dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

شرایط دریافت بلو کارت یا کارت آبی اروپا

اروپا مشترک اروپا مهاجرت و ویزا شرایط دریافت بلو کارت یا کارت آبی اروپا

مقدمه

برای بسیاری از اشخاص، اروپا منطقه‌ای جذاب برای کار کردن است. باوجود قدرت‌های اقتصادی مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا که در بین ده اقتصاد بزرگ جهان قرار دارند، توجه خارج از اتحادیه اروپا همچنان رو به رشد است. برای بسیاری، دستیابی به بلو کارت اتحادیه اروپا هدف است. Blue Card یک مجوز کار اتحادیه اروپا است که توسط 25 کشور از 27 کشور عضو به اتباع غیر واجد شرایط غیر اتحادیه اروپا ارائه می‌شود. علاوه بر ارائه حقوق اقتصادی و اجتماعی، بلو کارت راهی برای اقامت دائم در اروپا ارائه می‌دهد، اما مسیر دریافت بلو کارت بسته به کشور مبدأ متقاضی می‌تواند شرایط مختلفی داشته باشد.

درواقع بلو کارت اتحادیه اروپا یک اجازه اقامت برای اتباع خارجی واجد شرایط است که برای کار در یک کشور اتحادیه اروپا اقامت دارند. بلو کارت این اجازه را به دارنده خود می‌دهد تا در یک کشور خاص از اتحادیه اروپا برای اشتغال وارد شود و بماند. این کارت ورود متخصصان بسیار ماهر خارجی را در اتحادیه اروپا تسهیل می‌کند. اتحادیه اروپا قصد دارد رویه‌ها را ساده کرده و وضعیت حقوقی کسانی که در حال حاضر در اتحادیه اروپا هستند را بهبود بخشد.این مجوز به دارنده خود اجازه ورود، ورود مجدد و ماندن در کشوری که صادرکننده است را می‌دهد. همچنین اعضای خانواده دارنده کارت می‌توانند آن‌ها را همراهی کنند. دارنده کارت و خانواده آن‌ها حق آزادی تردد در اتحادیه اروپا را دارند.

دارنده بلو کارت اتحادیه اروپا از برخورد مساوی با اتباع کشور عضو که در آن اقامت داشته‌اند برخوردار است. بااین‌حال، آن‌ها فقط می‌توانند در کشور موردنظر خود فعالیت کنند. اگر یک شهروند کشور ثالث دارای بلو کارت اتحادیه اروپا باشد، پس از 18 ماه کار منظم، می‌تواند برای اشتغال به کشور دیگری از عضو اتحادیه اروپا حرکت کند. او باید ظرف یک ماه پس از زمان رسیدن به مقامات آن کشور اطلاع دهد. توجه داشته باشید که دانمارک، ایرلند و انگلستان بخشی از این برنامه نیستند.

درباره بلوکارت (‌ کارت آبی ‌) اروپا

کشورهای اتحادیه اروپا که بلو کارت اتحادیه را صادر می‌کنند به شرح زیرند:

اتریش. بلژیک. بلغارستان. کرواسی. قبرس. جمهوری چک. استونی. فنلاند. فرانسه. آلمان. یونان. مجارستان. ایتالیا. لتونی. لیتوانی. لوکزامبورگ. مالت. هلند. لهستان. کشور پرتغال. رومانی. اسلواکی. اسلوونی. اسپانیا. سوئد

اگرچه بلو کارت اتحادیه اروپا توسط 25 کشور عضو اتحادیه اروپا با همان معیارهای اساسی که برای همه متقاضیان شناخته می‌شود، شناخته‌شده است، اما معیارهای اضافی جزئی دیگری نیز وجود دارد که توسط هر کشور عضو برای خود تعیین‌شده است.کشورهای عضو که از دستورالعمل کارت‌های آبی اتحادیه خارج‌شده‌اند و درنتیجه بلو کارت اتحادیه را صادر نمی‌کنند عبارت‌اند از: دانمارک. ایرلند. انگلستان

کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بلو کارت اتحادیه را صادر نمی‌کنند کشورهای عضو EFTA هستند:

نروژ. لیختن اشتاین. ایسلند. سوئیس

ضوابط واجد شرایط بودن بلو کارت اتحادیه اروپا

با بررسی اینکه آیا واجد شرایط اخذ بلوکارت هستید، مراحل درخواست را برای دریافت یک بلو کارت شروع کنید. متقاضی هنگام درخواست بلو کارت باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن باشید.
 • حداقل 5 سال تجربه درزمینهٔ تخصص خود را داشته باشید.
 • حداقل یک سال قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی برای مشاغل بسیار ماهر داشته باشید.
 • از حداقل آستانه حقوق در کشور اتحادیه اروپا را که می‌خواهید در آن کارکنید مطلع شوید.
 • دارنده بلوکارت در طی سه سال اول در صورت از دست دادن شغل خود، سه ماه فرصت دارد تا شغل دیگری پیدا کند. یا در غیر این صورت مجبور است کشور را ترک کند.
 • برای حرفه‌ها تنظیم‌شده: اثبات عدم تحقق الزامات قانونی ملی.

مدارک لازم برای بلو کارت

مدارک لازم برای بلو کارت اتحادیه اروپا به شرح زیر است:

 • فرم درخواست. این باید توسط شما یا کارفرمای شما با اطلاعات صادقانه و صحیح پر شود. فرم را دو بار چاپ کنید و در پایان هر دو نسخه را امضا کنید.
 • گذرنامه. حداقل 15 ماه دیگر از تاریخ برنامه‌ریزی‌شده شما برای خروج از اتحادیه اروپا معتبر باشد. نباید آسیب ببیند. برای اینکه بتوانید ویزا را اضافه کنید، باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • کپی از صفحات مهم گذرنامه. نخستین صفحات دربردارنده جزئیات شما و صفحات دارای برچسب ویزا و تمبر باشند.
 • گذرنامه‌های قبلی. اگر گذرنامه‌های قدیمی‌تری دارید، باید آن‌ها را نیز ارسال کنید. اگر بیش از یک گذرنامه قدیمی دارید، آن‌ها را نیز ضمیمه کنید…
 • دو عکس یکسان که استانداردهای ICAO را رعایت کنند. عکس‌ها باید به رنگی، با پیش‌زمینه ساده سفید و در سه ماه گذشته گرفته شوند.
 • قرارداد کار با یک کارفرمای اتحادیه اروپا مستقر در کشوری که می‌خواهید در آن کارکنید. باید توسط همه طرف‌های درگیر امضا شود. حداقل باید یک سال اعتبار داشته باشد و حداقل دستمزد لازم را برآورده کند.
 • اثبات سطح حرفه‌ای. یک مدرک دانشگاهی به‌عنوان اثبات سطح حرفه‌ای لازم است. همچنین لازم است که سال سابقه کار حرفه‌ای در رشته خود را اثبات کنید.
 • در صورت حرفه‌ای تنظیم‌شده، گواهی کسب‌شده را ارائه دهید.
 • CV به‌روز
 • اثبات پرداخت هزینه برنامه.
 • اثبات بیمه درمانی.
 • اثبات این‌که حقوق شما در حالت میزبان 1.5 برابر یا 1.2 برابر برای حرفه‌های کمبود است.
 • اظهارنامه کتبی توسط کارفرمای شما. این سندی است که توسط کارفرمای شما نوشته‌شده و دلایل اشتغال و مزایای به‌دست‌آمده از این عمل را نشان می‌دهد. به‌عنوان یک حامی، کافی است بیانیه‌ای بنویسید که بیان کند کارمند کلیه شرایط موردنیاز کارفرما را رعایت می‌کند.
 • اثبات عدم تهدید برای سیاست‌های عمومی، امنیت یا سلامت دولت میزبان.

  برای تهیه و جمع‌آوری اسناد و مدارک موردنیاز، مانند تشخیص صلاحیت یا ترجمه مدارک و سایر اسناد مشابه، تقریباً 4-6 ماه زمان نیاز دارید. برخی از کشورهای عضو ممکن است سریع‌تر باشند اگرچه شما می‌خواهید در صورت تمایل به درخواست این جزئیات را در خاطر داشته باشید.

مراحل درخواست بلو کارت اتحادیه اروپا

مراحل درخواست بلو کارت اتحادیه اروپا، از یک کشور اتحادیه اروپا به کشور دیگر متفاوت است. به‌طورکلی مراحل درخواست بلو کارت به شرح زیر است:

مزایای بلو کارت

در میان بسیاری از مزایای استثنایی به دست آوردن داشتن یک دارنده بلو کارت اتحادیه اروپا که در زیر ارائه می‌شود، می‌توانید نمای کلی از مؤلفه‌های مفید کلیدی را پیدا کنید:

 • شرایط برابر کار و حقوق و دستمزد
 • حرکت آزاد در سراسر اتحادیه اروپا
 • حقوق اجتماعی، ازجمله آموزش، اقتصادی، فرهنگی، انسانی، حقوق بهداشتی
 • اتحاد خانواده
 • حقوق اقامت دائم.
 • کلیه مزایا به‌جز مسکن، وام و کمک‌هزینه به دارندگان بلو کارت اتحادیه اروپا ارائه می‌شود.
 • دارندگان اتحادیه کارت‌های اتحادیه اروپا اجازه دارند حداکثر 12 ماه متوالی به کشورهای خود یا سایر کشورهای غیر اتحادیه اروپا برگردند، بدون از دست دادن مالکیت بلو کارت اتحادیه اروپا.
 • بعد از 33 ماه کار در اولین کشور میزبان یا 21 ماه در صورت دستیابی به دانش سطح B1، می‌توانید برای اجازه اقامت دائم اقدام کنید.

درخواست بلو کارت اتحادیه اروپا

حداکثر زمان پردازش برای صدور بلو کارت اتحادیه اروپا 90 روز است. مدت استانداردی که یک بلو کارت معتبر برای آن اعتبار دارد، سه سال است. اگر قرارداد کار شما طولانی شود، می‌توانید بر این اساس بلو کارت اتحادیه اروپا را تمدید کنید. اگر قرارداد کار شما بیش از یک سال اعتبار داشته باشد اما کمتر از سه سال باشد، به شما بلو کارت اتحادیه اروپا برای آن دوره (یعنی 30 ماه) داده می‌شود.

پس از تاریخ انقضا بلو کارت اتحادیه اروپا، در صورت تغییر شرایط، ماه دیگر به شما داده می‌شود تا بتوانید زمان کافی را برای تمدید یا یافتن شغل دیگری در اختیار شما قرار دهیم. در صورت درخواست تمدید کارت Blue EU، باید نسخه‌ای از بلو کارت قبلی اتحادیه اروپا را تهیه کنید درحالی‌که درخواست شما در حال پردازش است که ممکن است تا 90 روز طول بکشد، شما مجاز به کار قانونی و اقامت در کشور میزبان هستید.

ریجکتی بلو کارت

درخواست شما برای اخذ یک بلو کارت ممکن است بر اساس یک یا چند مورد زیر رد شود:

 • شما معیارهای واجد شرایط بودن را رعایت نکرده‌اید.
 • برنامه شما مبتنی بر اطلاعات نادرست بود.
 • شما تهدیدی برای سیاست‌های عمومی، امنیت عمومی یا سلامت عمومی اتحادیه اروپا محسوب می‌شوید.
 • یک کارگر ملی یا اتحادیه اروپا یا یک شهروند غیر عضو اتحادیه اروپا می‌تواند جای خالی را پر کند.
 • کارفرمای شما برای مهاجران غیرمستقیم شاغل بدون اسناد مقصر شناخته‌شده است.
 • کشور وطن شما فاقد کارگران واجد شرایط در بخش شماست.

شما حق‌دارید ظرف سه هفته از زمان تصمیم به رد بلو کاردت درخواست تجدیدنظر دهید. وكیل نیز می‌تواند از طرف شما تجدیدنظر كند. مقامات ذیصلاح کشورهای میزبان دادگاه و زمان برگزاری تجدیدنظر را تعیین می‌کنند. اگر قبل از مهلت مقرر اقدام نکنید، رد خواهید شد.

چگونه خانواده من می‌توانند در درخواست بلو کارت اتحادیه اروپا به من بپیوندند؟

بستگی به این دارد که آیا خانواده شما هم‌زمان با شما درخواست می‌کنند. در صورت درخواست هم‌زمان، می‌توانید آن‌ها را در برنامه خود قرار دهید. در غیر این صورت، آن‌ها می‌توانند برنامه جداگانه خود را پر کنند.برای اطلاعات بیشتر به لینک منبع مراجعه کنید.

چگونه می‌توانم جای خالی شغلی در اتحادیه اروپا پیدا کنم؟

شما یا کارفرمای خود باید یک درخواست برای بلو کارت اتحادیه اروپا را به مقامات ملی ذیصلاح در کشوری که مایل به کار هستید، ارسال کنید. بسته به قوانین موجود در آن کشور، ممکن است مجبور شوید هزینه درخواست را بپردازید.

کارفرمایان اروپایی از خدمات و ابزارهای مختلف ارتباطی برای ارسال جای خالی شغلی استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند آگهی استخدامی را مستقیماً در وب‌سایت خود قرار دهند یا از کانال‌های دیگری استفاده کنند: خدمات عمومی استخدام، آژانس‌های کاریابی خصوصی و آژانس‌های استخدامی، وب‌سایت‌ها و نشریات تخصصی، دانشگاه‌ها و غیره.برای اطلاعات بیشتر به لینک منبع مراجعه کنید.

هزینه بلوکارت

معمولاً هنگام درخواست یا تمدید بلو کارت، باید هزینه برنامه استاندارد را بپردازید. البته استثنائات زیر اعمال می‌شود.

لازم نیست هزینه بپردازید:

 • داوطلب (که کار با حقوق کودکان را نیز انجام نمی‌دهد)
 • یک دانشجوی کارآموز
 • متقاضی کارت معافیت.

هزینه درخواست استاندارد 92.30 دلار است.

هزینه اخطار یا تعویض کارت

اگر کارت خود را گم کنید یا اینکه دزدیده شود در این صورت باید درخواست کارت جدید کنید. داوطلبان و دانشجویان نیز از این هزینه مستثنا نیستند.

اگر کارت شما گم شد و بعد از درخواست اطلاعات تماس خود را تغییر دهید و به مقامات مربوطه اطلاع ندهید، باید هزینه اخطار را بپردازید.

کارت تعویض 13.95 دلار قیمت دارد.

برای اطلاعات بیشتر به لینک منبع مراجعه کنید.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت