تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

دندانپزشکی در آفریقای جنوبی

وی والت آفریقا آفریقای جنوبی دندانپزشکی در آفریقای جنوبی

تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی

یکی از پرطرفدارترین و بهترین رشته های تحصیلی در آفریقای جنوبی، تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی است که با توجه به شرایط خود مورد توجه قرار میگیرد. شما با تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی می توانید به فرصت های کاری مناسبی دست یابید. از شرایط پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی، ارائه مدرک زبان انگلیسی و نمره قابل قبول از آزمون پذیرش دندانپزشکی یا DAT می باشد که میتوانید در ادامه مقاله به اطلاعات دقیق تری در این زمینه دست یابید.

آنچه در این مطلب می خوانید:

شرایط تحصیل دنداپزشکی در آفریقای جنوبی

تحصیل در آفریقای جنوبی در رشته دندانپزشکی، حدود 5 سال طول می‌کشد. در این دوره نیز دانشجو باید تمام مدارک لازم را که در قسمت قبلی ذکر کرده‌ایم، شامل ریز نمرات دوره‌های قبلی تحصیلی، مدرک معتبر زبان انگلیسی، سوابق علمی و پژوهشی و … را برای ارائه به دانشگاه مورد نظر خود آماده کند. در سال‌های اولیه رشته دندانپزشکی در آفریقای جنوبی، دانشجویان باید درس‌های تئوری مانند بهداشت، سلامت دهان و دندان، تغذیه، دندانپزشکی بالینی و … را بگذرانند. تحصیل در آفریقای جنوبی در این رشته به مهارت و هوش بالایی نیاز دارد و افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند در مراکز درمانی یا به صورت خصوصی به کار مشغول شوند. 

متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی در رشته دندانپزشکی می‌توانند در این رشته در گروه‌های تخصصی بیماری‌های فک و دهان، ناهنجاری دهان و دندان و جراحی تخصصی فک و دندان نیز تحصیلات خود را به پایان برسانند. داشتن مدرک زبان انگلیسی برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه برای پذیرش دانشجویان در رشته دندانپزشکی، لازم و ضروری است. افراد متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمون ورودی این رشته‌ها نمره قبولی در دروس علوم، ریاضیات، زبان انگلیسی و فیزیک و همچنین آزمون‌های هوش را به دست آورند. 

دانشگاه های رشته دندانپزشکی آفریقای جنوبی

در کشور آفریقای جنوبی دانشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارد اما یکسری دانشگاه‌ها از نظر سطح علمی و کیفی در سطح بسیار بالایی قرار گرفته و همچنین مورد تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در کشور اسلامی‎آیران نیز می‌باشند که در ادامه این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

 • دانشگاه کیپ تاون

یکی از دانشگاه‌های بسیار با کیفیت و سطح بالای موجود در کشور آفریقای جنوبی که خدمات لازم جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی را ارائه می‎نماید، دانشگاه کیپ‌تاون باشد که در شهر کیپ تاون در کشور آفریقای جنوبی قرار دارد. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی‎ در اوایل قرن هجدهم در سال ۱۸۲۹ فعالیت خود را آغاز نموده و همچنین به عنوان قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در کشور آفریقای جنوبی و در عین حال معتبرترین دانشگاه موجود در قاره آفریقا به حساب می‌آید که رتبه 2 در کشور و 163 در جهان را از آن خود کرده است.

یک موسسه بسیار کارآمد به نام تحقیقات سلامت و طب سالمندان نیز در دانشگاه کیپ تاون قرار دارد که در این موسسه امکان کار پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد. از جمله حوزه های فعالیت در دانشگاه‌ها می‎توانیم به کار در کتابخانه کار در اداره خدمات و کار در قسمت فناوری اطلاعات و غیره اشاره نماییم. در مورد این دانشگاه باید بگویم که متاسفانه تمام این کمک‌های مالی و بورسیه های تحصیلی دانشگاه صرفا به شهروندان کشور آفریقای جنوبی تعلق گرفته و برای دانشجویان بین‏المللی هیچگونه بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته نمی‌شود.

 • دانشگاه وایت واتر سرند

یک دانشگاه بسیار با کیفیت ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی، دانشگاه وایت واتر سرند می‎باشد که به عنوان یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی دولتی بسیار با کیفیت در کشور آفریقای جنوبی به حساب می‌آید که در شهر ژوهانسبورگ قرار گرفته است، همچنین سطح خدمات آموزشی و تحصیلی در دانشگاه وایت واتر سرند بسیار بالا بوده و این دانشگاه در میان برترین دانشگاه‌های موجود در سراسر دنیا طبقه بندی می‎گردد.

 • دانشگاه استلنبوش

یکی از دانشگاهای بسیار با کیفیت ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی دانشگاه استلنبوش می‎باشد که فعالیت خود را در اواخر قرن نوزدهم و سال ۱۹۱۷ در کشور آفریقای جنوبی آغاز نموده و به عنوان یکی از چهار دانشگاه تحقیقاتی در کشور آفریقای جنوبی فعالیت خود را ادامه می‎دهد. در حالت کلی دانشگاه استلنبوش بیشترین تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در کشور آفریقای جنوبی جذب نموده همچنین ۱۰ درصد از دانشجویانی که به دانشگاه استلنبوش جهت تحصیل وارد می‎گردند به عنوان دانشجویان بین‏المللی به حساب آمده و از کشورهای دیگر وارد این دانشگاه شده‌اند؛ با توجه به همین آمار دانشگاه استلنبوش بیشترین تعداد دانشجویان بین‏المللی را در قاره آفریقا در خود جای داده است. سطح خدمات تحصیلی و آموزشی در دانشگاه استلنبوش بسیار بالا بوده و جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی انتخاب دانشگاه استلنبوش به عنوان یکی از بهترین گزینه ها به حساب می‌آید.

 • دانشگاه کوازولو ناتال

دانشگاه کوازولو ناتال که از دانشگاه‌های بسیار معتبر جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی به حساب می‌آید، فعالیت خود را در سال ۲۰۰۴ پس از ادغام دانشگاه ناتال و دانشگاه دور بانو استویل آغاز نموده است. این دانشگاه جزو ۴ دانشگاه برتر موجود در کشور آفریقای جنوبی به حساب می‎آید که خدمات آموزشی بسیار مناسبی را جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی به دانشجویان خود ارائه می‎نماید. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده بوده که تمامی ‎آنها در استان ناتو در کشور آفریقای جنوبی قرار گرفته‌اند. یکی از ویژگی‌های مثبت و امتیازات این دانشگاهاین است  که یک مرکز درمانی با مشارکت دانشگاه هاروارد در این دانشگاه تاسیس شده است که در آن پژوهش های گسترده ای در زمینه دندانپزشکی صورت می‎گیرد و این مورد به عنوان یک کلید برتری برای این دانشگاه در کشور آفریقای جنوبی به حساب می‎آید. همچنین باید بگویم که سطح خدمات آموزشی و تحصیلی در این دانشگاه بسیار بالا بوده و این دانشگاه گزینه ای بسیار مناسب جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی برای دانشجویان بین‏المللی به حساب می‎آید چراکه زبان تحصیل و آموزش نیز در این دانشگاه به انگلیسی می‎باشد.

 • دانشگاه ژوهانسبورگ

دانشگاه ژوهانسبورگ یکی از بهترین دانشگاه موجود در کشور آفریقای جنوبی به حساب می‌آید. این دانشگاه در شهرستان ژوهانسبورگ قرار گرفته و فعالیت خود را در اواسط قرن نوزدهم و در سال ۱۹۷۶ شروع کرده است و در حال حاضر در این دانشگاه چیزی حدود ۵۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل می‎باشند که از این تعداد حدود ۹۰ درصد در مقطع کارشناسی هستند. این دانشگاه دارای ۸ دانشکده از جمله دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده حقوق، دانشکده علوم انسانی، دانشکده طراحی و معماری دانشکده علوم پزشکی، دانشکده علوم مهندسی و دانشکده هنرهای زیبا می‌باشد. دانشگاه ژوهانسبورگ به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های موجود در کشور آفریقای جنوبی و یک دانشگاه چند فرهنگی و پویا به حساب می‎آید که دارای ۶ هدف استراتژیک در زمینه تحصیلات و آموزش می‎باشد که این اهداف به شرح زیر می‎باشند.

 • ایجاد خلاقیت در زمینه تحقیقات و نوآوری
 • توجه به امر تعالی در موضوع آموزش و یادگیری و تحصیلات
 • ایجاد نمای برتر در زمینه آموزش های بین‏المللی
 • مدیریت اصولی و صحیح اعتبارات در سطح ملی و جهانی
 • ایجاد مناسبت لازم جهت رشد و تعالی جهانی دانشجویان
 • توجه به موضوع غنی سازی دانشجویان برای یادگیری و تجربه زندگی دوستانه
 • دانشگاه پرتوریا

دانشگاهی بسیار ایده آل و مناسب جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی، دانشگاه پرتوریا می‎باشد که فعالیت خود را در ابتدای قرن نوزدهم در سال ۱۹۸۰ آغاز نموده است. این دانشگاه دارای ۹ دانشکده بوده که هر ساله حدود ۴ هزار دانشجو در آن به تحصیل مشغول می‎گردند که بیشترین دانشجویان این دانشگاه از سایر کشورها بوده و به عنوان دانشجویان بین‏المللی به حساب می‎آیند. خدمات آموزشی و تحصیلی و طبیعت زیبای شهر پرتوریا از مزایای تحصیل در دانشگاه پرتوریا به حساب می‌آید و از جمله مهمترین دانشکده های موجود در دانشگاه پرتوریا می‌توان به دانشکده های پزشکی، دانشکده های دندانپزشکی، دانشکده های علوم سلامت و درمان و همچنین سیستم های بهداشتی و بهداشت عمومی اشاره کرد. یکی از مزایای بسیار مناسب دانشگاه پرتوریا برای افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور آفریقای جنوبی و در این دانشگاه هستند، خوابگاه بسیار پرظرفیت این دانشگاه می‎باشد که در آن چیزی حدود ۹ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند و از خدمات و امکانات بسیار مناسبی برخوردار می‎باشند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی آفریقای جنوبی

بازار کار در کشور آفریقای جنوبی برای خارجه بسیار محدود بوده و همچنین تهیه مسکن دانشجویی در اکثر دانشگاه های موجود این کشور ارائه شده و این مسکن در محوطه دانشگاهی در نزدیکی آنها می‎باشد همچنین در صورتی که دانشجویان آنان که برای زندگی خود بگذرد در دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی خوابگاه دانشجویی را انتخاب نماید در بخشی از هزینه‌های خود تا حدود زیادی صرفه جویی کرده و این مسئله می‌تواند یک اتاق مشترک یا یک اتاق با یک تخت و یک خانه دربست باشد. در مورد هزینه ها باید بگوییم بسته به محل و نوع اقامت این قیمت ها متغیر می‌باشد و به صورت تخمینی برای هر فرد دانشجو چیزی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ پوند در ماه هزینه خواهد داشت.

پذیرش دندانپزشکی در آفریقای جنوبی

اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در آفریقای جنوبی

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی حدود ۵ سال طول می‌‎کشد؛ دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور آفریقای جنوبی، دو برنامه کلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی برای دانشجویان خود در نظر گرفته‌اند؛ اولین برنامه، اخذ دیپلم از دانشگاه سلامت دهان و دندان می‌باشد که این دوره حدود دو سال به طول می‌انجامد و دوره دوم مربوط به کارشناسی درمانی دندانپزشکی است که این دوره نیز در حالت کلی ۳ سال به طول می‌انجامید و هر فرد بعد از تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی، این امکان را دارد تا در درمانگاه های دولتی و خصوصی برخی بیمارستان‌ها به کار در حوزه دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی مشغول گردد و جهت ادامه تحصیل در همین کشور یا کشورهای دیگر بپردازد.

با توجه به اینکه زبان تحصیل در دانشگاه‌‎های موجود در کشور آفریقای جنوبی و همچنین مدارس آن انگلیسی می‎باشد، از این رو بسیاری از متقاضیان بین‏المللی که خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی هستند و حداقل مدرک زبان مورد نظر برای تحصیل را دارند می‌توان این کشور را جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی انتخاب نمایند.

زبان آیلتس بالاتر از سطح ۶ برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی مورد نیاز می‎باشد. همچنین جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور آفریقای جنوبی جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی، یکسری مدارک احتیاج می‎باشد که فرد درخواست کننده باید تمام این مدارک را حاضر کرده و به دانشگاه مورد نظر ارسال نماید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 • ارائه اصل و کپی مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه مدرک رسمی‎دیپلم و ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • ارائه مدرک دوره پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • ارائه رزومه قوی و انگیزه نامه به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • ارائه مدارک لازم جهت مشخص شدن عدم داشتن سوء پیشینه به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی برای فرد متقاضی به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • ارائه مدرک زبان معتبر مانند آیلتس به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • ارائه یک شماره حساب بانکی معتبر جهت انجام مراحل مالی
 • ارائه شش قطعه عکس مناسب پاسپورت
 • ارائه گذرنامه برای فرد متقاضی که گذرنامه باید حداقل دارای ۶ ماه اعتبار باشد
 • ارائه مدرک مبنی بر داشتن تمکن مالی به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • ارائه تاییدیه مدارک مورد نظر از سمت سفارت به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی

در حالت کلی با توجه به اینکه هزینه تحصیل و زندگی در کشور آفریقای جنوبی جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور افریقای جنوبی نسبت به سایر کشورها کمتر بوده و همچنین امکانات زندگی مناسبی در اختیار دانشجویان قرار می‎گیرد و در عین حال شرایط لازم جهت اخذ ویزای تحصیل برای این کشور بسیار آسان دارد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر امکان پذیر می‎باشد. این فرصت برای فرد درخواست کننده وجود دارد تا به همراه اعضای خانواده به این کشور مهاجرت نماید، تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی گزینه ای بسیار مناسب برای دانشجویان بین‏المللی همچنین دانشجویان موجود در کشور عزیزمان ایران به حساب می‌آید.

در شرایط تحصیل برای دانشجویان بین‏المللی جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی، کشور آفریقای جنوبی نسبت به سایر کشورها بسیار آسان تر می‎باشد. باید بگوییم که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از شروط لازم می‎باشد که تمامی‎دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی را دارند باید حداقال از مدرک آیلتس سطح ۶ به بالا بهره برده و آن را داشته باشند و در نتیجه به عنوان اسناد یکی از دانشگاه وجود در کشور آفریقای جنوبی جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی پذیرش گردند.

همچنین دانشجویی که مدرک زبان جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی را نداشته باشد این امکان را دارد تا در دوره های زبان انگلیسی به صورت جداگانه شرکت کرده و بعد از اخذ مدرک زبان مورد نظر جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی از طریق دانشگاه مورد نظرش اقدام نماید. این کشور یعنی کشور آفریقای جنوبی برای آن دسته از افرادی که خواهان گذراندن دوره های زبان هستند نیز ویزای تحصیلی صادر می‎کند؛ در حالت کلی تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی حدود ۵ سال به طول می‌انجامد البته در دوران تحصیل در رشته های دندانپزشکی و پزشکی در دانشگاه مختلف موجود در کشور آفریقای جنوبی به صورت مشترک ارائه شده و از ترم پنجم به بعد می‎باشد که این رشته ها از یکدیگر تفکیک شده و دروس تخصصی ارائه می‎گردند.

دانشجویان در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی در سال آخر رشته تحصیلی خود به صورت عملی وارد بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها شده و دروس عملی را در این مکان ها یاد می‎گیرند. در انتها نیز یک آزمون از دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی اخذ شده که بعد از پشت سر گذاشتن این ها تنها با موفقیت مدرک خود را به عنوان دندانپزشکی دریافت می‎کنند. در سال آخر رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی که دانشجویان به عنوان کارآموز فعالیت می‌کند مبلغی به عنوان حقوق برای آنها در نظر گرفته می‎شود. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی با توجه به دانشگاه انتخاب شده از سمت دانشجو متغیر می‎باشد و به صورت میانگین چیزی حدود ۶ هزار دلار در سال به عنوان هزینه دانشگاه در نظر گرفته می‎شود.

تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی و دریافت ویزا

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دندانپزشکی به دانشجویان این امکان را می‌دهد در آناتومی سر و گردن، تکنیک‌های جراحی، جراحی ایمپلنت، دندانپزشکی پزشکی قانونی، و مواد بیولوژیکی و ارگونومی در بیماری‌های دهان و دندان تخصص داشته باشند. صرف نظر از انتخاب آنها، دندانپزشکی همیشه به مهارت دست ، مهارت حل مسئله و حافظه بصری نیاز دارد. آنچه که یک دندانپزشک خوب را به یک دندانپزشک عالی تبدیل خواهد کرد، آگاهی وی از تحمل درد بیمار و تلاش برای کم کردن استرس حتی بیمار است. و تمامی این آموزش‌ها را می‌شود در دانشگاه دندانپزشکی آفریقای جنوبی آموخت.

دانشجویان در دانشگاه دندانپزشکی آفریقای جنوبی در طول دوره‌های دندانپزشکی، با سلامت کلی حفره دهان آشنا خواهند شد. آنها روش‌های مختلف دندانپزشکی و هم‌چنین روش‌های تشخیص و درمان و ابزارهای لازم برای استفاده از آنها را کشف خواهند کرد. دانشجویان یاد می‌گیرند مراقبت از دندان فقط شامل کاشت، استخراج و درمان حفره نیست بلکه به افراد آموزش می‌دهند که چگونه از وهله اول از بروز این مشکلات جلوگیری کنند.

مجوزهای تحصیل و ویزاهای بازدید کننده برای آفریقای جنوبی اسناد قانونی است که در یکی از صفحات داخلی گذرنامه رعایت شده است. در صورت نیاز به داشتن یکی از آنها، باید قبل از ورود به آفریقای جنوبی آن را تحویل بگیرند. اجازه یا ویزا به منزله تأیید دولت آفریقای جنوبی است تا دانشجویان برای مدت زمان تحصیل در خارج از کشور به طور قانونی در کیپ تاون بمانند. هر دو اجازه تحصیل و ویزای بازدید کننده نوعی ویزای “بلند مدت” است به این معنی که افراد قصد دارند بیش از 90 روز در آفریقای جنوبی باشند.

کار پس از تحصیل در رشته دندان‌پزشکی آفریقای جنوبی

در کشور آفریقای جنوبی، افراد این امکان را دارند تا در حین تحصیل خود به کار پاره وقت مشغول شده و می‎توانند تا ۲۰ ساعت در هر هفته به انجام کار پاره وقت مشغول شوند و دانشجو می‎تواند از این طریق هزینه ها و شهریه خود را تا حدودی کاهش داده و همچنین از این طریق تجربه کار در بازار مختلف در کشور آفریقای جنوبی را نیز به دست بیاورد.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی یکی از رشته هایی است که بعد از رشته پزشکی در رتبه دوم اولویت دانشجویان خارجی قرار دارد، با توجه به همین موضوع مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا قرار گرفته است. برنامه تحصیلی رشته دندانپزشکی در کشور حدود ۵ سال بوده که توسط دانشگاهی مختلفی در این کشور ارائه می‌گردد؛ همچنین هر فرد دندانپزشک پس از پایان دوران تحصیل خود در رشته دندانپزشکی در کشور آفریقای جنوبی می‌تواند به درآمد بسیار مناسبی دست پیدا کند که این درآمد به صورت تخمینی در ماه چیزی حدود  ZAR 30.808  تا  115.716 ZAR محاسبه می‎شود.

درآمد دندان‌پزشک در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی کشوری است واقع در جنوب آفریقا که در سواحل 2 اقیانوس هند و اطلس قرار گرفته است. این کشور جز پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و دارای اقتصادی غنی است و خصوصا در رابطه با حرفه دندان‌پزشکی درآمد خوبی برای دندان‌پزشکان قائل است. حرفه دندان‌پزشکی در آفریقای جنوبی از امتیاز بالایی برخوردار است زیرا دارای درآمد بالایی است و از نظر رتبه اجتماعی، دندان‌پزشکان از جایگاه ارزشمندی برخوردار هستند. ما در این مقاله قصد داریم درباره درآمد دندان‌پزشکی و دیگر مسائل مربوط به آن صحبت کنیم. خوانندگان می‌توانند با مطالعه این مطالب به آگاهی کامل در زمینه درآمد و ویژگی دندان‌پزشکی در آفریقای جنوبی دست یابند.

کشور آفریقای جنوبی دارای 3 پایتخت با نام‌های پرتوریا، کیپ تاون و بلوم فونتین است. تنها کشوری است که از 3 پایتخت تشکیل شده است. واحد پول این کشور رند است و بیشتر مردم با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، اگر چه دارای زبان‌های رسمی متعددی است. همانطور که می‌دانیم وظیفه دندان‌پزشکان مراقبت از دهان و دندان بیماران است و موظف هستند بیماران را از مشکلات دهان و دندان مطلع کنند. معمولا رشته دندان‌پزشکی یکی از رشته‌هایی است که هر ساله متقاضی زیادی به خود جذب می‌کند، اما کشور آفریقای جنوبی جز کشورهایی است که بیشترین اهمیت را به دندان‌پزشکان می‌دهد و در نتیجه دندان‌پزشکان در این کشور از درآمد و شخصیت اجتماعی بالایی برخوردار هستند.

در آفریقای جنوبی عواملی وجود دارند که بر اساس آن درآمد دندان‌پزشکان را تعیین می‌کنند. این عوامل جز موارد زیر هستند:

 • اولین عاملی که به آن توجه می‌شود رتبه‌بندی دندانپزشکان است. زیرا این کار در تعیین و نقش دندان‌پزشکان بسیار موثر است.
 • دومین عاملی که بر درآمد داندان‌پزشکان در آفریقای جنوبی موثر است میزان سال‌های تجربه کاری آنها است.
 • یکی دیگر از عوامل بسیار مهم  منطقه بیمارستان یا کلینیکی است که دندان‌پزشک در آن کار خواهد کرد، این مورد بر میزان درآمد دندان‌پزشک بسیار موثر است.
 • یکی از موارد دیگر حق بیمه دندان‌پزشکان است.
 • و آخرین و مهم‌ترین عوامل موجود که بر درآمد دندان‌پزشکان در آفریقای جنوبی تاثیر می‌گذارد میزان مهارت دندان‌پزشک، جنسیت و مکانی است که در آن اشتغال دارند.

محدوده حقوق و دستمزد دندان‌پزشکان در آفریقای جنوبی

حقوق دندانپزشکان در آفریقای جنوبی از 34،600 ZAR در ماه (حداقل حقوق) تا 119،000 ZAR در ماه (حداکثر حقوق) است.

حقوق متوسط

حقوق متوسط دندان‌پزشکان نزدیک به  81.200 ZAR در ماه است، به این معنی که نیمی (50٪) از افرادی که به عنوان دندان‌پزشک کار می‌کنند کمتر از 81.200 ZAR درآمد دارند در حالی که نیمی دیگر بیش از 81.200 ZAR درآمد دارند.به طور کلی بر طبق نمودار درآمد دندان‌پزشکان در آفریقا جنوبی، گروهی بیش از حقوق متوسط دریافت می‌کنند.

طبق آمار دقیق از توزیع حقوق دندان‌پزشکان در آفریقای جنوبی، مشاهده می‌کنیم که 25٪ از دندان‌پزشکان کمتر از 52،100 ZAR دریافت می‌کنند در حالی که 75٪ آنها بیش از 52،100 ZAR درآمد دارند. 75٪ از دندان‌پزشکان کمتر از 108،000 ZAR دریافت می‌کنند در حالی که 25٪ بیش از 108،000 ZAR درآمد دارند.

تاثیر سطح تجربه بر میزان حقوق دندان‌پزشکان در آفریقای جنوبی

مشخصا سطح تجربه یک دندان‌پزشک مهمترین عاملی است که در تعیین حقوق آنها تاثیر می‌گذارد. طبیعتا هرچه دندان‌پزشکان سال‌های تجربه بیشتری داشته باشد، درآمد آنها نیز بیشتر می‌شود. در شرح زیر با توجه به میزان سطح تجربه دندان‌پزشکان مقدار درآمد آنها را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

 • یک دندان‌پزشک در آفریقای جنوبی با کمتر از دو سال سابقه کار نزدیک به 39200 ZAR  رند در ماه به دست می‌آورد.
 • هم‌چنین دندان‌پزشکی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال 52،400 ZAR رند در هر ماه درآمد دارد، یعنی 34 درصد بیشتر از دندان‌پزشکانی که کمتر از دو سال سابقه کار دارند.
 • به علاوه سطح تجربه بین پنج تا ده سال برابر است با حقوقی نزدیک به 77400 ZAR رند در هر ماه. یعنی 48 درصد بیشتر از دندان‌پزشکی با دو تا پنج سال سابقه کار، دستمزد می‌گیرد.
 • علاوه بر این، دندان‌پزشکی که مهارت او بین ده تا پانزده سال است، دستمزدی معادل 94،400 ZAR رند در ماه دریافت می‌کند، یعنی 22 درصد بیشتر از فردی با پنج تا ده سال سابقه کار، دستمزد دریافت می‌کند.
 • اگر سطح تجربه کاری دندان‌پزشک بین پانزده تا بیست سال باشد، دستمزد مورد انتظار 103،000 ZAR رند در هر ماه است، یعنی به طور کلی 9 درصد بیشتر از فردی با ده تا پانزده سال سابقه کار دستمزد دریافت می‌کند.
 • و در نهایت دندان‌پزشکانی که بیش از بیست سال سابقه کار دارند، ماهانه 111،000 ZAR رند حقوق دریافت می‌کنند، و این یعنی 8 درصد بیشتر از افرادی که پانزده تا بیست سال سابقه کار داشته‌اند.

میزان ​​دستمزد ساعتی دندان‌پزشک در آفریقای جنوبی

متوسط ​​دستمزد ساعتی یک دندان‌پزشک در آفریقای جنوبی 430 ZAR رند است. این بدان معناست که یک دندان‌پزشک با سطح کاری متوسط ​​در آفریقای جنوبی برای هر ساعت کار تقریبا 430 ZAR درآمد کسب می‌کند. دستمزد ساعتی، دستمزدی است که در یک ساعت کار پرداخت می‌شود. معمولا مشاغل به دو دسته مشاغل حقوقي و ساعتي دسته‌بندی مي‌شوند. مشاغل حقوق بگیر بدون در نظر گرفتن ساعات کار، مبلغی ثابتی را در هر ماه دریافت می‌کنند. مشاغل ساعتی به ازای هر ساعت کار درآمد خود را دریافت می‌کنند. برای تبدیل حقوق به دستمزد ساعتی از فرمول فوق استفاده می شود (5 روز کاری در هفته برابر است با 8 ساعت کاری در روز که برای شغل دندان‌پزشکی و دیگر مشاغل استاندارد است) محاسبه دستمزد ساعتی بسته به ساعات کار در هفته و کمک هزینه تعطیلات سالانه ممکن است کمی متفاوت باشد.

ارقام ذکر شده در بالا به صورت تقریبی هستند و به عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شوند. یک تفاوت عمده بین حقوق بگیران و حقوق بگیران ساعتی، صلاحیت اضافه کاری است. کارمندان حقوق بگیر معمولا بر خلاف کارکنان ساعتی، از اضافه کار معاف هستند.

درآمد زیر شاخه‌های دندان‌پزشکی در آفریقای جنوبی

 • دستیار دندانپزشکی 20،800 ZAR
 • بهداشت دندان 19،600 ZAR
 • تکنسین آزمایشگاه دندانپزشکی 21،000 ZAR
 • پذیرنده دندانپزشکی 17،000 ZAR
 • تکنسین دندانپزشکی 19،700 ZAR
 • دندانپزشک 29،900 ZAR
 • متخصص ریشه 90،600 ZAR
 • دستیار ارتودنسی 22،400 ZAR
 • ارتودنتیست 99،300 ZAR
 • پریودنتیست 87،400 ZAR
 • متخصص دندانپزشکی 90،600 ZAR
مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی