تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

مسکن در کانادا برای مهاجرین


آنچه باید در مسکن در کانادا برای اسکان اولیه بدانید

شما پس از رسیدن، نیازمند پیدا کردن محلی برای زندگی خواهید بود. البته می توانید بطور موقت مکانی را برای اقامت تهیه نموده تا با فرصت کافی برای انتخاب خانه دائمی اقدام نمایید.

در این بخش از راهنما ، می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در ارتباط با مسکن پیدا نمایید:

اسکان اولیه در ابتدای ورود

پس از ورود به کانادا، ابتدا باید محل اقامت موقتی برای خود انتخاب کنید تا بتوانید برای خرید یا اجاره محل سکونت مناسب (آپارتمان یا خانه) اقدام کنید. در این استان انتخابهای متفاوتی برای اقامت موقت دارید.

نکته:

در ایام توریستی سال یعنی ماه های جولای و آگوست، بطور معمول تمام هتل ها ، متل ها ، ویلاها و واحدهایB&Bs در کانادا بطور کامل رزرو می شوند و در فصل زمستان نیز بعضی از آنها تعطیل هستند. اگر هنوز به این استان نیامده اید، توصیه می کنیم قبل از ورود، برای رزرو محل اقامت موقت خود اقدام کنید.

 در اینجا برخی از روشهایی را توضیح می دهیم که می توانید برای اقامت موقت در کانادا در نظر بگیرید. البته باید بررسی کنید که کدام روش با توجه به بودجه و نیازهای شخصی شما مناسب است:

 • هتلها یا متلها، در این مکانها عموما می توانید اتاقی اجاره کنید که دارای امکانات اولیه مانند دستشویی و حمام، تلویزیون و میز و صندلی است. مبلغ اجاره در این مکان ها معمولا بطور روزانه محاسبه می شود، گاهی درخواست و مذاکره برای محاسبه اجاره بها بصورت هفتگی برایتان بصرفه تر خواهد بود. از آنجا که در هتل یا متل امکان پخت غذا وجود ندارد و باید در رستوران غذا بخورید، عموما هزینه اقامت شما افزایش پیدا می کند.
 • ویلا (Cottage) یا سوییت های مهمانپذیر (Housekeeping units) این واحد ها معمولا دارای آشپزخانه مجهز هستند و اجاره بهای آنها بصورت روزانه یا هفتگی محاسبه می شود. به طور کلی اجاره بهای این واحد ها در تابستان گران تر است.
 • اتاق و صبحانه (B&Bs)، این مکان ها معمولا خانه های بزرگی هستند که اتاق های آنها بطور جداگانه به همراه صبحانه اجاره داده می شود. شما می توانید در این خانه ها، اتاق خوابی با دستشویی و حمام یا بدون دستشویی و حمام اختصاصی اجاره کنید. عموما در این روش، امکان استفاده از آشپزخانه وجود ندارد.
 • خوابگاه های دانشجویی، گاهی دانشگاه وکالج، اتاق های خوابگاه های دانشجویی خود را به غیر دانشجویان نیز اجاره می دهند. این امکان معمولا از ماه می تا آگوست وجود دارد.
 • کمپ ها، محوطه هایی هستند که بطور معمول از ماه می تا سپتامبر باز می شوند و امکانات آنها برای اقامت افرادی مناسب است که چادر مسافرتی، کاروان یا وسایل نقلیه تفریحی (RV) دارند.
 • محل اقامت مشترک (Shared accommodations)، بعضی از صاحب خانه ها یا مستاجران برای تقسیم هزینه ها به دنبال کسی می گردند که در محل اقامت آنها به طور مشترک زندگی کند و معمولا درخواست خود را در روزنامه ها یا اینترنت آگهی می دهند. در این روش می توانید اتاقی اختصاصی با سایر فضاهای مشترک مانند آشپزخانه و حمام و دستشویی در اختیار داشته باشید.
 • جستجوی اینترنتی روشی مناسب برای پیدا کردن محل اقامت موقت، با استفاده از موتورهای جستجوگر نظیر Tourism …. Accommodations Search است. 
 • کتاب زرد یا آگهی روزنامه یا آگهی سایت، سرفصل هایی چون “Hotels” و “Motels” و “Bed and Breakfasts” یا “Campgrounds” را ببینید. یا در سایت هایی مانند kijiji.ca جستجو کنید.

نکته:

از روی جدول زیر می توانید نرخ اجاره بهای آپارتمان در شهرهای کانادا که براساس قیمتهای تابستان 2019 درج شده است را مطالعه کنید:

اجاره کردن خانه در کانادا

هنگامی که در حال جستجو برای اجاره آپارتمان ، خانه و یا اتاق هستید، توجه داشته باشید که ممکن است برای زمانی طولانی در محل انتخاب شده زندگی نمایید، لذا دوست داشتن مکانی را که انتخاب می کنید، حائز اهمیت خواهد بود.

پیدا کردن مکانی برای اجاره در کانادا روشهای مختلفی برای جستجو و پیدا کردن آپارتمان ، خانه یا اتاق اجاره ای وجود دارد. در اینجا برخی از این روشها عنوان شده است:

 • آگهی روزنامه : هر روزه در بخش تبلیغات روزنامه ها ، لیستی از خانه ها ، آپارتمان ها و اتاق های اجاره ای درج می گردد.
 • سایت های درج کننده موارد اجاره : وب سایت های متعددی وجود دارد که آگهی اماکن اجاره ای را درج می کنند . شما می توانید با استفاده از موتورهای جستجوگر آنها را پیدا کنید.
 • تابلوی اعلانات : در تابلوی اعلانات مراکز اجتماعی ، لباسشویی ها ، خواربار فروشی ها ، و سایر کسب و کارهای محلی میتوانید به دنبال آگهی اجاره باشید. چنانچه دانشجوی دانشگاه های کانادایی هستید، از قسمت خدمات دانشجویی در مورد موارد اجاره ای موجود در داخل و یا خارج دانشگاه سوال نمایید.
 • تابلو ی جلو خانه ها : با قدم زدن در محله های مورد نظرتان ، می توانید خانه های اجاره ای را که با نصب تابلوی “For Rent” یا “For Lease” مشخص شده اند پیدا نمایید.
 • خانواده و دوستان : بعضی از افراد از طریق تماسهای شخصی، محل مورد نظر خود را برای اجاره پیدا می کنند. شما نیز می توانید از دوستان، بستگان، همکاران و سایرین برای پیدا کردن موارد اجاره ای پرس و جو نمایید.

نکته:
چنانچه آپارتمانی در محدوده مورد علاقه خود پیدا کردید، میتوانید در مورد واحدهای خالی یا واحدهایی که بزودی تخلیه خواهند شد، سوال نمایید. در صورت موجود نبودن، می توانید در مورد امکان ثبت نام در لیست انتظار سوال نمایید.

نکات مهم قبل از اجاره

توجه داشته باشید، هنگامی که سندی را امضا می کنید، شما مسئول تحقق شرایط و ضوابط توافق نامه امضا شده خواهید بود.پس از آنکه آپارتمان ، خانه ، یا اتاق متناسب با بودجه و علایق خود را پیدا کردید، لازم است موارد زیر را انجام دهید:

 • مبلغ اجاره، زمان پرداخت اجاره در هر ماه و هزینه هایی که در این مبلغ گنجانده شده است (مانند هزینه گرمایش، برق، آب گرم، برف روبی، چمن زنی، پارکینگ، و غیره) را معین نمایید.
 •  در مورد ودیعه خسارت سوال نموده و درصورت الزامی بودن پرداخت آن به صاحبخانه، مقدار و روند برگرداندن آن را در زمان تخلیه مشخص نمایید.
 • خانه را بررسی کنید تا از درستی وضعیت آن مطمئن شوید. با صاحبخانه درباره موارد آسیب دیده و تعمیرات مورد نیاز صحبت کرده و از او بخواهید تا قبل از جابجایی یا امضای قرارداد نسبت به انجام تعمیرات، اقدام نماید.
 •  بعضی از صاحبخانه ها تقاضا می کنند که اجاره نامه یا قرارداد اجاره توسط شما امضا شود. از درک مفاد آنچه امضا می کنید مطمئن شوید. در غیر اینصورت لازم است از شخصی مسلط بر قراردادهای اجاره، مشاوره بگیرید.
 • چنانچه اختلافی بین شما و صاحبخانه در مورد قرارداد اجاره وجود دارد ، می توانید با دفتر مدیریت اجاره املاک مسکونی تماس بگیرید.

نکته:

 • ودیعه خسارت Damage deposit یا Security deposit مبلغی است که معمولا از مستاجر درخواست می گردد، تا قبل از جابجایی به محل اجاره پرداخت نماید. این ودیعه در هنگام تخلیه، در صورت عدم وجود خسارت غیر معمول و تخلیه در موعد مقرر، به مستاجر برگردانده خواهد شد.
 • در مقایسه بین هزینه اجاره خانه با کشور همسایه، آمریکا ، اختلاف زیادی را می توانیم ببینیم در جدول زیر مقایسه بین اجاره خانه در دو کشور انجام شده است که هزینه اجاره خانه در کانادا را کمتر نشان می دهد:

خرید خانه در کانادا

متداولترین نوع خانه های مردم کانادا، خانه های مستقل یا خانه های دوپلکس (Duplex) است. شما همچنین می توانید نسبت به خرید آپارتمان (condo) یا خانه های به هم چسبیده (town house) اقدام نمایید. البته ممکن است قیمت یک کاندو از قیمت یک خانه گرانتر باشد. در کانادا اکثر آپارتمانها معمولا برای اجاره مورد استفاده قرار میگیرد.
در اینجا خرید خانه مزایایی دارد، خرید خانه علاوه بر اینکه یک سرمایه گذاری است، بطور همزمان امکان پس انداز برای شما و خانواده تان را فراهم می نماید.

در آغاز سال 2010 ، میانگین قیمت هر خانه در مونترال در حدود 259.000 دلار و میانگین قیمت خانه در سطح ملی کانادا در حدود 329.000 دلار بوده است. تغییرات قیمت مسکن بستگی به روند بازار دارد.

نکته:

 • دوپلکس خانه ای است که به دو قسمت تقسیم شده و برای دو خانواده مختلف یا دو گروه مردم قابل استفاده می باشد.
 • Condo یا کاندومینیوم  یک واحد آپارتمانی است که دارای مالکیت شخصی می باشد.
 • خانه به هم چسبیده ملک مسکونی شهری است که دارای ورودی مستقل بوده و معمولا ساختمانی کم عرض است که یک قسمت از یک بلوک یا ساختمانهای مشابه می باشند.

نکاتی که قبل از خرید خانه باید در نظر داشت

موارد زیادی وجود دارد که در هنگام ارائه پیشنهاد برای خرید خانه باید مد نظر قرار گیرد، مانند:

 • هنگامی که اقدام به خرید خانه می کنید، شما باید ابتدا حداقل 5 ٪ قیمت خانه را پرداخت نمایید. عنوان  این پرداخت، پیش پرداخت (Down payment) است.
 • مالیات انتقال به میزان 1 ٪ ارزش ملک به قیمت فروش اضافه خواهد شد، این مالیات در هنگام خرید اولین خانه در کانادا به شما تعلق نخواهد گرفت.
 • احتمال اضافه شدن هزینه های دیگری مانند هزینه ارزیابی و هزینه بیمه وام مسکن نیر وجود دارد.
 • یکی از موارد مهم ، قرار دادن شرط بازرسی خانه به عنوان یکی از شروط پیشنهاد خرید می باشد. عناوین بازرسان خانه در کتاب زرد ، تحت عنوان “Home Inspection Service” قابل دسترسی است. بازرس، خانه را از نظر  موارد اساسی مانند ترک فونداسیون، نشتی ، عیوب لوله کشی، سیم کشی و غیره بررسی می کند تا از نبود این گونه مشکلات اطمینان حاصل شود. شما بعنوان خریدار خانه، طرف قرارداد بازرس خواهید بود.
 •  در صورت تامین آب خانه از منبع اختصاصی، شما احتیاج خواهید داشت که آزمایش تست آب را با هزینه خودتان انجام دهید. این آزمایش در صورت اتصال به لوله کشی شهری لازم نخواهد بود.
 • چنانچه خانه دارای مخزن سوخت باشد، فروشنده موظف به پر کردن مخزن قبل از تغییر مالکیت خواهد بود، مگر اینکه شما توافق دیگری با فروشنده کرده باشید.
 • گرفتن یک وکیل واجد شرایط برای اطمینان از صحت و کامل بودن مدارک قانونی الزامی است. شما میتوانید قبل از انتخاب وکیل ، قیمتها و خدمات متفاوت شرکتهای حقوقی مختلف را مقایسه نمایید.
 • در هر سال شما ملزم به پرداخت مالیات بر املاک خواهید بود. مقدار مالیات بستگی به ارزش و موقعیت مکانی خانه دارد.

نکته:

 • شما باید ضمن تماس با موسسه مالی خود، اطمینان پیدا کنید که پول و درآمد کافی برای تامین پیش پرداخت و اقساط ماهیانه وام مسکن مورد نظر را دارید. به این عمل گرفتن “پیش تاییدیه وام مسکن” می گویند. بسیاری از فروشندگان مایلند قبل از اجازه دادن به شما برای دیدن خانه ، از گرفتن پیش تاییدیه وام توسط شما مطمئن گردند.
 •  توصیه می شود قبل از ارائه پیشنهاد برای خرید خانه ، یک آژانس املاک مورد اعتماد را انتخاب نمایید. آنها می توانند به شما در پیدا کردن خانه مورد نظرتان، انجام مذاکره بر روی پیشنهاد، درک شرایط و ضوابط و موارد دیگر کمک رسانند. برای پیدا کردن آژانس املاک یا مشاور املاک به کتاب زرد، قسمت “Real Estate” مراجعه نمایید.
 • هنگام خرید خانه به برق خانه بسیار توجه داشته باشید .اگر سیم ها آلومینوم است شرکتهای بیمه قبول نمی کنند و بیمه شما بالا تر از حد معمول است .باضافه اینکه یک برقکار مستر باید تائیده به شما بدهد که برق تعمیرات بوجود آمده و خطر وحود ندارد .حداقل 1000$ . اگر خانه برای گرم کردن از گرم کن های برقی استفاده می کند ،حداقل در زمستان برق شما تا حدود 500 دلار بالا می رود .اگر بخواهید سیستم را گازی کنید حداقل 15000هزار دلار یک خانه 3 خوابه است.

اگر برق ساختمان 60 امپر باشد اداره بیمه از شما 100 آمپر می خواهد حداقل 2000دلار .اگر تابلوئی برق شما فیوزی است برای تبدیل آن حداقل 1500 دلار .اگر بیست منت در جدا ندارد و می خواهید اجاره بدهید .در جدا درست کردن باید با اجازه شهرداری باشد حداقل 20000هزار دلار . اگر سقف خانه کهنه است و می خواهید عوض کنید حداقل 5000دلار .

چگونه خانه های فروشی را پیدا کنیم

راههای متعدد و متفاوتی جهت جستجو برای خرید خانه در کانادا وجود دارد، در اینجا بعضی از این راه ها عنوان می گردد:
بنگاههای املاک یا Realtors : یک بنگاه یا آژانس املاک قابل اعتماد را برای کمک در جستجو و یافتن خانه جدید پیدا کنید.
راهنمای املاک و مستغلات : این راهنما ، هر پنجشنبه در روزنامه ها منتشر می شود. در این راهنما تصاویر ، موقعیت ، شرح و قیمت املاک در حال فروش نشان داده می شود.

 • علائم فروش : بصورت پیاده یا با خودرو در اطراف محله های مورد علاقه خود حرکت نموده و خانه هایی که تابلوی “For Sale” دارد را بررسی نمایید.
 • خانه های باز : آژانسهای املاک غالبا در روزهای شنبه یا یکشنبه خانه هایی را بصورت “Open House” به نمایش می گذارند. این فرصت خوبی برای دیدن داخل خانه ها و پرسیدن سوالات خواهد بود. لیست خانه های باز معمولا در قسمت آگهی های روزنامه درج گردیده یا با نصب تابلوی “Open House” در خیابانهای اطراف مشخص می گردد.
 • آگهی ها: در قسمت تبلیغات روزنامه ها ، فهرستی از خانه های قابل فروش درج میگردد.
 • نشریه خرید،فروش و تجارت : این نشریه که محتوی آگهی های تبلیغاتی است بخش مخصوصی برای املاک و مستغلات دارد.
 • تابلوی اعلانات : در تابلوی اعلانات مراکز اجتماعی ، لباسشویی ها ، خواربار فروشی ها ، و سایر کسب و کارهای محلی دنبال آگهی هایی بگردید که دارای تیتر “House for Sale” باشد.
 • دوستان و بستگان : خانه هایی نیز هستند که بصورت خصوصی برای فروش گذاشته شده اند. بعضی از مردم خانه های آماده فروش را از طریق تماسهای شخصی پیدا می کنند. شما هم می توانید از دوستان، بستگان، همکاران و سایر افراد در دسترس، در مورد داشتن برنامه ای برای فروش خانه هایشان سوال کنید.

اما اگر قصد خرید ملک در کانادا را دارید به موارد زیر توجه کنید:

 • در هر محله ای چند مدت زندگی کنید، سپس برای خرید اقدام کنید.
 • سال ساخت خانه را بدانید. آیا باید برای سکونت هزینه هایی جهت تعمیرات فاضلات، سیم کشی، دیوارها، گچ کاری و غیره بپردازید؟
 • به نرخ وام و دوره بازپرداخت آن توجه کنید؟ معمولا نرخ وام 2.99 درصد در سال و بازپرداخت آن 25 ساله است. یعنی شما برای خرید خانه ای در مونترال  که در سال 2014 ساخته شده و 300 متر عرصه و 180 متر بنا با سه خواب دارد و قیمت آن 390 هزار دلار کانادا است باید 30 درصد پیش پرداخت بدهید و ماهانه 1400 دلار پرداخت کنید.
 • بانک ها براساس درآمد فرد به شما وام می دهند، یعنی هزینه های ملک شما (شامل قسط ماهانه وام+هزینه برق و آب و …+مالیات ملک) تقسیم بر درآمد خانواده (زن وشوهر) نباید از 32% بیشتر باشد. مثلا فردی که 60هزار دلار درآمد سالانه داردو بابت وام 1000 دلار وهزینه ها برق و اب 100 دلار و مالیات 100 دلار می پردازد واجد شرایط است.
 • فرق بین کاندو و دیتچ را بدانید. “کاندو (کاندومینیوم)” آپارتمان نامیده می شود.” تاون هوس” یکسری خانه های دو تا 3طبقه که کنار هم ساخته شده و دیوار مشترک دارد.” سمی دیتچ” در یک زمین دو خانه ساخته می شود که یکی از آنها مربوط به شما است. “دیتچ” خانه ویلایی جدا که در زمینی مجزا ساخته می شود.
 • وام خود را بیمه کنید.
 • از مشاورین وام و مشاورین املاک راهنمایی بخواهید.معمولا 7% از 100 هزار دلار اول قیمت خانه را به مشاور باید بدهید.
 • اگر به خاطر کارتان قصد جابجایی در شهر های مختلف کانادا را دارید و برای طولانی مدت در یک جا زندگی نمی کنید، وام نگیرید. چون باید قسط وام خانه ای که در آن نیستید را پرداخت کنید و در ضمن در محل جدید نیز اجاره بدهید.
 • در سایت Realtor.ca می توانید آگهی های فروش خانه و آپارتمان را در کانادا ببینید.
 • توجه کنید که اگر خانه دارای وام را بخواهید بفروشید باید 1.5 برابر قسط ضرر بدهید.

ایمنی در مقابل آتش

کپسول آتش نشانی باید هر ساله سرویس شود، حتی اگر کپسول در این مدت استفاده نشده باشد. پس از هر بار استفاده نیز کپسول باید شارژ شود. برای پیدا کردن مراکز خرید یا سرویس و شارژ کپسول آتش نشانی می توانید به کتاب زرد ، قسمت Fire Extinguishers مراجعه کنید.

تمام اماکن مسکونی باید برای حفاظت از مردم، اموال و خانه ها در مقابل آتش سوزی به تجهیزات اولیه اعلام و اطفاء حریق مجهز باشند. هر خانه باید سه مورد زیر را داشته باشد:

 – آشکارسازهای دود
 – کپسول آتش نشانی
 – داشتن راه فرار

آشکارسازهای دود

هر خانه یا آپارتمان باید به آشکارساز دود فعال در هر طبقه مجهز باشد و بهتر است هر اطاق خواب نیز آشکارساز دود مجزا داشته باشد. توصیه می کنیم آشکارسازی خریداری کنید که به هر دو گاز مونو اکسید کربن و دود، حساس باشد. می توانید آشکارسازها را در مدل ها و قیمت های متفاوت، از فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های ابزار خریداری کنید.

کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی، دستگاهی قابل حمل است که برای خاموش کردن آتش های کوچک بکار می رود. در هر خانه باید حداقل یک کپسول آتش نشانی باشد. بهترین جایگاه برای کپسول آتش نشانی نزذیک راه خروج است.

نکته:
هشدار دهنده های دود را بطور ماهیانه آزمایش کنید. در صورت لزوم باطری های آشکار ساز دود را تعویض کنید. عبور از مسیرهای فرار را به همراه خانواده، دو بار در سال تمرین کنید. برای فراموش نکردن این تمرین، اجرای آن در روزهای تغییر ساعت در فصل بهار و پاییز توصیه می شود.

طرح فرار

شما باید برای فرار از منزل در زمان وقوع آتش سوزی، طرح و نقشه ای را پیش بینی کرده باشید. تمام افراد خانواده باید همه راه های خروج اضطراری از خانه یا آپارتمان (پنجره ها و درب ها) را به خوبی بشناسند. در ساختمان های آپارتمانی معمولا مسیرهای مشخص شده ای برای خروج اضطراری پیش بینی شده است. برخی از ساختمان ها نیز به پلکان فرار مجهز هستند.
در صورت وقوع آتش سوزی، شما باید :

  – همه را به خارج از خانه هدایت کنید،
 – پس از خروج همه، با 911 تماس بگیرید ( یا از کسی بخواهید که این کار را انجام دهد )
 – اگر آتش در حال گسترش است، از محل خارج شوید.
 – در صورتیکه می توانید و برایتان مقدور است، درها و پنجره های پشت سرتان را ببندید تا سرعت گسترش آتش کاهش یابد.
  – فقط خارج شوید و پس از خروج به هیچ وجه به داخل خانه برنگردید.

نکته:
 برنگردید و خودتان برای خاموش کردن آتش تلاش نکنید – فقط در بیرون منتظر باشید تا آتش نشان ها از راه برسند.


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی