تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

شوک فرهنگی مهاجرت


شوک فرهنگی در مهاجرت چیست

وقتی خانه و کاشانه خود را برای سفر به کشور دیگر ترک می کنید، طبیعی است که شخصیت و رفتارهای فرهنگی خود را نیز به همراه خود میبرید وقتی وارد یک کشور جدید با فرهنگی متفاوت می شوید ممکن است احساسات و واکنش های بسیار گوناگونی داشته باشید. مثلا ممکن است احساس سردرگمی، عصبانیت، کج خلقی و عدم اطمینان کرده و احساس کنید که برای انجام کارهایتان به دیگران وابسته اید. اگر اینچنین است دچار شوک فرهنگی شده اید

📌شوک فرهنگی یک واکنش طبیعی است که اکثر مردم بعد از ورود به کشور دیگر به نوعی آنرا تجربه می کنند
کنار آمدن با شوک فرهنگی به تلاش خاصی نیاز دارد ولی باید به خاطر داشته باشید که فقط شما نیستید که در این حالت احساس اضطراب می کنید. خیلی از مردم در هفته ها و ماه های اولشان در یک کشور جدید واکنش های مشابهی دارند این یک واکنش طبیعی در برابر تغییرات خیلی گسترده ای است که در محیط فیزیکی، اجتماعی و فرهنگی شما بوجود آمده است.

📌شوک فرهنگی چهار مرحله دارد اگر آنها را خوب درک کنید می توانید بهتر با احساسات و تجربه شوک فرهنگی کنار بیایید

1️⃣دوره ماه عسل (خوشحالی): به محض ورود به کشور دیگر امیدها و انتظارات زیادی دارید همه چیز برایتان جالب توجه و هیجان انگیز است

2️⃣شوک/بحران فرهنگی (نا امیدی): با مشکلات زیادی مثل پیدا کردن خانه یا کار یا ثبت نام کلاس زبان روبرو می شوید. امکان دارد احساسات مختلفی مثل نارضایتی، نا امیدی، خجالت، ترس، عصبانیت، احساس گناه، دلتنگی برای کشورتان، تحریک پذیری و یا افسردگی را تجربه کنید. بعضی ها حتی با مشکلاتی مثل بی خوابی، خستگی، بی اشتهایی و بی علاقگی روبرو می شوند.

📌خیلی از افراد هیچ تلاشی برای خروج از این مرحله انجام نمیدهند و اصطلاحا در این مرحله گیر میکنند

3️⃣جا افتادن (بهبود):با بهتر شدن زبان آن کشور و بالا رفتن تجربه ،احساس می کنید کنترل بیشتری بر اوضاع دارید. شاید هنوز تردیدهایی داشته باشید یا از خودتان مطمئن نباشید. انتظارات شما به آسانی برآورده نمی شوند

4️⃣تسلط (دوفرهنگی): کارهای شما روی روال افتاده اند. به زبان، عادت ها، سنت ها، غذا و مردم کشور جدید، بیشتر عادت کرده اید. احساس راحتی بیشتری می کنید و آن کشور را بعنوان خانه خود قبول می کنید. رسیدن به این مرحله شاید پنج سال و حتی بیشتر طول بکشد. صبور باشید و هیچوقت فراموش نکنید که تنها نیستید

📌برای اینکه بهتر با وضعیت جدید کنار بیایید به چند پیشنهاد توجه کنید:

گوش بدهید، مشاهده کنید و ذهنی باز داشته باشید
سعی کنید دقیق به حرف های مردم گوش کنید و زبان بدن و حرکت های آنها را مشاهده کنید. شما یاد می گیرید که چطور به روش های شفاهی وغیرشفاهی صحیح با مردم ارتباط برقرار کنید. دائم از خودتان بپرسید آیا رفتاری که مشاهده کرده اید در فرهنگ آن کشور صحیح محسوب می شود یا خیر، حتی اگر آن رفتار برای شما عجیب یا اشتباه باشد. اگر چیزی می بینید یا تجربه می کنید که آنرا درک نمی کنید، فراموش نکنید که ممکن است اطلاعات کافی درباره آن نداشته باشید.خودتان را سازگار کنید و از تجربه ها لذت ببرید. بااضطراب و نا امیدی یاد گرفتن راه و چاه در یک فرهنگ جدید کار آسانی نیست.

معنی چیزها در شرایطی که طرفین هریک از فرهنگ متفاوتی هستند شاید روشن نباشد. در این شرایط، طبیعی است که احساس اضطراب و نا امیدی بکنید. اگر قبول کنید که این احساسات جزو مسیر طبیعی جا افتادن در کشور جدید هستند، شاید بهتر بتوانید با آنها کنار بیایید. در جامعه فعال باشید تجربه کردن و فهمیدن راه های جدید زندگی در یک فرهنگ متفاوت خیلی ارزشمند است. سعی کنید با مردم آشنا شده و در جامعه فعال باشید. این کار به شما کمک می کند یادبگیرید.بیرون بروید، کارهای داوطلبانه انجام دهید و در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید.

در کارهایی شرکت کنید که امید شما را برای آینده بهتر تقویت می کنند دوره اولیه را فقط یک مرحله از زندگی خود بدانید آغاز امیدهای شما برای آینده ای بهتر. در کلاس های زبان شرکت کنید. این کلاس ها فقط برای یاد گرفتن زبان نیستند؛ بلکه از این طریق وارد جامعه شده و اعتماد به نفس خود را بالا می برید. بطور مرتب کار بخصوصی را برای بهبود خود انجام دهید ورزش کنید.

از خانه بیرون بروید و پیاده روی کنید، بدوید یا دوچرخه سواری کنید. با دوستانتان دیدار کنید. به دنبال علایق قدیمی خود بروید، کاری که از گذشته دوست داشته اید را از سر بگیرید یا یک فعالیتی را شروع کنید که همیشه دوست داشتید انجام بدهید ولی امکانش را نداشتید (برگرفته از سازمان خدمات اجتماعی استرالیا )


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی