تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

معادل سازی مقاطع و مدارک تحصیلی در آمریکا

وی والت آمریکا ایالات متحده تحصیلات تحصیل در آمریکا معادل سازی مقاطع و مدارک تحصیلی در آمریکا

معادل سازی مقاطع  و مدارک تحصیلی در ایران و آمریکا

در این مطلب به معادل سازی نظام تحصیلی دو کشور ایران و آمریکا پرداخته شده است. همچنین تلاش شده تا به مدت زمان تحصیل، تفاوت و شباهت های این دو نظام تحصیلی پرداخته شود.


مقاطع تحصیلی ابتدایی در ایران و آمریکا

با آخرین تغییرات اعمال شده در نظام تحصیلی ایران که از سال 92 آغاز گردیده است، دانش آموزان از سن 6 سالگی وارد پایه اول ابتدایی شده و پس از سپری کردن 6 پایه تحصیلی، مقطع ابتدایی را به اتمام می رسانند.

 در کشور آمریکا نیز دانش آموزان از سن 6 سالگی وارد مقطع ابتدایی (elementary  یا primary) می شوند و با سپری کردن 5  پایه تحصیلی این دوره را به پایان می رسانند. 

بنابراین مقطع ابتدایی در کشور ایران تا پایه 6ام و در کشور آمریکا تا پایه 5ام است.


مقاطع تحصیلی متوسطه در ایران و آمریکا

در کشور ایران دانش آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی وارد مقطع متوسطه اول ( راهنمایی) شده که از پایه هفتم آغاز و در پایه نهم به پایان می رسد. بعد از سپری کردن این دوره دانش آموزان وارد مقطع متوسطه دوم ( دبیرستان) خواهند شد که  پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم را در بر میگیرد.

در آمریکا نیز دانش آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی (elementary) وارد مقطع متوسطه (Secondary) می شوند. دوره متوسطه خود نیز به دو بخش middle school (معادل با مقطع راهنمایی) و high school (معادل با دبیرستان) تقسیم می شود. در دوره middle school دانش آموزان سه پایه تحصیلی ششم، هفتم و هشتم را سپری می کنند و پس اتمام آن پایه های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم را در مقطع high school به پایان رسانده و قادر خواهند بود تا مدرک دیپلم خود را اخذ نمایند.

مدارس آمریکا در ماه آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز شده و تا اواخر ماه می ادامه خواهد داشت.


مقطع کارشناسی در ایران و آمریکا

در کشور ایران مقطع کارشناسی خود به دو بخش کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته (ویژه دانشجویان کاردانی) تقسیم می شود. به طور معمول دانشجویان کارشناسی پیوسته پس از 4 سال تحصیل و سپری کردن حدود 140 واحد درسی می توانند مدرک لیسانس خود را اخذ کنند.

 در سیستم آموزشی آمریکا دانشجویان کارشناسی پیوسته (undergraduate program) با سپری کردن 4 سال تحصیلی و در طی 8 ترم قادر خواهند بود تا مدرک لیسانس خود (bachelor’s degree) را اخذ نمایند. در کشور آمریکا دانشجویان  کالج (شبیه به دوره کاردانی) نیز با سپری کردن 2 الی 4 سال می توانند مدرک کاردانی ((Associate’s degree را دریافت کنند.


مقطع کارشناسی ارشد در ایران و آمریکا

در کشور ایران دانشجویان کارشناسی ارشد با گذراندن  32 واحد درسی می توانند به مدرک فوق لیسانس دست یابند.

در آمریکا دانشجویان کارشاسی ارشد (معادل با post graduate) نیز با سپری کردن 30 الی 33 واحد تحصیلی قادر هستند تا مدرک فوق لیسانس (master’s degree)  خود را دریافت کنند.


مقطع دکتری در ایران و آمریکا

در ایران جهت دریافت مدرک دکتری گذراندن 36 واحد درسی  که نیمی از آن شامل کلاس های حضوری و نیم دیگر جهت آماده سازی پروژه یا تز دکتری می شود لازم است و چیزی حدود 4 الی 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های آمریکا به طور میانگین جهت دریافت مدرک دکتری (phd) 4 سال تحصیلی لازم است که این زمان برای دانشجویان بین المللی بیشتر نیز می باشد.


مقایسه اجمالی مدارک تحصیلی ایران و آمریکا

در جدول زیر چکیده ای از مطالب فوق ذکر شده است.

معادل مدرک در ایرانمعادل مدرک در آمریکا
پیش دانشگاهیدیپلم (Diploma)
کاردانیAssociate’s degree
کارشناسیUndergraduate’s degree  یا bachelor’s degree
کارشناسی ارشدgraduate’s degree یا master’s degree
دکتراPhD
فوق دکتراPostdoc
مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی