تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

رادیولوژی در کانادا


رادیولوژی در کشور کانادا

رادیولوژی به شاخه های مختلفی تقسیم می شود:

 • Projection (plain) radiography
 • Fluoroscopy
 • Interventional radiology
 • Computed tomography (CT)
 • Ultrasound
 • Magnetic resonance imaging (MRI)
 • Nuclear medicine
 • Teleradiology

حرفه ی رادیو لوژیست در کبک یک شغل نظام مند به حساب می آید.

یک رادیولوژیست بعد از اخذ اقامت کانادا برای آغاز به کار در کانادا و زندگی در کانادا باید 2-4 سال سابقه کاری داشته باشد.وباید تحصیلات پزشکی داشته باشد یا حدالامکان دارای مدرک کارشناسی باشد.

اولین سوال ممکن اسن این باشد که برای کسانی که می خواهند کانادا شغل رادیولوژی را ادامه بدهند بعنوان اولین قدم در ایران، آیا لازم است  مدارک خاصی را تهیه کنید یا تایید یه خاصی بگیرید؟ چکار باید انجام بدهید؟

بله حتماً یک سری مدارک است که تا وقتی ایران هستید و زمان بیشتری دارید ، برای تهیه آن مدارک وقت بگذارید که وقتی کانادا می آیددر روند کار خیلی جلو باشید. کانادا موسسه ای به اسمCAMRT که مخفف Canadian Association Of Medical Radiation Technology  است مدارک شما را ارزیابی می کند.

و این نکته را هم ذکر کنیم که در اینجا نیاز به دریافت لایسنس است ، کسانی که سابقه تحصیلی مورد نظر را داشته باشند باید حداقل دو فعالیت دیگر را پشت سر گذارند، اولی دریافت گواهی نامه از the Canadian Association of Medical Radiation Technologists که یک تشکیلات ملی است و نتایج بررسی ها و گواهینامه اهدایی آن در تمامی استان ها به غیر از کبک قابل قبول است. در کبک تشکیلاتی با نام Ordre des technologues en radiologie du Québec به این امور رسیدگی می کند.    

گام بعدی ثبت نام در نهاد دارای اختیارات قانونی در استان و دریافت مجوز کاری از آن نهاد برای استان مورد نظر است. مثلا در انتاریو این کار توسط College of Medical Radiation Technologists of Ontario انجام می شود. شما در اینجا می توانید مسیری را که یک مهاجر متخصص در این رشته باید طی کند تا در استان انتاریو بتواند مجوز مربوطه را کسب کند مطالعه نمایید. 

توجه داشته باشید که معمولا نهادهای تصمیم گیر برای بررسی سوابق شما و مقایسه تحصیلات و تجارب قبلی شما با یک فرد مشابه در کانادا به ریز نمرات، شرح دروس گذرانده شده، تاییدیه سوابق کاری با جزییات و نظایر اینها نیازمندند و آنها را از شما طلب می کنند پس بهتر است تا زمانی که هنوز در ایران هستید برای تهیه نسخه اصلی و انجام ترجمه رسمی آن اقدام نمایید.

همچنین تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه هم از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلا در انتاریو بر اساس مقیاس آزمون تافل به صورت iBT شما باید جمعا از سه مهارت زبانی reading، writing و listening حداقل ۴۵ و در speaking حداقل ۲۳ بیاورید. که البته دستیابی به این سطح از زبان چندان دشوار نیست و برای اغلب متقاضیان مهاجرت به سادگی قابل حصول است.

رشته رادیولوژی در کانادا

مدارکی که باید برای اشتغال درر رشته رادیولوژی از ایران به کانادا بیاورید

مدارکی که داخل سایت نوشته شده که باید از ایران آماده کنید.عبارتند از:

 1. مدرک تحصیلی با ریز نمرات ترجمه شده.
 2. سوابق کاری که باید در طول 5 سال اخیر باشد. 5 سال قبل از تحویل مدارک به CAMRT.
 3. یک نامه از آخرین جایی که کار کردند. اینکه ساعت کارشان چقدر بوده، چند ساعت در هفته یا در روز کار می کردند و مشخصات جایی که کار می کردند، مثل شماره تلفن و اینکه بعنوان کارشناس رادیولوژی چه مسئولیتهایی داشتند. اینها حتماً باید در نامه نوشته شود.
 4. دو تا فرم هست که داخل وبسایت موجوده و می توانند از قبل پر کنند.
 5. مدرک زبان که هم آیلتس جنرال و هم آکادمیک مورد قبول هست. حداقل نمره آیلتس باید در هر اسکیل 6 باشد (مواردی اورال 6 را نیز قبول می کنند).
 6. یک اپلیکیشن فی دارد که 300دلار کانادا هست.
 7. یک نامه دیگر هم می خواهد از یک کسی که حداقل دو سال شما را بشناسد که آن فرد می تواند دوست شما باشد که شما را از نظر اخلاقی تأیید کند.
 8. سرفصل دروس هم خیلی مهم هست که حتماً ترجمه کنند و با خودشان بیاورند.

جمع بندی:

 • ارائه مدارکی دال بر ۵ سال سابقه کار در حوزه مورد نظر
 • مدرک و ریز نمرات دوره کارشناسی
 • سرفصل دروس
 • مدارک مرتبط با سوابق کاری با مهر و امضای سوپروایزر بخش در ایران و جزییات حجم کار روزانه، نوع فعالیتها و دستگاههایی که شما با آنها کار میکرده اید. (این نامه باید در سربرگ بیمارستان یا درمانگاهی که در آن کار میکردید تهیه شود)
 • آیلتس جنرال ۶ با حداقل نمره ۶ در اسپیکینگ
 • توصیه نامه از طرف یک استاد یا همکار موفق
 • قبولی در آزمون (این آزمون فقط سالی ۲ بار و فقط در کانادا و دوحه قطر برگزار می‌شود)

پس از ارائه مدارک فوق و قبولی در آزمون، شما رسما به عضویت سازمان درآمده و مجوز کار و تحصیل در استان مورد نظر را دریافت میکنید. البته ادامه تحصیل در هریک از شاخه های فوق، شرایط خاص خود را دارد که در مطالب بعدی به آنها خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

این مدارک را که می فرستندCAMRT  حدود سه تا چهار ماه طول می کشد که تایید بشود. مهم است که برای کدام استان می خواهند و هر استان فرمش با استان دیگر فرق دارد و در وبسایتش باید چک کنند و برای همان استان پر کنند. مدارک که تایید شد باید داخل کانادا امتحان بدهند و اگر دوستان بتوانند از ایران این مدارک را ارسال کنند خیلی خوب است چون من این فرایند تایید مدارک و پذیرش برای امتحان را چک کردم، تقریباً یک سال زمان میبرد.

اگر مدرک رادیولوژی ندارید:

شما اگر مدرک رادیولوژی ندارید، می‌توانید آن را در یکی از کالج‌های کانادا با شهریه هر ترم بین ۶ تا ۸ هزار دلار کانادا بیاموزید و فرصت کار در این رشته را پیدا کنید. طول این دوره ۳ سال است و اگر پیشینه پزشکی و پیرا پزشکی نداشته باشید، یک سال به زمان فوق اضافه خواهد شد.

اگر مدرک رادیولوژی دارید:

اگر دارای مدرک کارشناسی رادیولوژی از یکی از دانشگاه‌های ایران هستید و می‌خواهید به کانادا بیایید و در یکی از شاخه‌های رادیولوژی، ام آر آی، تصویربرداری هسته‌ای یا رادیوتراپی مشغول به کار یا تحصیل شوید، قبل از هرچیز باید به عضویت این سازمان درآیید:

CAMRT : Canadian Association Of Medical Radiation Technology


سوال: بعد که مدارک را فرستادند چه اتفاقی می افتد؟

جواب: مدارک را که فرستادند حدود سه چهار ماه طول می کشد که مدارک تایید شود. بعد ایمیل می دهند که مدارک تایید شده یا نه. اگر تایید نشده بود که هیچ و اگر تایید شده باشد می توانند برای امتحان ثبت نام کنند. امتحانش سه بار در سال برگزار می شود. ژانویه، می و سپتامبر و هر امتحان Deadline خودش دارد. سه ماه قبلش باید ثبت نام کرده باشند و نکته قابل توجه و مهم اینکه موقعی که می خواهید برای امتحان ثبت نام کنید باید از تاریخ ارزیابی مدارکتان سه ماه گذشته باشد.

هزینه امتحان هم جداگانه 800 دلار علاوه بر 300 دلار ارزیابی مدارک است. امتحانش هم 4 ساعت طول می کشد. سوالها همه تستی هستند و منابع سوالهای طراحی شده هم در وبسایت CAMRT موجود است که چه کتابهایی لازم است بخوانند.

4 هفته بعد از امتحان نتیجه را می دهند که اگر قبول شده باشند باید بروند دنبال پروسه گرفتن مدرک کانادایی رادیولوژِی که فکر نمی کنم طولانی باشد و بعد می توانند دنبال کار بروند.

سوال: در اغلب رشته ها قبل از گرفتن designation، سابقه کار کانادایی می خواهند. مثلاً  برای بعضی رشته ها یک سال و برای برخی دیگر 3000 ساعت تجربه کاری باید داشته باشید. در مورد رشته شما چطور است؟

جواب: خیر اینجا نیازی به این تعداد ساعت کار نیست.

سوال: حالا کسی که بخواهد کار پیدا کند خودش باید رزومه بفرستد؟

جواب: بله. دوستان میتوانند برای تمام بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها رزومه بفرستند. در واقع بعد از تاید مدارک دیگر محدودیتی وجود ندارد و میشود با یک رزومه خوب کانادایی شغل پیدا کرد. دوستی دارم که خودش رزومه به چند جا فرستاده بود و قبلش از ایشان تأییده همین CAMRT را خواسته بودند و در نهایت کارشان را پیدا کردند.

سوال: آیا در کنار این لایسنس رادیولوژی، سرتیفیکیت یا مدرک خاص دیگری هم هست که باید گرفته بشود؟

جواب: برنامه ای به اسم Health Care Workshop است که دوره 4 ماه دارد. یک تعداد ساعت عملی و تئوری باید بگذرانند که داخل بخش بیمارستان و یا کلینیک است. در این دوره کارها و سیستم کانادایی بیمارستان را بیشتر می توانند بشناسند و تجربه کنند و با نرم افزارهای بیمارستانی آشنا شوند. دراین مدت و یا بعدش شاید یک شرایط کاری پیدا شود و بتوانند آنجا مشغول به کار شوند. ولی این به این معنی نیست که می شود از رفتن به CAMRT صرفنظر کرد.

CAMRT برای چهار رشته امتحان برگزار می کند که شامل رادیولوژی، پزشکی هسته ای، رادیوتراپی و مگنتیک رزونانس است.

سوال: از محدوده حقوقی کسانی که در این رشته کار میکنند اطلاعاتی دارید؟

جواب: ماهی حداقل 4000 تا حداکثر 6000 دلار است که بر اساس سابقه کار و موقعیت شغلی فرق دارد. درآمد سالیانه حدود 70 ،80 هزار دلار به بالا هست. حقوق خوبی دارد و مخصوصاً اگر کارهای مربوطه را از داخل ایران انجام بدهند و تاییدیه ها را از داخل ایران بگیرند خیلی در وقت صرفه جویی می شود.

سوال: در مورد بازار کار این رشته اطلاعی دارید؟

جواب: با توجه به تحقیقاتم نمی شود گفت عالی است ولی امکان ناپذیر هم نیست. یک انتخاب دیگر هم برای رادیولوژیست ها این است که سونوگرافی بخوانند که اکثراً به ما پیشنهاد می شود که دوره دو ساله سونوگرافی را بگذرانیم و بعنوان سونوگرافر کار کنیم. چون اولاً کار برایش بیشتر است و بعد هم وقتی کسی دوسال اینجا درس می خواند، بعنوان یک فارغ التحصیل کانادایی دنبال کار می گردد نه یک مهاجر از راه رسیده و اگر موقعیت کاری باشد او در اولویت است. سونوگرافی هم دوره های مخصوص خودش  را دارد. یک کالج دارد که باید ثبت نام کنید، مصاحبه و بررسی مدارک دارد. ضمنا مدرک زبان و تاییدیه WES را هم می خواهد. بعد از دوسال دوره، امتحان جامع می دهند و بعد به جستجوی کار می روند.

سوال:  کار شما غیر از بیمارستان و کلینیک در جای دیگه ای هم هست؟

جواب: خیر جایی نیست و از دوستی شنیدم که می گفت بیمارستانها خیلی سخت می گیرند و فقط فارغ التحصیلان کانادایی را می پذیرند. یعنی باید اینجا درس خوانده باشید و به همین دلیل کلینیک شانس بیشتری دارد.

سوال: بعنوان سوال آخر پیشنهاد خاصی یا نکته ای هست که بخواهید مطرح کنید؟

جواب: پیشنهادم گرفتن تایید مدارک از ایران است و هر چه زودتر تکمیل کنند بهتر است. فقط اینجا بیایند و امتحان را بدهند و به سونوگرافی هم فکر کنند. از نظر زمانی هم بخواهند بسنجند در مقایسه با رشته رادیولوژی که اکثراً هم دفعه دوم و یا سوم قبول می شوند (چون امتحانش سخت است) تقریباً همین دو سال دوره سونوگرافی میشود. یعنی در کنار رشته رادیولوژی اگر به این نتیجه رسیدند که علاقه ندارند، یا طول می کشد و یا هزینه اش زیاد است به تحصیل در رشته سونوگرافی هم فکر کنند.

حرفه رادیولوژی در کبک:

مشاغل رادیولوژی در کبک از گروه مشاغل نظام مند هستند که افراد برای کار در این حیطه شغلی باید حتما مجوز داشته باشند و به عنوان رادیولوژیست در کبک در انجمن رادیولوزژیست های کبک ثبت شده باشند. کد شغلی این گروه شغلی (3215) می باشد.

چشم اندازی شغلی برای مشاغل رادیولوژی در کبک در سال های آینده مناسب است.

متقاضیان اخذ اقامت کانادا از طریق این رشته تحصیلی می توانند با ورود آدرس زیر مراحل خاصی را بگذرانند در ایالت کبک ثبت شوند .

www.otimro.qc.ca

لازم بذکر است در ایالت کبک در مشاغل این گروه 18.4% درصد زنان و 81.6% مردان مشغول به فعالیت هستند.

میزان درآمد رادیولوژی در کانادا

داشتن تجربه در سطح درآمد یک رادیولوژیست بسیار موثر است ،درآمد سالانه کسانی که کمتر از یک سال تجربه دارند بطور متوسط 49.132$ میباشد.این رقم برای کسانی که تجربه و مهارت بیشتری دارند بطور چشمگیری افزایش می یابد و بدلیل آن است که بیشتر رادیولوژیست ها در زمینه های دیگری فعالیت می کنند و افراد کمی که باقی می مانند می توانند درآمد بیشتری داشته باشند.

درآمد متوسط یک رادیولوژیست که به صورت تمام وقت در کبک کار می کند ،سالانه 100000$است.

درآمد متوسط یک رادیولوژیست که به صورت تمام وقت در British Columbia کار می کند ،سالانه 80000$است.

میزان حقوق رادیولوژیست در استان کبک کانادا

میزان درآمد رادیولوژیست ها در سطح پایین،متوسط و بالا در ایالت کبک توسط دولت کانادا یکسان ذکر شده است.در جدول زیر میزان در آمد این افراد در نقاط مختلف ایالت کبک را ملاحظه می فرمایید:

Community/AreaWages ($/hr)
LowMedianHigh
Abitibi-Témiscamingue Region20.7027.6430.00
Bas-Saint-Laurent Region20.7027.6430.00
Capitale-Nationale Region20.7027.6430.00
Centre-du-Québec Region20.7027.6430.00
Chaudière-Appalaches Region20.7027.6430.00
Montréal Region20.7027.6430.00
Estrie Region20.7027.6430.00
Gaspésie — Îles-de-la-Madeleine Region20.7027.6430.00
Lanaudière Region20.7027.6430.00
Laurentides Region20.7027.6430.00
Laval Region20.7027.6430.00

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی