تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

دیپورت دانشجویان ایرانی از فرودگاه-آمریکا

وی والت اخبار اخبار آمریکا اخبار ایالات متحده دیپورت دانشجویان ایرانی از فرودگاه-آمریکا

اخراج دانشجویان ایرانی از فرودگاه آمریکا

مانند یک تروریست رفتار می شود“: ایالات متحده تعداد فزاینده ای از دانشجویان ایرانی با روادید معتبر از فرودگاه های ایالات متحده را تبعید می کند برخی از دانشجویان سالها با وجود گذراندن روند تأیید شدید ، از ایالات متحده منع ورود شده اند.

سه شنبه 14 ژانویه 2020 14.29 EST | آخرین بار در شنبه 15 ژانویه | 2020 15.22 EST تغییر یافت | سهام425

محمدحمد المی در راه رسیدن به یک رویای مادام العمر بود. در تاریخ 13 دسامبر 2019 ، این 31 ساله ایرانی با پرواز به لس آنجلس برای پیوستن به همسرش در ایالات متحده و شروع یک برنامه دکترا در دانشگاه کالیفرنیا ، سانتا باربارا. شصت و پنج ساعت بعد ، او در پایتخت ایران ، تهران ، بازگشت ، از ورود مأموران مهاجرت در فرودگاه به ایالات متحده امتناع ورزید.

در ایران ، المی به طراحی اولین دستگاه الکتروکاردیوگرام قابل حمل کشور کمک کرده است ، که باعث می شود نظارت قلبی برای جمعیت روستایی بیشتر شود. وی برای مطالعه برنامه های زیست پزشکی مهندسی برق در سانتا باربارا پذیرفته شد ،

جایی که همسرش شیما موسوی دوره کارشناسی ارشد را دنبال می کند و ویزای وی را برای سفر به ایالات متحده دریافت کرده بود. در حال آماده شدن برای این حرکت ، کار خود را ترک کرده بود و پس انداز خود را کاهش داده بود ، و قصد داشت تا از سمت جدید دستیار آموزشی و پژوهشی خود زندگی کند.

اما هنگامی که المی پس از یک پرواز طولانی و بی خوابی ، هواپیما را ترک کرد ، وی توسط گمرک و حفاظت از مرز (CBP) آمریکا بازداشت شد. طی 24 ساعت آینده ، وی در یک سری اتاقها در یک بخش محدود در فرودگاه بین المللی لس آنجلس برگزار شد


و توسط CBP بارها مورد بازجویی و بازجویی قرار گرفت. قبل از زنگ زدن تلفن ، موسوی هشت ساعت منتظر فرودگاه بود. المی به او گفت: “من خیلی متاسفم” “آنها مرا به ایران می فرستند.”

سال گذشته ، گاردین گزارش داد كه مقامات آمریكایی به طور فزاینده ای دانشجویان ایرانی را از پرواز در مرزهای ایالات متحده متوقف می كنند بدون آنكه به آنها اطلاع دهند كه ویزاهای آنها قبل از سفر لغو شده است. اما در ماه های اخیر ، تعداد فزاینده ای از ایرانیان با روادید دانشجویی معتبر ، پس از ورود به فرودگاه های ایالات متحده توسط گمرک و حفاظت از مرزها بازداشت شده و به ایران تبعید شده اند. سالهاست که برخی از آنها از بازگشت به ایالات متحده منع ورود شده اند.

گاردین دریافت که از ماه آگوست ، حداقل 10 دانشجو به محض ورود به فرودگاه های ایالات متحده منع ورود شده اند به ایران بازگردانده شده اند ، آخرین نفر در 3 ژانویه اخراج شده است. هفت نفر از این 10 دانشجو به فرودگاه بین المللی لوگان در بوستون پرواز کرده بودند ، جایی که برخی از آنها ادعا می کنند نقض جدی توسط CBP ، از جمله شکایت های متعدد در مورد یک افسر فردی است.

به گفته اتحادیه روابط عمومی ایرانیان آمریکایی ، یک سازمان وکالت غیرانتفاعی ، حذف دانشجویان ایرانی به محض ورود آنها “طی چند ماه گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است ” با افزایش تنش های سیاسی بین واشنگتن و تهران. علی رهنما ، وکیل PAAIA گفت: ” تعداد مواردی که از دیگر جوامع در مورد آنها می شنویم با آنچه برای ایرانیان می گذرد مقایسه نمی شود.”

“آنها سال ها نقشه های من را خراب کردند”

با ورود دانشجویان ایرانی به یک فرودگاه آمریکایی ، آنها قبلاً یک روند تأیید طولانی و طولانی را پشت سر گذاشته اند. ایرانیان دارای ویزای دانشجویی از ممنوعیت سفر دولت ترامپ معاف هستند

که اکثر ایرانیان را از سفر به ایالات متحده منع ورود می کند. در حالی که بیشتر درخواست های ویزای دانشجویی در سفارتخانه های ایالات متحده انجام می شود ، ویزاهای ایرانیان توسط سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده در واشنگتن دی سی تأیید می شود و قبل از صدور توسط وزارت امنیت میهن سبز می شود.

علیرغم روند سختگیری وستی آزمایی ، به نظر می رسد CBP در بیشتر موارد دانشجویان اخراجی ، آیا ممکن است کار گذشته یا آینده آنها نقض تحریم های آمریکا علیه دولت ، بخش های هسته ای و انرژی باشد.

تعدادی از دانشجویان اخراج شده گفتند كه CBP هنگام سؤال از پنهان كردن ارتباط با دولت ایران كه گفته می شود در طول دو سال خدمت نظامی ، آنها را متهم كرده است ، آنها را متهم كرد. این دانشجویان گفتند که آنها وظایف نظامی خود را با انجام کارهای اداری سطح پایین انجام داده اند.

المی در دفتری کار می کرد که وام مسکن را برای پرسنل ارتش فراهم می کرد. جواد ، دانشجوی ورودی دانشگاه پیتسبورگ که از نگرانی برای درخواست ویزای آینده نام خانوادگی خود را نادیده نگرفت ، گفت که وی توسط مأموران CBP در فرودگاه بوستون به وی گفته شده است که به دلیل نقض تحریم مربوط به خدماتش ،

به وی تبعید شده است. او خدمت سربازی خود را با تشکیل مدارک در مطب دندانپزشکی به اتمام رسانده بود. یکی دیگر از دانشجویان که حاضر به شناسایی نشد ، گفت که پس از آنکه مأمورین عکسی را در تلفن خود پیدا کردند که از او به لباس نظامی نشان داده شد از بوستون تبعید شده اند.

چندین وکیل مهاجرت گفتند که آنها نمی توانند از این تبعیدها بی بهره باشند. رهنما گفت:”چرا باید یک پروسه ویزای هشت ماهه برای سوالات زوج در فرودگاه از بین برود؟” وی افزود: “این دانشجویان قبلاً تمام اطلاعات خود را فاش كرده و ماه ها و ماه ها از ترك امنیت عبور می كردند.”

چرا باید روند روادید هشت ماهه را برای چند سوال زیر سوال ببرد؟ این دانشجویان ماه ها ترخیص امنیتی را پشت سر گذاشتندعلی رهنما المی گفت بسیاری از سؤالاتی كه CBP از او در LAX خواسته بود طی ماههای درخواست ویزای وی ارائه شده باشد. وی گفت: “آنها دقیقاً همین سؤالات بودند.”

مهلا شاه خواه خواجه ، دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه ایووا ، که در اواخر ماه دسامبر از ورود به فرودگاه بوستون خودداری کرد ، گفت: “اگر مشکلی در حرفه من وجود داشته باشد ، نباید ویزا به من صادر کنند.
” که محصولاتی را به شرکتهای مرتبط با تولید نفت ایران فروخته است. 

شاه خواجه پس از دریافت ویزای آمریکا ، کار خود را ترک کرده بود ، از آپارتمان خارج شد ، سایر پیشنهادهای دکترا را رد کرد و بلیط هواپیما به آمریکا خریداری کرد که چهار ماه هزینه آن را پرداخت کرده بود. وی گفت: “آنها برنامه های من را برای 5 سال آینده ویران کردند.”

“آنها مانند من با تروریست رفتار کردند”

علاوه بر این که از آنها سؤال می شود ، دانشجویان می گویند که تلفن های خود ، لپ تاپ و هارد دیسک ها را جستجو کردند. در مورد اعتقادات مذهبی و سیاسی خود از برخی سؤالاتی پرسیده شد.

در بین دور از بازجویی ، مأمورین محتویات کیف های المی را جستجو کردند و وی را به باز کردن قفل تلفن و ایجاد رمز عبور تبدیل کردند. سپس در یک اتاق دیگر به او گفتند که پاهای خود را گسترش دهد و دستان خود را روی دیوار بگذارد. المی گفت: “آنها با پاهای من شروع کردند و کار کردند.” “آنها مانند من تروریست بودند با من رفتار کردند.”

تعدادی از دانشجویانی که از فرودگاه بوستون تبعید شده اند گفتند که نمایش فیلم در آنجا تهاجمی و در بعضی موارد سوءاستفاده بود. دانشجویی که در ماه آگوست برای بازجویی در فرودگاه در حالی که به مقصد دیترویت می گشت ، گفت که وی را به یک اتاق خصوصی با یک میز فلزی منتقل کرده اند. وی گفت:

“در اتاق ، رفتار افسر تغییر یافت. او تهاجمی شد ، “گفت: دانشجو ، که از ترس از مجازات در برنامه های ویزای آینده ، شناسایی شد. دانشجو گفت با صدای بلند فریاد می زدند: “حقیقت لعنتی را برای ما بگویید!” دانشجو گفت: “من خیلی می ترسیدم که می لرزیدم ” مأمور از او سؤال كرد كه آیا او مسلمان تندرو است یا خیر.

دانشجویان دیگر گزارش دادند كه همان افسر به آنها فریاد زده است و از یكی از آنها سؤال می كند كه آیا او دوست دختر دارد یا آیا او مانند سایر اعراب مو بور را دوست دارد یا خیر.

یکی از دانشجویان گفت که وی توسط یک مترجم CBP در فرودگاه لوگان به او گفته شده است تا در آینده از پرواز از طریق بوستون جلوگیری کند. دانشجو با ترجمه این مترجم به یاد می آورد: “اگر ویزای جدید دریافت کنید ،” از طریق بوستون پرواز نکنید. در اینجا قوانین سختگیرانه تر است. “

همه دانشجویان محروم از ورود به بوستون به طور رسمی به مدت پنج سال از ایالات متحده تبعید و ممنوع شدند.

دانشجویان متعدد گفتند: CBP سوالات مربوط به سوال خود را که جزئی از آن نادرست یا ساختگی بوده ، به آنها داده است ، در حالی که سایرین بدون نسخه از مدارک در هواپیماها به ایران برگردانده شده اند. شاهخاجه گفت: “من نمی دانم تحت کدام بخش از قانون اجازه ورود به ایالات متحده را ندادم.”

CBP به گاردین گفت آزادی بحث در مورد پردازش فرد نیست و آن را بر اساس نژاد یا مذهب ممنوع می کند. سخنگوی CBP ، نیت پیترز ، سخنگوی CBP ، نات پیترز ، در بیانیه ای گفت: “CBP ایران و نزدیكان آن را مدتی است كه می تواند یك مخالف بسیار توانمند باشد.” CBP به سؤالات مشخصی درباره شیوه های موجود در فرودگاه لوگان پاسخ نداد.

PAAIA گفت که قصد دارد شکایتی را از طرف دانشجویان به دفتر حقوق شهروندی و آزادی های مدنی وزارت امنیت میهن ارائه دهد. گروه وکالت خواهان تحقیق درباره این موضوع خواهد شد که آیا تغییر سیاست در سراسر کشور باعث اخراج ایرانیان در بنادر ورودی است یا اینکه ممکن است

برخی فرودگاه ها دستورالعمل های خود را درباره غربالگری ایرانیان صادر کرده اند یا خیر. مهسا خانبابایی ، رئیس دفتر نیو انگلستان برای انجمن وکلای مهاجرت آمریکا (AILA) گفت: “آنچه که با دانشجویان ایرانی اتفاق می افتد بسیار شگفت آور است.” “این قطعاً خواستار تحقیقات است.”

مایل ها از هم فاصله دارند

پس از هشت ساعت حضور در فرودگاه لس آنجلس ، یک افسر به المی گفت که می تواند داوطلبانه به ایران برگردد یا تاس ها را بچرخاند و اجازه دهد CBP یا اجازه ورود به وی را صادر کند یا به طور رسمی او را منبع ورود کند ، نتیجه ای که با یک ممنوعیت پنج ساله از آمریکا حاصل می شود.

المی شروع به گریه کرد و به افسر گفت که نمی تواند داوطلبانه بدون دیدن همسرش از این کشور جدا شود. سرانجام ، CBP به المی گفت كه وی منع ورود خواهد شد مگر اينكه تصميم بگيرد. او موافقت كرد و مبلغ 3،750 دلار براي پرواز به ايران داده شد.

حدود ساعت 9 شب ، CBP در گذرنامه خود كلمات “درخواست بستن دريافت شده” را مهر كرد و براي تماس با همسرش تلفن را به او داد. وی گفت: “این یک تماس خیلی کوتاه بود.” “من می خواستم به او نشان دهم که قوی هستم و این یک مشکل بزرگ نیست.”

موسوی پرسید: “آیا آنها به شما اجازه دیدن خواهند داد؟”

المی گفت: “نه”.

موسوی برای یافتن شوهرش در فرودگاه جستجو کرد اما دفتر CBP برای شب بسته شد. او تا غروب روز از پایانه سرگردان بود. برای تسلی خودش ، المی یک پیام نوشتاری نوشت ، اگرچه می دانست که وی آن را دریافت نمی کند. او گفت: “در اینجا در فرودگاه می توانم شما را به من نزدیك كنید.”

از آن زمان به بعد ، المی و موسوی عقب مانده بودند. خسارات مالی آنها با سقوط چشمگیر ریال ایران طی چند سال گذشته ، عمدتاً نتیجه تحریم های ایالات متحده است. اکنون آنها ناامید شده اند ، و هزاران مایل از هم فاصله دارند و هیچ تصوری از این ندارند که چه زمانی بتوانند یکدیگر را ببینند. موسوی نمی داند برای تکمیل برنامه کارشناسی ارشد خود ، پول را از کجا بیاورد.

المی گفت: “آنها ما را نابود کردند.”

  • سیمون کمپبل در این گزارش نقش داشته است.

با پشتیبانی بیش از 30،000 خواننده آمریکایی …

… در هر 50 ایالت ، ما فقط در رسیدن به هدف خود هستیم. با شروع سال 2020 ، هنوز فرصتی برای کمک به ارزشمند وجود دارد. با تشکر از همه کسانی که تاکنون سخاوتمندانه از ما حمایت کرده اند – شما انگیزه و حمایت مالی را برای ما فراهم می کنید تا به آنچه انجام می دهیم ادامه دهیم.

آمریکا در سال آینده با یک انتخاب حماسه روبرو است و نتایج این کشور را برای یک نسل مشخص خواهد کرد. این زمان های خطرناک است. در طول سه سال گذشته ، بیشتر آنچه را نگهبان عزیز نگه داشته است

مورد تهدید قرار گرفته است – دموکراسی ، مدنی ، حقیقت. این دولت ایالات متحده در حال ایجاد هنجارهای جدید رفتاری است. عصبانیت و ظلم ، گفتمان عمومی و دروغگویی را متلاشی می کند. حقیقت در حال تعقیب است. اما با کمک شما می توانیم این مرحله را در مرحله مرکزی قرار دهیم.

عدم اطلاع رسانی شایع ، منابع خبری حزبی و سونامی اخبار جعلی رسانه های اجتماعی هیچ پایه ای برای اطلاع رسانی به مردم آمریکا در سال 2020 نیست. نیاز به یک مطبوعات مستقل و مستقل هرگز بیشتر نبوده است ،

و با کمک شما می توانیم به ارائه واقعیت بپردازیم – گزارشگری مبتنی بر ارائه نظارت و نظارت عمومی. روزنامه نگاری ما برای همه آزاد و آزاد است ، اما این به لطف پشتیبانی ما از خوانندگانی مثل شما امکان پذیر است.

“آمریكا در یك نقطه اوج قرار دارد ، بین حقیقت و دروغ ، امید و نفرت ، تمدن و زشتی بسیار متعادل. بسیاری از جنبه های حیاتی زندگی عمومی آمریكا در حال بازی هستند –

دیوان عالی ، حقوق سقط جنین ، سیاست آب و هوا ، نابرابری ثروت ، فناوری بزرگ و هر چه این انتخاب نزدیکتر باشد ، نگهبان ، همانطور که 200 سال انجام داده است ، و با حمایت مداوم شما ، همچنان برای ارزشهای عزیز ما – استدلال ، علم ، تنوع ، برابری ادامه خواهد داد. و انصاف – سردبیر ایالات متحده ، جان مولهولند

به مناسبت صدمین سالگرد تولد خود در سال 1921 ، سردبیر گاردین گفت: “شاید اصلی ترین فضیلت یک روزنامه استقلال آن باشد. باید روح خود را داشته باشد.” این از همیشه واقعی تر است. استقلال تحریریه گاردین از نفوذ یک مالک یا سهامداران آزاد شده است ، نیروی محرکه و راهنمای اصلی ما است.

ما از خوانندگان خود می خواهیم تا در حمایت از روزنامه نگاری دقیق برای سال 2020 و بعد از آن ، به ما در جمع آوری 1.5 میلیون دلار کمک کنند. هر مشارکت ، چه بزرگ و چه کوچک ، به ما کمک می کند تا به آن برسیم. 


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی