اطلاعات کاربردی رانندگی در کانادا

حقوق و وظایف شما وقتی پلیس کانادا مظنون شود که الکل نوشیده‌اید

اگر پلیس مظنون شود که مشروب نوشیده‌اید، حقوق و وظایف شما چیست

پلیس می‌خواهد از شما تست نوشیدن مشروب بگیرد؟ اگر پلیس چنین چیزی را از شما خواسته، بهتر است تحت هیچ شرایطی از دستور او سرپیچی نکنید، چون سرپیچی از انجام این تست‌ها یک جرم کیفری محسوب می‌شود و در صورت انجام این جرم، با اتهام عدم پیروی از درخواست پلیس مواجه خواهید شد و چنانچه گناهکار شناخته شوید، جریمه‌های مختلفی از جریمه‌های نقدی گرفته تا توقیف گواهینامه و حتی زندان در انتظارتان است

ممکن است برای هر کس پیش بیاید که در حین رانندگی پلیس به او مظنون شود که بعد از نوشیدن مشروب در حال رانندگی است.

در چنین شرایطی، رویه‌های معینی وجود دارد که پلیس آنها را پیگیری می‌کند.

اگر پلیس به راننده‌ای شک کند که قبل از رانندگی مشروب نوشیده است، می‌تواند تست‌های مختلفی از او بگیرد تا درستی یا نادرستی این شک برایش اثبات شود.

تست‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد، از تست تنفس کنار جاده گرفته تا گرفتن نمونه خون، تست میدانی استاندارد هشیاری و تست Breathalyzer.

در صورتی که پلیس بخواهد این تست‌ها را از شما بگیرد، شما حق سرپیچی از دستور او را ندارید، وگرنه عواقبی در انتظارتان خواهد بود.

خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند با جزئیات بیشتری درباره هر یک از این تست‌ها، جریمه‌های سرپیچی از انجام آنها و نکاتی درباره قانون غلظت الکل صفر در خون (BAC) آشنا شوید.

پلیس برای اینکه بفهمد شما مشروب نوشیده‌ و رانندگی کرده‌اید یا نه، می‌تواند از شما بخواهد که تست بدهید. در این زمینه، تست‌های مختلفی وجود دارد.

پلیس ممکن است از شما بخواهد تست کنار جاده‌ای انجام دهید

اگر پلیس بخواهد تشخیص بدهد که آیا شما ظرف ۳ ساعت قبل از رانندگی، مشروب نوشیده‌اید یا نه، می‌تواند از شما بخواهد که تست تنفسی کنار جاده‌ای بدهید تا کنترل کند که تحت تاثیر الکل هستید یا خیر.

پلیس برای درخواست تست تنفس، نیازی به دلیل ندارد و شما حق ندارید در چنین موقعیتی، از تست تنفس خودداری کنید.

شرایطی که پلیس می‌تواند از شما نمونه خون بگیرد

اگر قادر به ارائه‌ نمونه تنفس نباشید و پلیس به دلایل موجهی، مظنون باشد که شما ظرف ۳ ساعت قبل از رانندگی مشروب نوشیده‌اید، می‌تواند از شما نمونه خون بگیرد.

نمونه خون شما برای تشخیص مقدار غلظت الکل در خون‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین موقعیتی، شما حق ندارید از انجام تست خون اجتناب کنید.

تست میدانی استاندارد هشیاری، کجا و چگونه انجام می‌شود؟

همچنین، اگر پلیس به دلایل موجهی ظنین باشد که شما ظرف ۳ ساعت قبل از رانندگی، مشروب نوشیده‌اید، ممکن است از شما بخواهد که در کنار جاده، تست میدانی استاندارد هشیاری Standardized Field Sobriety Test بدهید.

برای مثال ممکن است از شما خواسته شود که روی یک پا بایستید یا در امتداد یک خط مستقیم حرکت کنید.

این تست برای تشخیص آن است که آیا توانایی رانندگی شما تحت‌تاثیر الکل قرار گرفته است یا خیر.
در چنین موقعیتی، شما حق ندارید از انجام تست میدانی استاندارد هشیاری سر باز زنید.

در چه شرایطی، پلیس از شما تست Breathalyzer می‌گیرد؟

پلیس در شرایط زیر می‌تواند از شما بخواهد که برای تست Breathalayzer به پاسگاه پلیس بروید:

  •  به دلایل موجهی باور داشته باشد که توانایی رانندگی شما تحت‌تاثیر الکل قرار گرفته است، یا
  • به دلایل موجهی باور داشته باشد که میزان الکل خون شما بالاتر از حد قانونی است.

تست Breathalyzer با دستگاهی متفاوت با تست تنفس کنار جاده‌ای انجام می‌گیرد و بسیار حساس‌تر و قابل‌اتکاتر است. این تست شامل سنجش سطح الکل خون شماست.

ممکن است گواهینامه رانندگی شما توقیف شود

بسته به نتایج تست تنفس کنار جاده‌ای یا تست breathalyzer، ممکن است مجبور باشید که گواهینامه رانندگی خود را به‌مدت ۳ تا ۹۰ روز، در اختیار پلیس بگذارید.

اگر بعد از این، باز هم به جرایم مرتبط با رانندگی وسایل نقلیه تحت‌تاثیر الکل محکوم شوید، برای بار اول گواهینامه رانندگی‌تان به مدت دست‌کم یک سال توقیف می‌شود.

چه عواقبی در انتظار شماست، اگر از دستور پلیس برای تست تنفس سرپیچی کنید

سرپیچی از ارائه نمونه تنفس یک جرم کیفری محسوب می‌شود. چنانچه از تست تنفس خودداری کنید، با اتهام عدم پیروی از درخواست پلیس مواجه خواهید شد.

چنانچه گناهکار شناخته شوید، برای بار اول، به دست‌کم ۲ هزار دلار جریمه‌ نقدی و یک سال ممنوعیت از رانندگی محکوم خواهید شد. محکومیت برای بار دوم، شما را دست‌کم به‌مدت ۳۰ روز پشت میله‌های زندان خواهد انداخت.

نکاتی که باید درباره قانون غلظت الکل صفر در خون بدانید

قانون غلظت الکل صفر در خون (BAC) تمام رانندگان زیر ۲۱ سال و رانندگان تازه‌کار در تمام سنین را دربرمی‌گیرد. رانندگان تازه‌کار و رانندگان زیر ۲۱ سال نباید در حین رانندگی، هیچ مقدار الکلی در خون خود داشته باشند.

چنانچه قانون BAC صفر شامل شما شود و در حین رانندگی، الکل در خون شما یافت گردد:

  1. گواهینامه رانندگی شما در همان کنار جاده به‌مدت ۲۴ ساعت توقیف می‌شود؛ و
  2. به ارتکاب یک جرم متهم خواهید شد.

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023