dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

رزومه تحصیلی یا Curriculum Vitae

مشترک کشورها تحصیلات رزومه تحصیلی یا Curriculum Vitae

چه زمان به رزومه تحصیلی نیاز خواهید داشت؟

رزومه تحصیلی یا (Curriculum Vitae (CV برای بسیاری از امور، البته معمولا در حوزه آکادمیک استفاده می‌شود. برای مثال شما جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج کشور و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، معمولا موظف به ارائه یک رزومه تحصیلی به دانشگاه یا استاد خود خواهید بود.

بطور مشخص در موارد زیر به رزومه تحصیلی نیاز خواهید داشت:

اخذ پذیرش تحصیلی:

جهت درخواست پذیرش‌های دانشگاهی در همه‌ی کشورها، علاوه بر پر کردن فرم درخواست، داوطلبان معمولا موظف به ارائه رزومه تحصیلی می‌باشند.

تأمین بودجه پروژه های تحصیلات تکمیلی:

هنگامی که برای تأمین بودجه پروژه‌های تحصیلات تکمیلی خود درخواست کمک هزینه می‌کنید، یک رزومه تحصیلی جهت جلب اعتماد اعضای کمیته اعطای کمک هزینه، بسیار مفید خواهد بود.

درخواست اخذ پذیرش برای مناصب دانشگاه: 

اگر تمایل دارید کلاسهای کارشناسی ارشد را تدریس کنید، به محققان دانشگاه کمک کنید یا به صورت پاره وقت در قسمت اداری دانشگاهی کار کنید، به یک رزومه تحصیلی نیاز خواهید داشت.

اهمیت رزومه تحصیلی تقاضای شغل پس از فارغ التحصیلی:

 حتی اگر در تمام مدت تحصیلات دانشگاهی خود به رزومه تحصیلی احتیاج نداشته باشید، پس از فارغ التحصیلی و جهت یافتن شغل مناسب به یک رزومه تحصیلی نیاز خواهید داشت.

همانند اظهارات شخصی، رزومه از مدارک اصلی مورد نیاز برای تقریبا تمامی دوره‌های تحصیلات تکمیلی در موسسات آموزش عالی هستند. یک رزومه تحصیلی سوابق و صلاحیت‌های شما را به جهت کسب موقعیت مورد نظر شما در یک موسسه آموزش عالی به نمایش می‌گذارد.

اعضای هیئت علمی دانشکده ها و کمیته های پذیرش در یک رزومه تحصیلی به دنبال چه مطالبی هستند؟

-کمیته‌های پذیرش و اعضای هیئت علمی درواقع  می‌خواهند ببینند که مهارت ها، تجربیات و مدارک تحصیلی هر متقاضی برای موقعیت دانشگاهی مورد نظر مناسب است یا خیر. بنابراین به جهت خاص‌تر کردن Curriculum Vitae خود این ملاحظات را در نظر داشته باشید :

بر روی سوابق تحصیلی خود تمرکز کنید.

یک قانون کلی در نگارش رزومه تحصیلی برای متقاضیان دوره‌های کارشناسی ارشد وجود دارد. این قانون کلی بدین صورت است که متقاضی در رزومه تحصیلی باید همواره بر دستاوردهای دانشگاهی و نه دستاوردهای حرفه‌ای خود تاکید ورزد. همواره توجه بیشتری را به تجربیات آکادمیک خود اختصاص دهید.

رزومه تحصیلی خود را متناسب با دوره و رشته‌ی خاصی که درخواست می کنید تنظیم کنید. 

بر تجربه و مهارت‌های خود در رابطه با این حوزه خاص تأکید کنید.

از زبانی قدرتمند استفاده کنید و جزئیات را درج کنید.

 عبارات محکم و واژگان خوب نه تنها کنترل آکادمیک زبان شما را نشان می‌دهند بلکه توجه خواننده را به خود جلب می‌کنند.

داستان خود را از طریق یک ساختار روشن بگویید.

در حالی که تجربیات شما در CV باید به صورت روندی منطقی ذکر شوند، همچنان می‌توانید “روایتی” از چگونگی پیشرفت دانش و مهارت‌های خود از طریق کار و تجربیات خود و همچنین چگونگی علاقه‌های شما به این رشته و یا دوره خاص ارائه داد.  کمیته های پذیرش همواره به دنبال رشد و پیشرفت در دانشجویان آینده خود هستند.

کار داوطلبانه و کارآموزی اهمیت زیادی دارد. 

کارآموزی و کار داوطلبانه در خارج از کلاس، به مسئولان پذیرش نشان می‌دهد که به چه چیزی علاقه دارید. و همچنین اینکه شما مایل به کار سخت و پشتیبانی از یک تیم هستید.

بخش‌های اصلی در Curriculum Vitae:

ترتیب اطلاعات و جزئیاتی که در مورد هر بخش از رزومه تحصیلی خود ذکر می‌کنید، تا حدودی انعطاف پذیر است و در نهایت به سلیقه شما مربوط می‌شود. اما بهترین رزومه‌های تحصیلی مواردی خواهند بود که علاقه و صلاحیت‌های متقاضی را بیشتر از موارد دیگر نشان می‌دهند. برای تهیه یک رزومه تحصیلی که هر کمیته پذیرش را تحت تأثیر قرار ‌دهد می‌توانید بخش‌های ذکر شده در ادامه را به ترتیب دنبال کرده و در CV خود اعمال کنید:

مشخصات شخصی در رزومه تحصیلی:

این اطلاعات را در بالای صفحه اول، یا در مرکز صفحه یا در تراز سمت چپ قرار دهید.از یک فونت بزرگ‌تر نسبت به فونت دیگر مطالب استفاده کنید و متن آن را پررنگ تر نشان دهید تا این اطلاعات کاملا از دیگر مطالب متمایز شوند.

سوابق تحصیلی :

در این بخش لیستی از موسساتی است که در آن شرکت کرده‌اید را درج کنید.اگر پایان‌نامه را گذرانده‌اید، عنوان و نام مشاور خود را درج کنید.
در ادامه افتخارات کسب شده خود را درج کنید.

سوابق تدریس در رزومه تحصیلی :

هرگونه تدریس و یا تجربه در خصوص کمک به اساتید (هم به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد و هم فارغ التحصیل) را می‌توانید در این بخش از رزومه تحصیلی قرار دهید.

سوابق انجام تحقیقات در رزومه تحصیلی :

در صورت داشتن هرگونه کاردانی، کارآموزی و یا سایر تجربیات تحقیقاتی، آنها را در بخش از رزومه تحصیلی لیست کنید.

افتخارات و جوایز :

هر جایزه و یا دیپلم افتخار، موسسه‌ی اعطا کننده و تاریخ اعطای آن را لیست کنید. این موارد را به ترتیب اهمیت قرار دهید، و نه لزوماً به ترتیب زمانی.

تأمین بودجه پروژه‌های تحصیلات تکمیلی :

نام پروژه، نام موسسه‌ی اهدا کننده‌ی تأمین بودجه پروژه های تحصیلات تکمیلی، مبلغ کمک هزینه و تاریخ اعطای آن را ذکر کنید.

شایستگی‌های فنی :

از آنجایی که تحقیقات آکادمیک به شدت وابسته به ساخت پایگاه داده و تجزیه و تحلیل داده‌ها است، تجربه‌ی مربوط به آمار و برنامه‌های مدل سازی و تجزیه و تحلیل “نمونه‌ها” باید در رزومه شما برجسته شود.

سوابق دانشگاهي و حرفه اى:

موقعيت هاي كاري را ذكر كنيد كه مهارت‌ها و صلاحيت هاي شما را برجسته ميكند.

مقالات و كتاب هاي منتشر شده

ارائه كنفرانس:

بطور خلاصه محتواي ارائه خود را شرح دهيد.

عضويت علمي و حرفه اي:

همكاري با گروه هاي حرفه‌اي يا دانشگاهي

تحقيق و اموزش علايق

مراجع در رزومه تحصیلی:

نام مرجع، عناوین حرفه اي و دانشگاهي را كه ميتوانند توانايي و مهارتهاي شما را تضمين كرده و شواهدي از اين خصوصيات را ارائه دهند بيان كنيد.

نکات کلی در خصوص نگارش یک رزومه تحصیلی استاندارد:

یک رزومه تحصیلی خوب، حاصل مطالعه چندین رزومه‌ی تحصیلی استاندارد دیگر می‌باشد. بنابراین پیش از شروع به نگارش رزومه‌ی خود همواره دیگر رزومه‌های مرتبط با رشته و مقطع تحصیلی خود را مطالعه کنید و از نظرات استادان و مشاوران بهره بجویید.

در این راستا حتی می‌توانید، رزومه‌ی خود را به شخصی که در این مورد اطلاعات خاصی ندارد، مانند یکی از اعضای خانواده خود، نشان دهید. در این حالت اگر این فرد نتواند درک مشخصی از سوابق تحصیلی و درخواست شما به دست آورد، رزومه‌ی شما نیاز به ویرایش دوباره خواهد داشت. پر واضح است که شما باید رزومه‌ی خود را چندین و چندباره ویرایش کنید.
همواره به خاطر داشته باشید که CV، همانطور که از اسمش پیداست، باید به اصطلاح به صورت مفید نگارش شود. معمولا بدون در نظر گرفتن بخش انتشارات، یک رزومه استاندارد دو صفحه می‌باشد.
همانطور که می‌دانید، شما برای تمامی ادعاهای ذکر شده در رزومه خود باید مستندات لازم را ضمیمه کنید.

 نکته:

همواره در هنگام نگارش رزومه‌ی تحصیلی خود از اغراق بپرهیزید.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت