مشترک کشورها تحصیلات

راهنمای اخذ پذیرش دوره‌های پست دکتری از دانشگاه های خارج

راهنمای اخذ پذیرش دوره‌های پسادکتری از دانشگاه های خارج

به گزارش وی والت ، به طور کلی دوره های پسادکتری یا پسداک دوره‌های پژوهشی برای تربیت پژوهشگران حرفه ای در مراکز تحقیقاتی که زیر نظر دانشگاه های معتبر فعالیت میکنند برگزار میشود.  محقق پسادکتری به شخصی گفته می شود که پس از اتمام تحصیلات در دوره دکتری خود به حرفه ای به تحقیق و پژوهش می پردازد. هدف نهایی یک محقق پست دکتری، دنبال کردن تحقیقات، آموزش و تدریس های اضافی به منظور  داشتن مهارت های بهتری به جهت دنبال کردن یک حرفه­ ی اکادمی، تحقیق یا هر زمینه دیگر است. پسادکتری اغلب اما نه همیشه، یک منصب موقت آکادمی برای آماده سازی یک فرصت دانشگاهی محسوب می شود.

پذیرش در دوره پست دکتری در خارج به مراتب سخت تر و پیچیده تر از دوره دکتری است. بیشتر کسانی که من دوره های قبلی خود را (دستکم مقطع دکتری) در دانشگاههای معتبر و به زبان انگلیسی پشت سر گذاشته اند بیشتر موفق به اخذ پذیرش در این دوره شده اند. پست دکتری به صورت پروژه ای می‌باشد و اسم فاند دیگر در آن مطرح نیست در عوض پژوهشگران در این دوره حقوق میگیرید. با موتورهای جستجوگر میتونید به دنبال این موقعیت ها در سراسر دنیا باشید.

 وبسایتی فقط مخصوص پوزیشن‌های پسا دکترا (PosDoc) 

پیشنهاد ما این است که گزینه دکتری هم در گوشه ای از ذهن داشته باشید. برخی از دانشجویان که در ایران دوره دکتری خود را گذرانده اند، دوباره به تحصیل مجدد دکتری در کشورهای خارجی مشغولند. اگر هدف شما از ادامه تحصیل مشخص باشد بهتر میتوانید برنامه ریزی کنید.

هر چند همانطور که گفتیم، اگر بخواهیم با دوره دکتری و مستر مقایسه کنم به مراتب کار پیچیده تر خواهد بود. صد البته نمره GRE و نمره زبان برای هر مقطع تکمیلی نیاز است. البته GRE همه جا ضروری نیست. هر کشوری که علاقه داشته باشید البته احتمالا باید دوباره IELTS شرکت کنید معمولا بند اسکور 6.5 با شرط هیچ مهارتی زیر 6 عرف است اما همیشه منبع وب سایت رسمی دانشگاه است.

وب سایت دانشگاه ها را بررسی کنید، عبارت Postdoctoral را جست و جو کنید. این موضوع مدرک دانشگاهی نیست و صرفا یک پروژه تحقیقاتی است که به مدت معمولا 2 سال به طول می انجامد، حقوق قابل توجهی دریافت میکنید (بسیار بیشتر از دکتری) اما هیچ مدرک دانشگاهی به شما تعلق نخواهد گرفت. موقعیت های postdoctoral را مشاهده کنید و شرایط هر کدام به شما نزدیک بود با آن ها ارتباط برقرار کنید و اگر به شما پاسخ مثبت دادند شما اپلای کنید. نیازمندی های پذیرش این موقعیت نیز در همان آگهی وجود دارد.

طول زمانی مشخصی برای پست دکتری وجود ندارد. این امر به عوامل مختلفی از جمله دانشگاه، کشور و یا بودجه بستگی دارد. گفته می شود، بیشتر موقعیت ها دو تا سه سال است و برخی از آنها قابل تمدید هستند. بنا بر رسم رایج در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع دکتری، انجام بیش از یک پست دکتری قبل از درخواست برای سمت های دانشکده معمول است.

بعضی از کشورها وجود دارند که سال هایی را که یک محقق می تواند در آنجا پسادکتری را سپری کند، محدود می کند. به عنوان مثال، در کانادا و سوئد فقط به مدت پنج سال می توان محقق پسادکتری بود، این در حالی است که هیچ محدودیتی برای سالهای درخواست برای موقعیت های پست دکتری مختلف در آمریکا وجود ندارد.
 بعضی از موقعیتهای پسادکتری به صورت حقوق و دستمزد های کاری دانشگاه، موسسه یا یک شرکت هستند. در سایر مواقع، دستمزدهای مالی به صورت مبلغی از کمک هزینه، بورس تحصیلی یا بورسیه کل و به صورت ماهانه و … دریافت می شود.

در بعضی از کشورها، نام موقعیت نشانگر منبع تأمین بودجه است. به عنوان مثال، در انگلستان، یک دستیار پسادکتری بر روی یک پروژه توسعه یافته که توسط یک گرنت تحصیلی تامین بودجه می شود، کار می کند، در حالی که به یک همکار پسادکتری توسط فلوشیپی که به آن داده می شود تامین هزینه و در دامنه پروژه خود حرف های بیشتری می زند.


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023