تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

تحصیل در کانادا و رشد ثبت نام دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها

وی والت اخبار اخبار آمریکا اخبار کانادا اخبار تحصیلی کانادا تحصیل در کانادا و رشد ثبت نام دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها

تحصیل در کانادا؛ سبقت دانشجویان خارجی از دانشجویان کانادایی

پیش از آنکه ویروس کرونا شرایط را ناگزیر به برگزاری کلاس های آنلاین کند، دانشجویان بین المللی که در مقاطع تحصیلات عالی کانادا ثبت نام می کردند، سه برابر بیشتر از دانشجویان بومی کانادا بودند.

گزارش اخیر مرکز آمار کانادا ثبت نام دانشجویان قبل از همه گیری را به عنوان راهی برای ارزیابی تأثیر ویروس کرونا بر دانشجویان، مورد بررسی قرار می دهد. پژوهشگران، سال تحصیلی ۲۰۱۹ – ۲۰۱۸ را به عنوان معیاری برای سنجش تأثیر ثبت نام و فارغ التحصیلی به ویژه برای دانشجویان بین المللی مورد استفاده قرار دادند.

در آن سال بیش از ۲٫۱ میلیون دانشجو در دانشگاه ها و کالج های کانادا ثبت نام کردند که ۱٫۸ درصد بیش از سال تحصیلی ۲۰۱۷ بود. این میزان کاملاً به دلیل ثبت نام دانشجویان بین المللی بود که ۱۶٫۲ درصد افزایش داشت. در همان سال، ثبت نام دانشجویان بومی ۰٫۵ درصد کاهش یافت. بیشتر این ثبت نام ها در برنامه های رسمی بوده است، فقط ۸٫۴ درصد مربوط به کورس های خارج از یک برنامه رسمی مانند ادامه تحصیل یا علائق شخصی بوده است.

ثبت نام دانشجویان بین المللی در کانادا طی بیش از یک دهه بیش از 3 برابر شده است

بین سال های تحصیلی ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸، ثبت نام دانشجویان بین المللی از ۱۰۱،۰۰۰ به بیش از ۳۱۸،۰۰۰ رسیده است. ثبت نام دانشجویان بین المللی در برنامه های رسمی در زمان مشابه ۱۰٫۹ درصد رشد داشته است. این منجر به افزایش نسبت دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلات عالی کانادا از ۱۶٫۲ درصد به ۵۷٫۲ درصد شده است و ۵۷٫۲ درصد از رشد کل را در کلیه ثبت نام های برنامه های تحصیلی نشان می دهد.

دانشگاه های کانادا برای تأمین بودجه بیشتر به شهریه متکی هستند

بر اساس گزارش قبلی مرکز آمار کانادا، با کاهش درآمد دولت های استانی، دانشگاه های کانادا به طور فزاینده ای به شهریه دانشجویان به عنوان منبع درآمد متکی شدند. سهم درآمدهای حاصل از شهریه دانشگاه بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ ، ۴٫۷ درصد رشد داشته است.

لازم به ذکر است دانشجویان بین المللی شهریه بالاتری نسبت به دانشجویان بومی پرداخت می کنند. در نتیجه ی شهریه های بالاتر و رشد ثبت نام، دانشجویان بین المللی حدود ۴۰ درصد از کل شهریه، یا ۴ میلیارد دلار را در دانشگاه های سراسر کشور در سال ۲۰۱۸ پرداخت کردند.

افزایش ثبت نام در رشته های STEM و کاهش در رشته های علوم انسانی در کانادا

سیستم های آموزشی با نیازهای بازار کار تکامل می یابند. در طی یک دهه، ثبت نام در رشته های ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات ۲۴٫۲ درصد بیشتر بوده است. اگرچه این برنامه های تحصیلی ۵ درصد از کل ثبت نام ها را در سال ۲۰۱۸ تشکیل می دهد، اما رشد ثبت نام در این رشته ها در طی یک دوره ۱۰ ساله بیشترین میزان را داشته است.

در بازار کار کانادا، مشاغل مرتبط با اقتصاد دیجیتال ۳۷ درصد رشد داشته اند که بیش از نرخ رشد کل اقتصاد است که بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷، ۸٫۶ درصد بوده است.

اگرچه رشته های علوم انسانی ۱۱ درصد از ثبت نام ها را در سال ۲۰۱۸، به خود اختصاص دادند، اما رشته های این حوزه شاهد بزرگ ترین کاهش در ثبت نام ها بوده اند. طی یک دوره ۱۰ ساله، تعداد کل دانشجویانی که در این رشته ها ثبت نام کردند، ۱۹٫۴ درصد کاهش داشته است. آمار کانادا همچنین نشان داد مهارت های فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی، احتمالاً نسبت به همتایان خود در مشاغلی که تصاحب می کنند بیش از حد مورد نیاز است.

در مقایسه دانشجویان بین المللی و بومی در میزان ثبت نام در رشته های علوم انسانی تفاوت هایی وجود دارد. ثبت نام دانشجویان کانادایی در رشته های علوم انسانی ۲۵٫۲ درصد کاهش یافت، اما برای دانشجویان بین المللی ۱۰۶٫۱ درصد افزایش یافته است. افزایش ثبت نام دانشجویان بین المللی می تواند به دلیل ابتکاراتی باشد که قصد جذب آن ها را برای تحصیل در کانادا دارند و یا می تواند به دلیل پاسخ به تقاضاهای بازار کار در کشور خود باشد.

رشد رشته های بازرگانی، مدیریت، مدیریت دولتی توسط دانشجویان بین المللی کانادا

دانشجویان بین المللی طی ۱۰ سال منتهی به سال ۲۰۱۸، باعث رشد ثبت نام در رشته های بازرگانی، مدیریت و مدیریت دولتی شده اند. درصد دانشجویان بین المللی که در این رشته ها تحصیل می کنند، بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته است، در حالیکه ثبت نام دانشجویان کانادایی در این رشته ها فقط ۷٫۷ درصد رشد داشته است.

دانشجویان کانادایی به احتمال زیاد در حوزه سلامت و رشته های مرتبط با آن کار می کنند. ۱۵٫۲ درصد از دانشجویان کانادایی این رشته ها را انتخاب می کنند. فقط ۵٫۱ درصد از کل دانشجویان بین المللی در سال ۲۰۱۸ این رشته ها را انتخاب کرده اند.

چشم انداز آینده تحصیل در کانادا

اگرچه تأثیر طولانی مدت کووید-۱۹ بر دانشجویان خارجی برای چند سال ادامه دارد، اما مرکز آمار کانادا خاطر نشان می کند که مشارکت آن ها به دلایل زیادی مهم است. در این گزارش آمده است: «نه تنها درآمد حاصل از شهریه دانشجویان بین المللی به زنده ماندن برخی از دوره ها و برنامه های تحصیلی کمک می کند، بلکه دانشجویان بین المللی تنوع اجتماعی و فرهنگی دانشگاه ها را افزایش می دهند.»

دانشجویان بین المللی همچنین در هنگام تحصیل در کانادا به اقتصاد محلی کمک می کنند و مجموعه بزرگی از افراد با تحصیلات عالی را آماده می کنند که می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و به تأمین نیروی کار کمک کنند.

تقریباً یک سوم از دانشجویان بین المللی که مدرک لیسانس را در کانادا دریافت کرده اند، و در حدود نیمی از دانشجویان بین المللی که با مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل شده اند، در ۱۰ سال پس از دریافت اولین مجوز تحصیلی، اقامت دائم کشور را دریافت کرده اند. مرکز آمار کانادا در حال بررسی این داده ها است تا چشم انداز مشخصی را درباره تأثیر همه گیری بر ثبت نام دانشجویان بین المللی و تغییر رشته های تحصیلی آن ها بیابد.

سازمان مهاجرتی و تحصیلی جی اس آی در ونکوور کانادا تا کنون راهگشای ورود هزاران مهاجر و دانشجو خارجی به کانادا بوده است. شما هم اگر قصد مهاجرت و یا تحصیل در کانادا را دارید همواره باتجربه‌ترین و برترین‌ها را انتخاب کنید.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی