب افرادِی است که متقاضی سمت های مدیریتی در بخش های عمومی، دولتی، خصوصی، صنعتی و یا سایر بخش ها هستند. دروس اصلی این دوره، حوزه های مختلف کسب و کار از جمله حسابداری، امور مالی، بازاریابی، منابع انسانی، مدیریت عملیات مرتبط با استراتژی و تجزیه تحلیل را تحت پوشش قرار می دهد.

MBA یک مدرک نهایی است

یعنی هم در زمینه های دانشگاهی و هم در زمینه های حرفه ای حوزه ی کسب و کار بالاترین مدرک می باشد. بیشتر دانشجویان MBA یک زمینه ی تخصصی را برای تحصیل خود انتخاب کرده و تقریبا یک سوم واحدهای تحصیلی خود را در این زمینه بر می گزینند. در حال حاضر بیزنس اسکول ها، دوره های MBA را در انواع مختلف از جمله دوره های تمام وقت، پاره وقت، اجرایی و از راه دور ارائه می کنند. رشته بیزینس در کالج ها و دانشگاه های کانادایی بسیاری تدریس میشود.

کشور کانادا اولین کشور میان کشورهای خارج از آمریکا و از کشورهای های پیشرو جهان در زمینه ی ارائه دوره های MBA برای دانشجویان داخلی و بین المللی می باشد. تحصیل در کانادا سالیانه بیش از ۲۰۰ هزار علاقه مند را راهی این کشور پهناور میکند. بیش از 175 موسسه و کالج فنی و حدود 92 دانشگاه در کانادا انواع وسیعی از برنامه های آموزشی، حرفه ای MBA را ارائه می کنند. این کشور بازار کار بزرگ (در واقع دارنده ی چهارمین بازار کار بزرگ جهان در زمینه ی ارائه ی فرصت های شغلی) برای فارغ التحصیلان رشته ی MBA دارد.

دوره های ام بی ای کانادا معمولا از طریق کارورزی، دوره های کو-آپ (Co-op)، سرتیفیکیت های حرفه ای و حوزه های تخصصی تقویت می شوند. دانشجویان دوره های MBA کانادا، علاوه بر گذراندن دروس تئوری کسب و کار بر مهارت های رهبری و مدیریتی، مسئولیت های اجتماعی مشترک، نوآوری های پایدار و تجارت بین المللی نیز تمرکز می کنند. شهر مونترآل کانادا برترین شهر دانشجویی جهان در شاخص QS و در زمینه ی ارائه ی دوره های MBA می باشد. از نظر هزینه نیز دوره های ام بی ای در کانادا نسبت به مشابه همان دوره در آمریکا مقرون به صرفه تر می باشند.

معرفی تحصیل mba در کانادا

مزایای تحصیل در رشته MBA

تحصیل در رشته ی ام بی ای مزایای مختلفی برای دانشجویان دارد. یکی از مزیت های بارز MBA این است که دانشجویان کارشناسی از رشته های مختلف (به غیر از رشته های مدیریت) قادر به ادامه تحصیل و فعالیت در این زمینه هستند. مزیت مهم دیگر تحصیل در MBA این است که حقوق حقوق فارغ التحصیلان دوره هایMBA بسیار بالاتر از حقوق کارمندانی با سایر مدرک ارشد می باشد. به علاوه این رشته فرصت های شغلی بسیاری را برای افراد در سراسر دنیا فراهم می کند و از طریق این مدرک فرد با شبکه ی گسترده ی تجارت جهانی ارتباط برقرار می کند. بسیاری از افراد این رشته را فرصت خوبی برای درآمدزایی بیشتر و رسیدن به موقعیت های عالی در نظر می گیرند.

انواع دوره های MBA در کانادا

– دوره های تمام وقت
– دوره های پاره وقت
– دوره های صبح و عصر (مختص شاغلین/ قبل و یا بعد از کار)
– دوره های فشرده
– دوره های دو مدرکی MBA مشترک با رشته های حقوق (JD) و بهداشت (MD)
– دوره های EMBA (مدیریت اجرایی)
– دوره های IMBA (مدیریت بین المللی) MBA
– دوره های کو-آپ (Co-op)
– دوره های MAB در حوزه ی مدیریت تکنولوژی
– فناوری و نوآوری (MBA-MTI)
– توسعه ی اقتصاد جوامع (MBA-CED)
– هنر و هنرهای زیبا (Master of Fine Arts MBA)
– دوره های MBA با مدرک CFA (تحلیلگر خبر مالی و سرمایه گذاری)

شرایط تحصیل در رشته ی MBA کانادا

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره های MBA کانادا را دارند، معمولا باید دارای شرایط زیر باشند:

 • مدرک لیسانس (چهار ساله) از یک دانشگاه معتبر
 • حداقل 2 سال تجربه ی کار حرفه ای (به جز برخی از بیزنس اسکول ها)
 • مدرک GMAT با حداقل نمره ی 500 یا مدرک GRE با نمرات معادل
 • مدرک زبان (آیلتس/ تافل و یا مدارک مشابه)
 • پذیرش در دوره های MBA اکثر بیزنس اسکول های کانادا نیازمند برآورده کردن
  حداقل معدل GPA‌ بین 3.0 و 3.5‌ (B) یا 70٪ به بالا می باشد. تحصیل در رشته ی
  مدیریت اجرایی (EMBA) برخی از بیزنس اسکول ها نیاز به مدرک لیسانس ندارد
  و فرد با داشتن سابقه ی کار کافی در سمت های مدیریتی ممکن است واجد شرایط پذیرش باشد.

مدت زمان دوره های MBA در کانادا

مدت زمان دوره های استاندارد MBA (تمام وقت) کانادا بین 10 ماه تا 28 ماه متغیر هستند.

شهریه ی دوره های MBA کانادا

شهریه ی دوره های ام بی ای در کانادا با توجه به نوع MBA، مدت زمان دوره و بیزنس اسکولی که قصد تحصیل در آنجا را دارید، متفاوت است. به طور میانگین نرخ هزینه ی شهریه ی سالینه دوره های MBA در کانادا بین ۲۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ دلار متغیر است.


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی