تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

سیستم آموزشی کانادا برای تحصیل در این کشور

وی والت آمریکا کانادا زندگی زندگی در کانادا سیستم آموزشی کانادا برای تحصیل در این کشور

کانادا برخی از برترین موسسات آموزشی و سیستم قدرتمند و خوبی برای تامین بودجه آموزش عمومی دارد که عمدتا توسط استان‌ها مدیریت می‌شود. به این ترتیب، بعضی از جنبه‌های سیستم آموزش می‌تواند در استان‌های مختلف، متفاوت باشد. هرچند، از آنجا که تحصیلات، تحت نظارت دولت فدرال است، استاندارد آموزشی در سراسر این کشور به طور یکسان بالا است.

هر دو سیستم آموزشی دولتی و خصوصی در کانادا وجود دارد. دولت کانادا کمک هزینه بسیار خوبی برای تحصیلات از مهد کودک تا سطوح بالاتر از دبیرستان تقبل می‌کند و به طور متوسط حدود 6 درصد از درآمد تولید ناخالص ملی را به آموزش اختصاص می‌دهد. این ارقام به این معنی است که کانادا به طور نسبی، بیش از دیگر کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، برای آموزش هزینه می‌کند.

آشنایی با سیستم آموزشی کانادا

به طور کلی، سیستم آموزشی کانادا به سه بخش تقسیم می‌شود:

  • ابتدایی
  • متوسطه
  • پس از دبیرستان

آموزش خصوصی و دیگر سیستم‌های تحصیلی- به عنوان مثال مدارس مذهبی- نیز در هر سه سطح ذکر شده فعالیت می‌کنند.

تحصیلات در کانادا از 5 سالگی برای کودکان ارائه می‌شود (به غیر از انتاریو و کبک که آموزش از یک سال زودتر آغاز می‌شود). بسته به استان مورد نظر، مهد کودک می‌تواند گزینه اختیاری باشد. جدول زیر به طور کلی سن آغاز آموزش اجباری کودکان در کانادا را نشان می دهد (توجه داشته باشید که شرایط، برای تحصیل در منزل می‌تواند متفاوت باشد، که در سراسر کانادا گزینه‌ای قانونی است).

استانسن آموزش اجباری
آلبرتا6 تا 16
بریتیش کلمبیا6 تا 16
منیتوبا7 تا 18
نیوبرانزویک5 تا 18
نیوفاندلند6 تا 16
قلمروهای شمال غربی5 تا 18
نوااسکوشیا5 تا 16
انتاریو6 تا 18
جزیره پرنس ادوارد5 تا 16
کبک6 تا 16
ساسکچوان7 تا 16
یوکان6 تا 16

نظام آموزشی کانادا

آموزش ابتدایی کانادا

مدارس ابتدایی در سیستم آموزشی کانادا از مهد کودک یا سال اول (شش تا هفت سالگی) آغاز شده و تا سال هشتم مدرسه (13 تا 14 سالگی) ادامه می‌یابد. سال تحصیلی معمولا از سپتامبر تا ژوئن سال بعد ادامه دارد.

آموزش متوسطه کانادا

آموزش متوسطه از سال نهم (14 تا 15 سالگی) تا سال دوازدهم (17 تا 18 سالگی) ادامه دارد. انتاریو سال 12+ نیز دارد. در کبک، دانش‌آموزان تا 16 سالگی به دبیرستان می‌روند. پس از آن می‌توانند وارد CEGEP، یک کالج دو ساله با بودجه دولتی، وارد شوند که دیپلم آمادگی برای دانشگاه یا دیپلم فنی حرفه‌ای دریافت می‌کنند.

تحصیلات پس از دبیرستان کانادا

سیستم آموزشی کانادا شبکه گسترده‌ای از کالج‌ها و دانشگاه‌ها را دارد که یکی از بهترین آموزش‌های پس از دبیرستان در دنیا است.

این کشور دارای دوره‌های دانشگاهی پذیرفته شده در سطح بین‌المللی است که در مناطق شهری و روستایی سراسر کشور واقع شده‌اند. مدارک اعطا شده از جانب دانشگاه‌های کانادا معمولا معادل مدارک دانشگاه‌های سراسر دنیا به رسمیت شناخته می‌شوند.

سال تحصیلی دانشگاهی معمولا از سپتامبر تا آوریل یا می ادامه می‌یابد و از دو ترم تشکیل شده است. بسیاری از موسسات پس از دبیرستان، ترم سوم در طول تابستان را نیز ارائه می‌کنند. معمولا دانشجویان می‌توانند تحصیلات دانشگاهی را از سپتامبر (در اکثر موارد) یا از ژانویه آغاز کنند.

برنامه‌های آموزشی کالج در طول سال برقرار است و دانشجویان می‌توانند در زمان‌های مختلف سال، دوره خود را شروع کنند.

تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسه

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تحصیل به یکی از دو زبان‌ رسمی کانادا را انتخاب کنند. بعضی از موسسات آموزشی، آموزش به هر دو زبان را ارائه می‌کنند، اگرچه آنها برای شرکت در هریک از سطوح برنامه‌های آموزشی کانادا، نیازی به تسلط بر هر دو زبان ندارند.

در اکثر مناطق کانادا زبان اصلی سیستم آموزشی در سطح مدارس، انگلیسی است. هرچند، آموزش به زبان فرانسه نیز در سراسر این کشور به طور گسترده قابل دسترس است. صرفنظر از زبان اصلی آموزش، فرانسوی یا انگلیسی معمولا به عنوان زبان دوم از سنین پایین تدریس می‌شود.

در کبک، دانش آموزان تا پایان دبیرستان، معمولا باید به زبان فرانسه تحصیل کنند. موارد استثنایی وجود دارند که دانش آموزان واجد شرایط تحصیل به زبان انگلیسی خواهند بود:

  • اگر مادر و پدر دانش آموز، تحصیلات ابتدایی را به زبان انگلیسی در کانادا گذرانده باشند؛
  • اگر دانش آموز، یا خواهر و برادر او، بخش عمده تحصیلات ابتدایی یا متوسطه خود در کانادا را به زبان انگلیسی گذرانده باشند (اگر مادر یا پدر دانش آموز، شهروند کانادا باشند)؛
  • اگر پدر یا مادر دانش آموز پس از 26 آگوست 1977، در کبک به مدرسه رفته باشند و در آن زمان، واجد شرایط آموزش به زبان انگلیسی بوده باشند (به شرط آنکه پدر یا مادر دانش آموز، شهروند کانادا باشند).

به علاوه، دانش آموزانی که والدینشان به صورت موقت ساکن کبک هستند (به عنوان مثال با ویزای کار یا تحصیل)، می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

هرچند، زمانی که تازه وارد‌ها در کانادا سکونت می‌کنند، فرزندان آنها در صورت تحصیل در مدارس دولتی، ملزم به آموزش به زبان فرانسه هستند. البته مدارس خصوصی به زبان انگلیسی نیز وجود دارند.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی