اطلاعات کاربردی مشاغل کانادا

متره و برآورد در کانادا

تجربیات متره و برآورد در کانادا

مصاحبه:

سوال: پوزیشن شما در شرکت و کاری که انجام می دهید چیست؟

جواب: در حدود 2 ماه Site Superintendent Assistant بودم ولی پوزیشن اصلی من در حال حاضر، Construction Estimator Assistant هست. شرکت ما از نوع General Contractor (GC) هست و از آنجائیکه اغلب پروژه های ما از نوع Architectural و Renovation هستند، کار ما بیشتر در ارتباط با ساختمان (Building) هست و شامل کارهای سازه ای و سیویل نیست.

یکی از وظایف من ، چک کردن سایت های مرتبط با مناقصات و انتخاب مناقصات متناسب با کار شرکت و  بر اساس معیارهایی مانند فاصله محل پروژه، سقف مالی مجاز برای شرکت، نوع پروژه و … و ارائه به رئیس جهت انتخاب پروژه مناسب هست.

وظیفه دیگر من، کار با نرم افزار آنلاین Corecon هست که امکان دسترسی به آن از منزل هم وجود دارد. کلیه اطلاعات شرکت شامل پروژه های فعال یا در حال مناقصه، لیست قراردادها و … در این نرم افزار وجود دارد. البته دسترسی افراد مختلف به این اطلاعات، متفاوت است. بطور مثال من به پروژه های در حال اجرا، دسترسی ندارم.

بعد از خرید اسناد مناقصه، اطلاعات ارائه شده از طرف کارفرما را مطالعه می کنم و شرایط خاص پیمان و نقشه ها را وارد نرم افزار PlanSwift میکنم. در حال حاضر، این نرم افزار خیلی رایج بوده و یادگیری آن بسیار ساده است و نیاز به کلاس آموزشی ندارد. قیمت این نرم افزار در حدود 1100 دلار است.

در این نرم افزار بایستی نقشه ها بصورت فایل PDF وارد شود. همچنین از طریق سایت SmallPDF یا روش دیگر باید فایل های PDF را Unlock کرد. با وارد کردن این فایل ها به نرم افزار Planswift، Takeoffبرای Estimating آماده می شود که از وظایف من هست. در این نرم افزار امکان ارائه خروجی (Report) در فرمت فایل Excel وجود دارد که بعد از آن، با اصلاح فرمت فایل بر اساس فرمت کلی شرکت، فایل برای تعیین مبلغ آیتم ها، آماده می شود که از این مرحله به بعد تعیین قیمت ها وظیفه Estimator است.

بعبارت دیگر، تعیین فهرست مقادیر (Quantities) از وظایف Estimator Assistant بوده و تعیین قیمت ها وظیفه Estimator است. با توجه به اینکه فهرست مقادیر توسط Estimator کنترل نمی شود، مبنا بر اساس دست بالا بودن مقادیر بوده و سعی می کنیم برآورد بیشتر از واقعیت باشد و نه کمتر. به همین دلیل، لازم است علاوه بر بررسی نقشه ها، مشخصات فنی (Specs) هم بررسی شده و فهرست مقادیر تکمیل شود. چرا که گاهی اطلاعات روی نقشه ها ناقص بوده و اطلاعات تکمیلی در Specs وجود دارند.

بطور مثال ممکن است مشخصات خاصی برای مصالح کفسازی مد نظر کارفرما باشد که الزاماً بایستی از شرکت های مشخص شده، تهیه شود. در اینصورت، قیمت مصالح هم بر اساس قیمت همان شرکت ها برآورد می شود.

بعد از تهیه Takeoff، برای Subcontractor ها دعوتنامه ارسال می شود. بطور مثال برای کارهایی مثل نقاشی، کفسازی، سقف سازی و … که در شرح خدمات شرکت ما نیست، از پیمانکاران جزء استفاده می کنیم. با ارسال دعوتنامه از طریق نرم افزار، قیمت کارهای تخصصی هر پیمانکار نیز از آنها دریافت می شود. سپس با کنترل قیمت های دریافتی از پیمانکاران جزء با قیمت های برآورد شده توسط شرکت ما، کمترین قیمت پیشنهادی پیمانکاران، بعنوان قیمت نهایی تعیین می شود. در صورتی که در مناقصه پروژه برنده شویم، با پیمانکاری قرارداد می بندیم که کمترین قیمت پیشنهادی را داشته است.

فردی که تمایل دارد قبل از مهاجرت به کانادا، برای شغل Estimating آماده شود، چه منابع و نرم افزارهایی برای مطالعه و یادگیری وجود دارد؟

جواب: نرم افزار PlanSwift در ایران وجود دارد و امکان یادگیری آن از طریق ویدیوهای آموزشی YouTube برای افراد هست. قابلیت های این نرم افزار زیاد است و مانند اتوکد از سطح مقدماتی تا پیشرفته، قابل استفاده است.

کسانی که با فهرست بها کار کرده اند با مطالعه CSI ها، با Task های مختلف و زیرمجموعه هر یک آشنا می شوند که البته امکان یادگیری آن در کانادا نیز وجود دارد. فهرست فعالیت ها مشابه با فهرست بهای ایران، شامل فصول و زیرمجموعه های مختلف است و آشنایی با این فصول و دسته بندی فعالیت ها، برای مصاحبه شغلی هم مفید است.

برای Takeoff کردن فعالیت های پروژه، باید آیتمها دسته بندی شده و بطور منظم در فصول مربوطه طبق CSI 1995 یا CSI 2004 قرار داده شوند.

بهترین راه برای شروع این شغل، چیست؟ (کلاس های کوآپ، کلاس آموزشی و …)

جواب: روش کاریابی من از طریق کوآپ و Yorkdale Adult School بود که روش بسیار خوبیست. توصیه من این هست که افراد سعی کنند به کار مورد علاقه و آینده کاری در شرکت پیشنهادی فکر کنند و صرفاً جهت شروع کار، شغلی را انتخاب نکنند.

سوال: بهترین License یا Certificate برای شغل Estimator چیست؟ آیا گرفتن این مدارک، الزامی است؟ هزینه و زمان مورد نیاز برای گرفتن این مدارک چقدر است؟ نحوه تأمین منابع مالی دوره ها و تأثیر این مدارک بر کار چیست؟

جواب: در حال حاضر، مشغول گذراندن دوره  Construction Estimatorدر کالج جورج براون هستم که به علاقمندان توصیه می کنم. از طرفی شغلی در برخی شرکت ها وجود دارد که شامل Coordinator & Estimator می شود. اگر کسی هر دو امکان را داشته باشد، فرصت های شغلی بیشتری خواهد داشت. دوره Construction Estimating شامل چهار Course متره و برآورد و سه کورس دیگر است.

من بعد از گذراندن دو تا از دروس، تصمیم گرفتم دروس مرتبط با Coordinator هم داشته باشم که لازم بود دروس مرتبط با Project Management گذرانده شود. از آنجاییکه برخی از دروس این دوره ها مشترک هستند، با گذراندن دروس Planning & Scheduling، Construction Administrative و Construction Project Management، و در مجموع با گذراندن 7 کورس (5 کورس اجباری و 2 کورس انتخابی)، امکان شرکت در امتحان PMP برای من وجود دارد. اگر یکی از درس های انتخابی، آمادگی برای شرکت در امتحان PMP باشد، کمک زیادی برای امتحان خواهد بود.

اطلاعاتی که در اختیار دارم، در مورد کالج جورج براون هست. در این کالج، با توجه به اینکه این دوره بعنوان Continuing Education پذیرفته شده و بصورت پارت تایم هست، تا سقف 1000 دلار، Bursary تعلق می گیرد. قیمت هر کورس، تقریباً 400 دلار است و هزینه Text Book بطور جداگانه باعث افزایش قیمت کورس می شود. همه کورس ها هم بصورت آنلاین برگزار می شود هم بصورت حضوری در کلاس که قیمت هر دو یکسان است. توصیه می کنم از کلاس های حضوری استفاده بشود.

برای دریافت Bursary، لازم است 6 هفته قبل از شروع کورس فرمی در دفتر Student Service کالج تکمیل و برای آن اقدام شود. اگر هزینه کورس ها بیشتر از 1000 دلار باشد، امکان دریافت کمک هزینه از راه های دیگر مثل Toronto Employment Service وجود دارد. حتی در داخل کالج، اگر درخواست ارائه شود، احتمال در یافت کمک هزینه بیشتر هم وجود دارد. نکته قابل توجه برای این مبلغ 1000 دلار این است که نیاز به بازگرداندن آن وجود ندارد (ظاهراً هر تازه وارد، امکان یک بار استفاده از این مبلغ را دارد).

نحوه تخصیص Bursary به این صورت است که 60 تا 70 در صد مبلغ هر کورس به دانشجو پرداخت می شود و این روند ادامه دارد تا با گذراندن کورس های متعدد، مبلغ پرداختی به 1000 دلار برسد.

دوره های کالج بطور کلی از نظر آشنایی با محیط کالج،  افراد مختلف و Connection، تجربه خوبی برای تازه واردین محسوب می شود. به نظر من، این دوره ها، تأثیر کاملاً مستقیم بر روال پیدا کردن شغل، ندارد ولی اگر همزمان با کار کردن، این دوره گذرانده شود، تأثیر زیادی بر پیشرفت شغلی خواهد داشت. گاهی دیده شده که حتی Chief Estimator اطلاعات کاملاً علمی در مورد شغل خود ندارد و بر اساس تجربه، وظایف خود را انجام می دهد؛ ولی اگر فردی با تجربه کمتر، در این دوره ها شرکت کند، بطور علمی، با نحوه کار آشنا می شود.

سوال: حدود درآمد Estimator ها چقدر است؟

جواب: اگر شروع کار با Co-Op Student باشد، بعد از استخدام، حقوق در حدود 100 دلار در روز خواهد بود. دلیل این امر این است که از امکانات شرکت برای یادگیری حرفه، استفاده شده است. ولی در حالتی که شروع کار با استخدام عادی باشد، بین 50 هزار تا حدود 100 هزار دلار در سال، درآمد این افراد خواهد بود. بطور معمول، حقوق در یافتی Estimator ها بین 65 تا 75 هزار دلار در سال می باشد.


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023