تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

لغو شدن ویزاهای دانشجویی آمریکا

وی والت اخبار اخبار آمریکا اخبار ایالات متحده لغو شدن ویزاهای دانشجویی آمریکا

شبکه خبری NBC در گزارشی به وضعیت ویزاهای دانشجویانی آمریکا که در دو ماه اخیر باطل شدند پرداخته است

در این گزارش به کاهش صدور ویزاهای دانشجویی برای ایرانیان در دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ از ۳۱۳۹ در سال ۲۰۱۶ به ۱۶۴۳ در سال ۲۰۱۸ اشاره شده است.

در بخشی از این گزارش یکی از سخنگویان وزارت خارجه اعمال هر نوع محدودیتی برای دانشجویان ایرانی را منکر شده و همچنین اداره گمرک و امنیت مرزی ایالات متحده (CBP) هم اعمال هر نوع تغییر در سیاست این سازمان برای شهروندان ایرانی را رد کرده است.

در ادامه این گزارش نقل شده “برخلاف امسال، در سال های گذشته ویزاهای دانشجویی کمتری باطل میشد”

در انتهای گزارش نقل قول‌ها و نگرانی‌های تعدادی از این دانشجویان، بازتاب داده شده و با یکی از مسئولین دانشگاه کالیفرنیا نیز صحبت شده است.


بدون “برنامه “: با لغو درخواست های ویزا ، دانشجویان ایرانی ناامید می شوند

حدود 20 دانشجوی ایرانی در طی ماه سپتامبر علی رغم داشتن مدارک لازم ، از پرواز شبانه روزی به ایالات متحده منع شدند.

یک دانشجوی دانشگاه استنفورد در مقابل دانشگاه هوور در پردیس دانشگاه استنفورد در پالو آلتو ، کالیفرنیا قدم می زند. پرونده پل ساکوما / پرونده AP20 اکتبر 2019 ، 11:41 AM +03توسط لیلا غاراگوزلو

مهران در سن 22 سالگی یک شرکت توسعه نرم افزار تأسیس کرد و طی دو سال 20 کارمند داشت. این یک موفقیت بود ، اما روزی فهمید که او می خواهد بیشتر: او یک مدرک کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار می خواست.

وی با کمی کار و پشتکار ، سرانجام موفق به دریافت بورس تحصیلی شد تا دکترای خود را در یک دانشگاه معتبر آمریکایی دریافت کند. وی سهام خود را به اعضای خانواده منتقل کرد ، یک مدیر اجرایی جایگزین را در محل خود مستقر کرد ، آپارتمان خود را فروخت و روند دریافت ویزا را آغاز کرد.

سرانجام ، دو ماه بعد به وی اجازه تحصیل در ایالات متحده داده شد و در 6 سپتامبر به فرودگاه رفت. اما مهران ، 24 ساله ، هرگز این پرواز را به پرواز درآورد – ویزای وی باطل شده بود و وی در هنگام ورود به سیستم از بین رفت.

اکنون مهران نمی داند درخواست ویزای دیگری بدهد یا اینکه تلاش کند و به زندگی قدیمی خود بازگردد.

وی از طریق برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده گفت: “مشکل این است که من نمی دانم در این ماهها چه کار کنم.” برای سایر کشورها

مهران یکی از 20 دانشجوی ایرانی است که NBC News مشخص کرده است که علی رغم داشتن مدارک لازم ، چه کسانی را از پرواز شبانه روزی به ایالات متحده منع کرده اند.

دانش آموزانی که با NBC News صحبت کردند ، از ترس اینکه صحبت کردن در فرآیند استفاده مجدد از آنها تأثیر بگذارد ، درخواست کردند که فقط از نامهای اولشان استفاده شود. همه آنها در دانشگاه های معتبر شریف و تهران شرکت کردند و از بین سایر موسسات به دانشگاه استنفورد ، دانشگاه شمال غربی و دانشگاه کالیفرنیا هدایت شدند.

این تعداد انگشت شماری از ایرانیان ، که نمایانگر جهش عظیمی از تعداد دانشجویانی است که ویزا آنها باطل شده است ، تلفات موضع سخت گیرانه رئیس جمهور دونالد ترامپ در قبال تهران است.

تمبر "لغو شده" را می توان در ویزای ایالات متحده تهیه کرد که توسط یک دانشجوی ایرانی تهیه شده است.
تمبر “لغو ویزا” ایالات متحده یک دانشجوی ایرانی. (اخبار NBC)

از آنجایی که پرزیدنت ترامپ ممنوعیت مسافرت را تحمیل کرد و از توافق هسته ای ایران در سال 2018 خارج شد ، روابط بین دو کشور به طرز چشمگیری روبرو شده است.

به طور رسمی ، دانشجویان از این ممنوعیت معاف هستند. با این حال،

سیاست های سختگیرانه تر منجر به کاهش صدور ویزا برای ایرانیان شده است. بر اساس اطلاعات موسسه آموزش بین المللی ، حدود 12000 دانشجو ایرانی در ایالات متحده وجود دارند. اما براساس اعلام وزارت امور خارجه آمریكا ، تعداد ویزاهای دانشجویی ایرانی از 3،139 ویزا در سال 2016 به 1.643 در سال 2018 نصف شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت كه هنگام صدور ویزا به دانشجویان ایرانی ، تغییر سیاست ایجاد شده است.

یک مقام وزارت امور خارجه گفت: “دانشجویان بین المللی برای وزارت امور خارجه اولویت دارند ، و ما همچنان از متقاضیان مجاز ویزای دانشجویی استقبال می کنیم.” “

از آنجایی که پرزیدنت ترامپ ممنوعیت مسافرت را تحمیل کرد و از توافق هسته ای ایران در سال 2018 خارج شد ، روابط بین دو کشور به طرز چشمگیری روبرو شده است.

به طور رسمی ، دانشجویان از این ممنوعیت معاف هستند. با این حال،

سیاست های سختگیرانه تر منجر به کاهش صدور ویزا برای ایرانیان شده است. بر اساس اطلاعات موسسه آموزش بین المللی ، حدود 12000 دانشجو ایرانی در ایالات متحده وجود دارند. اما براساس اعلام وزارت امور خارجه آمریكا ، تعداد ویزاهای دانشجویی ایرانی از 3،139 ویزا در سال 2016 به 1.643 در سال 2018 نصف شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت كه هنگام صدور ویزا به دانشجویان ایرانی ، تغییر سیاست ایجاد شده است.

یک مقام وزارت امور خارجه گفت: “دانشجویان بین المللی برای وزارت امور خارجه اولویت دارند ، و ما همچنان از متقاضیان مجاز ویزای دانشجویی استقبال می کنیم.” “

پارگار هلدینگ ، شرکتی که از طریق پذیرش و پروسه ویزا به دانشجویان ایرانی کمک می کند ، گفت که در پنج سالی که فعالیت می کند ، تاکنون در هیچ جایی نزدیک به این تعداد دیده نشده است.

مرتضی علیزاده ، مدیر این شرکت می گوید: “ابطال ویزا موارد نادر است و ممکن است یک یا دو دانشجو در سال را تحت تأثیر قرار دهد.”

سفارتخانه های آمریكا در ترکیه و ارمنستان توسط ایرانیان برای ویزاهای دانشجویی یك ورودی تأیید شده بودند. (ایران و ایالات متحده روابط دیپلماتیک ندارند ، بنابراین باید امور کنسولی از طریق کشورهای ثالث رسیدگی شود.)

وقتی در اواخر ماه اوت بررسی کردند ، دیدند که حسابهای مرکز کاربردهای الکترونیکی کنسول آنها به روز شده است و ویزاهای آنها همچنان صادر شده است.

ویزای ورود به معنی این بود که آنها برای 5 سال از بین نرفت – یک فداکاری بزرگ اما ارزشمند برای سپیده 26 ساله ، یک دانشمند رایانه که قصد داشت برای دکترا به ایالات متحده برود. با این حال ، یک بار در فرودگاه ، پرسنل هواپیمایی او را دور کردند و به او گفتند که با سفارت آمریکا تماس بگیرد.

سینا 26 ساله گفت: “وقتی این را می نویسم ، هنوز نمی دانم چه کاری را انجام داده ام ، مسئله چیست.” وی برای شرکت در دوره مهندسی دکترا به دانشگاه کالیفرنیا ، ایروین رهبری شد. “من در کل بخش های ارشد رتبه اول را به دست آوردم. من پیشنهاداتی داشتم که رد کردم ، بنابراین می توانم به ایالات متحده آمدم و معتقدم که این امر برای حرفه من بهتر است. هیچ وقت نمی دانستم این اتفاق بیفتد.”

ساقی ، 25 ساله ، کاندیدای دکترای مهندسی نیز در دانشگاه UC Irvine پذیرفته شده بود ، قبلاً برای شرکت در کلاسها ثبت نام کرده بود. وی گفت: “زندگی من كاملاً خالی است. من برنامه B ندارم.”

محمدعلی ، 27 ساله ، می گوید که افسرده است و در حال تجدید نظر در اهداف خود است.

وی نوشت: “من به معضل رها کردن خانواده ام ، با هدف بالا بازگشتم ، در مقابل داشتن زندگی غنی تر از نظر عاطفی ، برگشتم.”

همه دانش آموزان ایمیل های مشابهی را از سفارتخانه های مربوطه دریافت کرده اند: “متأسفانه ، ما هیچ اطلاعاتی راجع به وضعیت ویزای شما نداریم.”

سفارت آمریکا در ایروان ، ارمنستان ، این پیام را به محمدعلی ، که آن را با NBC News به اشتراک گذاشته است ، ارسال کرد.

كسانی كه توانایی پرداخت هزینه داشتند ، مانند سپیده ، فقط به سفارتخانه ها بازگشتند تا به آنها گفته شود كه این روند باید مجدداً آغاز شود. محمدعلی می گوید نگرانی این است که تمبر “CANCELED” در گذرنامه های آنها علامت سیاه است ، احتمالاً روی برنامه های ویزای بعدی تأثیر می گذارد. مهران در طی دو هفته از درخواست مجدد خود در تاریخ 27 سپتامبر امتناع کرد. روند ویزا یک فشار مالی است که می تواند تا 5000 دلار هزینه داشته باشد.

عکس

سالها ایرانیانی که قصد ویزا دارند. متوسط ​​درآمد یک خانواده طبقه متوسط ​​در تهران در حدود 1000 دلار در ماه است ، اما با مجازات 1000 دلار ارزش کمی دارد. محمدعلی می گوید در ماه 300 دلار به عنوان مهندس برتر درآمد داشت. این روند ثروت برای او به همراه داشته است. دانش آموزانی که در تلاشند هزینه های خود را کاهش دهند ، سوار اتوبوس 26 ساعته به ارمنستان شده و یا با خانواده حرکت می کنند.

بسیاری از خطرات ناشی از تلاش برای تحصیل در ایالات متحده را می دانند ، اما هیچ کس انتظار آن را نداشت.

علی گفت: “احساس می کند که ممنوعیتی علیه ما وجود دارد.”

محمد ، 25 ساله ، کاندیدای دکترا در دانشگاه تگزاس ، هنوز در انتظار تصویب است و می گوید که نمی تواند یک تلاش دوم را تحمل کند. او می گوید صرفه جویی در ویزای اول سالها طول کشید. اکنون او جای خود را در برنامه از دست داده است ، استاد وی گفت سیستم ویزا بیش از حد نامشخص است.

برخی از دانشجویان معتقدند که وضعیت آنها سیاسی است ، که بزرگترین مانع آنها ملیت است.

محمد گفت: “البته این سیاسی است. ما به خاطر ملیت خود هدفمند هستیم زیرا ما ایرانی هستیم. چیزی که نمی توانم به آن کمک کنم. من فرصت ها را از دست می دهم فقط به خاطر اینکه در اینجا به دنیا آمده ام ، تحمل آن بسیار سخت است.”

امین خرم ، دانشجوی دکترا ، می گوید که وی پس از ساعت ها سؤال از فرودگاه بین المللی بوستون لوگان تبعید شده و چمدان و الکترونیک وی را بدون هیچ گونه توضیحی جستجو می کند. اکنون او قادر به استفاده مجدد از ویزای جدید نیست و می گوید که همه امید بازگشت به مدرسه را از دست داده است.

در جستجوی پاسخ ها ، برخی به مدارس و قانون گذاران رسیده اند. پیمان ، رئیس دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو ، برای پیشنهاد کمک به سناتور دایانا فاینشتاین ، کالیفرنیا ، نوشت.

مقامات دانشگاه کالیفرنیا می گویند که آنها از این مسئله آگاه هستند.

سخنگوی سخنگوی خود به NBC News نوشت: “ما هر كاری را كه می توانیم انجام دهیم برای این دانش آموزان ، از جمله كار با وزارت امور خارجه آمریكا ، گمرك آمریكا ، و حفاظت از مرز و Capitol Hill برای جستجوی پاسخ است.”

“UC تعهد عمیقی برای ارائه یك آموزش جهانی در اختیار همه دانشجویان بین المللی ما دارد. هنگامی که آنها در UC ثبت نام کنند ، ما همه کارهایی را انجام می دهیم تا با ورود ایمن و به موقع آنها به دانشگاه ، و همچنین در طول تحصیل در دانشگاه از آنها حمایت کنیم. “


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی