تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

دبیت کارت و کردیت کارت

وی والت مشترک کشورها بانک و مالیات دبیت کارت و کردیت کارت

ویژگی های دبیت کارت و کردیت کارت

کارت دبیت یا Debit Card چیست؟

کار دبیت یا Debit Card معادل کارت های بانکی ایرانی است. به یک حساب بانکی وصل است و مادامی که در حساب بانکی پول دارید میتوانید از طریق آن کارت دبیت از حسابتان خرج کنید. قابلیت استفاده در دستگاه های خود پرداز و خرید های بانکی را دارد. برای داشتن کارت دبیت باید حساب بانکی داشته باشید.

کارت اعتباری یا Credit Card چیست ؟

کارت اعتباری نوعی از کارت بانکی است که فقط برای شاغلین صادر میشود. یعنی شما باید اول اثبات کنید شغل دارید و درامد دارید و بعد آن را دریافت کنید. در این کارت فارغ از حساب بانکی شما، اعتباری به شما داده میشود که از طریق آن میتوانید خرید کنید، مدتی فرصت دارید که مبلغ را به کارت برگردانید. حتی اگر حساب بانکی شما خالی باشد با کارت اعتباری خرید میکنید. کارت اعتباری موجودی منفی یا مثبت دارد. هرچقدر با کارت اعتباریتان خوش حساب تر باشید، اعتبار بیشتری پیدا میکنید.

کارت پیش پرداخت شده یا Prepaid Card چیست؟

این نوع کارت ها به هیچ حسابی وصل نیستند. مانند کارت هدیه هستند. به بنگاه مالی مراجعه میکنید، مثلا 2200 دلار میپردازید و یک کارت با اعتبار 2000 دلار میخرید.

کارمزد های کارت های بانکی

عموما در خارج از ایران، اگر با کارت تان از بانکی غیر از بانک صادر کننده کارت، پول برداشت کنید متحمل کارمزد میشوید. اگر از شعبه ای غیر از شعبه صادر کننده بانک خدمات دریافت کنید، متحمل کارمزد میشوید. فقط شعبه صادر کننده به شما بدون کارمزد خدمات خواهد داد. حتی دستگاه های ATM نیز در صورتی که مخصوص کارت بانکی خودتان نباشند از شما کارمزد کسر میکنند. اگر حساب شما به دلار باشد و به لیر از یک POS خرید کنید، کارمزد تبدیل دلار به لیر از حساب شما کسر میشود.

هزینه صدور کارتهای بانکی

کارتهای بانکی عموما بدون هزینه صادر میشوند. اما کارت های Prepaid که به هیچ حساب بانکی متصل نیستند با اخذ هزینه صادر میشوند.

انواع Prepaid Card

برخی از کارت های Prepaid قابلیت چندین بار شارژ دارند. برخی سقف برداشت روزانه دارند. برخی سقف واریز روزانه دارند. کارت هایی نیز هستند که یک بار شارژ هستند. قبل از خرید کارت Prepaid باید به شرایط آن کارت دقت کنید که متحمل ضرر و زیان نشوید.

نحوه شارژ کارت های بانکی خارجی

با توجه به تحریم بانک های ایران توسط سوئیفت، دیگر امکان انتقال بین بانکی از ایران به حساب های بانکی خارجی نیست. در حال حاضر تنها راه شارژ حساب های خارجی از ایران استفاده از صرافی های واسط در کشورهایی نظیر ترکیه است. پول به ریال دریافت میکنند و حساب شمارا شارژ میکنند. البته در مورد Prepaid Card ها باید بدانید قبل از تحریم هم امکان حواله بانکی نداشتند زیرا اصلا به حساب بانکی متصل نیستند. این کارت ها با واسطه های خارجی قابل شارژ است که این خدمات در ایران نیز ارائه میشود.

خدمات مالی به ایرانیان در شرایط تحریم

با استفاده از صرافی های مجاز در ترکیه و امارات، خدمات ارزی به اشخاص ایرانی قابل ارائه است. توجه کنید که به دلیل تحریم ها، صرافی ها به شرکت ها و اشخاص حقوقی ایرانی هیچ خدماتی نمیدهند و فقط خدمات به اشخاص حقیقی ایرانی قابل ارائه است.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی