تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

شهروندی کانادا – سوالات متداول


پاسخ به سوالات متداول و مهم راجب سیتیزنی کانادا

اگر یک شهروند کانادایی باشد اگر:

 • در کانادا متولد شد.
 • از طریق طبیعی شدن شهروند شوید.
 • در خارج از کانادا متولد شد و یکی از والدین در زمان تولد تابعیت کانادا بود ، زیرا این والدین یا در کانادا متولد شده یا در کانادا متولد شده بود.
 • در خارج از کانادا در اول ژانویه سال 1947 یا در تاریخ 16 آوریل 2009 در والدین کانادایی که در خارج از کانادا نیز در یکی از والدین کانادایی متولد شده بود ، متولد شد. یا
 • در اوایل ژانویه سال 1947 توسط والدین کانادایی در خارج از کانادا پذیرفته شد.

برای اهداف این صفحه ، ما با روند اخذ تابعیت کانادا از طریق طبیعی شدن ، سر و کار خواهیم داشت.

متقاضیان برای تبدیل شدن برای شهروند کانادا ، باید:

 • دارای اقامت دائم
 • در حال حاضر در کانادا باشد
 • حداقل از 5 سال گذشته حداقل سه سال (1،095 روز) در کانادا اقامت داشته اند.
 • در صورت نیاز طبق قانون مالیات بر درآمد ، حداقل در مدت پنج سال مالیات درآمدهای شخصی را برای مدت 5 سال ثبت کرده اند.
 • نشان دادن دانش کانادا و دانش انگلیسی یا فرانسه (اگر بین 18 تا 54 سال باشد ، شامل میشود). و
 • تحت دستور حذف قرار نگیرید
 • مالیات خود را پرداخت کرده باشید

* در شرایط نادر ، مهاجرت و تابعیت کانادا (IRCC) به متقاضی اجازه می دهد تا زمان سپری شده در خارج از کانادا را برای محاسبه حضور فیزیکی حساب کند. اگر در خارج از کانادا سکونت داشتید زیرا شما ، شهروند کانادایی یا همسر مقیم دائم یا شریک عرف عمومی یا والدین مقیم دائم در خارج از کانادا یا در نیروهای مسلح کانادا یا دولت عمومی دولت فدرال یا استان یا قلمرو کار کرده اید ، این روزها ممکن است شمرده شود.

تابعیت کانادا به تعدادی از حقوق اعطا می کند. علاوه بر حقوقی که ساکنین دائم کانادا دارند ، از جمله حق زندگی و کار در هر نقطه از کانادا ، شهروندان کانادایی می توانند:

 • رأی دادن در انتخابات فدرال ، استانی و شهرداری.
 • کاندید شدن برای دفتر سیاسی
 • بدون نیاز به تجمع روزهای اقامت برای حفظ وضعیت در کانادا ، هر زمان که خواستند ، مجدداً ترک و وارد کانادا شوید. و
 • درخواست گذرنامه کانادایی ، یکی از با ارزش ترین گذرنامه های جهان.

علاوه بر این ، کودکی که به اتباع کانادایی متولد شده است ، خواه آن کودک در کانادا متولد شود یا نه ، بطور خودکار شهروند کانادایی است. و در آخر اینکه ، شهروندان نیازی به تمدید اسناد مهاجرتی خود ندارند ، زیرا گواهی تابعیت کانادا به طور نامحدود معتبر است.

مزایای تابعیت کانادا

 • شخص معمولاً سوگند یاد می کند قبل از قاضی یا مقام شهروندی ، غالباً در شرکت سایر مهاجران که تابعیت کانادا می شوند. تعهد سوگند تابعیت آخرین شرط قانونی متقاضیان بالای 14 سال است که مایل به اتباع کانادا هستند.
 • شهروند شدن یک واقعه در حال تغییر زندگی برای مهاجران به کانادا است. این پایان سفر آنها به عنوان تازه وارد و آغاز سفرشان به عنوان کانادایی ها با همان حقوق شهروندان متولد کانادا است. این حقوق عبارتند از: امکان رأی دادن ، کاندیداتوری در منزل ، برخورداری از رفتارهای ترجیحی هنگام درخواست کار در خدمات عمومی ، حق مسافرت با گذرنامه کانادایی ، از جمله موارد دیگر.
 • برای تبدیل شدن به شهروندان کانادا – روندی موسوم به “طبیعی سازی” – تازه واردان ابتدا باید در کانادا اقامت دائمی پیدا کنند . اقامت دائم کانادا می تواند پس از حضور جسمی حداقل 5 سال در 5 سال گذشته و تکمیل اظهارنامه مالیات بر درآمد کانادا ، پس از حضور جسمی در این کشور ، درخواست تابعیت کند. کسانی که مایل به اتباع کانادا هستند نیز باید درمورد حقوق و مسئولیت های خود امتحان کنند و ثابت کنند که به یکی از زبان های رسمی کانادا صحبت می کنند و می نویسند.

در ژوئن سال 2017 ، بیل C-6 ، قانونی برای اصلاح قانون شهروندی ، به تصویب رسید و تغییرات مهمی در نحوه دستیابی و حفظ تابعیت کانادا به ارمغان آورد.

اگرچه C-6 در ژوئن 2017 به قانون تبدیل شد ، اما برخی از مهمترین اقدامات آن فقط در 11 اکتبر 2017 عملی شد . تعداد روزهایی که شخص قبل از واجد شرایط بودن برای تابعیت باید به عنوان اقامت خود بگذراند ، کاهش یافته است و متقاضیانی که قبلاً وقت خود را برای گذراندن موقت در کانادا می گذرانده اند ، اکنون می توانند بخشی از آن زمان را نسبت به شرایط واجد شرایط بودن بشمارند.

قبل از واجد شرایط شدن برای درخواست تابعیت ، قبل از 11 اکتبر 2017 ، ساکنان دائم مجبور بودند طی یک دوره شش ساله 1460 روز (چهار سال) اقامت در کانادا را جمع کنند. از تاریخ 11 اکتبر 2017 ، فقط 1095 روز (سه سال) در کانادا طی یک دوره 5 ساله مورد نیاز است. علاوه بر این ، متقاضیانی که قبل از اخذ اقامت دائم در کانادا به عنوان کارگر ، دانشجو ، بازدید کننده یا شخص محافظت شده در کانادا گذرانده اند ، ممکن است حداکثر 365 روز از این زمان را به عنوان اقامت موقت نسبت به روزهای اقامت خود در نظر بگیرند. هر روز واقعی که در کانادا برای چنین وضعیت موقت سپری می شود ، نصف روز شمرده می شود ، در حالی که هر روز با وضعیت دائمی به عنوان یک روز کامل حساب می شود.

علاوه بر این ، دولت دیگر نیازی به متقاضیان ندارد تا چهار سال از 18 سال یا بیشتر از 4 سال از شش سال قبل از درخواست خود ، در کانادا حضور داشته باشد ، مانند گذشته.

دولت همچنین بخش بزرگی از متقاضیان را از قبول شدن در آزمون تابعیت و اثبات توانایی زبان معاف می کند. فقط متقاضیان 18 تا 54 ساله ، فراگیر ، باید این دانش و توانایی را اثبات کنند.

برخی از تغییرات بلافاصله پس از تصویب C-6 وارد عمل شدند. نکته قابل توجه ، متقاضیان دیگر ملزم به ادامه زندگی در کانادا پس از اعطای تابعیت نیستند و انعطاف پذیری بیشتری را برای افراد و خانواده هایی که ممکن است به دلایل شخصی یا شخصی در خارج از کانادا زندگی کنند فراهم می کند. سایر تغییراتی که در آن زمان به مرحله اجرا رسیده است ، به خردسالان اجازه می دهد بدون رضایت پدر و مادر ، از شهروندی درخواست کنند و شهروندان دوگانه که به جرم خیانت ، جاسوسی و تروریسم محکوم شده اند دیگر با ابطال تابعیت خود مواجه نخواهند شد. در عوض ، آنها مانند هر شهروند دیگر کانادایی با سیستم دادگستری کانادا روبرو هستند. این تغییر اخیر آنچه را بسیاری تصور می کردند سیستم “دو لایه” بود ، از بین برد.

در چارچوب جهانی ، روند تثبیت تابعیت کانادا یکی از آزادانه ترین ها – اگر نه – آزادانه ترین کشور است. کانادا اجازه تابعیت دوگانه را می دهد ، از شهروندان جدید نمی خواهد که قصد خود را برای اقامت در ایالت اعلام کنند و به ساکنان اجازه می دهد تا در یک بازه زمانی کوتاهتر از سایر کشورها – در بعضی مواقع بسیار کوتاه تر – درخواست تابعیت ارائه دهند. قوانین کانادا به ساکنان غیر شهروند اجازه می دهد زندگی و کار انعطاف پذیر را انجام دهند ، در حالی که برنامه ریزی است که در نهایت از طریق سیستمی که معیارهای واضح و عینی را تعیین می کند ، شهروندان کانادایی شوند.

کشورشرایط اقامت قبل از تابعیتتابعیت دوگانهقصد اقامت در تهیهمنبع دولت
استرالیا4 سال بلافاصله قبل از درخواستمجازآرهمهاجر دارای اقامت دائم – صلاحیت
کانادا3 سال در 5 سال گذشته ، که از آن حداکثر 1 سال وضعیت موقت قبلی ممکن است شامل شودمجازنهIRCC
هند12 سال در 15 سال گذشته ، از جمله 1 سال قبل از درخواستمجاز نیستآرهوزارت امور خارجه
ایرلند5 سال در 9 سال گذشته ، از جمله 1 سال قبل از درخواست.مجازآرهتبدیل شدن به یک شهروند ایرلندی از طریق طبیعی شدن
نیجریه15 سال در 20 سال گذشته ، از جمله 1 سال بلافاصله قبل از درخواستبرای افراد دارای مجوز مجاز نیستآرهقانون اساسی
پاکستان5 سال در 8 سال گذشته ، از جمله 1 سال بلافاصله قبل از درخواستفقط اگر از یکی از 18 کشور باشیدآرهوزارت کشور
فیلیپین10 سال مداوممجاز نیستآرهقانون طبیعی سازی اداری
بریتانیا5 سال (3 سال در صورت درخواست همسر همسر)مجازآرهشهروند انگلیس شوید
ایالات متحده آمریکا5 سال (3 سال در صورت درخواست همسر همسر)مجازنهچگونه شهروند ایالات متحده و USCIS بشویم

توجه: جدول فوق با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده در اکتبر 2017 ایجاد شده است. vwalt نمی تواند صحت اطلاعات مداوم درج شده در جدول را تضمین کند.

به جز در موارد نادری که شامل پذیرش بین المللی است ، همه کانادایی های طبیعی ابتدا باید تقاضای اقامت دائم کانادا را بگیرند و اخذ کنند. کانادا از افراد تازه وارد از سراسر جهان تحت برنامه های مهاجرتی خود استقبال می کند ، که از طریق آن افراد و خانواده ها ممکن است به اقامت دائم تبدیل شوند. اگر در مورد گزینه های خود مطمئن نیستید ، یا اگر در حال حاضر در کانادا با وضعیت موقت زندگی می کنید و مایل به انتقال به اقامت دائم هستید ، لطفاً به صفحه مشاوره مهاجرت ما مراجعه کنید .

بله ، کانادا اجازه تابعیت دوگانه (یا چندگانه) را می دهد. این بدان معناست که شهروندان جدید کانادایی ممکن است ضمن داشتن حقوق و امتیازات کانادایی بودن ، تابعیت یک کشور دیگر را نیز حفظ کنند (اگر این کشور اجازه تابعیت دوگانه را نیز می دهد).

خیر ، شهروندان کانادایی مجبور نیستند پس از شهروند شدن قصد اقامت در کانادا را داشته باشند. پیش از این برعکس بود ، اما این ماده در سال 2017 لغو شد.

خیر ، اگر با یک شهروند کانادایی ازدواج کنید به طور خودکار تابعیت کانادا نمی شوید. ممکن است همسر شما (شهروند کانادایی) از شما حمایت کند که مقیم دائم شوید ( مقاله حمایت از همسران ما را ببینید ) ، پس از آن ممکن است در نهایت واجد شرایط تابعیت شوید. از طرف دیگر ، شما می توانید از طریق روش های دیگر (مانند برنامه مهاجرت اقتصادی) برای اقامت دائم اقدام کنید .

از افرادی که اولین بار امتحان تابعیت را قبول نکرده اند ، اما در غیر این صورت معیارهای اخذ تابعیت را رعایت می کنند ، از آنها خواسته می شود حدود 4-8 هفته پس از اولین آزمون در یک آزمون دیگر بنشینند.

اگر آزمایش دوم نیز به نتیجه نرسد ، دولت کانادا از این شخص دعوت می کند تا برای یک جلسه دادرسی با یک افسر تابعیت حاضر شود. در طی این جلسه شفاهی ، افسر می تواند با آزمایش دانش خود در مورد کانادا ، پرسیدن سؤال در مورد محل اقامت خود در کانادا ، و ارزیابی زبان انگلیسی یا فرانسوی ، این فرد را بررسی کند که آیا این فرد تمام شرایط مورد نیاز شهروندی را رعایت می کند.

شهروندان جدید موظفند در مراسمی شرکت کنند و سوگند شهروندی را بخوانند. پس از سوگند خوردن ، شهروند کانادایی می شوید. یک گواهی تابعیت ، با ذکر تاریخ ، به عنوان اثبات تابعیت به هر شهروند جدید ارائه می شود. شهروندان از سن 14 سال و بالاتر موظفند به مراسم بروند و سوگند یاد کنند. کودکان زیر 14 سال نیازی به حضور ندارند ، اما از این کار استقبال می کنند.

مراسم شهروندی در سراسر کانادا و در همه اوقات سال برگزار می شود. آنها موقعیت های شادی آور هستند ، جایی که مردم در سراسر جهان به خانواده کانادا با هم می پیوندند.

دولت کانادا یک منبع آنلاین برای آماده شدن برای مراسم شهروندی کانادا فراهم می کند .

آیا یک فرد واجد شرایط می تواند به من در اهداف من کمک کند؟

مشاورین مهاجرتی که با آنها کار می کنیم خوشحال هستند که شما را در تبدیل شدن به شهروند کانادایی یاری می کنند. نگران نباشید ، یک مشاوره رزرو کنید ، و سفر خود را به شهروندی کانادا ادامه دهید!


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی