اطلاعات کاربردی خرید خودرو کانادا

خرید ماشین دست دوم در مونترال کانادا

بایدها و نبایدها برای خرید اتومبیل دست دوم در مونترال

موضوعی که با توجه به تنوع خودرو در آمریکای شمالی از اهمیت زیادی برخوردار است و در این بین اتفاقاتی از جمله سودجویی و سواستفاده از عدم آگاهی و اطلاع مشتری ماجراهایی را رقم میزند که  خریدار را با چالش روبه‌رو می‌کند.

در هنگام خرید یک خودروی دست دوم پرسش‌های زیادی به ذهن خریدار می‌رسد. از جمله خریدار از چه حق و حقوقی برخوردار است؟ اگر ماشین دست دوم به هر دلیلی بعد از خرید دارای ایراد اساسی باشد، چه باید کرد؟ و چرا خرید ماشین دست دوم از نمایندگی پرهزینه‌تر از خرید خودرویی مشابه از یک فروشنده آزاد خودرو است؟ و از همه مهم‌تر: در بین این همه خودروی متنوع، کدام یک برای من مناسب‌تر است.

خرید خودروی دست دوم در مونترال کانادا

تازه‌مهاجر یا دانشجویی که همین اواخر وارد کانادا شده احتمالا تصوری کاملا متفاوت از خودرو و خرید و فروش آن دارد. نکته‌ای که همه فروشنده‌های خودرو در اولین برخورد شما هنگام معامله یک خودروی نو یا دست دوم تلاش می‌کنند تا شما را با آن آشنا کنند.

اول از همه اینکه خودرو در کانادا سرمایه نیست بلکه کالایی مصرفی است. یعنی اگر خودرویی را امروز بیست هزار دلار خریده‌اید باید انتظار داشته باشید که به مرور زمان ارزش آن کاهش پیدا کند تا در پایان عمر خود که بسته به شرایط نگهداری از پنج روز تا پنج دهه و بلکه هم بیشتر متغیر است، به عنوان آهن قراضه به مبلغ حداکثر ۵۰۰ دلار فروخته شود.

نکته دوم هزینه‌های سرسام‌آور دستمزد و قطعات در کانادا است که باعث می‌شود گاهی اوقات یک بازرسی و تعویض مایعات اساسی خودرو هم‌قیمت یک خودروی دست دوم از آب درآید. فرض کنید یک خودروی ارزان دست‌دوم کاملا سالم را به قیمت سه هزار دلار خریده‌اید که لنت‌های ترمز آن تمام شده باشد و به تعویض روغن موتور و گیربکس و تعویض مایع ضدیخ احتیاج داشته باشد. این یعنی هزینه‌ای معادل حدود هزار دلار که یک سوم قیمت کل خودرو است.

با این حساب پرسشی که پیش می‌اید این است که در هنگام خرید یک خودروی دست دوم با چه پدیده‌ای روبرو هستیم. شخصی، از دیلرهای ایرانی در منطقه سنت‌اوستش Saint-Eustache در شمال لاوال، معتقد است: «باید توجه داشت که در کانادا برعکس ایران خودرو سرمایه محسوب نمی‌شود و برعکس خرید خودرو از شروع همزمان با هزینه‌های مختلف از بیمه گرفته تا هر چیز دیگر است. اما مشتری باید بداند که اولین مسئله در مورد خودروی دست دوم این است که برخلاف خودرو نو هیچ میزان و مقیاس یگانه‌ای برای ارزیابی و ارزش‌گذاری ندارد و قیمت‌گذاری آن به چند پارامتر مختلف چون: میزان کیلومتر کارکرده، ظاهر و باطن ماشین، نتیجه تست‌های پشت سرگذاشته و توافق طرفین درباره قیمت بستگی دارد.»

و این دقیقا مشکلی است که اگر شما هم گوش به زنگ سوژه باشید، بسیار می‌شنوید که یک مشتری ناراضی از فروخته شدن یک خودروی دست دوم به دو برابر قیمت بازار به او خبر می‌دهد.

این شخص درباره تصور اشتباه اغلب مشتریان ایرانی‌اش درباره ماشین‌های دست دوم می‌گوید: « اولین نکته‌ای که باید چه در مورد ماشین‌های نو و چه دست دوم به خاطر داشته باشیم این است که هیچ مارک و مدلی هر چقدر شهرت هم داشته باشد، تضمینی بر یک کیفیت دائمی و غیرقابل خدشه نیست. یعنی این عادت در ما که معمولا یک حکم کلی در مورد یک مارک، مثلا تویوتا که خیلی ماشین خوبی است و یا یک مدل خاص می‌دهیم در واقعیت آنچنان صحت ندارد. یک مدل خودرو امکان دارد برای چند سال متوالی عالی تولید شده باشد اما بعد از آن به دلایلی دیگر ماشین خوبی نباشد.»

خرید ماشین دست دوم از نمایندگی در کانادا

اگر به دنبال خرید خودروهای دست دوم باشید، خیلی وقت‌ها نتایج جستجوی شما در بازار به یک نمایندگی خودرو منتهی می‌شود که مشغول فروش انواع خودروی دست دوم است. این خودروها، اتوموبیل‌‌هایی هستند که مشتری هنگام خرید یک خودروی نو به قول معروف TRADE IN می‌کند. یعنی برای مثال تویوتای دست دوم خود را به قیمتی توافقی به نمایندگی نیسان می‌دهد تا یک نیسان نو بخرد. نمایندگی‌ها از این خودروها هم استفاده تبلیغاتی می‌کنند تا نشان دهند که مردم چه تنوعی از خودروهای دیگر را رها کرده‌اند و به برند آنها روی آورده‌اند و هم با فروش دوباره آنها استفاده مالی می‌کنند.

شخصی، کارشناس فروش خودروهای نیسان در مونترال معتقد است که کسانی که از یک نمایندگی مثل نیسان، خودروی دست دوم می‌خردند، تکلیف‌شان کمی روشن‌تر است. او می‌گوید: «کسانی که در خرید خودرو دست دوم شک دارند بهتر است آن را از یک دیلر کمپانی (نمایندگی) خریداری کنند. این کار چند نکته مثبت دارد. چون نمایندگی‌ها به علت مسئولیتی که برای حفظ نام خوب برند خود دارند قبل از عرضه یک خودروی دست دوم به مشتری چند نکته مهم را چک می‌کنند.

اول از همه برای خودرو Car Proof می‌گیرند تا هرگونه مشکل قدیمی یا تصادف شناسایی شود. کیلومتر خودرو چک می‌شود تا دستکاری نشده باشد و اینکه ماشین تصادفی یا دزدی نباشد. نمایندگی‌ها برای این کار مشتری را ۷۵ دلار شارژ می‌کنند اما خریدار نیز می‌تواند با مراجعه به سایت https://www.rdprm.gouv.qc.ca به راحتی ماشینی را که قصد خرید دارند را چک کنند. این که خودرو مورد نظر بدهی نداشته باشد نیز قدم بعدی است که ما در دیلرهای کمپانی مثل نیسان آن را چک می‌کنیم. دوم این که ما خودروهای دست دوم را از لحاظ موتور، ترمز و جلوبندی بازرسی می‌کنیم.

این کارشناس فروش خودرو با تاکید به مخاطبان فارسی‌زبان از آنها خواست تا دنبال خودرو ارزان قیمت نباشند و گفت: «خیلی وقت‌ها ماشین ارزان قیمت خرج زیادی بر روی دست خریدار می‌گذارد. این جا برعکس ایران هزینه تعمیرات خودرو گاهی بیشتر از قیمت خود خودروی دست دوم در می‌آید. پس پیشنهادی که من به عنوان کارشناس و فروشنده می‌دهم این است که هر چه در توان دارید به عنوان بیعانه بگذارید و یک خودرو با قسط کم از یک برند خاص خریداری کنید تا از گارانتی آن هم بتوانید استفاده کنید.»

این شخص در آخر به عنوان یک دیلر توصیه‌هایی را به خریداران خودروهای دست دوم می‌کند: « اول: حتما ماشین را تست کنید و با آن رانندگی کنید. دوم: به حرف دوست خود که از مکانیکی سر در می آوردگوش ندهید. حتما خودرو را نزد یک مکانیک  حرفه‌ای ببرید و یا این که در سایت www.JDPROOF.com  با وارد کردن مدل خودرو یا شماره VIN خودرو، نظرسنجی صورت گرفته درباره آن را بخوانند و ببینند که خودرویی که قصد خریدش را دارند در چه سطحی قرار دارد. و در آخر هم حتما Car Proof خودرو را چک کنند تا متوجه شوند که خودرو مورد نظرشان چه مشکلاتی داشته است.

حق و حقوق مشتری برای خرید خودرو در کانادا

می‌گویند وقتی پول یک خودروی دست دوم را دادی، دیگر خودرو مال توست، خراب یا درست! پس اگر تحقیقاتی لازم است، باید قبل از پرداخت پول و امضای اسناد انجام شود. اما حق و حقوق خریدار چیست و خریدار در چه صورتی می‌تواند معامله را فسخ کند؟

شخصی مالک اتوهایلندر که بیش از ۳۰ سال است در مونترال به خرید و فروش خودروهای دست دوم مشغول است، درباره حق و حقوق قانونی مشتریان می‌گوید: در کانادا طبق قانون چهار نوع معامله خودرو وجود دارد که هرکدام قوانین و مقررات خودش را دارد. صحبت کردن از آنها طولانی و موجب قاطی شدن موضوع می‌شود پس من توصیه می‌کنم با مراجعه به سایت «حمایت از حقوق مصرف‌کننده» هر کسی با توجه به نوع معامله‌ای کمه در آستانه انجام آن است،اطلاعات کاملی درباره حقوق قانونی خریدار و فروشنده به دست آورد.

آنچه یک نگاه سطحی به اطلاعات این وب‌سایت در اختیار ما قرار می‌دهد این نکته است که اگر برگه‌ای امضا شده و پولی جابجا شده، خیلی سخت می‌توان معامله را فسخ کرد. این شخص در این خصوص معتقد است دلیل آن برمی‌گردد به اینکه در بیشتر موارد خودروی دست دوم همانی که الان است، فروخته می‌شود و حتی خود فروشنده نیز از آنچه در درون موتور یا دیگر تجهیزات پیچیده‌ی خودرو می‌گذرد، بی‌خبر است.

او همچنین با اشاره به این که خرید خودرو دست دوم شرایط خاص خودش را دارد و ارزان بودن خودرو دلیل بر خوب بودن آن نیست، گفت: « موضوعی که من به تمام مشتریانم تاکید می کنم این است که وضعیت بیمه خودرو را در نظر بگیرید، بازرسی خودرو یا همان Inspection را فراموش نکنید، برای این کار به یک مکانیک مطمئن و کاربلد مراجعه کنید و آخر این که در خرید عجله نکنید چون یک ماشین معیوب هر چقدر هم که ارزان باشد بعدا هزینه تعمیرات زیادی خواهد داشت. حتما ماشین را قبل از خرید نهایی تست کنید.»

یک توصیه ویژه برای خرید اتومبیل در کانادا

تنوع فراوان خودرو در آمریکای شمالی خیلی وقت‌ها دلیل اصلی خریدی بد و اعصاب خردکن است. خودروها با برندهای مختلف و مدل‌های متنوع که هر کدام می‌توانند مشکلات ساختاری خود را داشته باشند. برای مثال تویوتا کمری مدل ۲۰۱۵ با مشکل ساختاری در گیربکس اتوماتیک خود روبرو است که باعث می‌شود ناگهان دست از دنده عوض کردن بردارد و راننده را اصطلاحا در راه بگذارد.

برای اینکه بتوانید در بین ده‌ها مدل و مارک مختلف خودرو انتخابی درست انجام دهید و با اشکالات ساختاری و کارخانه‌ای یک خودروی خاص آشنا شوید بد نیست به سایت «شکایات خودرو» مراجعه کنید. در این وب‌سایت شکایات و گرفتاری‌هایی که مردم از یک خودروی خاص داشته‌اند ثبت و دسته‌بندی شده است.


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023