تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

سوالات متداول درمورد حسابداری در کانادا

وی والت آمریکا کانادا ویزا و مهاجرت سوالات متداول مهاجرت کانادا سوالات متداول درمورد حسابداری در کانادا

حسابداری در کانادا

مصاحبه:

  • مدرک RPA 
  • فارغ تحصیل رشته حسابداری از کالج سنکا 
  • اشتغال در تورنتو

به نظر شما دوستانی که در ایران مدرک و سابقه کار حسابداری دارن از کجا و چطور میتونن شروع کنن؟

پاسخ: خوب به نظر من مهمترین موضوع برای کار به خصوص در فیلد تخصصی حسابداری دونستن زبان انگلیسی به طور کامله. هر چی زبان شما بهتر باشه موفق تر خواهید بود.من خودم دو سال اول مهاجرت رو به خوندن زبان اختصاص دادم چون قصد داشتم به صورت حرفه ای وارد این کار بشم. سطح زبان شما در گرفتن کردیت و اعتبار حتی برای مشاغل معمولی در سطح ابتدایی هم بسیار موثره.

آیا مدرک زبان خاصی برای حسابداری نیازه؟

پاسخ: مدرک زبان میتونه از ESL شروع بشه و به ارزیابی کالج و یا دانشگاه برسه. در واقع هر دانشگاه برای خودش سیستم ارزیابی متفاوتی رو داره و آزمونی که هر دانشگاه برای کردیت دادن بهتون استفاده میکنه ممکنه متفاوت باشه. بچه هایی که از ایران میان اغلب دانش و تخصص خوبی دارن ولی با دو تا چالش مواجهن. یکی زبان و دیگری قوانین مالیاتی یا همون تکس کانادا که به طور کل با ایران متفاوته. اگه بحث مفاهیم اولیه بدهکار و بستانکار (دبیت و کردیت) رو بذاریم کنار میرسیم به قوانین مالیاتی اینجا که خیلی پیچیده است.

پس برای حسابدار شدن نیازه که کورس مالیاتی یا کورسهای مشابه رو بگذرونیم؟

پاسخ: بله دقیقا. برخی تصور میکنن که کار حسابدار صرفا  پر کردن فرمهای مالیاتی است ولی اینها بخش بسیار کوچکی از کار ماست. در واقع حسابدار جزو لاینفک یه بیزینسه و در کل سال همیشه کنار یه بیزینس چه شخصی و چه شرکتی میمونه. در کانادا تمام بیزینس ها حسابدار خودشون رو دارن و این حسابداره که به شرکت ایده و مشاوره میده و هدایت میکنه که چطور راندمان رو بالا ببره و یا از هزینه های اضافی جلوگیری کنه.

خوب حالا فرض رو بر این بذاریم که یه نفر زبانش خوبه و نیازی به گذروندن دوره خاصی واسه زبان نداره.آیا باید کالج و دانشگاه بره یا نیازی نداره؟

پاسخ: بستگی به این داره که آیا اون فرد به یه درآمد 30 تا 40 هزار دلاری در سال بسنده میکنه یا نه.دوستانی که میان کانادا میتونن با گذروندن یه دوره 2 ساله در یکی از کالجها مثل سنتنیا و یا سنکا و با توجه به بک گراند ایران میتونن درآمد 30 تا 40 هزاری رو بسازن. در واقع اگه اینجا ببینن که شما هیچ کجای کانادا درس نخوندی و حتی مینیمم ها رو در کالج ها سپری نکردی خیلی سخت به شما جاب میدن.

اما چون حسابداری از جمله رشته هایی هست که اینجا Regulated نشده میشه با ثبت یک شرکت و با همون لیسانس و تجربه کاری ایران کار رو شروع کرد و امکان کار کردن به عنوان Self employed وجود داره. در واقع هیچ ارگان و نهاد نظارتی روی این موضوع وجود نداره و بسیاری از حسابدار ها با آزمون و خطا و بعد از مدتها کار رو یاد میگیرن. اگر چه بیمه Error and Emotions وجود داره ولی به هر حال بهترین راه فهمیدن اینکه یک حسابدار چقدر حرفه ای هست از روی تایتل و عناوینیه که داره.

ببینید اینجا یه بحثی که مطرحه در مورد حسابداری اینه که کلا حسابدارها به دو دسته تقسیم میشن. اونایی که Book Keepers هستن یا همون دفتردار خودمون که فقط یک سری کارهای روزمره رو انجام میده برای یک بیزینس و اونایی که Accountant هستن یا حسابدارن که اینها میتونن به یک بیزینس جهت و مشاوره بدن که به هر حال میشه از روی تایتل و کارهای روزمره ای که دفترداران انجام میدن فهمید کیا حسابدارن.

به نظر شما اگه یه نفر بخواد یه حسابدار حرفه ای باشه باید چیکار کنه؟

پاسخ: بهترین کار اینه که اول مدارکشون رو ارزشیابی کنن و بعد برن سراغ دانشگاه ها و باید یه لیسانس دیگه اینجا بگیرن. در واقع اگه میخوان در بخشهای مالی شرکتهای بزرگ یا Corporate Finance کار کنن حتما باید یه لیسانس کانادایی داشته باشن. این لیسانس میتونه Bachelor of Administration یا Bachelor of Administration Accounting Finance باشه که در این صورت میتونن درآمد بالای ۷۰ یا ۸۰ هزار تا در سال رو با توجه به سابقه کارشون بسازن. این مدرک علاوه بر کانادا میتونه از کشورهای هند، نیوزیلند، پاکستان، استرالیا و یا انگلیس گرفته شده باشه که تقریبا میتونیم بگیم اینجا قابل قبوله و با یک تا دو سال ادامه تحصیل در کانادا و یا گذروندن ورک شاپها میتونن به صورت حرفه ای وارد کار حسابداری بشن.

آیا برای نظارت و قبول کردن سوابق کاری ایران نهاد یا سازمان خاصی وجود داره؟

پاسخ: بله. البته قبلا به صورت جداگانه بودن که الان همگی رفتن زیر نظر CPA.

در مورد CPA بیشتر توضیح میدید؟

پاسخ: قبلا چهار تا Designation بودن که کار نظارت رو انجام میدادن. CA, CGA, CMA, RPA

که در نهایت همگی تحت پوشش CPA رفتن. قبلا هر کدوم از اینها به صورت جداگانه کار میکردن و ارزشیابی ها هم به صورت جداگانه ای انجام میشد. ولی از پارسال CGA, CA, CMA تحت عنوان CPA دارن کار میکنن و RPA هم در حال ملحق شدن به این مجموعه است. کار این موسسه بررسی و ارزشیابی کار شماست و به شما عنوان CPA رو میده.

میشه در مورد پروسه گرفتنش بیشتر توضیح بدید؟

پاسخ: در واقع دوستانی که اینجا یه دوره Bachelor رو میگذرونن بعدش باید وارد کار بشن. بعد حدود یک سال کار کردن و گذروندن Advanced Subjects حالا به دو سال کار حرفه ای در پوزیشن Management Experience Roll نیاز دارن که این سابقه کار باید به تایید CPA برسه. (چیزی شبیه به p.eng مهندسین. این دو سال پوزیشن مدیریتی باید مورد تایید CPA قرار بگیره)

سوابق کاری ایران چطور بررسی میشه؟

پاسخ: سوابق کاری ایران رو نمیشه بررسی کرد و هیچ کنترلی هم واسش نیست و در واقع گفته های شما رو تراست میکنن. ولی به هر حال وقتی شما در اون مجموعه قرار بگیرید مشخص میشه که واقعا چقدر کارکردید.

هزینه CPA چقدره؟

پاسخ: برای کسب اطلاعات راجع به آخرین تغییرات قیمتها و هزینه ها، علاقمندان می‌تونن به سایت زیر مراجعه کنن:

http://www.gocpaontario.ca

آیا به این پروسه اوسپ یا کمک هزینه تعلق میگیره؟

پاسخ: خیر کلا به Designation ها اوسپ تعلق نمیگیره. چون در واقع ارگانها و نهادهای خصوصی هستن نه دولتی. البته بانکها برنامه های حمایتی خوبی واسه CPA دارن و وامهای خوبی رو در اختیارتون میذارن.

نرم افزارهای رایج در حسابداری کدومان؟

پاسخ: یه سری نرم افزارها Full set up accounting cycle رو انجام میدن مثل SAP یا ERP و یه سریشون واسه محاسبه تکس به کار میرن مثل CanTax. برای بیزینس های کوچیک از یه سری نرم افزارها مثل Quick Book یا استفاده میشه.

حقوق اونایی که CPA دارن به چه صورتیه؟

پاسخ: مینیمم حقوق از ۷۰ تا ۷۵ هزار تا در سال شروع میشه به بالا.

کدوم فیلد حسابداری از همه بهتره؟

پاسخ: حسابدار ها یه سری پوزیشنهای مختلف دارن مثل Full Cycle Accountant یا Accounting Clark. در یک لول بالاتر میشن Senior Accountant یا Controller و در نهایت میشن VP یا VP of Finance که در کمپانیهای بزرگ این پوزیشنها موجوده.

آیا CPA در استان های مختلف کانادا متفاوته؟

پاسخ: خیر. یعنی مهم نیست که شما از کدوم استان CPA گرفته باشید و میتونی همه کانادا کار کنید. در واقع اصول در همه جای کانادا یکیه و تفاوتها بیشتر در جزییاته. CPA در واقع مخفف Charter Professional Accountant هست.

آیا گرفتن مستر کمکی به بازار کار حسابداری میکنه؟

پاسخ: MBA همیشه در لولهای بالای حسابداری و در شرکتهای بزرگ میتونه کمک کنه. در واقع تمامی مدیران حسابداری شرکتهای بزرگ همگی باید MBA داشته باشن. ولی فعلا واسه دوستانی که تازه از ایران اومدن به خاطر هزینه بالا اصلا توصیه نمیشه.

آیا میشه همزمان با گرفتن CPA کار هم کرد؟

پاسخ: بله میشه ولی مشکل اینجاست که طول زمان پروسه رو طولانی تر میکنه. چون در این حالت شما به دلیل فشار درسی نمیتونید از همه پتانسیل زمانی خودتون استفاده کنید.

آیا در کانادا حسابرس هم داریم؟

پاسخ: خیر. ما حرفه جدایی به اسم حسابرس نداریم ولی وقتی یک شرکت از طرف دولت کانادا Audit میشه به شرکت فرصتی برای بررسی حسابهاش داده میشه و در بسیاری از حالتها شرکت ترجیح میده قبل از اینکه دولت حسابها رو بررسی بکنه، از یک حسابدار به عنوان Auditor استفاده کنه تا تمامی حسابها رو واسشون بررسی کنه. حسابدار با گرفتن مبلغی که به حجم کار بستگی داره این کار رو انجام میده.


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی