اطلاعات کاربردی مشاغل کانادا

رشته تغذیه در کانادا

هموطنان عزیزی که فارق التحصیل رشته تغذیه از ایران هستند(کارشناسی ،کارشناسی ارشد ودکترا) و مایل هستند در استان انتریو مشغول به کار بشوند (مراحل در استانهای دیگر تقریبا مشابه است)، مراحل تبدیل مدرک با فرستادن اصل ترجمه ریز نمرات به WES شروع میشود که توضیح آن درقسمت “ارزیابی مدرک تحصیلی ” در وبسایت وی والت آمده است.

حرفه تغذیه در کانادا

هنگام پر کردن فرم آنلاین WES دقت کنید که قسمت مخصوص مهاجرین (For Immigration Purposes) را پر نکنید بلکه فرم مخصوص مدرک تحصیلی رو پر کنید و در قسمتی که از شما ادرس گیرنده را میخواهد علاوه بر آدرس خودتان آدرس کالج متخصصین تغذیه اونتاریو (College of Dietitians of Ontario ( (CDO) رو هم بنویسید.

مرحله بعدی اپلای کردن درکالج است که با پرکردن فرم اپلیکیشن که بر روی وبسایت وجود دارد انجام میشود. هزینه ها و مراحل ثبت نام در این صفحه آمده است. این کالج در واقع دانشگاه نیست بلکه مرکزی برای تایید مدرک تمام متخصصین تغذیه است و برگزار کننده امتحان برد تغذیه است مشابه سازمان نظام پزشکی در ایران.

تا سال گذشته بعد از بررسی مدارک، فرد متقاضی را به یک دوره 2 ساله در دانشگاه رایرسون ارجاع میکردند به نام Internationally Dietitians pre-registration Program (IDPP). بعد از اپلای کردن برای این دوره و گذراندن آن، افراد واجد شرایط برای نوشتن امتحان برد بودند و بعد از قبولی متخصص تغذیه ثبت شده((Registered Dietitian (RD) میشدند که اجازه رسمی کار دارند.

اما متاسفانه از امسال این دوره نتوانسته کمک هزینه دولتی دریافت کند و هنوز معلوم نیست جایگزینش چه خواهد بود. دانشکده تغذیه در دانشگاه رایرسون عهده دار این مسئولیت شده و امیدوارم بزودی شرایط دوره جدید و ثبت نام برای آن رو اعلام کند. همانطور که در این صفحه از سایت دانشگاه رایرسون مشاهده میکنید، مدل جدید برای تبدیل مدرک متخصصین تغذیه بین المللی ((Internationally Educated در دست بررسی است و هنوز اعلام نشده است. امیدوارم بزودی مشخص شود و در این قسمت اطلاعات مفیدی اضافه کنیم.

بعد از تبدیل مدرک و رجیسترشدن مرحله کاریابی است که بسته به سابقه کاری گذشته و نوع کارآموزی گذرانده شده درکانادا (در طی تبدیل مدرک)، میتوان رزومه حرفه ای اماده کرد و در وبسایتهای معمول جستجوی کار برای جاهای مختلف اپلای کرد. اما مانند اکثر مشاغل اینجا داشتن ارتباط (Networking) و کار داوطلبی خیلی بیشتر از کاریابی آنلاین موثر خواهد بود.

مراکز کار برای متخصصین تغذیه در کانادا شامل: بیمارستانها، خانه های سالمندان، گروه سلامت خانواده (Family Health Team )، خانه های بهداشت (Community Health Centre)، و مسیول بخش تغذیه در بیمارستانها و خانه های سالمندان(Food Service Manager) و کار خصوصی (Private Practice) هست. در همه قسمتها حقوق متخصص تغذیه از بیمه سلامت دولتی مثل OHIP پرداخت میشود؛ بجز کار خصوصی که توسط بیمار یا بیمه درمانی مکمل پرداخت میشود. تعداد کمی از متخصصین تغذیه هم در کارخانجات و صنعت کار میکنند که معمولا سابقه قبلی در این بخشها و توان بازاریابی قوی دارند.

 دوستانی که بدون طی این مراحل مستقیما برای فوق لیسانس ویا دکترا اقدام میکنند، میتوانند در طول تحصیل و بعد از ان مشغول کار تحقیقات بشوند که این مورد بستگی به توانایی افراد در گرفتن پذیرش از اساتید و دانشگاهها ی کانادا دارد.

دستمزد متخصص تغذیه معمولا بین 22-50$ درساعت است و بسته به محل کار و سابقه کاری متفاوت است.

سوالات رشته تغذیه در کانادا

تبدیل مدرک تغذیه و بازار کار در استانهای مختلف کانادا چطور است؟

برای دریافت اطلاعات مخصوص هر استان میتوانید با کالج متخصصین تغذیه در آن استان مکاتبه کنید. مثلا برای استان آلبرتا اطلاعات و فرم ثبت نام در این قسمت موجود است.

امکان گرفتن پیشنهاد شغلی ( Job Offer) برای رشته تغذیه در کانادا است؟

دراین مورد بهتر است به بخش جاب آفر و ویزای کاری کانادا در وبسایت وی والت مراجعه کنید. اما بدلیل بازار کار نامطلوب و تعداد خیلی زیاد متخصصین تغذیه تحصیلکرده در کانادا و مهاجرانی که اینجا رجیستر شده اند وهنوز مشغول به کار نشده اند بعید بنظر میرسد این روش مهاجرت برای این رشته توجیهی برای دولت کانادا داشته باشد.


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023