dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

قوانین سفر بدون ویزا به عمان

اخبار اخبار آسیا قوانین سفر بدون ویزا به عمان

همزمان با بازگشایی مرزهای کشور عمان به روی گردشگران و برقراری پروازهای مستقیم این کشور به ایران، مقررات «سفر بدون ویزا و روادید» به کشور عمان اعلام شد. به تازگی شهروندان ۱۰۳ کشور از جمله ایران، از گرفتن ویزا و روادیدی کشور عمان برای سفر ۱۰ روزه معاف شده‌اند، هرچند که قوانین سختگیرانه‌ای در انتظار این مسافران است.

شهروندان کانادا، ایالات متحده آمریکا، انگلیس، بیشتر اتحادیه اروپا و آمریکای جنوبی، چین، هنگ‌کنگ، کره جنوبی، تایوان، تایلند، هند، روسیه، برخی کشورهای قاره آفریقا، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و ایران از جمله کشورهایی هستند که طبق اعلام دولت کشور عمان اجازه دارند بدون ویزا و روادید به مدت ۱۰ روز به این کشور سفر کنند.

کشور عمان اگرچه پذیرش گردشگران خارجی را آغاز کرده اما چند استثنا و الزام در قوانین سفر ایجاد کرده است. پلیس سلطنتی کشور عمان اعلام کرده که اتباع ۱۰۳ کشوری که برای مدت ۱۰ روز از ویزا و روادیدی ورود به این کشور معاف شده‌اند باید رزرو قبلی و قطعی هتل، بیمه درمانی و بلیت برگشت داشته باشند و هر روز که اضافه‌تر بمانند باید جریمه نقدی بپردازند. مبلغ جریمه به ازای هر روز ۱۰ ریال کشور عمانی اعلام شده است.

اجازه سفر ۱۰ روزه بدون ویزا و روادید به کشور عمان غیرقابل تمدید است و چنان‌چه مسافران قصد داشته باشند بیشتر از این زمان در این کشور بمانند باید برای دریافت ویزا و روادیدی یک‌ماهه گردشگری اقدام کنند.

همزمانی اجرای قانون معافیت ویزا و روادیدی ۱۰ روزه با همه‌گیری ویروس کرونا، کشور عمان را بر آن داشته تا مقررات ورود به این کشور را سخت‌تر کند؛ تمام مسافران علاوه‌بر این‌که ۷۲ ساعت قبل از سفر باید نتیجه منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی یا عربی از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت (دولتی یا خصوصی) گرفته باشند، هنگام ورود به فرودگاه بین‌المللی مسقط نیز باید تست PCR انجام دهند. هزینه این تست ۲۵ ریال کشور عمان (حدود ۶۵ دلار آمریکا) است که می‌تواند از طریق برنامه Tarassud + قبل از ورود به کشور عمان پرداخت شود. یک کد QR به مسافر داده می‌شود تا در محل غربالگری نشان دهد و انجام آزمایش در زمان ورود تسریع شود. شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده‌اند مسافرانی را که این مرحله را انجام نداده باشند، نمی‌پذیرند.

همه مسافران پس از ورود، باید در هتل خود قرنطینه شوند تا نتیجه تست مشخص شود. معمولاً حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد. مسافران زیر ۱۵ سال ملزم به ارائه تست نیستند.

بنابر آخرین اطلاعیه‌ای که شرکت‌های هواپیمایی کشور عمان منتشر کرده‌اند، مسافرانی که قصد دارند ۱۰ روز را در این کشور سپری کنند، فارغ از نتیجه تست، باید هفت روز کامل در قرنطینه بمانند و یک دستبند ردیابی در تمام مدت همراه داشته باشند و پس از انجام آزمایش دوم PCR در هفتمین روز قرنطینه و مشخص شدن نتیجه منفی، فرصت دارند دو سه روز در این کشور سفر کنند.

کادر پرواز از قرنطینه هفت‌روزه و تست دوم PCR معاف شده‌اند اما موظفند تمام پروتکل‌های بهداشتی و اقدامات احتیاطی مورد تایید وزارت بهداشت کشور عمان را اجرا کنند.

دیپلمات‌های شاغل در سفارت‌های رسمی کشورهای خارجی مستقر در کشور عمان و مسافران دیپلماتی که به عنوان توریست به کشور عمان سفر می‌کنند، از انجام تست PCR در هنگام ورود و تهیه دستبند ردیاب اپلیکیشن «ترصد» معاف شده‌اند اما ملزم هستند دوره قرنطینه هفت‌روزه را بگذرانند.

دولت کشور عمان همچنین همه گردشگران خارجی را ملزم کرده برای سفر به این کشور حتی به مدت ۱۰ روز، بیمه‌نامه‌ای با اعتبار یک ماه که بیماری کووید-۱۹ را نیز پوشش دهد همراه داشته باشند.

شرایط ورود مسافران خارجی بدون ویزا و روادید به کشور عمان و همچنین شرایط ورود مسافر به این کشور در دوران شیوع ویروس کرونا، از طرف شرکت‌های هواپیمایی کشور عمانی به آژانس‌های مسافرتی ایران به این شرح اعلام شده است:

قوانین سفر بدون ویزای ایرانیان به عمان اعلام شد

۱. گذرنامه مسافرتی حداقل باید شش ماه اعتبار داشته باشد.

۲. مسافر باید دارای بلیت بازگشت معتبر، رزرو معتبر هتل، بیمه مسافرتی و تمکن مالی به منظور پوشش هزینه‌ها در طول مدت اقامت در کشور عمان باشد.

۳. مدت اقامت مسافر بدون ویزا و روادید در کشور کشور عمان حداقل ۱۰ روز بوده و غیرقابل تغییر است.

۴. در صورتی که مدت اقامت مسافر از ۱۰ روز متجاوز شود، به ازای هر روز اقامت اضافه، جریمه‌ای به مبلغ ۱۰ ریال کشور عمانی به مسافر تعلق می گیرد.

۵. در صورت تمایل به اقامت بیشتر از ۱۰ روز، مطابق با سیستم اجرایی صدور ویزا و روادید، مسافر می‌تواند قبل از سفر، نسبت به دریافت هر نوع ویزا و روادیدی توریستی و پرداخت هزینه‌های مربوطه اقدام کند.

۶. مسافرتِ مسافرِ معاف از اخذ ویزا و روادید، با همسر و فرزندان دارای ملیت غیر به کشور کشور عمان در صورت اقامت در بازه زمانی ۱۰ روز بلامانع است.

۷. در خصوص مسافران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC Countries)، افراد دارای اقامت، ویزا و روادیدی توریستی و ویزا و روادیدی کار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (طبق فهرست مشاغل مجاز)، در صورتی که دارای ملیت قیدشده در فهرست ۱۰۳ کشور مجاز باشند، می‌توانند از معافیت مربوطه استفاده کنند.

۸. شهروندان کشورهای دوم و سوم نیز در صورتی که مقیم کشورهای مربوطه بوده یا دارای ویزا و روادیدی معتبر برای ورود به هر یک از کشورهای ایالت متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، کشورهای حوزه شنگن و ژاپن باشند، می‌توانند از این معافیت استفاده کنند.

۹. طبق قوانین فعلی ویزا و روادیدی ورود به کشور عمان، ویزا و روادیدی مسافران (دارای ویزا و روادیدهای توریستی یک‌ماهه و یک‌ساله، افراد مقیم کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس و مسافران چندسفره) در صورتی که کشور تابعه جزو فهرست کشورهای دوم و سوم باشد، قابل استفاده است.

۱۰. در صورتی که مسافر به هر دلیل اجازه ورود به کشور کشور عمان را نداشته باشد، به عنوان مسافر دیپورتی تلقی می‌شود و تمام هزینه‌های مرتبط با بازگرداندن مسافر به کشور مبدأ سفر، به عهده خود مسافر است.

۱۱. این شرایط که در خصوص ورود مسافران خارجی معاف از ویزا و روادیدی کشور عمان است، حق اشتغال و فعالیت کاری و همچنین اقدام برای دریافت هرگونه ویزا و روادید و یا اقامت را برای مسافرن فراهم نمی‌کند.

۱۲. در تمام مسیرهای منتهی به کشور عمان از مسافران ورودی تست PCR گرفته می‌شود و اگر نتیجه آن مثبت بود، مسافر طبق قوانین این کشور با هزینه شخصی قرنطینه می‌شود. مسافران پس از ورود به این کشور ملزم به دریافت دستبند ردیاب به مبلغ ۲۵ ریال کشور عمان هستند.

۱۳. این قوانین شامل همه مسافرانی می‌شود که قصد دارند با ویزا و روادید یا بدون ویزا و روادید به کشور عمان سفر کنند.

۱۴. شرکت‌های هواپیمایی و تمام دفاتر خدمات مسافرتی موظفند بر حسن اجرای تمام موارد ذکرشده در این بخشنامه نظارت کامل داشته باشند. بدیهی است هرگونه تخطی از این موارد مشمول پیگرد قانونی خواهد.

این قوانین سختگیرانه اگرچه به علت همه‌گیری کرونا به اجرا گذاشته شده اما با واکنش‌های اعتراض‌آمیز برخی گردشگران مواجه شده است. در بین پیام‌هایی که منتشر شده، بعضی نوشته‌اند «سفر با یک دستبند ردیاب و هفت روز قرنطینه از ۱۰ روز سفر، قطعا نمی‌تواند رویایی باشد.»

اظهارات برخی شرکت‌های توریستی ایرانی نشان می‌دهد با وجود برقراری قانون معافیت ویزا و روادیدی ۱۰ روزه، اما بیشترین افرادی که در رفت و آمد بین کشور عمان و ایران هستند، شهروندان مقیم در آن کشور و یا بازرگان هستند. این شرکت‌ها می‌گویند با وجود چنین مقرراتی، سفر توریستی به کشور عمان یا هر کشور دیگری را توصیه نمی‌کنند، مگر اقتضا و ضرورتی وجود داشته باشد.

یکی از کارگزاران ایرانی در کشور عمان به ایسنا می‌گوید: طرح معافیت از ویزا و روادیدی ۱۰ روزه در کشور عمان ایده جدیدی نیست، این کشور از مدت‌ها قبل قصد داشت برای افزایش تعداد گردشگران این قانون را به اجرا بگذارد اما با شیوع ویروس کرونا تداخل پیدا کرد، بنابراین تحت تاثیرِ این ویروس، مقررات محکم‌تری وضع شد که البته هدف آن محافظت از گردشگران خارجی و مردم این کشور است.

تدابیر سفت و محکم مسافرتی به کشور عمان، سوال‌های دیگری را نیز پیش آورده است از جمله این‌که کشور عمان محدودیت‌های سفر در داخل این کشور را برداشته است؟ سایت‌های خبری کشور عمان نوشته‌اند رستوران‌ها، هتل‌ها و موزه‌های این کشور پس از ماه‌ها قرنطینه و محدودیت حالا برای پذیرش گردشگران آماده می‌شوند و درحال حاضر منع رفت و آمد وجود ندارد و سفرهای بین منطقه ای مجاز است. علاوه بر این استفاده از ماسک در تمام فضاهای عمومی داخلی و خارجی این کشور اجباری است.

گردشگری سریع‌ترین صنعت غیرنفتی در کشور عمان است که همانند سایر کشورها از همه‌گیری ویروس کرونا بسیار تاثیر گرفته. صاحبان خدمات و سرمایه‌گذاران گردشگری در این کشور با باز شدن مرزهای کشور عمان منتظر برگشت گردشگران هستند.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت