dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

سوالات متداول دانشجویان برای دریافت بورس تحصیلی

مشترک کشورها بررسی اجمالی سوالات متداول سوالات متداول دانشجویان برای دریافت بورس تحصیلی

آنچه در این مطلب میخوانید:

 • پاسخ به سوالات متداول دانشجویان در مورد شرایط اخذ بورس تحصیلی 
  • 1- چه نوع از بورس های تحصیلی در دسترس است؟
  • 2-شانس شما برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی چگونه است؟
  • 3- آیا می‌توانم با وجود فارغ التحصیل بودن، بورسیه تحصیلی بگیرم؟
  • 4- برای پیدا کردن بورسیه های تحصیلی به چه سایت هایی باید مراجعه کنیم؟
  • 5- آیا می‌توان قبل از پذیرش در یک دانشگاه درخواست کمک هزینه تحصیلی کنم؟
  • 6- از چه طریقی می‌توان برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کرد؟
  • 7- چگونه می‌توانم بدانم که آیا من واجد شرایط درخواست هستم؟
  • 8- باید چه چیزهایی را برای دانشگاه مقصد ارسال نمائیم؟
  • 9- در نامه درخواست باید به چه نکاتی اشاره کنم؟
  • 10- بهترین زمان برای تحصیل در خارج چه زمانی است؟
  • 11- چالش های بورسیه تحصیلی چیست و چگونه از آنها اجتناب کنیم؟

پاسخ به سوالات متداول دانشجویان در مورد شرایط اخذ بورس تحصیلی 

بورس تحصیلی و چگونگی دریافت آن و راهکارهایی که متقاضیان را به دریافت آن نزدیک تر می کنند، مورد سوال بسیاری از مخاطبین وب سایت ما که علاقه دارند آنها را با ما مطرح کرده و جواب های مناسبی برای آنها پیدا کنند. مطلب زیر که به صورت پرسش و پاسخ نوشته شده است، در پاسخ به سوالات این عزیزان بوده و تعدادی از متداول ترین پرسش های داوطلبین اخذ بورسیه های تحصیلی را پاسخ می دهد. همراه ما باشید:

1- چه نوع از بورس های تحصیلی در دسترس است؟

طیف گسترده ای از فرصتهای تحصیلی برای دانشجویان سراسر جهان وجود دارد، از جمله کمک هزینه‌های تحصیلی جزئی، که بخشی از هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد. این بورسیه ها معمولا تنها بخشی از هزینه‌های تحصیلی را پوشش داده و دانشجویان باید برای هزینه‌های زندگی درآمد کسب کنند.

همچنین انواع مختلفی از بورس های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در مناطق خاص و یا حتی برای یک رشته خاص نیز وجود دارد. برای مثال، بسیاری از دانشجویان در کشورهای در حال توسعه، از جمله مناطق آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی، می‌توانند برای بورسیه تحصیلی خاص درخواست دهند به خصوص در رشته های فنی و مهندسی و فناوری درخواست دهند.

2-شانس شما برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی چگونه است؟

بورسیه تحصیلی بسیار رقابتی است. به این صورت که دانشجویان بسیاری در سراسر جهان برای به دست آوردن بودجه برای تحصیلات خود در حال تلاش هستند. اگرچه بسیاری از بورسیه های جهان به افرادی که از لحاظ علمی سرآمد هستند تعلق می گیرند، اما بورسیه هایی نیز وجود دارند که عدم تمکن متقاضی و شرایط نامساعد مالی وی را در درجه اول اهمیت قرار می دهند.

مواردی خاصی وجود دارد که با انجام آنها می‌توانید شانس گرفتن کمک هزینه تحصیلی خود را بالا ببرید. هنگام دادن درخواست برای اخذ بورس تحصیلی، باید اطمینان حاصل کنیدکه تمام مستندات درخواست شده را ارائه داده‌اید. حتما زمان زیادی را برای نوشتن درخواست خود اختصاص دهید. همچنین مهم است که به طور واضح انگیزه‌های خود را برای تحصیل و اهداف خود را شرح دهید.

3- آیا می‌توانم با وجود فارغ التحصیل بودن، بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بله. در واقع بورس های تحصیلی فارغ‌التحصیلان برای تحصیل در خارج از کشور، حتی بیشتر از کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان است، آن هم به این دلیل که دانشگاه ها و دولت ها اغلب برای جذب دانشجویان تحصیل کرده با تحصیلات عالی علاقه مند هستند و بسیاری از از اوقات از کمک هزینه‌ تحصیلی برای آنها استفاده می‌کنند. در این صورت وابسته به سطح تحصیلی شما، فرصت های مختلفی در دسترس خواهد بود.

همچنین سازمان QS سالانه 7 میلیون دلار کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد، که این کمک هزینه‌ها بیشتر در سطح تحصیلات تکمیلی و به طور انحصاری برای شرکت کنندگان در QS World Deg School Tour و QS World MBA Tour در دسترس است.

4- برای پیدا کردن بورسیه های تحصیلی به چه سایت هایی باید مراجعه کنیم؟

توصیه می‌شود ابتدا اطلاعاتی را که توسط دانشگاه انتخابی شما ارائه می‌شود را بررسی کنید.

در بسیاری از موارد شما تا زمانی که در یک برنامه در دانشگاه مورد نظر پذیرفته نشده باشید نمی‌توانید برای بورس تحصیلی در دانشگاه درخواست دهید. پس اطمینان حاصل کنید که اخذ بورسیه تحصیلی منوط به دریافت پذیرش قبلی نباشد.

وب سایت ” بورسیه پلاس ” که در حال حاضر در این سایت به سر می برید یکی از جامع ترین وب سایت های ارائه جدیدترین بورسیه های تحصیلی در سراسر دنیا است!

5- آیا می‌توان قبل از پذیرش در یک دانشگاه درخواست کمک هزینه تحصیلی کنم؟

اگر برای تکمیل تحصیل به منابع تحصیلی خود تکیه کرده‌اید، باید به دانشگاه مورد نظر وضعیت خود را گزارش بدهید. بعضی از موسسات فقط مکان مورد نظر برای تحصیل را تامین میکنند این بدین معنی است که متقاضیان باید منابع کافی داشته باشد. اما بسیاری از موسسات به شما این اجازه را می‌دهد که تا قبل از گرفتن بورس تحصیلی به یک برنامه مجزا بپردازید، تا بتوانید تامین مالی بشوید، در غیر این صورت انها شما را به دلیل کمبود بودجه رد خواهند کرد. اگر شما بورسیه تحصیلی دریافت نکنید، هنوز هم می‌توانید برای اخذ درخواست دانشگاه یا پیدا کردن یک روش جایگزین قبل از شروع دوره به تامین مالی خود بپردازید.

6- از چه طریقی می‌توان برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کرد؟

در اکثر موارد، مدارس، دولتها و سازمانهای خارجی لیست بورس های تحصیلی خود را در اینترنت با جزییات بیشتر در مورد نحوه ارسال درخواست در کنار سایر لیستها ارائه می‌دهند، که این امکان را به شما می‌دهد که درخواستهای خود را به صورت آنلاین ارسال کنید.

در موارد نادری، ارائه دهنده بورس آدرسی را برای شما ارسال می‌کند تا درخواست خود را در قالب چاپی ارسال کنید. در صورت ارائه درخواست خاص مانند کمک هزینه تحصیلی، با استفاده از تماس در وبسایت رسمی، می‌توانید با ارائه دهنده تماس بگیرید.

7- چگونه می‌توانم بدانم که آیا من واجد شرایط درخواست هستم؟

شما باید این را بدانید که اگر واجد شرایط ارسال درخواست تحصیلی خاص به موسسه باشید باید با خواندن جزییات مربوط در وب سایت ارائه دهنده، اقدام به ارسال مدارک خود نمایید. اگر این درخواست ها برای دانشجویان از مناطق خاص در نظر گرفته شده باشد، روند پذیرش به ملیت شما بستگی دارد. برای بورسیه تحصیلی خاص، برنامه‌ای که شما در آن ثبت نام می‌کنید نیز بسیار مهم است.

در اغلب موارد، بورس تحصیلی دانشگاه فقط برای دانشجویانی است که قبلا در یک برنامه خاص در آن دانشگاه پذیرفته شده باشند. بورسیه تحصیلی دولتی نیز برای دانشجویان داخلی و خارجی و همچنین صندوق های جداگانه برای دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده شده است. بنابراین قبل از قدام برای ارسال درخواست باید کمک هزینه تحصیلی را فراهم نمایید.

دیگر شرایط رایج برای بورسیه داشتن نمرات خوب در سطح تحصیلات قبلی، تحصیلات عالی از دانشگاه معتبر (برای بورسیه تحصیلی فارغ التحصیلان) و مهارت در زبان انگلیسی (برای مثال TOEFL/IELTS) است.

8- باید چه چیزهایی را برای دانشگاه مقصد ارسال نمائیم؟

باید حتما فرم درخواست موجود در وبسایت دانشگاه تکمیل شده (که حاوی اطلاعات مربوط به خود و جزییات تماس شما است) و سپس ارسال شود، ممکن است از شما خواسته شود که اسناد زیر را برای پشتیبانی از درخواست ارائه دهید:

9- در نامه درخواست باید به چه نکاتی اشاره کنم؟

پاسخ ساده خواهد بود: هرچیزی که باعث می‌شود، شما را قبول کنند. اکثر ارائه دهندگان بورس تحصیلی می‌خواهند بدانند چرا باید به جای هرکدام از متقاضیان به شما هزینه پرداخت کنند، بنابراین نامه درخواستی فرصتی برای اثبات ارزش شما خواهد بود- به پیشرفت، جاه طلبی و منافع شما و همجنین نحوه ارتباط با ارائه دهندگان بستگی دارد.

10- بهترین زمان برای تحصیل در خارج چه زمانی است؟

کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری در زمان های مختلف ارائه می‌شوند، که اغلب آنها به تاریخ شروع سال تحصیلی در کشور مورد نظر مربوط می‌شوند. برای پذیرش در یک بورسیه تحصیلی که از ترم پاییز آغار می شود، تا ماه‌های آخر تابستان، و برای پذیرش ترمی که از زمستان شروع می شود، تا دسامبر زمان دارید که درخواست های خود را ارسال کنید. برای تاریخ دقیق، مطمئن شوید که جزییات موجود در وبسایت ارائه دهندگان بورس را بررسی کرده‌اید و آنها را در تقویم خود یادداشت نموده تا زمان مناسب را از دست ندهید.

زمان بندی منظم وب سایت ” بورسیه پلاس ” این امکان را فراهم می کند تا به مناسب ترین بورسیه ها از نظر زمانی دسترسی داشته باشید.

11- چالش های بورسیه تحصیلی چیست و چگونه از آنها اجتناب کنیم؟

یکی از چالش ها درباره ارائه بورس های تحصیلی، دروغ بودن آن است که برای اطمینان از آن باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و خودتان شروع به پرس و جو درباره این موضوع کنید. اگر روند اجرایی برنامه بسیار ساده و یا اینکه باید هزینه ای را پرداخت نمایید، بسیار دقت کنید. اگر ایمیل اسپم نیز در این باره دریافت کرده‌اید نیز باید بسیار محتاط رفتار کنید.

اگر شما در مورد اعتبار بورسیه تحصیلی نگران هستید، یک جستجوی آنلاین انجام دهید تا ببینید که اطلاعات بیشتری در رابطه با این بورس تحصیلی وجود دارد یا خیر. اگر اطلاعات بسیار کمی وجود دارد یا اطلاعاتی که ارائه شده است تا حدودی مبهم و نامعلوم است، به آنها اطمینان نکنید.

برای به حداکثر رساندن شانس خود ، به وبسایت های رسمی متعلق به موسسات، سازمانهای دولتی یا معتبر مراجعه کنید.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت