کاریابی در کانادا رزومه کانادایی

رزومه نویسی در کانادا

فرمت رزومه در کانادا

فرمت رزومه نویسی در کانادا نسبت به رزومه­‌های کشورهای دیگر متفاوت است. با دنبال کردن توصیه‌­ها و دستورالعمل­‌هایی که در ادامه می­‌آید، به راحتی می­توانید از فرمت رزومه کانادا استفاده کنید.

ترتیب مطالب رزومه در کانادا به این صورت است:

 1. اطلاعات تماس
 2. خلاصه شغل / حرفه
 3. تجربه شغلی
 4. پیشرفت تحصیلی/ حرفه­ای

در صورت نیاز می­توانید مهارت­‌های فنی و تجربیات کار داوطلبانه/ مشارکت جمعی خود را نیز ذکر کنید.


نکاتی برای رزومه نویسی در کانادا

 • رزومه شما ابزاری برای دستیابی به مصاحبه شغلی است و قرار نیست سابقه کاری کامل شما را در بر داشته باشد. بر ارائه ویژگی­‌های اصلی، به جای جزئیات، تمرکز کنید. جزئیات را به زمان مصاحبه موکول کنید.
 • رزومه جذابی بنویسید. معمولا، مدیران تنها ۱۰-۳۰ ثانیه برای بررسی مدارک شما صرف می­کنند. از این فرصت برای معرفی خودتان به خلاصه‌­ترین شکل ممکن با تمرکز بر دستاوردهایتان، استفاده کنید.
 • از پاراگراف­‌های طولانی و فونت­‌های کوچک استفاده نکنید (فونت بزرگ­تر از ۱۰). از فونت­ خوانا و یکسان در سراسر متن استفاده کنید.
 • از اول شخص استفاده نکنید.
 • در کانادا رزومه باید حداکثر دو صفحه باشد. اگر تجربه کاری زیادی ندارید، یک صفحه کفایت می­کند. اگر بیش از ۱۰ سال تجربه دارید، سه صفحه نیز می­تواند قابل قبول باشد.
 • تنها تجربه­‌های مرتبط با موقعیت شغلی مربوطه را فهرست کنید.
 • برای رزومه نویسی سعی کنید همه اصطلاحات را با معادل کانادایی به کار ببرید. به عنوان مثال از اصطلاحاتی مانند “highschool”، “GPA” و “internship” استفاده کنید.
 • به علایق و سرگرمی‌­هایتان اشاره نکنید مگر اینکه دستاوردهایی محسوب شوند که به ویژگی‌­های شما چیزی بیفزایند. به خاطر داشته باشید که رزومه خوب، شما را از دیگر متقاضیان متمایز می­سازد. اشاره به علاقه به فوتبال و سینما و نواختن پیانو، شانس موفقیت شما را افزایش نخواهد داد.
 • به مهارت­‌های مانند تسلط به زبان دوم یا اپلیکیشن‌­های کامپیوتری خاص بپردازید و تنها مواردی را ذکر کنید که به شغل مورد تقاضا مرتبط باشند.
 • از ارسال یک رزومه واحد برای چند کارفرما اجتناب کنید.
 • در صورت امکان از یک متخصص در زمینه مورد نظر بخواهید که رزومه شما را مطالعه و تصحیح کند. خطاهای دستوری و تایپی در رزومه می­تواند به برداشت اولیه در مورد شما لطمه بزند.
 • به شرایط مهاجرتی خود اشاره نکنید. در مصاحبه شغلی، در صورت درخواست اطلاعات از جانب کارفرما، می­توانید وضعیت مهاجرتی خود را مطرح کنید. اگر با ویزای موقت در کانادا هستید، در مورد گزینه­‌های اقامت دائم تحقیق کنید به طوریکه بتوانید در مورد مسیرهای بالقوه اقامت در کانادا پس از انقضای ویزای کار خود، صحبت کنید.
 • در بالای صفحه، کلمات resume یا CV یا تاریخ تهیه رزومه را قید نکنید.
 • رزومه را امضا نکنید.
 • نام و مشخصات معرف یا جمله “معرف در صورت نیاز در دسترس است” را ذکر نکنید. فرض بر آن است که معرف‌ها در دسترس هستند. نام و جزئیات تماس را برای ارائه در صورت درخواست، آماده داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که معرف­‌ها نیز آمادگی معرفی مثبت شما را دارند.


نکاتی در مورد اطلاعات فردی و شغلی

 1. به تاریخ تولد، جنسیت، وضعیت تاهل، دین یا نام والدین خود اشاره نکنید.
 2. در صورت امکان، اطمینان حاصل کنید که آدرس خود در کانادا را ذکر کرده­‌اید. شماره تلفن کانادا را حتما در رزومه قرار دهید.
 3. آدرس ایمیل حرفه‌­ای باید شامل ترکیبی از نام و نام خانوادگی شما بوده و از اصطلاحات شغلی یا نام مستعار بپرهیزید. از آدرس­‌های ایمیل با دامنه­‌های مخصوص یک کشور مانند .co.uk اجتناب کنید. در صورت لزوم، یک آدرس ایمیل جدید برای شغل یابی ایجاد کنید.
 4. لینک پروفایل لینکدین خود را ذکر کنید. پروفایل شما باید به روز بوده و خلاصه‌­ای قدرتمند از اطلاعات شما را در بر داشته باشد.
 5. سال­‌های تجربه کاری مربوطه، نوع تجربه شغلی و اهداف آینده خود را ذکر کنید.
 6. برای رزومه نویسی در کانادا از جملات کلی بپرهیزید. بلکه، دیدگاهی واقعی از نقاط قوت و اهداف خود به خواننده ارائه کنید. این موارد باید مخصوص شما باشد نه مواردی که هر کس دیگری بتواند در رزومه خود بگنجاند.
 7. به خواسته­‌های شغلی خود اشاره کنید، این خواسته‌­ها می­توانند ویژگی­‌های حرفه­ای، وظایف نظارتی یا مدیریتی و … باشند.

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023