تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

مترجمی زبان انگلیسی در کانادا

وی والت آمریکا کانادا اطلاعات کاربردی مشاغل کانادا مترجمی زبان انگلیسی در کانادا

تدریس زبان انگلیسی در کانادا

تدریس زبان انگلیسی در کانادا می‌تواند یک فرصت شغلی یا یک شغل موقت در مدت زمانی باشد که به عنوان مهاجر با محیط جدید سازگار می‌شوید.

یادگیری زبان، یک صنعت عمده در کانادا است؛ چراکه تازه واردها، مهاجرین و همچنین دانشجویان بین المللی به دنبال بهبود سطح زبان خود هستند. بسیاری از شهرهای کوچک و همچنین شهرهای بزرگ، از مراکز آموزش زبان بسیاری برخوردارند که در جستجوی مدرسان مشتاق زبان انگلیسی هستند.

تدریس به عنوان گزینه شغلی ممکن برای همه افراد، جذابیت نداشته باشد. هرچند، باید به خاطر داشت که تدریس زبان انگلیسی در کانادا می‌تواند صورت‌های مختلفی داشته باشد.

برخی از موقعیت‌های شغلی به سطح بالایی از آمادگی، سازماندهی و دانش و اطلاعات نیاز دارد، به عنوان مثال، تهیه طرح درس، مدیریت کلاس‌های بزرگ با تعداد زیادی از زبان آموزان و داشتن رویکردی جدی در مورد گرامر و زبانشناسی.

از سوی دیگر، فرصت‌های بسیاری ممکن است برای دستیاران آموزش زبان و تدریس خصوصی آزاد در همه سطوح و سنین وجود داشته باشد. فرصت‌های مهیج و خلاقانه‌ای در صنعت تدریس زبان وجود دارد: از تدریس خصوصی و کمک در تکالیف کودکان، تا فعالیت‌های اجتماعی و یا کمک به اشخاص مختلف برای تمرین زبان انگلیسی در هنگام صرف قهوه.

رشته آموزش زبان انگلیسی و ترجمه را میتوان گفت که جزو راحت ترین رشته هاست جهت گرفتن سرتیفیکیت برای اشتغال در کانادا.

و در حالت کلی برای شرایط عادی ، اولویت با نیتیو اسپیکر ها است. یعنی شما حتی اگر از کشوری مثل آلمان یا هند باشید که انگلیسی زبان دومشان است درصد برای گرفتن شغل کمتر میشود.

تدریس زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی

اگر در تدریس زبان انگلیسی جدی هستید، بهتر است گواهینامه‌ یا مدرکی در این زمینه داشته باشید. مدارکی مانند تفل (TEFL) یا سلتا (CELTA) گزینه‌های گسترده و متعددی را در زمینه تدریس زبان انگلیسی در کانادا فراهم می‌آورد. بسیاری از مراکز آموزش زبان به مدرسانی با چنین مدارکی نیاز دارند. برخی از آن‌ها به مدرس انگلیسی زبان (که زبان مادری آنان باشد) نیاز دارند؛ ولی همیشه چنین نیست.

از آنجا که این گواهینامه‌های تدریس، معمولا به صورت بین المللی به رسمیت شناخته می‌شوند، حتی می‌توانید پیش از ورود به کانادا، از طریق یک موسسه محلی با دوره‌های آنلاین، این گواهینامه‌ها را دریافت کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که مدرک و گواهینامه‌ای که مایل به دریافت آن هستید، مورد تائید مراکز آموزش زبان در کانادا هستند.

امکان آموزش به عنوان مدرس زبان در کانادا نیز وجود دارد. سازمان TESL Canada فهرست موسساتی را در اختیار شما می‌گذارد که برنامه‌های آموزشی مورد تائید TESL را ارائه می‌کنند. هرچند، باید اطمینان حاصل کنید که امکان شرکت در این برنامه‌ها با توجه به وضعیت شما در کانادا، وجود داشته باشد؛ بسته به چگونگی کسب اجازه ورود به کانادا، ممکن است مجاز به کار و تحصیل همزمان نباشید.

از کجا باید شروع کرد؟

برای تدریس دوره TESOL و CELTA هست که شدیدا” توصیه میکنم سلتا بگیرید؛ چون هم شامل تدریس میشود و هم طراحی درس و گروه سنی های مختلفی را هم در بر میگیرد به علاوه اینکه بین المللی ست بر خلاف تسول که فقط در همون کشوری ارزش داره که میگیرید.

در نتیجه به هیچ وجه دوره تسول رو جایی غیر از کانادا قبول ندارد. و هم اینکه آنلاین نگذرونید که اصلا قبول ندارند. هزینه دوره تسول 2500 دلار (2500 دلار کانادا) است .این دوره ها به دو صورت برگزار میشود، فشرده و غیر فشرده؛ که فشرده یک ماه (پنج روز در هفته از 9 تا 5) و غیر فشرده سه ماه (به صورت weekend) طول میکشد.

یکی از مراکز توصیه شده هم ec toronto  است ، البته واقعا مراکز فرق زیادی با هم ندارند. توصیه میشود که شش/6 هفته قبل از دوره کار رزرو را انجام بدهید . در طول دوره معمولا 8 تا 10 نفر هم کلاسی دارید که عمدتا کانادایی هستند. کلاس های دوره سلتا فوق العاده است و واقعا سطح تدریس را افزایش میدهد مضاف بر اینکه که مدرک بین المللی از کمبریج میگیرید. اگر از مدرک سلتا پنج سال بگذرد میتوانید برای دلتا اقدام کنید.

برای گرفتن مدرک تسول نیاز به گذرندان دوره خاصی نیست و همان سلتا کفایت میکند فقط این که شما سوابق کاری و رزومه و لسن پلن و کلی خورده ریز دیگه را میبرید به تسول کانادا و یا تسول آنتاریو دستی تحویل میدهید و یک ماه دیگه حدودا مدرک شما میاد. بهتر است به سایتشان یک سری بزنید تا بدانید چه مدارکی بهتره داخل پروفایلتان باشد. هزینه هم حدودا یه 150 دلار سالانه است.

یک نکته دیگه اینکه باید آیلتس 7.5 داشته باشید برای حضور در دوره البته طبق مستنداتی که به ما (وی والت) اعلام کردند ، مراکزی 7 را هم قبول میکنند و یا برخی از مراکز فقط یک مصاحبه از شما میگرند. اعتبار این مراکز هم هیچ فرقی با هم ندارد ( این را از مدرس سلتا در تورنتو سوال کرده ایم).

یک نکته: تسول آنتاریو و تسول کانادا چند سالیه به مشکل خوردند و همدیگر رو قبول ندارند ولی هر دو مدرک گرفتنشان راحته است.

در کل اگر در ایران معلم زبان خوبی بودید و در آمد خوبی داشتید در کانادا هم میتوانید به شغل خود ادامه بدهید. در ضمن در حالت عادی داشتن دکتری و یا فوق لیسانس هیچ تاثیری در پیدا کردن شغل برای شما ندارد.

شغل مترجمی زبان انگلیسی در کانادا

برای اینکه بتوانید به شکل رسمی در حوزه مترجمی فعالیت داشته باشید باید عضو نظام مترجمان کانادا شوید.

باید با توجه به استانی که میروید ، عضو یکی از این انجمن ها شوید و فهرست چند تا از این انجمن ها به شرح زیر می باشد:

  • اونتاریو:
    • (Association of Translators and Interpreters of Ontario (ATIO
  • آلبرتا:
    • (Association of Translators and Interpreters of Alberta (ATIA
  • بریتیش کلمبیا:
    • (Society of Translators and Interpreters of British Columbia (STIBC

در این مدتی که پیشنهادات شغلی را بررسی میکردیم ، میشه گفت که اگرفردی به هر دو زبان فرانسه و انگلیسی مسلط باشد، و داخل آزمونی که در این سازمانها میگیرند قبول شوید، به راحتی و به سرعت میتوانید کار پیدا کنید. البته چندجایی هم مشاهده کرده ایم که مترجم زبان فارسی به انگلیسی میخواستند (البته این زبان هایی بود که ما دنبال کردیم ، شاید افرادی که به زبان های دیگه مسلط باشند هم بتوانند راحت کار پیدا کنند)؛ در هر حال باید آزمون را پشت سر گذراند.

با توجه به تاریخ آزمون هایی که داخل سایتشان (البته سایت انتاریو) چک میکردمی، سالی 4 بار آزمون میگیرند.

چگونه شغلی در زمینه تدریس زبان انگلیسی در کانادا داشته باشیم؟

روش‌های متعددی برای یافتن شغلی در زمینه تدریس زبان انگلیسی در کانادا وجود دارد. سازمان‌هایی مانند TESL Canada و همچنین، وبسایت‌های مشاغل عمومی مانند Indeed.ca، فهرست‌های شغلی ارائه می‌کنند. مراکز آموزش زبان ممکن است موقعیت‌های شغلی را در وبسایت‌های خودشان آگهی کنند.

سایت‌های آنلاین غیررسمی مشاغل، مانند Craiglist و Kijiji نیز می‌توانند این فرصت‌ها را معرفی کنند. درحالیکه این موقعیت، می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که مدارک تائید شده ندارند، مراقب کلاهبرداری‌ها یا شرایط شغلی غیراستاندارد از طریق وبسایت‌های شغلی غیررسمی باشید. به طور کلی، اگر مرکز آموزشی به گواهینامه‌های مورد تائید کانادا نیاز داشته باشد، احتمالا محل کار خوشنامی است و احتمالا پرداخت‌ حقوق بالاتری نیز خواهد داشت.

گزینه‌های تدریس زبان از راه دور را نیز می‌توانید به صورت آنلاین بیابید، چرا که دانشجویان سراسر دنیا به دنبال فرصت یادگیری زبان انگلیسی از مدرسی در کانادا هستند.


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی