تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

مزایا و معایب خرید بیزینس در کانادا برای مهاجرت و سرمایه گذاری


خرید بیزنس در کانادا

خرید بیزنس در کانادا از دید ایرانیان:

بسیاری از ایرانی‌ها با ذهنیت اشتباهی به بیزنس درکانادا می‌نگرند. این دیدگاه‌های اشتباه گاه مهلک وغیرقابل جبران است، پس دقت کنید که گرفتار این اشتباهات نشوید:

1- بیزنس یک دارایی هست و بالاخره بعد ازگرفتن اقامت اگر قصد فروش بیزنس را داشته باشم حتما مبلغی ازمحل فروش آن دریافت خواهم کرد.

2- حتما درآمد دارد وهزینه‌های زندگی در کانادا را تامین خواهد کرد.

3- دیگر درگیر کار کردن در کانادا نخواهم بود و از محل درآمد بیزنس امرار معاش خواهیم کرد.

و دیدگاه‌هایی از این قبیل.

حال بهتر است دیدگاه روشن‌تری از بیزنس‌هایی که برای دریافت اقامت کانادا معرفی می‌شوند داشته باشید:

خرید بیزنس‌های زنجیره‌ای

برخی از بیزنس‌هایی که برای فروش در بازار معرفی می‌شوند ازدسته بیزنس‌های زنجیره‌ای هستند مثل مک‌ دونالد یا استارباکس.

درنظر داشته باشید این بیزنس‌ها در دو حالت قابل خریداری هستند:

1- از طریق شرکت اصلی

2- از طریق صاحبین فعلی یکی از شعبات آن‌ها

خرید بیزنس‌های زنجیره‌ای معروفی مثل مک‌دونالد یا استارباکس از طریق خود شرکت اصلی بسیار زمانبر است. مثلا شما برای خرید حق امتیاز مک دونالد ممکن است سال‌ها درنوبت بمانید. ولی حسن آن این است که با قیمت مناسب‌تری حق امتیاز را از شرکت اصلی خواهید گرفت و همینطور مکان بیزنس را خودتان معرفی خواهید کرد.

خرید حق امتیاز از صاحبین شعب موجود، زمان کمتری خواهد برد ولی قاعدتا مبالغ بیشتری برای انتقال حق امتیاز باید پرداخت کنید وهمینطور شما مجبور خواهید بود در محل فعلی موجود، بیزنس را ادامه دهید. این نکته را هم درنظر داشته باشید که در بسیاری از این نوع بیزنس‌ها لوکیشن یا محل بیزنس بسیار مهم است.

بعنوان مثال اگر شما بخواهید حق امتیاز مک دونالد را از خود شرکت مک‌دونالد خریداری کنید  500 هزار دلار پرداخت خواهید کرد ولی شاید مجبور باشید چندین سال در نوبت خرید بمانید. اما می‌توانید با پرداخت 700 هزار تا 2 میلیون دلار یک شعبه آماده مکدونالد را از صاحبین فعلی آن خریداری کنید. یک نکته را هم فراموش نکنید که صاحبین یک شعبه خوب مکدوناد با لوکیشن ( مکان) خوب هرگز و با هیچ قیمتی حاضر به فروش حق امتیاز خود نخواهند بود.

خرید بیزنس‌های تخصصی

برخی از بیزنس‌های فروشی، تخصصی هستند یعنی حتما باید در زمینه مربوطه دارای مدرک (لایسنس) باشید یا شخصی را که دارای آن مدرک هست در استخدام داشته باشید مثل داروخانه یا کلینیک.

اکثر متقاضیان این نوع بیزنس‌ها پزشکان، داروسازها یا دندانپزشک‌ها هستند. درجریان باشید که برای انجام کار تخصصی در این نوع بیزنس‌ها باید مدرک یا لایسنس تخصصی مربوط به آن را در کانادا دریافت کنید و مدارک ایران مورد قبول نیست.

به زبان ساده این که یک پزشک با خرید یک کلینیک (با هر قیمتی) در کانادا نمی‌تواند فعالیت پزشکی انجام دهد مگرآن که مدرک پزشکی کانادا را دریافت کند. اما می‌تواند درپست‌های دیگری غیر از تخصص پزشکی در همان کلینیک مشغول به کار شود مثل مدیر داخلی، مدیر اداری، مدیر پشتیبانی و … .

برخی بیزنس‌های تخصصی هم وجود دارد که برای فعالیت در آن‌ها قانونا نیازی به مدرک ( لایسنس ) خاصی نیست ولی درعمل شما برای پیشبرد تجارتتان باید با آن تخصص آشنا باشید. مثل خرید کارگاه ام دی اف یا خرید یک شراب سازی. هر چند که شما می‌توانید با استخدام افراد خبره تجارتتان را مدیریت کنید.

خرید بیزنس‌های عمومی (غیر تخصصی)

برخی ازبیزنس‌ها زنجیره‌ای نیستند و درعین حال جنبه عمومی‌تری دارند مثل رستوران، کافی شاپ، پرینت شاپ (چاپ و تکثیر) یا نانوایی.

اکثرقریب به اتفاق این بیزنس‌ها قیمت‌هایی بین 100 تا 200 هزار دلار کانادایی دارند. در جریان باشید که معمولا این رقم‌ها برای بیزنس‌های خوب و سود ده بسیار پایین است. یعنی احتمالا این نوع بیزنس‌ها یا سود دهی کمی دارند و یا اساسا سودآور نیستند.

دربسیاری موارد اگر شما یا اعضای خانواده‌تان در آن بیزنس مشغول نشوید عملا سودی عایدتان نمی‌شود و تمام درآمد صرف هزینه حقوق پرسنل خواهد شد. مثال بارز آن بیزنس‌هایی مثل رستوران یا کافی‌شاپ هست.

درغالب بیزنس‌های کانادا به دلیل حضور شرکت‌های بزرگ، رقابت بسیار زیادی دربازار وجود دارد، پس برای ادامه کار نیاز به کاهش هزینه و افزایش فروش خواهید داشت و این کار آسانی نیست، پس این خیال را که با صرف 100 تا 200 هزار دلار کانادا می‌توانید پا روی پایتان بیندازید و راحت زندگی کنید را از ذهنتان پاک کنید.

دقت کنید که بررسی مدارک مالی بیزنس را حتما به افراد خبره بسپارید، ضمن اینکه فقط مدارک کاغذی مبنای تایید درآمد وهزینه‌های بیزنس نیست و باید موارد دیگری را هم در نظر گرفت.

بسیاری از این بیزنس‌ها دارای ملک نیستند و محل بیزنس اجاره‌ای است، پس به این امید که ملک بیزنس به شما تعلق خواهد گرفت نباشید. ضمن اینکه دقت کنید از زمان اجاره (لیز) محل بیزنس چقدر باقی مانده، اگر این زمان کمتر از 3 سال باشد احتمالا دچار مشکل خواهید شد.

بعضی از بیزنس‌ها متکی به شخص است مثل آرایشگاه . صاحب قبلی بیزنس می‌تواند مشتریان را با خود به هر جایی که می‌خواهد ببرد. در این حالت حتی وقتی بیزنس واقعا فروش و سود بالا داشته باشد در صورتی که صاحب قبلی بیزنس، محل را ترک کند عملا شما می‌مانید و یک بیزنس بدون مشتری.

اگر بیزنسی دارای ملک نباشد و نسبت هزینه به درآمد آن منفی باشد نه تنها یک دارایی محسوب نمی‌شود بلکه هزینه است و در اکثر مواقع این بیزنس با هیچ قیمتی قابل فروش نیست.

جمع بندی:مزایای خرید بیزینس در کاناداداشتن سابقه

خرید بیزینس در کانادا دارای مزایای زیادی است از جمله این مزایا اینکه، خرید یک بیزینس، مشتریان ثابت، تیم کاری، طرح و عملکرد بیزینس را به راحتی برای شما به همراه می‌آورد و نیازی نیست از صفر شروع کنید.

درآمد

بهترین هدف از خرید بیزینس، داشتن حد قابل قبولی از فروش و سود است. از سوی دیگر، بیزینس جدید برای درآمدزایی و سوددهی، ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد و ریسک شکست آن بالا است. بنابر گزارش سازمان نوآوری، علوم و توسعه اقتصادی کانادا، تنها حدود نیمی از استارتاپ‌های کانادایی هنوز پس از گذشت پنج سال، سرپا هستند

تامین مالی

 دارایی‌های شرکتی که می‌خرید، می‌توانند در تامین مالی لازم برای خرید، مورد استفاده قرار گیرند. معمولا وام‌دهندگان در تامین مالی به استارتاپ‌ها کمک نمی‌کنند.

کمک فروشنده به خریدار

 صاحبان فعلی بیزینس‌ها، وام‌های خود را به خریدار منتقل می‌کنند و به این صورت در تامین مالی لازم برای خرید بیزینس، به خریدار کمک می‌کنند. سرمایه‌گذاری فروشنده، علاوه بر آن‌که منبع خوبی از سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می‌شود، انگیزه‌ مالک قبلی بیزینس برای کمک به معامله آسان‌تر نیز به شمار می‌آید.

علم بازار

 خرید بیزینس در صورتی می‌تواند استراتژی خوبی باشد که بخواهید کار خود را در حوزه‌ صنعتی یا جغرافیایی جدیدی گسترش دهید که در آن، روابط انسانی و دانش کافی ندارید.معایب خرید بیزینس در کاناداانطباق و تناسب نه چندان خوب

 یافتن شرکت مناسب خرید، می‌تواند کار دشواری باشد – یعنی شرکتی که با محتوای بیزینس فعلی و اهداف استراتژیک  شما متناسب و منطبق باشد. انتخاب نامناسب می‌تواند پول، زمان و منابع دیگر را نابود کند.

چالش‌‌های ایجاد یکپارچگی

 یکپارچه کردن عملکرد شرکت جدید با عملکرد فعلی می‌تواند دشوارتر بوده و به زمان بیشتری از آنچه کارآفرینان فکر می‌کنند نیاز داشته باشد. در اغلب موارد، بازده مورد انتظار به سرعتی که برنامه‌ریزی شده بود، محقق نمی‌شود.

تناقض دیدگاه‌ها

 تحمیل نظر و دیدگاهتان به شرکتی که سابقه و فرهنگ خاص خود را دارد، نسبت به زمانی که بیزینس خودتان را تاسیس می‌کنید، به مراتب دشوارتر است. بعضی از کارآفرینان به چالش و هیجان حاصل از راه‌اندازی شرکتی جدید یا گسترش بیزینس موجود علاقمند هستند، به طوریکه بتوانند جای پای خود را از ابتدا محکم کنند.

وابستگی به کارمندان قدیمی

 مالکیت ناپایداری که هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است، می‌تواند کارمندان اصلی را به ترک کار وادار کند و ارتباط با مشتریان را به مخاطره بیندازد. این موضوع، به ویژه در بیزینسی که وابستگی شدیدی به مالک خود یا کارمندان خاصی دارد، مشکل‌آفرین خواهد بود.


بطور کلی بسیاری از ایرانیان به اشتباه بازار کار کانادا را با ایران مقایسه می‌کنند. هر چند درسال‌های اخیر بازار ایران هم به نسبت سابق رقابتی تر شده است اما همچنان قابل مقایسه با کانادا نیست. بازار کانادا با حضور شرکت‌های بزرگ آمریکایی و بین‌المللی با منابع مالی زیاد و درعین حال جمعیت کم، بسیار رقابتی است و کارآفرینی در آن نیاز به تحقیقات صحیح و منابع مالی گسترده دارد.

تصمیم‌گیری نهایی در این موارد، به بازار و فرصت‌های رشد، بستگی دارد. خرید بیزینس در صورتی استراتژی خوبی خواهد بود که شرکت‌های بالقوه، به دلیل شرایط بازار، کمتر از ارزش بالقوه خود، ارزیابی شده باشند. برعکس، اگر ارزش‌گذاری شرکت‌ها بالاتر از ارزش بالقوه آن‌ها باشد، شاید به کمک‌هایی مانند وام برای تامین مالی و کاهش سود درازمدت حاصل از خرید بیزینس، نیاز داشته باشید.

مقایسه هزینه خرید بیزینس فعال در مقابل راه اندازی بیزینس مشابه از صفر، معیار خوبی برای این تصمیم‌گیری است. این مقایسه نه تنها هزینه‌های مالی و بازگشت سرمایه را شامل می‌شود، بلکه هزینه پنهان در زمان سپری شده و توجه به خودتان و تیم کاری و چشم پوشی از پروژه‌های دیگر را هم باید در نظر بگیرد.

تصمیم شما هرچه باشد، درصورتی‌که درک روشن و جامعی از دلیل خرید بیزینس و چگونگی برآوردن نیازهای خود داشته باشید، شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

اگر قصد خرید بیزنس در کانادا را دارید پیشنهاد ما این است که اولا بهتر است سابقه مدیریت بیزنس مشابه در ایران را داشته باشید که حداقل با مقدمات اداره و مدیریت آن بیزنس آشنا باشید. ثانیا سعی کنید اطلاعاتتان را در مورد بازار کار آن نوع بیزنس در کانادا افزایش دهید.


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی