تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

شغل نقشه برداری در کانادا


نقشه برداری در کانادا

نقشه برداران زمین برای تعیین موقعیت مرزهای املاک و مستغلات، حد فاصل‌ها و دیگر مشخصه‌های طبیعی یا ساخت دست انسان، و تهیه و نگهداری نقشه‌های مقطعی، پلان‌های رسمی، سوابق و اسناد مربوط به نقشه‌برداری، دست به برنامه ریزی، نظارت و اجرای نقشه‌برداری حقوقی می‌نمایند. نقشه برداران توسط دولت‌های فدرال، استانی و شهری، موسسات نقشه برداری بخش خصوصی، و شرکت‌های توسعه املاک، منابع طبیعی، مهندسی و ساخت و ساز به کار گرفته می‌شوند و یا ممکن است خود اشتغال باشند.


کد شغلی کانادا برای نقشه برداری:

کد شغلی بروز را برای نقشه بردای NOC یا ناک را در این لینک به دست بیاوید .


عناوین شغلی شغل نقشه برداری در کانادا

 • نقشه بردار زمین
 • نقشه بردار حقوقی
 • نقشه بردار حرفه‌ای زمین
 • نقشه بردار اموال
 • نقشه بردار زمین مامور


مجوزهای لازم برای کار به عنوان نقشه بردار در کانادا

اخذ مجوز از انجمن نقشه برداران


شرح وظایف نقشه برداری در کانادا

 • توسعه برنامه‌های نقشه برداری، روش‌ها و فرآیندها برای انجام نقشه برداری‌های حقوقی
 • برنامه ریزی، هدایت و نظارت یا انجام نقشه برداری جهت ایجاد و نشانه گذاری مرزهای قانونی اموال، قطعات زمین، اراضی کانادا و استان‌ها، مطالبات اراضی بومی، چاه‌ها، مطالبات معدن، حق استفاده از راه‌ها، جاده‌ها و بزرگراه‌ها.
 • نقشه برداری و ایجاد زیربخش‌ها برای توسعه روستایی و شهری.
 • تعیین مکان‌های دقیق با استفاده از تجهیزات اندازه گیری الکترونیکی و سیستم GPS
 • آنالیز، مدیریت و نمایش داده‌ها با استفاده از GIS و CAD
 • ثبت تمام اندازه گیری‌ها و سایر اطلاعات بدست آمده در طول عملیات نقشه برداری.
 • تهیه یا نظارت بر تهیه و گردآوری کلیه داده‌ها، پلان‌ها، نمودارها، سوابق و اسناد مربوط به نقشه برداری مرزهای املاک و مستغلات.
 • تایید و بعهده گرفتن مسئولیت نقشه برداری‌هایی که برای تعیین مرزهای املاک صورت گرفته است.
 • ارائه مشاوره و شهادت به عنوان متخصص در مورد موضوعات مربوط به نقشه برداری حقوقی.
 • در بعضی موارد، نظارت بر سایر نقشه برداران و تکنسین‌های نقشه برداری.


شرایط استخدام نقشه برداری در کانادا

 • مدرک کارشناسی در رشته مهندسی ژئوماتیک یا مهندسی نقشه برداری یا دیپلمای کالج در علوم نقشه برداری یا فناوری ژئوماتیک
 • یک تا سه سال دوره کارآموزی
 • گذراندن آزمون‌های حرفه‌ای نقشه برداران
 • اخذ مجوزهای دولتی یا استانی از انجمن نقشه برداران


پیشنهادهای شغلی برای نقشه بردارن در کانادا

رزومه کاری خود برای مشاغل پیشنهاد شده برای نقشه برداران در کانادا را همین امروز ارسال کنید.

لیست مشاغل


تجربیات شغل نقشه برداری در کانادا

لازم به توضیح ست که نقشه بردار شدن در اونتاریو یک پروسه خاص دارد . یک نقشه بردار با لایسنس (مشابه PENG)، مسئول تهیه و تأیید نقشه ها هست. مهمترین اختلاف این شغل در کانادا با شغل مشابه در ایران، مسئولیت های حقوقی سنگینی هست که در کانادا متوجه نقشه بردار می شود.

بخصوص در کارهای Legal که به دلیل اهمیت مرزبندی املاک، مسئولیت نقشه بردار بیشتر می شود. چرا که با توجه به قوانین مختلف، مرزبندی املاک متفاوت بوده و در اثر عدم اطلاع از این قوانین ممکن است بخشی از زمین مایملک خود را از دست بدهید و یا بیشتر از زمین تحت تملک، بدست بیاورید.

بنابراین بطور خلاصه یک نقشه بردار در اونتاریو مسئولیت تعیین مرز املاک (Properties) و تأیید نقشه های اجرایی در فازهای مختلف پروژه های ساخت را بر عهده دارد.


آیا برای افرادی که هنوز ایران هستند و تمایل به انجام این شغل در کانادا دارند، امکان یادگیری مطالب مرتبط یا روش کار با دوربین ها وجود دارد؟

مشابه هر شغل دیگری، لازم است به زبان محاوره ای و زبان تخصصی در این رشته مسلط باشند. بطور مثال در کلیه دانشکده های نقشه برداری برای دوربین های مورد استفاده، از کلمات تخصصی Total Station یا Theodolite استفاده می شود

ولی در محاوره از کلمه Gun استفاده می شود (Set up the gun). این جمله به معنی قرار دادن دوربین توتال استیشن در محل مورد نظر هست ولی در ایران از کلمه «سانتراژ کردن» دوربین  استفاده می شود. یعنی اگر در مصاحبه شغلی از کلمات تخصصی مربوط به تنظیم دوربین استفاده شود، متوجه می شوند که سابقه کار کانادایی ندارید. هدف ما از بیان این مطلب این بود که بگویم این اصطلاحات محاوره ای فقط در کانادا قابل یادگیری است.

مطلب بعدی برای پیش آموزش در ایران، نرم افزارهای مورد استفاده هست. در دوربین های موجود در کانادا، تفاوت چندانی بین نرم افزارهای مربوط به دوربین ها وجود ندارد.

دستگاهی به نام Data Collector در کانادا موارد استفاده بسیاری دارد و وظیفه تدوین نقشه در محل نقشه برداری را بر عهده دارد. همه نقشه بردارها در کانادا، از این وسیله استفاده می کنند که البته در ایران کاربرد زیادی ندارد. یادگیری کار با این دستگاه سخت نیست و طی یک هفته انجام می شود.

نکته مهم برای نقشه بردارهایی که از ایران به کانادا می آیند، ترجمه و تأیید و ارزیابی مدارک تحصیلی و سایر مدارک هست. نیاز به معادل سازی کانادایی مدارک توسط دانشگاه های تورنتو یا مؤسسه WES و … وجود دارد. داشتن Course Description نیز لازم است.


آیا کسی که تازه وارد کانادا شده است، نیاز به گرفتن لایسنس یا سرتیفیکیت خاصی دارد؟ دوره های خاصی در کالج برای این رشته وجود دارد؟

بعد از اینکه ارزیابی مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان نقشه برداری توسط سازمان مربوطه (AOLS Association of Ontario Land Surveyors) انجام شد، لازم است یک سری کورس اجباری گذرانده شود. تعداد این دروس بین 5 تا 7 تا خواهد بود که بسته به دروس گذرانده شده در دوران تحصیل، متفاوت خواهد بود. مثلاٌ اگر کسی در دانشگاه درس GIS نداشته، لازم است در اینجا داشته باشد.

این کورس ها معمولاٌ در دانشگاه های یورک، رایرسون و یا بصورت آنلاین توسط سازمان نظام مهندسی نقشه برداری، برگزار می شوند. بعد از گذراندن این دروس در دانشگاه، سرتیفیکت آن برای سازمان ارسال می شود. بعبارت دیگر، دانشگاه با هماهنگی سازمان، دروس را برای دانشجویان ارائه می دهد. گاهی اوقات ممکن است در کنار دو درس تخصصی، دروس قانون (Law) هم لازم باشد گذرانده شود.


پروسه و مراحل گرفتن لایسنس و مدت زمان آن چگونه است؟

پروسه گرفتن لایسنس نقشه برداری شامل چند مرحله است. مرحله اول ترجمه و ارزیابی مدارک تحصیلی است. با توجه به دانشگاه محل تحصیل و …، بین دو تا 3 ماه زمان لازم دارد. مرحله دوم، گذراندن دروس اجباری سازمان است که بسته به تعداد دروس انتخابی در هر ترم، کاملا متفاوت است و ممکن است بین 1 تا 2 سال زمان لازم باشد.

مرحله بعد، دوره Articling هست که مشابه دانشجویان رشته حقوق، زیر نظر یک نقشه بردار لایسنس دار، شروع به فعالیت حرفه ای می کنند. این مرحله می تواند بعد از شروع دروس اجباری، شروع شود و بطور موازی با درس، فعالیت حرفه ای هم انجام شود.

این مرحله نسبتاٌ طولانی بوده و ممکن است بین دو تا سه سال زمان لازم داشته باشد، چرا که نیاز به تأیید نقشه بردار مربی بوده و لازم است تعداد روزهای مورد نیاز سازمان در فعالیت های نقشه برداری، تکمیل شود. بعبارت دیگر باید نحوه عملکرد دانشجو در محل زمین و در دفتر، به تأیید مسئول مربوطه برسد. با این وصف، یک پروسه حداقل سه ساله برای این مرحله، لازم است.


نحوه جذب افراد با تخصص نقشه برداری به بازار کار چگونه است؟

اغلب افراد در شغل نقشه برداری، از طریق ارسال رزومه برای شرکت ها وارد بازار کار شده اند. بطوری که در ابتدا بعنوان Assistant وارد شرکت شده و پس از مدتی، به مراحل بالاتر پیشرفت کرده اند.


آیا بدون گرفتن Designation امکان کار کردن در این حوزه وجود دارد؟

بله. امکان کارکردن برای یک شرکت یا فرد، وجود دارد ولی با توجه به اینکه امکان مهر کردن و تأیید نقشه ها توسط نقشه بردار بدون لایسنس وجود ندارد، مسئولیتی متوجه او نخواهد بود و فقط بعنوان یک کارمند معمولی مشغول می شود. به همین دلیل، معمولاٌ کارفرما نمی پذیرد و احتمال این حالت، کم است.


توصیه به نقشه بردارهایی که تازه وارد می شوند، چیست؟

داشتن هر سرتیفیکت در اینجا ارتباط مستقیم با دانش تخصصی و تسلط به زبان انگلیسی (تخصصی و محاوره ای) دارد.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی