تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

مراحل گرفتن گرین کارت امریکا از طریق NIW

وی والت آمریکا ایالات متحده تحصیلات مراحل گرفتن گرین کارت امریکا از طریق NIW

گرین کارت آمریکا – NIW

محتویات این پست:

مرحله 1 – فرم 140

مرحله اول اقامت امریکا از طریق NIW فایل کردن I-140 و بررسی صلاحیت علمی هست. این قسمت برای همه یکسان هست و کیفیت یا مدت زمان بررسی پرونده، ارتباطی به اینکه امریکا، ایران، یا هر جای دیگه دنیا باشید نداره.
برای این مرحله توصیه می‌شود با وکیل کار کنید. به کمک وکیل یک پتیشن نوشته میشه که اهمیت کار و ریسرچ شما برای امریکا رو توضیح میده. در حال حاضر این مرحله (به جز زمان آماده‌سازی مدارک ‌و پتیشن که خیلی به سرعت شما و وکیل بستگی داره) به‌طور میانگین سه تا شش ماه طول میکشه.

معمولا وکلا روی مقالات، سایتیشن‌، ثبت اختراع، داوری مقاله برای ژورنال‌ها و چند مورد دیگه مانور میدن. برای هیچ کدوم مینیمومی وجود نداره و بهترین کسی که میتونه درباره‌ی شانس شما نظر بده وکیل هست.
تنها حداقلی که وجود داره، داشتن مدرک تحصیلات تکمیلی (فوق‌لیسانس یا دکترا) و تمایل به ادامه‌ی ریسرچ در زمینه‌ی مشابه کارهای قبلی شما هست.
یک تبصره هم وجود داره: داشتن مدرک لیسانس به همراه حداقل پنج سال سابقه‌ی کار. البته سابقه‌ی کاری که شامل ریسرچ باشه (مثلا کسی که بعد از لیسانس در یک مجموعه تحقیقاتی کار میکرده و در این مدت مقاله چاپ کرده یا نتایج ریسرچش در دسترس و قابل بررسی هست).

بررسی شانس شما برای این روش رایگان هست و هر وقت که بخواید، می‌تونید درخواست بدید. برای این‌کار باید رزومه و لینک گوگل اسکالر خودتون رو برای وکیل بفرستید.

وکیل برای گرین کارت از طریق NIW

هزینه‌ی وکیل در حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار و هزینه فایل کردن فرم ۱۴۰ در حال حاضر ۷۰۰ دلار هست. آپشن پرمیوم هم وجود داره که با پرداخت ۲۵۰۰ دلار بیشتر، پرونده‌ی شما حداکثر در مدت ۴۵ روز بررسی میشه (معمولا دو تا سه هفته‌ای نتیجه مشخص میشه).

لیست دیگر وکلا برای ارزیابی پرونده گرین کارت:

معروف‌ترین وکیل‌ها گروه پورتر و چن هستند، که توی سایت‌شون بخش free evaluation / niw دارن.

Ellis Porter
Victoria Chen group
Elawtoday (Annie Yang) Immigration Attorneys – Yang & Associates LLP
Zhang & Associates P.C
US Sun Law Firm
Liu and Associates
Law Office of Vivan Wang
NWM Law
Liang Law
Wang Law Firm
Daniel Guo Law Offices
Jing Feng Law Group
David Yang Law Offices
I.A. Donoso & Associates
YZ Law Group LLP

مرحله‌ی دوم – داخل امریکا (I-485)

بعد از اپروو شدن ۱۴۰، مرحله‌ی بعدی برای کسانی که داخل امریکا هستن adjusment of status هست که برای اون باید فرم I-485 رو فایل کنند.
اولین نکته، چک کردن #ویزا_بولتن هست تا ببینید که با توجه به پرایوریتی دیت (تاریخ فایل کردن ۱۴۰)، شما اجازه‌ی فایل کردن ۴۸۵ رو دارید یا نه.

این مرحله نیاز به وکیل ندارد و اکثر کارها شامل فرم پر کردن و آماده‌کردن مدارک مورد نیاز هست. گرچه وکلا هم این کار رو انجام میدن و حدودا نفری ۱۵۰۰ دلار هزینه می‌گیرند.
هزینه‌ی خود فرم ۴۸۵ هم در حال حاضر نفری ۱۲۲۵ دلار هست.

مهم‌ترین مدارک شامل شناسنامه، کارت پایان خدمت، عقدنامه، آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه‌های اون‌ها هست. به علاوه مدارک اقامتی مثل کپی پاسپورت و ویزا، i20، i94 و..

به همراه فرم ۴۸۵، فرم‌های ۷۶۵ (اجازه کار EAD) و ۱۳۱ (اجازه سفر AP) رو هم میشه بدون هزینه‌ی اضافه فایل کرد. اگر بعدا بخواید فایل کنید، باید هزینه‌ی جداگانه بپردازید.

توصیه میشه که فرم مدیکال I-693 رو هم به همراه مدارک پست کنید تا رسیدگی به پرونده سریع‌تر انجام بشه. این فرم شامل تعدادی واکسن و آزمایشاتی هست که پزشک معتمد (uscis civil surgeon) امضا میکنه.

یک تا دو ماه بعد از فایل کردن ۴۸۵، نامه بایومتریکس رو دریافت می‌کنید که زمان و مکان انجام انگشت‌نگاری رو بهتون اطلاع میده (معمولا کمتر از یک‌ماه بعد از دریافت نامه).

درصد قابل توجهی از پرونده‌ها بدون مصاحبه اپروو میشن. حدود ۱۰-۱۵ درصد کیس‌ها به طور رندوم برای مصاحبه انتخاب میشن (به همراه بعضی موارد که نکته‌ی مبهمی در پرونده یا مدارکشون باشه و انتخاب اون‌ها رندوم نیست). البته مصاحبه چیز خاصی نیست و همون سوالات فرم ۴۸۵ رو دوباره میپرسن و مدارک رو چک میکنن.

از اینجا به بعد تنها کار، انتظار برای گرفتن کمبو کارت (اجازه کار و سفر) هست. البته در خیلی از موارد هم مستقیما گرین کارت صادر میشه و اصلا کار به کمبو کارت نمی‌رسه.

مرحله‌ی دوم – خارج امریکا | (IVP) Immigrant Visa Process

بعد از اپروو شدن ۱۴۰، مرحله‌ی بعدی برای کسانی که خارج از امریکا هستن ivp هست.

این مرحله نیاز به وکیل ندارد و اکثر کارها شامل فرم پر کردن و آماده‌کردن مدارک مورد نیاز هست. گرچه وکلا هم این کار رو انجام میدن و حدودا نفری ۱۵۰۰ دلار هزینه می‌گیرند.

حدود دو تا سه ماه بعد از اپروو شدن ۱۴۰، و البته با توجه به ویزا بولتن ، ایمیلی از nvc (national visa center) برای شما ارسال می‌شود که باید هزینه‌ی ۳۴۵ دلاری آن پرداخت شود. بعد از چند روز فرم DS-260 فعال می‌شود که باید تکمیل شود و سپس مدارک مورد نیاز به nvc پست شود. مهم‌ترین مدارک شامل شناسنامه، کارت پایان خدمت، عقدنامه و ترجمه‌های اون‌ها هست.

بعد از حدود یک ماه، در صورت کامل بودن مدارک ایمیلی با عنوان dq (document qualified) دریافت می‌کنید که به معنی تکمیل بودن مدارک و رفتن به مرحله‌ی بعد است. اگر مدارک کامل نباشد، ایمیلی برای درخواست ارسال سایر مدارک مورد نیاز فرستاده می‌شود.

مرحله‌ی بعد انتظار برای دریافت زمان مصاحبه سفارت است. اگر از داخل ایران اقدام می‌کنید، پرونده‌ی شما به یکی از کشورهای ارمنستان، ترکیه و یا امارات فرستاده می‌شود و انتظار برای دریافت وقت سفارت حدود یک سال طول می‌کشد (شما نمی‌توانید زمان مصاحبه را انتخاب کنید). اگر در کشور دیگری زندگی می‌کنید، بستگی به شلوغی سفارت در آن کشور، این زمان می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

بعد از مصاحبه در سفارت، معمولا همه افراد وارد مرحله‌ی ap و بک‌گراندچک می‌شوند که چند ماه طول می‌کشد. سپس ویزای شما صادر می‌شود و می‌توانید وارد امریکا شوید.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی