اخبار آمریکا ایالات متحده

شروع مهاجرت افغان ها به آمریکا

مهاجرت افغان ها به آمریکا، شروع صدور ویزای ویژه افغان ها

آمریکا روند صدور ویزا برای هزاران افغان جهت مهاجرت به آمریکا را از سر می‌گیرد.

آمریکا در سفارت خود در کابل اعلام کرد روند صدور ویزا با عنوان”ویزای ویژه مهاجرت” برای شهروندان افغانستان را در اوایل ماه آینده میلادی (فوریه/فبروری) از سر می‌گیرد.ویزای اقامت آمریکا برای افغان‌هایی صادر می شود که با نیروهای آمریکایی در افغانستان همکاری کرده اند و به این دلیل زندگی‌شان با خطر مواجه شده است.

روند صدور ویزا برای افغان ها به دلیل احکام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا متوقف شده بود ولی با روی کار آمدن بایدن اکنون از سر گرفته می‌شود.


نکاتی که در بیانیه سفارت آمریکا جهت ویزای ویژه مهاجرت افغان ها به آمریکا آمده است :

  • اولویت رسیدگی با درخواست‌کنندگانی است که قبلا قرار مصاحبه‌شان به دلیل شرایط کرونا لغو شده، خواهد بود.
  • پس از تکمیل درخواست های قبلی، بخش کنسولی این سفارت درخواست‌های جدید را خواهد پذیرفت.
  • به دلیل رعایت موارد بهداشتی مرتبط به کرونا، شمار قرارهای مرتبط با ویزا کمتر خواهد بود.
  • ویزای ویژه برای شهروندان افغانستان که به خاطر کار با نیروهای آمریکایی با تهدید روبه‌رو هستند یک روند پیچیده و طولانی دارد که تا حد اکثر سه سال هم ممکن است طول بکشد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که روند رسیدگی به درخواست ها پس از آغاز دولت جدید آمریکا از سر گرفته خواهد شد و به هزاران درخواست که طی مراحل آن متوقف شده بود، رسیدگی خواهد شد.وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، بیش از ۷ هزار ویزای ویژه مهاجرت که کنگره آمریکا در سال ۲۰۲۰ به افغان‌ها اختصاص داده بود، صادر نشده است. همچنین در سال ۲۰۱۹ حدود پنج هزار ویزای توافق شده از سوی کنگره به افغان‌ها داده نشده بود.

نظر به آمار سال گذشته این نهاد، طی مراحل درخواست حدود ۱۹ هزار متقاضی از سپتامبر ۲۰۱۹ متوقف شده است. بنابراین آمار کلی درخواست‌ها ممکن است بیشتر از آن باشد.

انتقادهایی از روند طولانی دریافت این ویزا مطرح بوده است و با توجه به بدتر شدن شرایط امنیتی برخی از متقاضیان و واجدان شرایط این ویزا گفته‌اند که این روند طولانی آنها را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023